השימוש בגלי רדיו לטיפולים בכאב הפך בשנים האחרונות לפופולארי במיוחד. הבסיס לטכנולוגיה זו הוא הפעלת גלי רדיו בתדר גבוה שגורמים להתחממות הרִקמה (עיקרון דומה לשידור על ידי טלפון סלולרי או תנור מיקרו). בטכנולוגיית גלי הרדיו, המחט המוחדרת לרִקמה, משמשת כאנטנת שידור. מקור החימום אינו המחט אלה גלי הרדיו המתפזרים ככדור סביב קצה המחט. דבר זה יוצר כדור של חימום ברִקמה שאנו יכולים לשלוט בצורתו, בגודלו ובטמפרטורה שמושגת בו. מאחר והמחטים דקות, קל לבצע את הפרוצדורה עם מעט כאב
וללא נזק לרקמות מתהליך החדרת המחט. קצה המחט משמש גם כמגרה עצבי כך שניתן לזהות את הקרבת המחט לעצב המטרה שלנו (וכך שאינו קרוב לעצבים שבהם איננו מעוניינים לפגוע).

ישנן שתי שיטות הפועלות על בסיס גלי הרדיו:

 • שיטת חימום בגלי רדיו   Thermal Radio-Frequency, השיטה מבוססת על הרס החלבונים ברקמת העצב על ידי חימומו לשמונים מעלות צלזיוס. חימום של חלבונים שהם אבני הבניין של רוב רקמות הגוף לטמפרטורה של מעל 45 מעלות צלזיוס גורמת להתקרשותם (כמו שקורה בביצה קשה). מאחר ויש בשיטה זו הרס מושלם של כל שכבות העצב ועטיפותיו, אין שיטה זו מתאימה לכל מקרה.המקרים המתאימים לשיטות מהסוג הזה הם:1. הרס של העצב המדיאני ( Median branch ), שהוא העצב האחראי להולכת הכאב מהמפרקים הפאצטלים בגב. עצב זה, עיקר תפקידו הוא להעביר תחושה מהמפרק הפצטלי, ולכן, הרס שלו לא יגרום לחסרים נוירולוגים כלשהם מלבד היעלמות הכאב.

  2. השיטה משמשת גם להרס של עצבים מהמערכת הסימפטטית במעברם ליד גוף החוליות. במחלות שהכאב נובע מחוסר אספקת דם לגפה. המערכת הסימפטטית אחראית על כיווץ והרחבה של כלי דם, על כן הרס וניתוק של העצבים הסימפטטים יאפשר התרחבות של כלי הדם ולכן אספקת דם טובה יותר לגפה. 

  3. הטכנולוגיה משמשת בנוסף להרס של גרורות בכבד ובכליות, ולניתוחים נוירו-כירורגים. סיכונים: הסיכון המרכזי בפעולות אלו הוא הרס עצבים אליהם לא כיוונו. לכן על מנת להקטין סיכון זה אנו מבצעים את הפעולות תחת אמצעי הדמיה ועם "מגרה עצבי".

שיטת פעימות גלי הרדיו   Pulsed Radio-Frequency

טיפול נוסף המבוסס על גלי רדיו שהתפתח בעשור האחרון הוא שיטת פעימות גלי הרדיו. שיטה זו זוכה לפופולאריות גבוהה לאחרונה עקב מיעוט בתופעות הלוואי והסיבוכים. העיקרון הפיזיולוגי מאחורי השיטה עדיין אינו ברור לחלוטין. תיאוריה אחת טוענת כי הפולסים החשמליים משנים את המבנה העצבי, כך שרגישות היתר הנוצרת בכאב כרוני, נעלמת. תיאוריה אחרת טוענת כי החימום העדין לטמפרטורה של 40-42 מעלות צלזיוס פוגע רק בסיבים הדקים חסרי עטיפות והם מוליכי כאב. בגישה מילעורית (דרך העור) ממקמים את המחט בחלק האחורי של הפתח הצדדי שדרכו עוזב העצב את עמוד השִדרה. דרך המחט נותנים סידרה של גירויים חשמליים בתדר גבוה לאזור שורש העצב, למשך 80-120 שניות, וחוזרים על הפעולה מספר פעמים.

החולה מרגיש את השיפור לפעמים באופן מיידי ולפעמים נחוצים עד שלושה שבועות לשם הרגשת השיפור.

המקרים המתאימים לשיטות מהסוג הזה הם:
1. השיטה מתאימה לחולים עם פגיעה עצבית משנית ללחץ דיסקלי או לאחר ניתוחי גב. מאחר והעצבים הפגועים במצב זה לרוב נחוצים גם להעביר פקודות תנועה מהמוח, ולכן לא ניתן להשתמש בשיטות של הרס שהוזכרו מעל.

2. פגיעות עצביות היקפיות בסעיפי העצב האוקסיפיטלי (העצב המעצבב את בסיס הגולגולת).

3. חסם ממושך לעצב הסופרה-סקפולרי (עצב האחראי לתחושת הכאב בכתף) במקרים של  "כתף קפואה"  או הדבקויות בתוך מפרק הכתף. סיכונים: כמו שצוין בפתיח לסעיף זה, היתרון של השיטה, הוא בבטיחותה. הסיכון העיקרי הוא מהחדרת המחט.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 91 שאלות בנושא טיפול בגלי רדיו Radio-Frequency

 2. שלום רב,
  האם נוסה הטיול בגלי רדיו בבעיה של נוירומה ע"ש נורטון?(בכף הרגל)
  יש רופא ששמעתי שמטפל גם בסוג זה של בעיה.
  אשמח לשמוע פרטים.
  תודה

  שלום דלית,
  טיפול בגלי רדיו RADIOFREQUENCY DENERVATION מתאים למצבים של כאב עצבי.
  במצב של נוירומה ע"ש מורטון יש מקום לנסות.

  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דלית בתאריך 6 בדצמ', 2009

 3. שלום לך אני סובל מכאב כרוני בברך כבר כמה שניים ושתי אורטוסקופיות שלא הועילו נאמר לי שאין לי בעיה מכנית ווכול הנראה הבעיה היא עיצבית כרגע אני מטופל בתרופה טרמדקס שעוזרת! למה הכאב שלי הוא כאב בלתי נסבל האם גלי רדיו יעזרו לי האם אפשר לפתור את הבעיה??? בתודה יעקב

  שלום יעקב,
  טיפול בגלי רדיו מיועד לטפל בעצב עצמו. כדי נשוכל לטפל בגלי רדיו לבעית ברך צריך לבדוק מה היא הבעיה והאם ניתן לבודד עצב שהוא "אשם" הכאב.

  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יעקב בתאריך 3 בפבר', 2010

 4. איך נוכל לדעת האם הכאב שיש לי בברך הכאב האיום והנורא הוא נובע מבעיה בעצב תוכל לעזור לי…? יעקב?

