השימוש בגירוי חשמלי לשיכוך כאב הוא עתיק יומין. אנו מוצאים בכתובים של היסטוריונים בתקופות שלפני הספירה כי שימוש בצלופחים וסוגי דגים אחרים יוצרי זרם יכול להקל על הכאב. באמצע המאה השמונה עשרה, כאשר התאפשר לייצר זרם חשמלי באופן אמין, החל שימוש נרחב במדיום זה ככלי בידי שרלטנים בסלוני אירופה. למרות זאת במאה התשע-עשרה הפך
השימוש באלקטרו-אנאלגזיה (שיכוך כאב באמצעות חשמל) לטיפול רפואי מקובל.

ישנן מספר השערות על מנגנוני הפעולה. ההצפה של גירוי שאינו כואב מאזור הכאב מונעת מהמוח את יכולת הפענוח של הגירוי כגירוי כאב.  הגירוי החשמלי הישיר גורם להפרשה של חומרים המעכבים את ההולכה בסיבי העצב המוליכים כאב. החומרים שנמצאו כמשתתפים בעיכוב הם אופיואידים אנדוגנים (אנדורפינים - חומרים דמויי מורפין המיוצרים בגוף האדם) ועוד
רבים אחרים, למשל, חומרים דמויי ווליום. כמו כן, יש הפחתה של הגירוי וההולכה במערכת הסימפטטית (המערכת שבין השאר אחראית על כיווץ והרחבת כלי דם, דבר החשוב במיוחד לכאב האיסכמי (כאב הנובע מחוסר אספקת דם).

טכנולוגיית הגירוי החשמלי תופסת תאוצה בכל שטחי הרפואה, אך במיוחד ברפואת כאב, שהשימוש בגירוי חשמלי של חוט השִדרה מבוצע כבר למעלה מארבעים שנה. אנו רואים, התרחבות של האבחנות המטופלות על ידי שיטה זו, ובנוסף, עליה במספר המקרים המטופלים. כיום ברחבי העולם מושתלות כ 50.000- אלקטרודות בשנה לשיכוך כאב, ומספרם עולה משנה לשנה.

כיצד מתבצעת השיטה?

הטיפול הינו דו שלבי. בשלב הראשון מחדירים בהרדמה מקומית מחט לעמוד השִדרה. דרך המחט אנו מחדירים אלקטרודה זעירה לחלל האפידורלי. איזור הכניסה הוא לרוב באמצע הגב. האלקטרודה מנווטת במעלה עמוד השִדרה, בהנחיית שיקוף (רנטגן) לגובה בו עוברות המסילות העולות של העצבים התחושתיים. המיקום המדויק נבחר על ידי הפעלת הגירוי החשמלי בזמן
הפעולה. אנו מבקשים מהחולה לדווח היכן חש את הגירוי החשמלי. אנו שואפים לכסות את כל איזור הכאב עליו מתלונן החולה. בסופה של הפעולה על החולה לקבל גירוי נעים המחליף את הכאב ממנו הוא סובל. האלקטרודה מקובעת לעור ומחוברת לשלט חיצוני, אותו יכול החולה להפעיל, ובכך, לשלוט בגירוי ובעוצמתו. החולה משוחרר בו ביום לביתו לתקופה של כשבועיים, כדי לוודא את יעילות הטיפול בחיי היום יום שלו. לאחר תקופת הניסיון מוודאים שהמערכת אכן הפחיתה את הכאב ב 50% על פי הערכת החולה. אנו רוצים לראות כי יש גם שיפור תפקודי, זאת אומרת, כי החולה יכול לבצע יותר פעולות כמו הליכה ועבודה. דבר נוסף שאנו בודקים הוא כי המטופל ירד בצריכת התרופות משככות הכאב. במידה ואיננו משיגים את השיפור הרצוי, האלקטרודה נמשכת החוצה. במידה וחל השיפור המצופה, משתילים קוצב חשמלי (שגודלו כגודל קוצב לב) תת עורי אשר מתחבר אל האלקטרודה הקיימת, כך שכל המערכת הינה פנימית ומאפשרת למטופל לחזור לשגרת חיים מלאה. החולה שולט בפעילות הקוצב על ידי שלט חיצוני. דרך השלט ניתן להפעיל תוכניות קבועות או להפעיל רק במידת הצורך בזמן
התקף כאבים. יש להחליף את הסוללה מדי מספר שנים. הדבר נעשה בניתוח קטנטן בהרדמה מקומית.

הסיכונים והסיבוכים בשיטה זו נובעים ברובם מתהליך ההשתלה. מאחר ולא ניתנות תרופות, אין תופעות לוואי ארוכות טווח. הסיבוכים הנפוצים הם זיהומים הקשורים לחתך הניתוחי שקל להתגבר עליהם. סיבוך נוסף הוא תזוזה של האלקטרודה בגב לאחר זמן, דבר הגורם לאיבוד הגירוי הרצוי. במקרים שכאלה, יש למקם שוב את האלקטרודה במקום הרצוי.

