גם לשיטה זו מקורות היסטורים. כבר בכתבי אפלטון אנו שומעים על טכניקה להקלת כאב על ידי קרח שמובא מן ההרים ומונח על הגפה הכואבת. הרופא הראשי של צבא נפוליאון מציין כי בקרבות ברוסיה המושלגות, עקב קפיאת הגפיים, לא כאב לחיילים בזמן ביצוע הקטיעות. מי שנחשף לקור עז, יודע שכשקופא האף או האוזניים בחורף, אפשר לאבד את התחושה באותו איבר לתקופה של שבועות עד חודשים!

הסיבה לכך היא שהקפאת עצב גורמת למוות והרס של סיבי העצב הדקים המכונים "אקסונים". סיבים אלה הם העצבים שמוליכים את התחושות למוח. ניתן לדמותם לחוטי חשמל או חוטי טלפון. סיבי עצב אלו עטופים במספר שכבות של עטיפות שומניות, שמהוות מעין בידוד לאותם "חוטי חשמל". שיטת הקריו-אנאלגזיה  (קריו משמעו הקפאה, אנאלגזיה משמעה הקלת
כאב) מבוססת על החדרת מחט מיוחדת, שהקצה שלה יכול ליצור כדור קרח בגודל של כסנטימטר, בטמפרטורה של מינוס ארבעים מעלות צלזיוס. כדור הקרח גורם לקפיאה של כל הרקמות סביב לו בטווח של כסנטימטר. ההקפאה שנוצרת סביב עצב המטרה גורמת להרס ומוות של הסיב עצב תוך כדי שימור עטיפות העצב. פעולה זו גורמת להפסקה מיידית בהולכת הכאב בעצב. יתרונה של השיטה הנ"ל היא שמאחר ועטיפות העצב לא נפגעו, מתאפשרת גדילת העצב מחדש בצורתו הנורמלית ללא נזק.

שיטה זאת מתאימה להרס עצבים היקפיים, בינוניים וקטנים כמו העצבים הבין צלעיים ( Inter-Costal ) או עצבים בזרוע ובכף יד.

המקרים המתאימים לשיטות מהסוג הזה הם:

 • תסמונת פגיעה עִצבית לאחר שלבקת חוגרת (Post herpetic neuralgia  ). במקרים אלו, שלרוב פוגעים בגובה צלעות, ניתן להקפיא את העצבים הבין-צלעיים שנפגעו ללא הפסד של תפקוד משמעותי.
 • במקרים של פגיעות ממוקדות בעצבים מדרגה שניה המעצבבים גפיים. פגיעה בעצבים בזרוע ובאמה כתוצאה מטראומות וניתוחים שכיחה ביותר. לרוב העצב הפגוע מוליך בעיקר את תחושת הכאב ולא מאפשר במילא את תפקוד היד. לכן, הקלת הכאב לפעמים אפילו משפרת את התפקוד. כמו-כן, מאחר וההרס של העצב כמו שהסברנו
  לעיל אינו מלא, יתאפשר גידול מחדש של העצב, ואנו מקווים שכשהעצב יגדל בשנית, הוא יעשה זאת בצורה יותר נורמלית, ובכך גם ישפר את שיכוך הכאב.
 • במקרים של כאב באזור מסוים של הפנים כתוצאה מנזק לעצב. סיכונים: הסיכון המרכזי בפעולות אלו הוא הרס לא מושלם של העצב ויצירת כאב חדש. לרוב זו אינה בעיה מאחר והחולה מלכתחילה סובל מכאב באזור המטופל , וכי בחלק גדול מהמקרים המטופלים בשיטה זו יש גידול מחדש של העצב.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 7 שאלות בנושא שיטת הקפאת העצב Cryo-Analgesia

 2. לפני שנה ושלושה חודשים בסין נפלתי מהמדרגה לפני אחרונה של האוטובוס על המדרכה בצד שמאל,מרחתי וולטרן והמשכתי בטיול.3 שבועות אחרי הנפילה התחילו כאבים מאד חזקים בעכוז.אושפזתי בבתי חולים עם משככי כאבים.לפני 4 חודשים ניורולוג קבע שזה תיסמונת פריפורמיס.עשיתי דיקור יפני,הידרו משככי כאבים ושום דבר לא עוזר.הכאבים עדיין מאד חזקים בעכוזואני עדיין עם קביים.לפני חודש גילו שברגל ימין יש חשש לקרע mri.האם לרגל שמאל יש איזה טיפול בהקפאת העצב .