  שלום יעקב,
  לא ניתן ללא בדיקה לתת תשובה חד משמעית, אבל, במידה והכאב עיצבי בד"כ כלל הוא מופיע עם הקרנה מחוץ לברך. כמו כן יש נימול וחוסרים תחושתיים. הכאב מופיע גם ללא תנועות המפרק, ולפעמים לא מופיע למרות תנועת המפרק. ניתן לבצע EMG של עצבי הרגל לצורך האיבחון.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יעקב בתאריך 4 בפבר', 2010

 5. לפני מס שנים שבר מרוסק במרפק יד
  ימין ב2001עברתיorif ב2003ניתוח bg עםnon uniun טיפול בכתף קפןאה לאחרונה נוספו כאבים חזקיםבגלל שבר נוסף בכף אותה היד במרפק יש קיבוע עם ברגים הכאבים מהמרק כלפי מעלה. מה הטיפול שהיתם מציעים. עברתי פיזיותרפיה והידרותרפיה ועדיי אין תיפקוד ביד

  מאת מדי בתאריך 20 בפבר', 2010

 6. לפני מס שנים שבר מרוסק במרפק יד
  ימין ב2001עברתיorif ב2003ניתוח bg עםnon uniun טיפול בכתף קפןאה לאחרונה נוספו כאבים חזקיםבגלל שבר נוסף בכף אותה היד במרפק יש קיבוע עם ברגים הכאבים מהמרק כלפי מעלה. מה הטיפול שהיתם מציעים. עברתי פיזיותרפיה והידרותרפיה ועדיי אין תיפקוד ביד

  שלום מדי,
  הטיפול תלוי בסוג הכאב. במידה וניפגעו עצבים מהשבר או הקיבוע (כאב שורף קורן לאזורים אחרים ביד) ישנם מספר תרופות שיכולות לעזור לכך כגון ליריקה נוירונטין וסימבלטה. במידה ויש אזורים בתוך השבר כואבים ניתן לבצע הזרקות ממוקדות לאזור.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מדי בתאריך 20 בפבר', 2010

 7. שלום,
  אמא שלי בת 77. סובלת ממגוון של בעיות ורגישה להרבה תרופות ובניהם אקמול, אופטלגין, פנצלין, יוד ועוד.
  לפני כשנתיים וחצי עברה טיפולים כימותרפיים. כיום היא רק במעקב
  בנוסף מקבלת קומדין.

  בבדיקות ה EMG וה CT שעשתה התגלו לה שינוים בחוליות התחתנות מה שמקרין על הרגלים.

  לפני כשבוע וחצי פרץ לה נגיף השלבקת חוגרת.
  כיום היא סובלת מכאבים מאוד חזקים בצד הימני של הגוף – גב, בית שחי וחזה מה שלא מאפשר לה לישון ולהרגע.
  היא לא מקבלת תרופות נגד כאבים בגלל הרגישות שלה לתרופות.

  מה ניתן לעשות כדי להקל על הכאבים שנראה שהם לא פוחתים?

  תודה

  שלום מירה,
  בנוסף למה שהציע דר בריל ניתן בכל זאת לבדוק מספר תרופות שהשפעתן על הדיבה נמוכות אך יש להם השפעה טובה על כאב ממקור עצבי. כמו בהרפס זוסטר או בכב על רקע לחץ על שורש עצב. תרופות כמו ליריקה lyrics או סימבלטה cymbalta יכולות בהחלט לאזור כמו בן תרופות מסוג בוטרנס במדבקות יכול לאזור לאנשים קשישים.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מירה בתאריך 8 במרץ, 2010

 8. שלום.
  עברתי לפני כשנתיים ניתוח להצמדת אזניים בשתי האזניים. באוזן ימין הכל בסדר אבל באוזן שמאל עדיין יש לי כאבים באזור הניתוח. הלכתי לאף אוזן גרון, וגם לרופא שניתח אותי כמה פעמים והם לא מצאו שום בעיה אבל אני סובל וזה באמת פוגע לי באיכות החיים. מה ניתן לעשות כדי לפתור את הבעיה?

  תודה מראש.

  שלום ג.,
  ראשית צריך לבדוק ולנסות להבין את הבעיה ומה גורם לכאב. ישנם טיפולים תרופתיים ומשחות שיכולים להקל על הכאב.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ג. בתאריך 20 במרץ, 2010

 9. אני סובל מבלט דיסק ב L3-L4 ו L4-L5 עם הקרנה עד לכף רגל ימין.האם זהו הטיפול שעשוי להקל על הכאבים שלי?

  שלום יאיר,

  בדרך כלל מבצעים טיפול בגלי רדיו לאחר הזרקה פורמינלית בהנחיית שיקוף כדי לבחון את התגובה.
  בהחלט זו טיפול מקובל במצב שרתה מתאר.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יאיר בתאריך 21 במרץ, 2010

 10. לפני ארבע שנים עברתי טיפול שיניים שיגרתי, וכנראה שכתוצאה מזריקת ההרדמה נפגע לי עצב הטריגימנל, יש לי כאבים אקוטיים המאופיינים בתחושת שריפה בלסת בצד השמאלי של הפנים. אני מטופלת במרפאת כאב של הדסה עין כרם והמלצתם לוקחת ליריקה וונלפקסין עם הקלה מסוימת אך עדיין הכאבים חזקים. אני מעוניינת לדעת אם אני מתאימה לטיפול תחת פולסים של גלי רדיו או משהו כזה.
  מודה מאוד יום טוב. רווית

  שלום רווית אלימלך,
  יש מקום לטיפול פולשני. הייתי מתחיל בחסימה עצבית על מנת להוכיח מסלול. ולאחר מכן לשקול גלי רדיו לעצב המנדיבולרי. יש לציין כי אין הרבה ספרות וניסיון לגבי הטיפול בגלי רדיו לעצבים הקרניאלים מהסוג של פולסציות (להבדיל מטיפול הרסני ע"י אנרגית חם שהוא טיפול ידוע כבר שנים רבות אך עם פגיעה משמעותית בתיפקוד העצב).
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת רווית אלימלך בתאריך 12 באפר', 2010

 11. שלום ד"ר
  קודם כל תודה על התשובה לשאלתי הקודמת. נודע לי שיש מכשירים לגלי רדיו לא פולשניים, כשגלי הרדיו מועברים מעל העור.קוסמטיקאיות רפואיות משתמשות בו לטיפולי פנים. האם כמה טיפולים במכשיר כזה יכול לבוא במקום הטיפול הפולשני?

  שלום נעמי,
  אני לא מכיר את יעילות של המכשירים אלו לטיפול בכאב.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נעמי בתאריך 23 באפר', 2010

 12. אמא שלי בת 74 סובלת מניוונים בחוליות הצוואר אשר גורמים לה לכאבים עזים בראש, טופלה במרפאת כאב באפידורל אך ללא הועיל, לוקחת תרופות הרגעה אך הכאבים עזים מתמיד, ישנה המלצה ממרפאת כאב לטפל בגלי רדיו, שאלתי היא האם ישנו איזה שהוא סיכון בטיפול בגלי רדיו.
  תודה מראש
  שרית.

  שלום שרית,

  אין כזה דבר פעולה ללא סיכון. אך תמיד צריך לזכור להעמיד זאת מול הסבל והכאב של החולה. וכמו כן את האפשרוייות האחרות לטיפול ומה הסיכונים בהם. לגבי גלי רדיו באופן ספציפי יש להפריד בין שתי סוגים. גלי רדיו מסוג פולס וגלי רדיו מסוג של הרס עצבים.
  הסיכונים נובעים ממספר גורמים. 1.החדרת המחט שיכולה לפגוע בעצבים, הסיכון לכך קטן כאשר נעשה תחת שיקוף ובידי מומחה. 2. זיהום, שהסיכון לכך קטן ביותר כאשר נשמרים הכללים הבסיסים. 3. פגיעה בכלי דם שהסיכון לכך שוב קטן עם שומרים על הכללים. 4. גלי רדיו מסוג פולס לשורשים מהווים סיכון נמוך לפגיעה של גלי הרדיו אך המיקום מעט בעיתי. 5. הרס העצב ע"י גלי רדיו פחות מסוכן מבחינת מיקום אך פגיעה עיצבית בעצב אליו לא התכוונו יכולה להיגרם.
  לסיכום זאת פעולה עם סיכונים אך כשנעית ע"י רופאים מוסמכים תחת שיקוף הסיכון לפגיעה ממשית נמוך. לפחות ע"פ הספרות הוא אינו מסוכן יותר מהאפידורל הצווארי שאימך עברה.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרית בתאריך 1 במאי, 2010

 13. האם אפשר לשחות בבריכת שחיה אחרי טיפול בגלי רדיו לפיסורה?