מה הם המקרים המתאימים לטיפול בשיטה זו?

בארה"ב ובישראל נפוץ השימוש לטיפול בכאבים ממקור פגיעה בשורשי עצבים ברמת עמוד השִדרה (כאבים רדיקולרים) ממקור גב תחתון או צוואר. בישראל מתבצעים כמאתיים השתלות בשנה, רובן לפגיעות עצביות צוואריות ומותניות ומיעוטן לפגיעות עצביות פריפריות. התוצאות המחקריות מעשרות מחקרים מראים כי השימוש בהשתלת האלקטרודות בעמוד שִדרה לטיפול
בכאבים עצביים, משיגה הפחתה של למעלה מחמישים אחוז בעצמת הכאב. בשנים האחרונות צורפו אבחנות נוספות לשיטת הגירוי החשמלי, כמו גירוי של עצבים שטחיים פגועים על ידי השתלת אלקטרודות ישירות על העצב ולא בעמוד השִדרה. השיטה מתאימה גם לכאבים ממקור אגן, להפרעות במתן שתן ובריחת צואה.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 18 שאלות בנושא טיפול בגריית חוט השִדרה לטיפול בכאב

 2. ד"ר שלום
  מה דעתך הגורם להיווצרות בועת אויר על העצב לאחר פעולת השתלת אלקטרודה בטיפול
  SCS
  מה הטיפול שהיית מציע בנוסף למשככי כאבים, קלונקס
  בתודה

  שלום
  לא ברור לי על איזה עצב הופיעו בועיות האוויר והיכן בדיוק הושתל האלקטרודה, או הקוצב.לכן קצת קשה להתיחס לשאלה. לגבי משכחי כאבים. יש לפנות לרופא כאב. כרגע לא ניתן להמליץ מאחר ובעית הכאב אינה ברורה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מרינה בתאריך 28 באוק', 2011

 3. האם טיפול ב scs יעזור לכאבים דיסקוגניים בדיסקים l4-l5 l5-s1 המקרינים שריפות לרגליים?
  כי ניסיתי הכל כולל קובלציה וכלום לא עוזר
  תודה

  שלום לי,
  עקרונית SCS יכול להיות פתרון לבעיה של כאב שקורן.
  בכל זאת זו פעולה ניתוחית וצריך לדסכס כל ההבטים של הטיפול לפני החלטה.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת לי בתאריך 21 בינו', 2014

 4. לאחר מחלת lch עם טיפול בכימו שהסתיים לפני שנתיים וחצי ועדיין סובלת מכאב קשה ביותר באזור גב תחתון עם הקרנות לרגליים הכי חמור בשכיבה מעיר בלילה .היו באזור זה נגעים שנעלמו.אין סימן למחלה .האם טיפול ב scs יוכל לעזור לכאבים?

  מאת לירון בתאריך 6 במרץ, 2014

 5. שלום רב.
  אני חולה בסוכרת סוג 1 כ-21 שנים עם צליאק ואוטיטיס אקסטרנל.
  ובפולי-נוירופתיה סוכרתית אוטונומית וסנסורית. מטופל במשאבת אינסולין ונתר בכדי לנסות לאזן את הסוכר. אופיואידים חזקים וחלשים ועוד תרופות נוספות להקלה על כאב ולמחלות ספציפיות אחרות. באחד ממכתבי השחרור שלי רשום כי "לא ניתן לעשות בלוק מקומי". רציתי לגעת האם המשפט הזה הוא חד משמעי, איך נקבע. והאם כדאי לשמוע חוות דעת נוסספת?
  תודה.

  מאת שלום בתאריך 18 באוק', 2014

 6. שלום רב,

  הנני חולת פיברומיאלגיה, האם שיטה זו
  טובה עבורי, ותוכל להביא מזור לכאבי?

  מאת רותי בתאריך 24 בדצמ', 2014

 7. האםמ הטיפול בשדר חשמלי מתאים לגב עם המון בעיות כדי לפתור אולי בעית crps בכף רגל שמאל

  מאת נחמה(חסוי) בתאריך 21 ביוני, 2015

 8. איזו חברה מוציאה את האלקטרודה הזו?