  שלום rina,
  תסמונת פיריפורמית יכולה בהחלט לגרום לכאב לאורך הרגל עד הכף. יש לבצע את האבחנה באופן מדויק וכדי לשלול פגיעה אחרת בעצב הסכיאטי או לחץ על שורש עצב לומברי (מותני) הגורם לכאב. במידה ומדובר בפיריפורמיס ניתן ללבצע חסם תחת שיקוף עם סטרואידים לשריר ולעצב החולף מתחתיו. הדבר מתבצע ע"י רופאי כאב במסגרת בתי חולים ומרפאות פרטיות המצוידות במכשירי שיקוף.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת rina בתאריך 15 בפבר', 2010

 3. שלום רב
  אני בת 57 לפני כשנתיים הויעו כאבים עזים באיזור הישבן והירכיים (לאחר שקודם לכן היו כאבי צוואר) טופלתי במרפאות כאב בזריקות למיניהםוגלי רדיו ב-L5 ו-ב-L4 אך לצערי כלום לא עזר אני כל היום והלילה עם כאבי תופת ותחושת שריפה אדירה בירכיי מה עוד עלי לעשות? משככי הכאב למיניהם לא עוזרים
  תודה על תשובתכם
  שרה

  שלום
  יש לשקול את כל התמונה, ולכן יש צורך בפגישת יעוץ עם כל החומר הרפואי וכל מכתבי הפעולות שכבר נעשו. אם הכל נוסה יש מקום לשקול השתלת אלקטרודה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרה בתאריך 3 במאי, 2011

 4. סובלת מזה זמן רב מאד מגירודים עקצוצים וצריבה נוראית בזרועות, נעזרת בקרחומים להרגעת הצריבה לילות שלמים.
  אחרי סבב רופאים מכל הסוגים הועלתה המחשבה על נוירופטיה.
  האם יש אפשרות שאכן כאן טמון הפיתרון?
  הסבל של הגרוד והצריבה בלתי ניתן לתיאור
  תודה מראש
  דליה

  שלום
  צריבה בהחלט יכולה להיות סימן לנוירופטיה. ישנם תרופות שיעזרו לנו להחליט. לגבי הסיבה לא ברור מדוע תוקף אותך בזרועות.
  יש להגיע למרפאת כאב. לצורך האבחנה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דליה בתאריך 12 ביולי, 2012

 5. "קראתי את המאמר הזה- http://www.ravivclinic.co.il/heb/page.php?instance_id=84&actions=show&id=43 בנוגע לסיכונים בהשתלות שיניים וכתוב שם על פגיעה עצבית שיכולה להיגרם בעקבות ההשתלה, מה כדאי לבדוק כדי להימנע ממקרה כזה?
  תודה!"

  אופיר שלום
  זו שאלה מאוד ספציפית שאתה צצריך להפנות לרופא השיננים שלך.
  או לפורום העוסק בנושא רפואת שיניים השתלות שיניים
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אופיר בתאריך 21 באוג', 2013

 6. שלום רב. אני לפני 10 חודשים עשיתי השתלות 2 שיניים. בצד ימין לסית תחתונה. השתלה לא הצלח. רופא שיניים בחזרה הוציע אותם בנלל שהיה דלקת בסביב השתלה. מאותו יום שעשיתי השתלה עד עכשיו אני לא מרגשה טוב. יש לי בגוף תוחושות לא נעימות. פעם קר פעם חם שורף לי, דוקר לי. אכררי הרבה ביקורים של רופאים.מדברר שיש לי מחלה נוירופתיה. שאלה שלי: האם נכשול השתלות שיניים גרם לזה? תודה. שרה.

  מאת שרה רחמני בתאריך 9 באוק', 2014

 7. שלום רב. אני לפני 10 חודשים עשיתי 2 השתלות שיניים. בצד ימין לסית תחתונה. השתלה לא הצלח. רופא שיניים הוציע אותם בחזרה בגלל שהיה דלקת בסביב השתלה. מאותו יום שעשיתי השתלה עד עכשיו אני לא מרגשה טוב. יש לי בגוף תוחושות לא נעימות. פעם קר, פעם חם, שורף לי, דוקר לי. אחרי הרבה ביקורים של רופאים.מדברר שיש לי מחלה נוירופתיה. שאלה שלי: האם נכשול השתלות שיניים גרם לזה לנוירופתיה? תודה. שרה.

  מאת שרה רחמני בתאריך 9 באוק', 2014

 8. היי..בהריון הראשון שלי בחודק חמישי התחילו לי כאבים חזקים מתחת לחזה שמאל צמוד לצלעות..הייתי אצל רופאים והם אמרו שזה קצה עצב שנפגע..האם הטיפול שאתם מציינים פה יכול לעזור לי..אני סובלת מכאבים ואזור שורףף במיוחד..אני בהריון שני ומרגישה חסרת אונים

  מאת קארין בתאריך 9 במאי, 2015

כתיבת שאלה חדשה