השם כאב חד בא לתאר את הכאב מפגיעה ברקמות. זהו הכאב המופיע מיידית לאחר חבלות, פציעות או לאחר ניתוחים. אנו מגדירים את הכאב הזה ככאב "נורמלי" המשמש כגלאי לנזק שנוצר לרקמות ובא להזהיר בזמן אמת. הוא מתאפיין בכך שעוצמתו בדרך כלל  היא ביחס ישר לגודל הנזק, עוצמתו בשיאה בקרבה לפגיעה ובאופן רגיל הולכת ופוחתת עם תהליך ההחלמה.

הכאב החד גורם למספר תופעות מלבד הסבל. הפעלת המערכת העצביים האוטונומית גורמת לעליה בלחץ הדם, בדופק ובקצב הנשימה. תופעות אלו מועילות לגוף בטווח המיידי על מנת להגדיל את אספקת החמצן והדם לרקמות הפגועות,. יש התקשחות וכיווץ של שרירים סביב האזור הפגוע כך שנמנעת תזוזה והחמרה בפגיעה. לאורך זמן תופעות אלו פוגעות בהחלמה. הכאב מונע מחולים לנשום עמוק ולהשתעל ובכך גורם לעליה בשכיחות דלקות ריאה. הכאב גורם לעליה בקרישת הדם ובנוסף מונע מהחולים לנוע ובכך מגדיל את הסיכון לתופעות של קרישי דם ותסחיפים. עלית לחץ הדם והדופק בחולים עם בעיות לב יכולה להוביל לאירועים לבביים. כל אלו גורמים לעליה בתחלואה ומוות בחולים לאחר ניתוח. הטיפול בכאב עוזר לקצר את זמן ההחלמה וקצר את השהיה בבית החולים.

הסיבות לכאב לאחר ניתוח מרובות. כמובן הכאב העיקרי הוא בדרך כלל מהנזק לרקמות עקב הניתוח. ניתוחים קטנים או ניתוחים בשיטות מילעוריות (כמו לפרסקופיות או ארטרוסקופיות ניתוחים בם המנתח מבצע את הניתוח דרך צינורות דקים המוחדרים דרך העור לאיזור הניתוח) כואבים פחות מניתוחים עם חתכים גדולים או ניתוחים המערבים איברים פנימיים. ניתוחים באיזור בטן עליונה ובית החזה כואבים יותר מאחר וכל נשימה מותחת את איזור הניתוח. הצורך להניע את המפרק המנותח לאחר הניתוח על מנת למנוע התקבעות גורם לכאבים. בניתוחים רבים המנתחים משאירים נקזים באזור המנותח, נקז לקיבה (זונדה) ונקז לשלפוחית השתן. נקזים אלו יכולים לגרום לאי נוחות קשה.  סיבות אחרות הן השכיבה הממושכת ותנוחת הגוף בזמן הניתוח ולאחר מכן במחלקה.

בסקרים שנערכו בבתי חולים נמצא כי 75% מהחולים סובלים מאירוע כאב קשה לפחות פעם אחת ב24 השעות הראשונות לאחר ניתוח, וכ 90% סובלים מאירוע כאב קשה במשך אשפוזם. כשבדקו את הסיבות לכך גילו כי הרופאים והאחיות באופן עקבי רשמו ונתנו לחולים פחות תרופות כאב מהדרוש. אחת הבעיות הייתה ההבדל בין האישי בין החולים. עוצמת הכאב שונה בחולים המנותחים גם כשעברו את אותו הניתוח. לכל חולה יש רגישות ויכולת לשאת את הסבל במידה שונה. השפעת התרופות לכאב הייתה שונה בחולים, לחלקם הייתה חזקה מדי וגרמה לתופעות לוואי ולאחרים לא הספיקה.

ניתוח וטראומה

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

  1. 2 שאלות בנושא כאב חד

  2. האם ד"ר איתי גור אריה מטפל בתסמונת CRPS?

    מאת חדוה בתאריך 9 באוג', 2011

  3. לאחר ניתוח הלוקס ולגוס בשתי רגליים וסף כאב נמוך מהו הטיפול נגד כאבים המומלף לציין שאין רגישות לתרופות

    מאת שירה בתאריך 17 בדצמ', 2015

כתיבת שאלה חדשה