  שלום שושנה,
  השאלה שלך אינה קשורה לתחום הכאב. בבקשה תפני לרופא הפרוקטולוג המבצע את הפעולה
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שושנה בתאריך 4 במאי, 2010

 14. שלום ד"ר
  לפני כ-9 חודשים עברתי ניתוח קיבוע לחוליות L3-S1 . עדיין ישנם כאבים חזקים עם הקרנה בעיקר לצד שמאל.
  לאחרונה הופנתי לבדיקה תחת שיקוף.
  הומלץ לי המשך טיפול בגלי רדיו.
  יש לציין כי בדיקת CT לאחר הניתוח תקינה .
  אשמח לדעתך שכן אינני מכיר את הטיפול המדובר, אשמח ללמוד על הנושא.
  תודה

  שלום אלעד,
  אלעד אנא ראה את הפרק המתאר את הפעולה באתר שלנו. ישנו פרק המוקדש לגלי רדיו. כמו כן יש מספר שאלות שנענו באתר לאחרונה המתארים את הפעולה סיכונים וסיבות. לגבי המצב הקליני של הגב שלך וכאבי הגבמשלך ב ct בדרך כלל רואים רק דברים גדולים. לכן בעיות קטנות שנשארו לא תמיד נראות ובמיוחד בנוכחות ברגים מקבעים בגב שגורמים להפרעות. לאחר ריבועים בגב יש בחלק מהמקרים כאבים חדשים הנובעים מהניתוח. לרב לאחר הניתוח הכאב הקורן מהגב לרגל חולף אך הכאב בגב נשאר או בחלק מהמקרים מופיע . הסיבה לכאב הגב (הלא מקרין) נובע מהקיבוע. הטיפול ע״י גלי רדיו הוא להרוס עצבים קטנים שמעצב ים את החוליות עצמן.

  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלעד בתאריך 11 במאי, 2010

 15. שלום ד"ר.
  יש לי פריצת דיסק צוארי שמאלי חוליות C4-5 נוירוכירורג המליץ על טיפול במרפאת כאב, והומלץ לי לקבל זריקה תחת שיקוף בהרדמה מקומית,דרך הצואר צד שמאל, תרופות שהוזרקו:celestone 6 mg +marcain 0.25% - 1.5 ml, מחט 22G מיקום left c5. לצערי הכאבים התגברו במיוחד צד שמאל כולל כתף עד מתחת למרפק, לאחר מכן קיבלתי טיפול pulsed radio frequency באותו מיקום שגם לא עזר, בבקורת שנערכה ב 13.5.10 לאחר שהרופא בדק את תנועות היד והכאבים הוא המליץ על עוד טיפול בתדר רדיו כמו הקודם אבל הפעם מאחורי הכתף השמאלית הטיפול עדיין לא בוצע. אשמח לשמוע את המלצתך כמומחה לנושא וסליחה על אורך השאלה, תודה מראש.

  שלום שאול,
  לצערינו הצלחת הטיפולים אלו היא לא מאה אחוז. אתה צריך לחזור לנוירוכירורג ש מטפל בך להתיעיץ לגבי המשך טיפול. בנוסף להזרקות צריך ךשלב גם טיפול תרופתי.
  לגבי מיקום החדש של הטיפול בגלי רדיו אני לא יכול להגיד מה היא מטרתו.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שאול לוי בתאריך 13 במאי, 2010

 16. שלום,
  נשלחתי לטיפול אפידורל בגלי רדיו לכאבי גב תחתון.חוליות S1-L5 בלט דיסק שנצפה בשנת 2004 .מאז לא עברתי CT נוסף אלא רק זריקות אפידורל.
  האם מומלץ לבצע CT לפני אפידורל בגלי רדיו? כמו כן ,מכיוון שאני סובלת ממגרנות קשות והתקפים תכופים,האם ישנו טיפול בגלי רדיו,לטיפול במיגרנות?
  תודה מראש,שרון.

  שלום שרון,
  הצורך בבדיקת דימות נוספת הוא פועל יוצא משינוי בדפוס הכאב.
  הרופא מטפל צריך לקבוע האם יש צורך בCT לפני הפעולה.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרון בתאריך 26 ביולי, 2010

 17. שלום רב
  עברתי ניתוח אנדוסקופיזעיר בעיה בחוליות l4-5 בלט דיסק עם הקרנה לעכוז ולרגל ללא הקלה קיבלתי 2 זריקות תחת שיקוף באסותא עירוי ליודקאין ומגנזיום שלא הועילו טופלתי בליריקה ,טרמדקס טיפולי הידרותרפיה וכרגע גם פיזוטרפיה ממרפאות כאב המליצו על טיפול בגלי רדין מה דעתך אני מאוד חוששת מהטיפול והסיכונים מה המלצתך
  תודה רבה.

  שלום מיכל,
  כאב גב לאחר ניתוחי ע"ש זו לא דבר נדיר. הטיפולים שקבלת הם טיפולים מקובלים למצב זה.
  הטיפול בגלי רדיו הוא טיפולים מקובל ונפוץ (פרטים נוספים באתר http://www.pain.co.il)
  לגבי הסיכונים הם די דומים לסיכונים של הזרקות אחרות לעמוד השדרה.
  הרופא שמבצע את הפעולה צריך להסביר לך את היתרונות ואת ההסרונות.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 26 ביולי, 2010

 18. שלום רב!
  1. האם טפול (פולסים) גלי רדיו הוכח כיעיל
  במקרים רבים ?
  2. מכשיר הליזר רך "ביו-קיור" האם גם הוא יעיל לדעתכם ?
  תודה וכל טוב מיכה

  שלום מיכה,
  הניסיון המצטבר של המחרים בטיפול בכאבי גב וכאב עצבי ע"י גלי רדיו הוא חיובי. השיטה בשימוש נרחב זמן רב.
  גם לגבי טיפול בליזר בעוצמה נמוכה, מחקרים והסקירות הם חיוביות
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכה בתאריך 4 באוג', 2010

 19. שלום רב

  אתמול עברתי טיפול בגלי רדיו ,הקרנה של כאב לעכוז ולרגל כתוצראה מבלט דיסק אני לא מרגיש שום הקלה,קראתי במספר פורמים של רופאים שמצינים שטיפול בגלי רדיו אינו מתאים לכאב כתוצאה מבלט דיסק,האם זה נכון? והאם יש סיכוי שעוד ארגיש שיפור למרות שכרגע אני עדין כואבת מאוד.ואם טיפול זה גם לא עוזר מה השלב הבא אני אחרי ניתוח אנדוסקופישלא הצליח,זריקות תחת שיקוף,הזרקה של מגנזיום.
  אודה לכם על תשובתכם אני ממש נואשת.

