ישנם טיפולים רבים העוזרים לכאב החריף לאחר חבלה או ניתוח. במקרים רבים ניתן לטפל בתרופות הניתנות דרך הפה כגון תרופות אופיואידיות (תרופות דמויות מורפין), ותרופות נוגדות דלקת (מסוג הוולטרן ודומיו) ועוד. על מגוון התרופות הפומיות המשמשות לשיכוך הכאב ניתן לקרוא חלק על טיפול תרופתי.

ניתן ומקובל לתת תרופות מהמשפחות המצוינות מעל בהזרקה תוך שרירית או תוך וורידית. הבעיה עם טיפולים מסוג זה שפרק הזמן עד שמתקבלת הקלת הכאב יכול לקחת חצי שעה ויותר, וכי במקרים רבים אין התאמה אישית לחולה.

טיפולים נוספים שאינם זמינים בדרך כלל אך ניתן להשתמש בהם : אקופונקטורה, היפנוזה וגירוי חשמלי (TENS).

נסקור כאן שלוש שיטות טיפול לחולים שתרופות פומיות אינן יכולות להינתן עקב מגבלה ניתוחית (ניתוחי בטן למשל) או כי עוצמת הכאב היא כזו שתרופות אלו לא יספיקו.

שיכוך כאב בשליטת מטופל שיכוך כאב בשליטת מטופל - (PCA (Patient Controlled Analgesia
שיטה זו מבוססת על מתן תרופות מסוג מורפין או דומיו (פנטניל, הידרוקודון ופטידין) דרך הווריד. בשונה משיטות אחרות, כאן החולה שולט על המתן. לאחד מורידי החולה מחוברת משאבה שבה מיכל עם התרופה המבוקשת. החולה מקבל ידית קטנה עם לחצן עליו הוא יכול ללחוץ בכל פעם שחש בכאב. הלחיצה מחדירה לווריד כמות קבועה מראש של התרופה. לאחר מכן באופן אוטומטי ננעלת המשאבה למספר דקות כדי למנוע שהחולה לא יקבל מנת יתר של התרופה. את כמות התרופה הניתנת בכל פעם ואת משך זמן הנעילה מתכנת הצוות הרפואי כך שתימנע מנת יתר. יתרונותיה של שיטה זו מרובים. מאחר והתרופה ניתנת דרך הווריד ישירות למחזור הדם שיכוך הכאב הוא כמעט מידי. החולה לא צריך לקרוא לצוות הרפואי בכל פעם שחש בכאב. והדבר החשוב ביותר הוא השליטה של החולה בקבלת התרופה. חולה שזקוק ליותר תרופה יכול לקבל יותר וחולה שזקוק למעט ילחץ פחות. 

הזרקות אפידורליותהזרקות אפידורליות
החלל האפידורלי הינו חלל המקיף את חוט השדרה ואת שורשי העצבים היוצאים ממנו. מתן של  תרופות לחלל זה מאפשר לחסום את הולכת הכאב מהריקמה המנותחת למח. מחדירים לחלל האפידורלי מחט ודרכה מועברת צינורית דקיקה ( בעובי מילמטר אחד). המחט נמשכת החוצה והצינורית מודבקת לעור. דרך צינורית זו ניתנות התרופות. עקרונית ניתנים שני סוגי תרופות. תרופות הרדמה מקומיות כמו לידוקאין ומרקאין (אותן תרופות המשמשות לאילחוש כאב בזמן טיפולי שיניים) אשר חוסמות את ההולכה בשורשי העצב המובילים את גירוי הכאב. בנוסף מוסיפים תרופות מסוג מורפין ודומיו שגם הן חוסמות את הולכת הכאב. התרופות מוזלפות באופן מתמשך דרך משאבה או ניתנות במנות מספר פעמים ביום. הטיפול בשיטה זו מתאים לחולים הסובלים מכאב קשה בגפיים תחתונות אגן בטן ובית חזה. השיטה מקובלת מאד להקלת כאב מצירי לידה, אך משמשת במקרים רבים להרדמה לצורך הניתוח ולשיכוך כאב לאחריהן. הסיכון מהחדרת הצינורית או הזלפת התרופה קטן למרות הדעה הרווחת בציבור. השיטה אינה מתאימה לחולים הנוטלים תרופות מדללות דם או עם שינויים קשים בעמוד שידרה.