  מאת עפרה בתאריך 23 ביולי, 2015

 9. בן 76, סובל מסכרת, ל"ד, שומנים, ניתוח מעקפים (2009), מאוזן עם תרופות. מזה כחודשיים אני סובל מכאבים עזים באזור מיפגש בין הסקרום, הירך העליון והגב התחתון. רופא כאב מתיחס ככאב גב. רופא אורטופד נתן לחיצה חזקה במקום הכאב, שגרם לכאב עז וקבע שהבעיה מהאגן והציע לשים קרח ו-tens.
  סי-טי ע"ש מותני: היצירויות בין L5-S1, זיזים ניווניים, שינויים ארטרוטיים פצטליים L4-L5 ו-L5-S1, שינויים ניווניים סקרו-איליאקליים וב-SIJ, בלטים ל4/5 ו5/1.
  מטופל ב-zaldiar ואופטלגין. בפיזיותרפיה התחלתי חשמל . האורטופד מציע קרח, מתיחות וtens. עוד לא התחלתי. שניהם (כאב ואורטופד) מציעים זריקת קורטיזון אם לא יעבור. בינתיים הקלה מעטה. מה עושים הלאה? בתודה, אריה

  מאת אריה בתאריך 27 באוק', 2015

 10. שלום
  שמעתי שהטיפול באלקטרודות עוזר מאוד לחולי פרקינסון שמאופיינים בעיקר במצבים של פריזינג

  האם אני כחולה פרקינסון במצב קשה מאוד של פריזינג יכול לקבל טיפול זה
  תודה

  מאת דור בתאריך 30 בנוב', 2015

 11. אבי בן 86 חולה במחלת כלי דם פריפרית כרונית ובנוסף בעקבות אנדוקרדיטיס חסימה של העורק הפמוראלי ברגל ימין. סובל מכאבים מטופל בטרגין ,לא מאוזן. לציין כיב לא מזוהם בקרסול. האם ניתן להעזר ב scs על מנת להקל על הכאב? מפאת גילו ומצבו הבריאותי אין אפשרות לבצע התערבות כירורגית גדולה.

  מאת עפרה בתאריך 24 ביולי, 2016

 12. יש לי מספר חוליות בעיתיות כיום אני סובל מכאבים ברגל שמאל אשמחלקבל מידע על השיטה ועלויות

  מאת fvi hvusv בתאריך 13 באוג', 2016

 13. שלום ד״ר.
  אני סובל קשות מכאבים שורפים ברגלייםעם רגישות נוראית. לא יכול להשאר ללא גרביים. עברתי מספר רב של ניתוחים בעמוד השדרה כולל קיבועים L2_L5 יש לי פגיעה בעצבים הרחבים והדקים. מטופל ב ליריקה 150 פעמיים ביום טראגין10 פעמיים ביום ומוסיף לפי הצורך עד 5 מ״ג פרקוסט. נוירולוגים לא מציעים לי פיתרון לכאב. האם לדעתך אלקטרודה יכולה לעזור או כל פיתרון אחר. אם אתה צריך יותר הרחבה או בדיקה אשמח להגיע אליך. אודה לך באם תשיב לי במייל. תודה.

  מאת דוד לוי בתאריך 10 בנוב', 2017

 14. שלם רב. האם שלחתם לי תשובה לשאלה מיום 10/11 ? לוי דוד ט״ל 0543973242
  תודה.

  מאת לוי דוד בתאריך 18 בנוב', 2017

 15. שמו לי אלקטרודות זמניות וזה עזר עד לכפות הרגליים שם יש לי שרפה נוראית וכאבים נוראים האם ניתן לשים אלקטרודות שישפיעו גם על כפות הרגליים

  מאת גנ בתאריך 5 בדצמ', 2017

 16. אני סובל מכאבי גב ורגליים ונוירופטיה , שמו לי אלקטרודות זמניות וזה עזר עד לכפות הרגליים שם יש לי שרפה נוראית וכאבים נוראים כעת אני מתלבט בין השתלת אלקטרודות מלעורית לבין השתלת אלקטרודות כירורגיות.
  מה עדיף?

  מאת דני בתאריך 3 בפבר', 2018

 17. שלום לרופאים!
  עברתי ניתוח של דקומפרסיה וקיבוע l2-l5בשנת 2012 ומאז יש ל כאבים הגוברים משנה לשנה לקחתי טרגין פנטניל וקנאביס רפואי וכמובן אופטלגין ללא הצלחה.האם קיום מרכיבים מתכתיים בגוף יכול למנוע טיפול בהשתלת אלקטרודות לשיכוך כאב וגירוי שידרתי?

  שלום
  אין מניעה לטיפול בגרייה חוט השדרה לאחר קיבוע מותני .
  בברכה,

  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת איזבלה בתאריך 11 באפר', 2018

 18. אבא שלי בגיל 86 סובל כבר חודשים וחצי משלבקת חוגרת, סובל באופן קבוע מכאבים מהחזה לכיוון הבית שחי
  האם טיפול האלקטרודות יכול לעזור לו? ובערך מה העלות
  בתודה ראש

  מאת אורלי בתאריך 23 בספט', 2018

 19. האם הטיפול ה-SCS יכול לעזור לכאבים במע' עיכול ואגן התחתון?

  מאת אמיל בתאריך 16 בפבר', 2019

כתיבת שאלה חדשה