  שלום מיכל,
  טיפול בגלי רדיו הוא טיפול מקובל מאוד לכאבים רדיקולריים, בגלל בעית (בלט) דיסק.
  רוב המטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון (מעל 80%) מסתדרים ללא צורך בניתוח.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 5 באוג', 2010

 20. שלום ר הצילו אני בת 54
  מזה מספר שנים סובלת מכבי גב קשים קושי בהליכה עמידה כאב במפשעה בטן תחתונה צריבה קשה
  בלטי דיסק מ ל 3 עד ל 5 כמו כן בmriאחרון יש נחיתת חוליות של 3 4 טמת שינויים ניבוניים קשים עם עקמת מותנית 40% סטיה לצד שמאל והצרויות בתעלות
  לצורך ניתוח אני צריכה 12 ברגים 4 קיבועם והוצאת חוליה ולקיחת עצם מהאגן לצערי הרב אני פוחדת לעשות ניתוח מהסוג הנ"ל
  בעבר קיבלתי זריקות אפידורליות תחת שיקוף עזר לחודשיים בכל פעם כמון כל הטיפולים האלטרנטיבים ביצתי שיאבת דיסק לא עזר זריקב תחת t ם עזר לחודשיים
  ביצעתי לפני 5 שנים גלי רדוי עזר מעט אך הכאב חזר אחרי תקופה קצרה הומלת לי לבצע שוב גלי רדיו השאלה שלי האם השיפור בכאב הוא זמני אחרי טיפול בגלי רדיו
  לאחרוני יש לי כאבים חזקים בכף הרגל והתקבצויות אני ממש מיואשת מה עוד אפשר לעשות לאחרונה קיבלתי סימבלטה שגרמה לי לכאבי בטן חזקים

  שלום יהודית,
  המקרה מורכב מדי לתשובה בדוא״ל. אבל בהחלט יש מקום לנסות גלי רדיו שנית לפני ניתוח גדול.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יהודית בתאריך 27 באוג', 2010

 21. תודה על התשובה ד"ר איתי
  אך האם ההטבה לאחר הטיפול בגלי רדוי זה זמני בלבד ?
  האם יש עוד אופציה של טיפול אחר?
  שנה טובה וחג שמח,

  מאת יהודית בתאריך 4 בספט', 2010

 22. שלום דר אני בחור ב 36 עברתי פגיעה בעצב אולנרי אחרי 4 ניתוחים מרפק טניס אצבע הדק ופעמיים ניסיון שיחרור עצב אולנרי על ידי מיטב הרופאים ללא הצלחה מטופל במרפאת כאב לאחר כמה ניסיונות של בלוק עיצבי שכשלוכרגע בטיפול תרופתי הטיפטל הבא לפני ניתוח הוא טיפול בגלי רדיו מה הסיכוי שזה יצליח תסמינים שיכולים להיות אולי המלצות ממך?

  שלום צ,
  לאחר כל כך הרבה טראומות (ניתוחים) לעצב הסיכוי להצלחה הוארחוק מ100%. בכל זאת זו פרוצדורה מקובלת שלאור האופציות שווה לנסות. הסיכוי הוא גם גם בהתאם לתגובה להלוקים שעברת.

  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת צ בתאריך 13 בספט', 2010

 23. אני סובל מבלט דיסק L4-L5
  זריקה שעברתי תחת CT הועילה מאד למספר חודשים (4), כעת הכאבים חזרו
  האם טיפול בגלי רדיו יכול לעזור ולכמה זמן
  הוא בד"כ אפקטיבי ?

  שלום אבי,
  השיפור לאחר ההזרקה מעודד לגבי האפשרות של שיפור לאחר טיפול בגלי רדיו. הטיפול הוא אפקטיבי בעיקר במקרים שההזרקות שיפרו הת המצב.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אבי בתאריך 17 בספט', 2010

 24. חמותי אמורה לעבור טיפול של זריקה תחת שיקוף בגלל בעיות בגב פריצת דיסק +מלווה בכאבי צווארי ומיגרנות קשות , האים הטיפול יכול לעזור לה או שלא מומלץ מלכתחילה לעבור אותו , וכיצד מתבצעת הזריקה הנ"ל

  שלום דורית,
  הזרקות סטארוידים לחלל האפידורלי הן טיפול שיגרתי עם אחוזי הצלחה גבוהים. הצלחת הטיפול תלויה בסוג, מיקום וגודל הפריצה. הרופא המבצע צריך להסביר לך סיבוכים אפשריים.
  כל הטיפול צריך להיות מלווה בטיפול תרופתי מתאים.
  פרטים נוספים באתר http://www.pain.co.il
  בהצלחה
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דורית בתאריך 14 באוק', 2010

 25. האם יש כב ר יותר אינפורמציה לגבי השפעת הטיפול מן הפן הקוסמטי? כי אתי וולף למשל משתמשת בגלי רדיו כחלק מ 5 טיפולים למםנים. שיטת C5 ואין לי מושג , כי לא ראיתי תגובות של נשים שעברו טיפול זה ואם מפתחים תלות אחרי שמסתיימת תקופת הטיפול

  שלום מיכל,
  אנחנו לא עוסקים בטיפולים קוסמטיים. לגבי טיפול בכאב בגלי רדיו קיימת מידע רב מבוסס על ניסיון ומחקרים רפואיים.
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 6 בנוב', 2010

 26. שלום רב
  לאחר חודשים רבים של כאבים ללא הפסקה באיזור שבין צוואר לקצת לשכמה הימנית עברתי בדיקת MRI שגילתה שיש בגובה C5-6 פריצת דיסק מרכזית וצדדית ימנית עם אפקט רדיקולרי על השורש. מודגם אות חריג בדיסק המתאים לקרע אנולרי מתמשך ימינה מקו האמצע.
  הכאב הוא בעיקר בשכמה הימנית, כאב שאני לא יכולה לחיות איתו.
  הומלץ לי לעבור טיפול בגלי רדיו.
  האם זהו טיפול שמתאים לתיאור הנ"ל? האם צריך לחכות זמן רב לתור שכזה?
  תודה רבה
  חן

  שלום חן,
  לא ברור עם זאת האבחנה הנכונה מאחר ולחץ על השורש של C5-6 בדרך כלל קורן לזרוע וליד.
  הטיפול בגלי רדיו לשורש הוא סביר. תלוי היכן תבצע אותו מבחינת הזמן שיקח לקבל את הטיפול.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חן בתאריך 16 בנוב', 2010

 27. שלום שוב ותודה על התשובה.
  כאשר ישנו כאב חזק בשיכמה, הוא מקרין לזרוע ימין ולכתף ימין.
  הנקודה הכי כואבת היא בין השיכמה לכתף וכשאני לוחצת עליה זה כאבים חזקים שמקרינים לכל היד עד האצבעות.
  לא הבנתי לגבי הטיפול, האם ישנה אפשרות שהכאב לא נובע מהפריצה? ואם כך הוא הדבר, האם לא כדאי להשתמש בטיפול גלי רדיו?
  תודה
  חן

  שלום חן,
  כאב בשיכמה אינו קשור לגובה העצב הלחוץ. לכן אינני משוכנע כי גלי רדיו לגובה הנ"ל יעזרו. אבל גלי רדיו כטיפול לצוואר בגובה הנכון כן יעזרו. אני לא יכול לאבחן דרך המייל. וכן יש אפשרות שהכאב אינו מגיע מהפריצה.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חן בתאריך 17 בנוב', 2010

 28. שלום אני נער שמשחק כדורגל מקצועני בן 16.5 עם סדק בחוליה בL5 S1 , נחתי 6 שבועות וחזרתי בהדרגה לאחר פיזוטרפיה ופעמיים זריקות של סטרואדים במרפאת כאב , יש שיפור אני כבר יכול לשחק אבל עדין לאחר הפעילות ולפעמים בפעילות עצמה עדין מרגיש את המפרק כואב לי ולפעמים הקרנות לישבן ולמוטן , האם טיפול בגלי רדיו יעזור להוריד את הכאבים ויתן לי לשחק בלי הפרעות בגב ?