חסמי עצביים מתמשכיםחסמי עצביים מתמשכים
טכניקת חסמי העצבים משמשת את המרדימים כאשר הם מעונינים להרדים גפה אחת בלבד לצורך ניתוח. ניתן להזריק לעצבים המוליכים את הכאב מהגפה תרופות הרדמה מקומיות כמו לידוקאין ומרקאין (אותן תרופות המשמשות לאילחוש כאב בזמן טיפולי שיניים). תרופות אלו יחסמו את הכאב למספר שעות עד יממה. כאשר אנו מעוניינים להמשיך ולקבל את חסימת העצב (הולכת הכאב) לפרק זמן ארוך יותר, ניתן להחדיר לאזור הקרוב לעצב צינורית דקיקה. דרך צינורית זו ניתן להזריק את התרופות כל מספר שעות או באופן מתמשך, ובכך לקבל חסימה בהולכת הכאב לפרקי זמן ארוכים.

סיכום - חשוב להבין כי הטיפול בכאב לאחר ניתוח או חבלה חמורה אינו רק על מנת להקל על הסבל, אלא כלי טיפולי העוזר בהחלמה. חשוב לדבר עם הצוות הרפואי לפני ניתוח על השיטות להקלת כאב המומלצות ולתכנן את הקלת הכאב לאחר הניתוח. זכותך כמטופל לקבל הקלת כאב נאותה בזמן אישפוזך.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 9 שאלות בנושא הטיפול בכאב החד

 2. שלום !!

  אני לאחר ניתוח להחלפת מפרק ברך , יש כאבי ם לא אנושיים אני כבר חודשיים ןחצי לאחר
  ניתוח אומנם יש קצת הטבה אבל אני פשוט לא יכולה בלי משככי כאבים כואבת כל הרגל מכף
  הרגל ועד הגב התחתון וזה פשוט מוציא אותי
  מדעתי ולכן אני גן לוקחת וואליום להרגעה
  כי אני מרגישה שאני רוצה לדפוק את הראש
  בקיר מרוב כאבים גם ביום וגם בלילה.
  האם
  יש איזה טיפול שאולי יוכל להרגיעה את הכאבים בבקשה……

  תודה ושבת שלום
  דבורה

  מאת דבורה בתאריך 10 ביוני, 2011

 3. למה עדיין לא קבלתי תשובה לשאלתי ?

  מאת דבורה בתאריך 25 ביולי, 2011

 4. אני חודש לאחר ניתוח כריתת אונה בריאה והכאבים חדים ובלתי נסבלים ללא הפוגה בכל שעות היום. אני לוקח משככי כאבים, אך זה רק מקל מעט. מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב?

  שלום
  ישנם טיפולים רבים שניתן לקל לכאב. מתרופות אופיואידיות דרך הזרקות מקומיות ועד (בשלב מאוחר יותר במידה והכאב לא חולף) השתלה של אלקטרודות SCS בגב להקלת הכאב. מאחר וכריתת ריאה היא פעולה גדולה, את ההחלטה על סוג הטיפול בכאב יש לקבל יחד עם המנתח שלך.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת עודד בתאריך 22 במרץ, 2012

 5. שלום, אבי חולה מורכב מאוד .הוא עשה 3 ניתוחים ביד ולאחר כל ניתוח נתנו לו משכבי כאבים.לאחר הניתוח הראשון נתנו לו משככי כאבים והוא נהיה מבולבל הוא חזר לעצמו אחרי חמישה ימים.שבןע לאחר מכן עשו לו ניתוח נוסף ולא נתנו לו את המשככיכאבים שנתנו בפעם הרשאנה והזיכרון היה צלול.
  בניתוח השלישי נתנו לו משככי כאבים ואבי כבר חודש מבולבל ככה הרופאים קוראים להבחנה.עשו לו סיטי והכל היה תקין.השאלה האם אבי יחזור להיות צלול?יש לציין שהוא זוכר את המשפחה אבל הוא לא תמיד מדבר ברור ולעניין.