  שלום ר,
  אכן גלי רדיו יכולים לתת פיתרון ארוך טווח עם הקטנה של חשיפה לסטרואידים.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ר בתאריך 28 בנוב', 2010

 29. שלום,
  מזה מספר חודשים אני סובלת מכאבים חזקים בגב תחתון ודקירות חזקות לעבר הצד האחורי בשתי הרגליים. הכאבים והדקירות מופעים בעיקר בעת ישיבה ופחות בעמידה.
  בבדיקת MRI L4-L5 : ספונדילוליסטזיס דרגה 1היצרות קשה ביותר של התעלה. היפרטרופיה ניכרת של הפצטות. האם במקרה כזה יכול טיפול בזריקה אפידורלית או גלי רדיו לעזור?
  בתודה,

  שלום צביה,
  החלטה טיפולית צריכה להיות מבוססת על מספר הבטים ולא רק על ממצאים בMRI .
  הזרקה אפידורלית, הזרקות שונות לעמוד השדרה וטיפול בגלי רדיו הם טיפולים שונים לאחנדיקציות שונות בהתאם למקור העיקרי של הכאב.
  בהתאם לבדיקה שלך ניתן לשקול בהחלט טיפול באמצאים פולשניים שאת מזכירה בשאלתך.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת צביה בתאריך 17 בדצמ', 2010

 30. שלום ד"ר
  עברתי לפני מספר ימים ניתוח לשאיבת דיסק וצריבת דיסק בחוליות 4 ו 5 וגם בs1 הכאב בגב ירד במיקצת אבל יש לי רגל שמואל שעדיין נימולה ללא תחושה בין הברך עד לכף הרגל כולל 4 אצבעות בכף הרגל האם טיפול זה יכול לעזור או שיש לי עדיין איזו שהיא בעיה בגב או שזה ישאר כך
  בתודה

  ירון

  שלום
  אם הבנתי נכון את שאלתך אז הרשימות קדמה לטיפול. יש כמובן סיכוי שיהיה שיפור. אך עם יש רדימות משמעותית. כנראה שיש לחץ חזק על העצב והוא צריך להיות מוקל על ידי תהליך כרוגי יותר משמעותי.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ירון בתאריך 30 בדצמ', 2010

 31. אני סובל מבלט דיסק והיצרות של התעלה בע״ש מותני lL3 L4 L5
  הציעו לי טיפול בגלי רדיו
  מה פרוצדורת הטיפול, משכה וההשלכות שלה
  האם הפרוצדורה הינה מכאיבה? במהלכה? לאחריה?
  תודה.

  מאת ירחם בתאריך 13 בפבר', 2011

 32. עברתי אירוע מוחי בגזע המוח רגל שמאל ויד שמאל נפגעו - לאחר 4 חודשי פיזותרפיה חל שיפור משמעותי בהליכה וביד שמאל חל שיפור אך עדיין מוגבלת
  בימים האחרונים אני סובל מכאב בכתף
  האם טיפול זה מומלץ

  שלום
  הטיפול יעיל לכתף קפואה משני לחוסר התזוזה מהאירוע המוחי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יוסי בתאריך 27 באפר', 2011

 33. לד"ר בריל שלום.
  ראיתי באתר של בי קיור שאתה ממליץ על טיפול בלייזר רך להפחתת כאבי גב. מהנוסח הכתוב לא ברור האם הכוונה למכשיר הביתי או למכשיר הגדול יותר שמשתמשים באופן מקצועי.אודה על תשובתך. נילי.

  מאת נילי בתאריך 11 ביולי, 2011

 34. בני החייל מועמד לטיפול Radiofrequencyבכתף שמאל. כמה זמן לאחר הטיפול יוכל לחזור לפעילות והאם דרושה תקופת מנוחה והחלמה אחרי הטיפול?
  תודה
  שרון

  שלום
  תוצאות הטיפול בגלי רדיו אינן מיידיות. יכול לעבור מספר שבועות עד הטבה משמעותית.
  במידה שמזריקים גם סטארוידים יכול להיות תקופה הטבה מיידית.
  לגבי מנוחה אין צורך במנוחה מעל יום אחד.
  צריך לדסכס כל ההבטים עם הרופא הצטפל.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל ד"ר איתי גור אריה

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרון בתאריך 10 בדצמ', 2011

 35. שלום רב,
  הופנתי לאבלציה של אוסטאואיד אוסטאומה ירך ימין ע"י radiofrequency תחת סי.טי. עד כמה הניתוח הזה בטוח ומועיל? באיזה בתי חולים עושים אותו? האם הוא נכלל בסל הבריאות?

  שלום
  מדובר בטיפול כרוגי ולא בכאב. אנא הפנה את השאלה לפורום אורטופדי
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת גל בתאריך 25 בדצמ', 2011

 36. השאלה:..
  האם הליך של גלי רדיו (radio frequency) אפשרי לאחר "ניתוח"/הליך של צריבת דיסק.

  שאלה שנייה : האם המרכז שלכם הוא פרטי? האם הוא שייך לאחת מקופ"ח. האם מקבלים חולים מכללית שיש להם פלטיניום במחיר מיוחד

  ושאלת השאלות כמה עולה טיפול כזה?

  שלום נורית
  המרכז שלנו פרטי וקיימים הסדרי עם ביטוחים מושלמים.
  לאחר צריבת דיסק, עקרונית ניתן לבצע טיפול בגלי רדיו.

  בברכה,
  דר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נורית בתאריך 25 בדצמ', 2011

 37. א)עפ"י c.t. יש לי חוליה בצוואר שנשחקה כליל וגורמת לכאבים עזים המוקרנים לאיזור הכתף ולאיזור הצדדי של הראש. האם גלי רדיו יכול לעזור לי במצב כזה.
  ב)עברתי שני ניתוחים בכף הרגל "ליספרנק" וסובלת מכאבים עצם השתלת הפלטה והברגים בתוך המפרקים. האם לזה מתאים גלי רדיו או להסתפק בתכשירי הרגעה.
  אודה על תשובתך בהקדם!

  שלום
  כן גלי רדיו יכולים לעזור במצב הזה. הם אינם מחיים את החוליה אך יכולים לנתק את העצב המוביל כאב מהחוליה.
  לגבי הרגל יש צורך בבדיקה על מנת לקבוע האם מתאים.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרה ח. בתאריך 4 בינו', 2012

 38. סבתא שלי, בת כ80, עברה טיפול בגלי רדיו מהסוג הראשון-חימום ל80 מעלות, בצוואר. היא שבועיים אחרי הטיפול ללא כל שיפור בכאבים, להפך, היא מתלוננת על כאבים חזקים מאוד, כמעט בלתי נסבלים, באיזור החדרת המחט המתפשטים לראש. האם זה נורמלי? מתי אם בכלל היא תרגיש הקלה בכאבים? תודה, מורן

  מורן שלום,
  תוצאות של טיפול בגלי רדיו נשפטות לאחר מספר שבועות. (הקלה או לא)
  במידה של החמרה ממליץ לפנות לרופא המטפל במרפאת כאב לקבלת אופציאות נוספות לטיפול
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מורן בתאריך 16 בפבר', 2012

 39. שלום,
  בכל לילה לאחר כשעה אני מתעוררת בשל כאבי גב תחתון או שריר כואב ברגל שמאל. בכל הצילומים למיניהם אמרו שהכל תקין, אך אני סובלת רוב הלילה ונאלצת לישון בישיבה. האם גלי רדיו יכולים לעזור ?

  מאת סימה בתאריך 13 במאי, 2012

 40. האם בזמן שעושים heated rf לטיפול בכאבי גב תחתון נהוג להזריק depomedrol ו-lidocaine ?

  שלום
  בזמן הפעולה של HEATED R
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל F חייבים להזריק לידוקאין. לכבי depomedrol זו בחירה של הרופא המבצע.
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת tina בתאריך 15 ביוני, 2012

 41. עשיתי 4 פעמים גלי רדיו, והיתי מאוד רוצה לדעת כמה פעמים אפשר לעשות עוד והאים זה לא מזיק לאורך זמן. אודה לך אם אפשר לקבל עצה בתודה .