  שלום
  בילבול חודש לאחר ניתוח שאינו מקבל תרופות כבר למעלה מחודש. כנראה לא קשור לתרופות מאחר ויוצאות מהגוף תוך שעות בודדות. יש מצבים שבהם לאחר ההרדמה ואישפוז בגיל מבוגר יש בלבול. זהו נושא שמצריך להיות מוערך ע"י פסיכיאטר.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שרית בתאריך 20 ביוני, 2013

 6. הותקפתי על ידי שוטר לפני 4 שנים , השוטר שבר לי את הברך ועשה נזק לגיד הפיקה , שבר לי את הלסת וצלע 11
  סובל מ PTSD
  פניתי לקבל חוות דעת ונתנו לי 10% נכות לצמיתות גם על הברך וגם על הלסת
  סובל מכאבי תופת עד היום וכדורים שהיו נותנים לי לא עזרו במיוחד
  היתי רוצה לקבוע פגישה
  תודה

  מאת ולדיסלב בתאריך 17 בפבר', 2015

 7. בעלי בן 54 יומיים לאחר תאונת אופנים עם שבר בקלויקולה משמאל,שברים בצלעות 3 ו4 ופנאומוטורקס אבחנה בסיטי שבוצע הבוקר.היום הוכנס נקז לפני 16שעות.לא גרים בארץ מאושפז ומקבל תרופות בוריד פרצטמול ,ketonal,algocalmin השניים האחרונים דיפירון ו-nsaid בהתאמה ללא הקלה כמעט בכלל הכאבים באזור חזה קדמי משמאל לסטרנום .באישפוז כאן אין טיפול לכאבים מעבר לכך קניתי אמפולות טרמדול 100מ"ג .השאלה האם הכאב נובע מהשבר בצלעות או מהנקז ? היום תבוצע הדמיה חוזרת .והאם ניתן לתת טרמדול בנוסף לכל מה שקיבל ? אודה על תשובתכם המהירה בברכה

  מאת מיכאלה חסוי בתאריך 1 ביולי, 2015

 8. אני צריך לעבור ניתוח להחלפת 2ברכיים בניתוח 1 מה אני צריך לקחת לאחר הניתוח נגד כאבים לא מסוגל להרגיש כאבים ,USV

  מאת חיים בתאריך 18 בינו', 2016

 9. לאחר ניתוח בחניכיים להשתלת זיגומה, והמצב הגיע לצריכה של הנשמה ובית חולים ותראומה והיום הכאב הוא בלתי ניזבל בפה - לחץ מתחת לסינוס, לשון צורבת שורפת ולא נמצאה תרופה להרגיע את הכאב והצרבה ,שרפה. מה תוכל להציע לאדם הסובל?

  מאת תקוה מוסטקיס בתאריך 24 במאי, 2016

 10. שלום אני בן 41 עברתי לפני 3.5 שנים ניתוח קיבוע בגב תחתון ומאז הכאבים רק הולכים ומחמירים עברתי את כל הטיפול הנדרש כולל זריקות השתלת אלקטרודה ושום דבר לא עזר לפני חודש וחצי עברתי ניתוח בצוואר וקיבוע הייתי אצל מומחה עמוד שדרה ואמר לי שהניתוח שעברתי בגב תחתון נכשל ואני מוגדר ב כשל ניתוח גב תחתון ואני צריך לחיות עם המצב כך כל החיים מה ניתן לעשות במצב כזה

  מאת עזאם בתאריך 7 בפבר', 2017

כתיבת שאלה חדשה