  שלום אני
  למעשה אין מידע מבוסס על "כמה פעמים אפשר לעשות גלי רדיו".
  לא נבדק ולא ברור האם יש נזק מצטבר. לפי הניסיון לא נראה שיש מספר ש"גורם לנזק".
  אין היגיון לבצע את הטיפול בתדירות גבוהה.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל , ד"ר איתי גור אריה

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ANNI2 בתאריך 26 ביולי, 2012

 42. אני בת 56 וסובלת שנים רבות מכאב גב תחתון עם הקרנה לרגל ימין. (בלטי דיסק, ניוון, ושחיקת סחוס) הכאב הוא יום יומי ומגביל מאוד את איכות חיי.
  לפני כ-שנה עברתי טיפול הכלל 3 זריקות אורטוקין תחת שיקוף C.T (אצל ד"ר סטפן בן-שושן (במעיני הישועה) אשר עזר לפרק זמן קצר ביותר (כחודשיים).
  לצערי הכאבים חזרו ובמרפאת כאב ברמב"ם ממליצים על טיפול בגלי רדיו + 4 טיפולי
  אוסטופטיה.
  שאלותי הם:
  האם אין מניעה לעבור טיפול זה אחרי זריקות האורקוטקין? לדעתך יכול להועיל? ותוך כמה זמן ניתן לצפות להקלה? ולמשך כמה זמן?
  תודה דליה.

  כחודש. לצערי הכאב חזר והומלץ לי במרפאת כאב לעבור טיפול בגלי רדיו+ 4 טיפולי אוסטופתיה.

  האם מומלץ לאחר הזרקת האורטוקין (מהדם שלי)
  לעבור טיפול בגלי רדיו? מה אחוזי ההצלחה בטיפול הנ"ל? ולכמה זמן מחזיק?
  אודה על תשובתך.
  דליה

  שלום
  אין מניעה לעבור טיפול בגלי רדיו אחרי אורטוקין.
  ההצלחה בטיפול מאד אישית בהתאם לבעייתך. לרב יש הקלה ב70% מהחולים.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דליה בתאריך 9 בנוב', 2012

 43. שלום,
  אני עברתי קיבוע בחוליות הצוואר לפני 8 שנים. יש לי טרכאוסומי מאז הניתוח. בשנה האחרונה הופיעו לי כאבים עזים בצוואר שמוקרנים לכתפיים. איכות החיים עם הכאב הוא בלתי נסבל.
  בצילום סי טי לא נראה בעיה בחוליות הצוואר.
  אינני יכול לשכב על הבטן, האם טיפול בגלי רדיו יכול להתאים לי ?
  האם יש אפשרות להרס העצב במקרה שלי כדי לפתור את בעיית הכאב ?

  אודה על תשובתך.
  נדב.

  שלום
  המיקרה מורכב מדי לתשובות במייל.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נדב בתאריך 10 בינו', 2013

 44. שלום רב, עברתי ניתוח לפני חצי שנה למינקטומי L4-5 להוצאת ציסטה.כרגע עדין רגישות חזקה במקום הניתוח כולל הקרנה לרגל שמאל.הומלץ על גלי רדיו.האם יש חשש מנזק כתוצאה מהטיפול אחרי ניתוח? תודה

  שלום
  לא. גלי רדיו לשורש העצב נחשבים לטיפול יחסית בטוח כמו הזרקות אחרות שקיבלת לאפידורל או לשורשי העצב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שושנה בתאריך 10 בינו', 2013

 45. שלום רב.
  אני סובל מעקמת של 70 מעלות ורציתי לדעת אם יש למה לנסות טיפול בגלי רדיו או לעשות פשוט את הניתוח

  מאת דניאל בתאריך 10 בפבר', 2013

 46. שלום רב, הבת שלי, תושבת גרמניה, בת 33 אובחן לה אוסטאואיד אוסטומה בברך שגורם לה לכאבים עזים במיוחד בלילה. האם הטיפול בכאב יוכל לעזור (לפני פניה לאפשרות ניתוחית?)
  תודה

  מאת אלה בתאריך 14 בפבר', 2013

 47. האם טיפול בגלי רדיו עוזר לדורבן?

  שלום
  בדרך כלל אין צורך בגלי רדיו לדורבן אלא בהזרקה. ניתן לטפל בגלי הלם.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אנה בתאריך 5 ביוני, 2013

 48. האם לאחר גלי רדיו בכתף אפשר לנסוע לבית מלון זה כואב או מצריך מנוחה?

  שלום
  ראי תשובה
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חלי אלגמיל בתאריך 18 ביוני, 2013

 49. האם בדיקת גלי רדיו מלווה בכאב? צריך מנוחה לאחר מכן?

  שלום
  לרב לא מלווה בכאב משמעותי יותר מהכאב המקורי. אך הקלת הכאב יכולה להתאחר עד שלשה שבועות לאחר הפעולה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חלי אלגמיל בתאריך 18 ביוני, 2013

 50. ביום שישי עברתי טיפול בגלי רדיו, אני עדיין כאובה מאוד עם הקרנות לרגל שמאל(11.10.13).

  מה עלי לעשות????
  האם לפנות לרופא המטפל???? האם נגרם לי נזק???

  תחזרו אלי בדחיפות !!! בבקשה!!!

  בנוסף עברתי עברתי ניתוח גב במרץ 2013 )17.3.13)
  מה עלי לעשות????!!!???

  0503426785- אושרת דוד

  מאת אושרת דוד בתאריך 12 באוק', 2013

 51. שלום אני בן 31 ב4 חודשים האחרונים אני סובל מכאבי גב (פריצת דיסק) לקחתי את כל הכורים לכאבים כולל מירפאת כאב וזריקת אפידורל שעזרה לחודש ואז הכאבים חזזו..עשיתי גם דיקור סיני וגם כירופרקטיקה כלום לא עזר לי האם הטיפול הזה יעזור לי לדעתכם תודה מראש

  מאת בן בתאריך 25 בנוב', 2013

 52. אני בת 64 לנמי כ3 שבועות אחרי שעור ראשון בהתעמלות פלדנקרייז קיבלתי כאב חד בחלק קידמי לטרלי של שוק ימני .הכאב מחמיר בהליכה .הכאב הוא בשוק הרגל מקדימה כאשר כף הרגל רדומה . בCT שעשיתי עוד לפני הכאב הזה יש בלט דיסק עם לחץ על שק הטקאלי ב L5-L4 בלט דיסק L5-S1. טופלתי ב3 זריקות של SYNACTEN. ו2 זריקות וולטרן . זריקה נוספת ניתנה לי לתוך השוק עצמו . וזריקה נוספת ניתנה לי לפני כ5 ימים לL4 וזה נעשה תוך שייקוף שום דבר לא הועיל ואני עדין עם כאבים ומטופלת גם בליריקה כרגע 225 mg ליום כשהמגמה היא להעלותוה ל300 .במרפאת כאב המליצו על גלי רדיו האם זה יכול לשפר את מצבי. תודה מראש. ציפי

  מאת ציפי בתאריך 16 באפר', 2014

 53. האם יש לכם ניסיון ב Pulsed Radio-Frequency בטיפול העצב הפודנדל

  אם כן, איך מבצעים את התהליך
  בתודה מראש
  רותי ג

  מאת רותי ג בתאריך 26 ביוני, 2014

 54. שלום
  יש לי 2 פריצות בגב התחתון 4 5
  עשיתי מספר זריקות אפידורל זה עוזר לי בדיוק לחודש
  הכאב שלי הוא בעיקר אחריי מנוחה שלחו אותי לעשות טיפול בגלי רדיו ,האם זה יעזור לי ,ולכמה זמן ,הטיפול עצמו כואב?
  תודה.

  מאת חיים בתאריך 14 באוג', 2014

 55. שלום,

  לפני כחצי שנה הייתי עם אבי בייעוץ אצל ד"ר גור אריה בשל כאבים ברגל שמאל. ההמלצה שקיבלנו הייתה טיפול בזריקות. כעת, לאחר מספר טיפולים בזריקות, הכאב לא עבר ולמעשה החמיר מאוד. אבי חושד שיש קשר למכה שקיבל באזור הקרסול, אך שני צילומי רנטגן לא הראו ממצאים. בעקבות המלצה של קרובת משפחה אנחנו שוקלים טיפול בגלי רדיו ומעוניינים להגיע לייעוץ נוסף. אבי עשה בדיקת EMG לפני כשנה ובדיקת דופלר וזרימת דם לפני מספר ימים. האם יש צורך לעשות בדיקות נוספות, כגון MRI, לפני שמגיעים לייעוץ?

  בתודה,
  אבי

  מאת אבי בתאריך 29 באוג', 2014

 56. יש המלצות לגלי רדיום בAVN?

  מאת חנה בתאריך 5 בספט', 2014

 57. שוב אני מבקשת לדעת האם יש המלצה לגלי רדיו ב AVN
  ואם ידוע אחוז ההצלחה?

  תודה חנה

  מאת חנה בתאריך 16 בספט', 2014

 58. שלום,
  כלתי בחורה צעירה בת 35 סובלת מכאבי כתף. אובחנה ההסתיידויות בגידים.
  ניסתה גלי הלם ללא הצלחה.
  האם ניתן לעזור בגלי רדיו?
  תודה וחג שמח,
  חזי

  מאת חזי בתאריך 11 באוק', 2014

 59. שלום,
  לפני כ-4חודשים עברתי ניתוח בעמוד שידרה צווארי 4c-3cו5c עם השתלת 2 תותבים. שאלתי האם מותר לחמם בלייזר,(ובצוואר את החוליות להפחתת כאב)מה יעילות הטיפול והאם קיים סיכון לנזק כלשהו לתותבים ולחוליות.
  בברכה ותודה לתשובתכם,ישראל.

  מאת ישראל בתאריך 29 באוק', 2014

 60. בן משפחתי עבר הקרנות בלשון. הוא עדיין סובל כאבים חזקים בפיו המונעים ממנו אכילה. האם טיפול בגלי רדיו יוכל לעזור לכאביו?

  מאת אורית בתאריך 9 בנוב', 2014

 61. האם הטיפול בגלי רדיו מתאים למי שאובחן בעל קרע אורכי בגיד הטיביליס פוסטריור ,הקרע משתרע לאורך 2.5 ס'מ, הקרע כמובן בקרסול הרגל

  מאת שרה בתאריך 6 בינו', 2015

 62. עברתי טיפול בגלי רדיו, אחרי כמה זמן ארגיש שיפור
  עדיין יש לי כאבים מהטיפול עצמו,
  תודה

  מאת שולי בתאריך 23 בינו', 2015

 63. האם הטיפול ב-RF הוא בלתי הפיך לעצב? או שיש התחדשות. מה הסכנות בטיפול זה? האם יכול להיווצר שיתוק ?

  תודה

  מאת הילה בתאריך 10 בפבר', 2015

 64. האם הטיפול בגלי רדיו יכול לשפר כרית כף רגל רדומה ומספר אצבעות רדומות בכף הרגל?

  מאת יצחק בתאריך 18 במרץ, 2015

 65. אניבת 65 סובלת כשנה וחצימכאבים עקב פריצת זיז בין -L4-S1 קיבלתי 3 זריקות דפומדרול+לידוקאין שלא עזרו. הומלץ לי טיפול בגלי רדיו או צריבת דיסק, מה עדיף? איזה טיפול פחות מזיק?

  מאת עירית סופר בתאריך 11 באפר', 2015

 66. שלום וברכה
  לבעלי סובל מגלומוס טומור בזרת ימין.
  כאב עצבי בזרת יש שמאל שלא נותן לו מנוחה
  האם ניתן לטפל בבעי'ה באצמעות גלי רדיו?

  מאת מזי בתאריך 6 במאי, 2015

 67. שלום,
  אבא שלי מטופל בכימו וכתוצאה מכך יש לו כאבים כרוניים ברגל שמאל…
  האם ניתן לטפל בכאב שלו בסוג זה של טיפול?
  תודה

  מאת אילנה בתאריך 17 ביוני, 2015

 68. לפני כ2 חודשים עברתי ניתוח שאיבת דיסק אך לאחר הניתוח החמיר המצב לאחר חודש עברתי שוב ניתוח אך הפעם עם פתיחת גב אך אחרי הניתוח הרגל השמאלית נרדמה לי והכרורג המליץ על
  ל גלי רדיו אם ניתוח פתוח לא עזר האם גלי רדיו יעזרו

  מאת חיים בתאריך 30 ביולי, 2015

 69. שלום רב,
  הציעו לי לבצע טיפול של גלי רדיו במכשיר C.ENERGY לבעיית צלקות של פצעי אקנה, האם הדבר מוכח כיעיל עבור טיפולים מסוג זה ?

  המון תודה על העזרה

  מאת לירן בתאריך 1 באוק', 2015

 70. נקבע לי תור לטיפול בגלי רדין, במרפאת הכאב באיכילוב. בעבר בקרתי אצלך בטופ איכילוב ואח"כ טיפול בזריקת אפידורל שעזרה חלקית מאוד. באם הטיפול כרוך בכאבים? מה יכולה להיות ההשפעה בגלי רדיו? האם הטיפול מסוכן? תודה מראש.

  מאת אילנה ברקאי בתאריך 29 בנוב', 2015

 71. מזה 10 ימים סובל מכאב גב תחתון המוקרן לרגל ימין. בבדיקת סיטי מודגמת הנמכה של המרווחים הבין חולייתים S1-L4 עם פנומן ווקום בדיסקים באזור. סקוליוזיס לימין.
  בלט דיסק אחורי ופורמינלי עם סימני לחץ קל על השק הדורלי בעיקר מימין (L3-L4).
  שינויים ספונדילוטיים אחוריים עם סימני לחץ קל על השק הדורלי (L5-L4).
  במרווח S1- L5 בלט דיסק אחורי קל עם סימני לחץ קל על השק הדורלי, לציין מלאות מסוידת בפורמן נירלי יותר ימני בגובה זה.
  מקבל אטופן 600 מ"ג, מוסקול ואקמול ועדיין יש כאבים בגב וברגל.
  מעוניין לדעת מה הטיפול הנכון במקרה שלי.

  מאת בני בתאריך 5 בדצמ', 2015

 72. אני בת 45, אני חולה במיילומה נפוצה(סרטן מח אצם) המחלה התפרצה בעמוד שידרה כבר 3 שנים, ויש לי כאבי גם כרוני , האם
  טיפול בגלי רדיו אזור לי להרגיע את כאבים?

  מאת זינה בתאריך 29 בספט', 2016

 73. שלום רב, אני כנרת מקצועית ואיבחנו אצלי גלומוס טומור באצבע ראשונה. הסבירו לי שניתוח יכול לפגוע בתחושה בכרית כף האצבע דבר שהוא אסון מבחינתי… האם גלי רדיו יכולים לעזור? תודה רבה! טלי

  מאת טלי בתאריך 8 בנוב', 2016

 74. שלום
  האם הטיפול מתאים לכאבים עזים של מורטון נוירומה ברגל.האם הטיפול כואב.כיון שהמורטון הוא גידול בעצב אז לאיזה איזור אתם מזריקים אם אתם נמנעים מפגיעה בעצב.האם ביטוח בריאות מכסה הטיפול.
  תודה

  מאת נורית בתאריך 4 בדצמ', 2016

 75. האם טיפול בגלי רדיו יתאימו לי עברתי ברגל ימין ניתוח החלפת ברך וברגל שמאל צריכה לעבור ניתוח להחלפת ברך בינתיים יש כאבים האם מתאים לי טיפול זה

  מאת אילנה בתאריך 1 בפבר', 2017

 76. מה בכל זאת הסיכון בטיפול בגלי רדיו האם אחרי הטיפול אפשר לחזור לפעילות רגילה

  מאת דבי בתאריך 18 במרץ, 2017

 77. שלום , לפני שנתיים הייה לי ניתוח באזור s1 l5 אוסטאויד אוסטאומה , הכאב נחלש אבל עדיין יש לי אותם סימפטומים שלפני ניתוח , זרמים לכל החלק של רגל ימין וחוץ מי זה אני מרגיש אזור של הניתוח לפעמים זה כאב ולפעמים רק הרגשת של דופק. עשיתי ct לא מי זמן ב ct לא רואים כלום גם עשיתי מיפוי ובמיפוי רואים אזור מוקד קליטה קטן מאוד באותו מקום s1 l5 השאלה מה אפשר לעשות עם זה? הבעיה אכי גדולה שאני מתאורר בלילה וזה פשוט הורג אותי . כל 3 ימים אני לוקח כדור 1 של פואינט וזה כבר במשך 3 שנים. האם במצב שלי אפשר לעשות גלי רדיו ? ולא להגיע לניתוח נוסף וכוי .. תודה.

  מאת אלכס בתאריך 16 באפר', 2017

 78. היי, אני בת 25, סובלת vulvudynia קשה המרתקת אותי לבית עקב הכאבים, האם ניתן להשתמש בגלי רדיו pulsed עבור וולודניה לאיזור ה pudendal nerve או לא משנה איזה איזור העיקר להפחית את הכאב?

  מאת גל בתאריך 6 ביוני, 2017

 79. תיקון -
  היי, אני בת 25, סובלת מוולוודניה קשה המרתקת אותי לבית עקב הכאבים, האם ניתן להשתמש בגלי רדיו פולסים עבור וולודניה לאיזור העצב הפונדלי או לא משנה איזה איזור העיקר להפחית את הכאב?

  מאת גל בתאריך 6 ביוני, 2017

 80. במרפאת כאב ביצעו לי גליי רדיו ולא ידוע לי אם אני האיתי צריך להרגיש את הכאב או לא כאב עז הרגשתי בוא זמנית החלטי להפסיק את הטיפול.שאלתי היא האים לא הזריקו לי חומר הרדמה כמו שצריך בכדי שלא ארגיש את הכאב או שזה אמור להראות כך. אודה אים אכבל תשובה

  מאת יגאל בתאריך 14 ביוני, 2017

 81. טיפול גלי רדיו
  האם יכול להיות אחרי הטיפול תחושה של זרמים חזקים?

  מאת שלומית בתאריך 16 ביוני, 2017

 82. ב-MRI גילו קרע בגלוטוס מדיאה של שריר הירך השמאלי שגורם לי כאבים ןצליע. מפאת גילי 79 לא ממליצים לי אתרוסקופיה אלא טיפולים אלטרנטיביים אקופונקטורה ופיזיוטרםיה מה שאני עושה עם השפעה מינימלית. שאלתי האם רדיו פריקוואנסי או זריקות אורטוקין לשריר במקום הקרע מומלצים? ניתן להפנות אןתי לאןרטופד המתאים?? תודה!!!

  מאת דר.ברכה רחצילביץ בתאריך 7 בספט', 2017

 83. ברקע אוסטואופורוזיס סובלת בזרוע ימין ובשתי ירכיים מעקוז עד הברכיים. ללא ממצא בדימות צווארי או מותני.E.M.G ל6-5C RADICULOP . נכתב מחלה ניוונית בע"ש צווארי עם RADICULOP לכתפיים. נשלחתי לטפול באמצעות גלי רדיו וטיפול סטרואידים לאחר מכן. אני חוששת מהטיפול. מה המלצתך? אודה לך על תשובתך.

  מאת ה.כרמל. בתאריך 25 בספט', 2017

 84. שלום רב

  אני בן 25 ומזה שנה אני סובל מכאבים עזים בירך שמאל שבסופו של תהליך נמצא שאני סובל ממרלגיה פרסטטיקה. כרגע מטופל תרופתית נגד כאבים אולם הנירולוג שלי המליץ לי ללכת למרפאת כאב. לחסימת העצב או טיפול בגלי רדיו- כיוון שאני לא מעוניין בשלב זה לבצע חסימה לעצב (אני מבין שזה בעצם יחסל את העצב לתמיד), אני שוקל להגיע לטיפול בגלי רדיו - האם סוג טיפול שכזה אכן מתאים למרלגיה פרסטטיקה? האם טיפול כזה יכול להביא לי את העצב או מה מידת התרומה שלו להבראה שלי - אשמח אם תוכל להרחיב בתשובתך האם טיפול כזה אפקטיבי עבורי
  תודה רבה

  מאת אביב בתאריך 25 בינו', 2018

 85. הי שלום!
  אני 5 ימים אחרי הזרקה באסותא עם גלי רדיו תחת שיקוף.
  מאז לא רק שלא חל שיפור אלא החמרה קשה
  של כאבים חזקים בגב שלא היו ומשיכה לרגל ימין חזקה יותר ממה שהיתה.
  האם נגרם לי נזק?
  הרם יכול שיפור?
  מה לעשות?
  תודה ורדה

  שלום
  תוצאות הטיפול בגלי רדיו נמדדות לאחר שבועים או דלושה שבועות ולא מידי.
  יתכן החמרה זמנית בגלל הםעולה עצמה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ורדה קמינסקי בתאריך 10 בפבר', 2018

 86. שנתיים אחרי ניתוח כיס מרה אני סובלת מכאבים במקום הניתוח אחרי כל מאמץ סחיבת שקיות מהסופר הליכה קצת יותר מדי ניקיון מועט עשיתי טיפול בהזרקה לא עזר האם טיפול בגלי רדיו יכול לעזור אני מיואשת

  מאת שלומית בתאריך 29 במרץ, 2018

 87. סובלת מכאבים חזקים ברום הבטן סותריי חומצה לא עוזרים יש לי דיספפסיה פונקציונלית צרבות קשות מעי רגיז וצריבה חזקה בוולווה ובעור סביב פי הטבעת שום משחה לא עוזרת הסבל איום
  מה ניתן.לעשות ליריקה סימבלטה גורמים לי לכאבים ים בקיבה לידוקאין לטרום עילפון יש לי חרדה ודכאון מהסבל

  מאת קלרה בתאריך 18 באפר', 2018

 88. סובל מבלט בחוליה l4/l5
  עברתי טיפול צריבת דיסק,כל הטיפולים האלטרטיבים.ופעמים זריקה תחת שיקוף באיכילוב ובאסותא . שום טיפול לא עוזר
  אין מגבלות תנועה ואין הקרנה לרגליים
  אך כואב מרגע שמניח את הרגל על הרצפה
  מה ניתן לעשות ?

  מאת שני בתאריך 2 ביולי, 2018

 89. עברתי טיפול בגלי רדיו עם הזרקות בראש ומאז נוצרו לי קרחות בראש
  האם יתכן שטיפול זה גורם לתוצאה כזו

  מאת חנה בתאריך 8 ביולי, 2018

 90. האם הזריקה בגלי רדיו יכולה להועיל לשחיקת סחוס קשה?

  מאת שרית בתאריך 30 ביולי, 2018

 91. שלום רב
  אני סובלת מזה שנתיים מקרע מלא בכתף. עשיתי זריקה במרפאת כאב שעזרה במקצת אבל עדיין הכאבים קשים.
  מומלץ לי לעשות ״צריבה״ אני מבינה שזה הטיפול בגלי רדיו? עד כמה בטוח הטיפול והאם יש בו סיכון ממשי?
  האם יש מקום לבדוק אפשרות לניתוח?
  בברכה
  רחלי

  מאת רחלי בתאריך 20 בנוב', 2018

 92. סובללת מוולודניה שנה הייתי אצל מיטב המומחים . עשיתי בוטוקוס פיזיוטרפיה אלטרול לירי סימבלטה ליזר אן תוצאות רק כאבים בת 55 סובלת שנה ללא קשר למגע מיני מחמיר בישיבה . רעיון ?

  מאת עפרה בתאריך 23 במרץ, 2019

כתיבת שאלה חדשה