תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות. משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור - הגידים. פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

בעבר נהגו לתאר את התסמונת במושג 'פיברוסיטיס', הסיומת "יטיס" משמעו דלקת - תהליך שיכול לגרום לכאב, נפיחות, חום, אדמומיות וקשיון. כיום, חוקרים מצאו שדלקת איננה חלק משמעותי בתסמונת. השם פיברומיאלגיה מדויק יותר ומחליף את המושג הישן (פיברו= סיבי מיו= שריר, אלגיה=כאב).

פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות. למרות שההרגשה היא שזאת מחלת פרקים, זה אינו סוג של דלקת פרקים והיא אינה גורמת לעיוותים במפרקים (דפורמציות). פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או של השרירים.

בעבר, מאחר ותסמונות והתלונות אינן נתמכות על ידי ממצאים של בדיקות מעבדה ותלויות בעיקר על דיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו, הן נתפסו כלא אמיתיות ורק בראשו של החולה.  במהלך 10 השנים האחרונות, לעומת זאת, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות. השכיחות היא 2% מהאוכלוסיה.תכונות אלו מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.

במחקרים שנערכו בארץ מצאנו כי כאשר יש חולת פיברומיאלגיה במשפחה, הסיכויים של בנותיה או אחיותיה (כאמור - בעיקר נשים) ללקות בתסמונת הם גבוהים יחסית (כ- 28% מכלל הילדים של חולות פיברומיאלגיה לקו גם הם בתסמונת). הדבר עשוי לרמז על נטייה גנטית לחלות בפיברומיאלגיה, אולם יש לקחת בחשבון כי התסמונת עלולה להתפרץ גם עקב גורמים סביבתיים.

גורמים רבים, ביחד או בנפרד, יכולים להביא להתפרצות פיברומיאלגיה. לדוגמא, מספר גורמי דחק - כמו מחלה, טראומה גופנית, טראומה נפשית או שינויים הורמונלים יכולים להוביל לכאב מפושט, עייפות ושינה לא מרעננת המאפיינים פיברומיאלגיה. טראומה גופנית או נפשית יכולה להוות לגורם המתחיל את התסמונת במספר דרכים. לדוגמא: טראומה גופנית כהדבקות בשפעת, או מעורבות בתאונת דרכים, יכולה להוביל לפיברומיאלגיה. כמו כן, חולי פיברומיאלגיה עלולים להפוך ללא פעילים וחרדים לגבי בריאותם ובכך להחמיר את מצבם.

פיברומיאלגיה

תסמינים מאפיינים

כאב: כאב הוא הסימפטום הראשוני והעיקרי של פיברומיאלגיה. הוא מופיע בדרך כלל בכל הגוף, אם כי הוא עלול להתחיל בצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר תקופת מה. כאב הפיברומיאלגיה מתואר במגוון דרכים, ביניהן - שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה. לעיתים קרובות ישנם שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האויר, דפוסי השינה ומידת הדחק (stress).

רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הם מרגישים את הכאב בעיקר בשרירים, נאמר גם שהפיברומיאלגיה גורמת להרגשה של שפעת תמידית. אצל חלק מהחולים הכאב יכול להיות אפילו מאוד חמור. למרות שבבדיקה פיזית כללית לא נמצא בדרך כלל ממצא פתלוגי והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, בדיקה קפדנית של שריריהם תגלה איזורים רגישים במקומות ספציפיים. הנוכחות והתבנית של הנקודות הרגישות בשילוב עם סימפטומים של כאב, מבדילים את הפיברומיאלגיה משאר התסמונות והמחלות.

האיזורים הרגישים בפיברומיאלגיה קרובים לאיזורים הרגישים במצבים אחרים נפוצים של כאבי שרירים, כמו מרפק הטניסאים ודלקת בבורסה של הבלט הטרוכנטרי בעצם הירך (
הנקודות הרגישות נמצאות כמעט תמיד סימטרי בשני צידי הגוף. אנשים בדרך כלל אינם מודעים למיקומן המדויק או אפילו לקיומן של מרבית הנקודות הרגישות עד שהם נבדקים לשם כך אצל רופא.

עייפות והפרעות שינה: כ-90% מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מעייפות מתונה או חמורה המלווה בתחושה של חוסר באנרגיה, ירידה בסבילות לפעילות גופנית או תשישות מהסוג שמורגש בזמן שפעת או חוסר שינה. במקרים רבים התשישות היא בעייתית יותר מאשר הכאב.

באופן כללי, חולי פיברומיאלגיה סובלים מתשישות הדומה למצב הנקרא תסמונת התשישות הכרונית. חלק מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מתסמונת התשישות הכרונית ולהיפך. בגלל החפיפה בין שתי התסמונות, יתכן ולא ניתן להפריד ביניהן, לכן רופא אחד יכול לאבחן פיברומיאלגיה בעוד שרופא אחר יאבחן את אותו מצב כתסמונת התשישות הכרונית.

מרבית חולי הפיברומיאלגיה חווים הפרעת שינה, אשר בגינה הם מתעוררים לא רעננים או עייפים. למרות שאתה עלול להירדם ללא קושי גדול, שלב השינה העמוקה מופרע. שנתך עלולה להיות קלה ואתה עלול להתעורר פעמים רבות במשך הלילה. הפרעות שינה אחרות, כגון הפסקת נשימה בשינה, התכווצות שרירים בזמן השינה ותסמונת הרגל חסרת המנוח  נפוצים גם הם. מחקרים הראו שהפרעות בשינה עמוקה גורמות לפגיעה בתפקוד הגוף ובמערך תפיסת הכאב, לכן חולי פיברומיאלגיה יטופלו בתרופות לשיפור השינה והקלה על הכאב.

מערכת העצבים: תסמינים של מערכת העצבים הם נפוצים אצל חולי פיברומיאלגיה, חולים רבים מרגישים עצובים או ב-'down' למרות שרק 25% מהחולים סובלים מדכאון קליני. חלק מהחולים סובלים מחרדה (שיעור דומה של דכאון וחרדה נמצא גם במחלות כרוניות אחרות).

ישנם חוקרים הסבורים כי ישנו אולי קשר בין פיברומיאלגיה לבין מצבי דיכאון או חרדה. חשוב לזכור שאנשים הסובלים ממחלות כרוניות רבות, ולא רק פיברומיאלגיה, עלולים להרגיש דכאון בגלל התסמינים החמורים שלהם.

חולי פיברומיאלגיה מדווחים על קשיים בריכוז ובביצוע מטלות מנטליות פשוטות. אין שום עדות שבעיות אלו מחמירות עם הזמן. בעיות דומות נמצאו אצל אנשים רבים הסובלים ממצבי רוח משתנים, הפרעות שינה או מחלות כרוניות אחרות.

תסמינים נוספים: חולי פיברומיאלגיה עלולים להרגיש קהות חושים או עקצוצים בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים. זה יכול לרמז על הפרעות אחרות כמו דלקת של תסמונת שורש כף היד, דלקת של העצב או אפילו טרשת נפוצה. לכן, חולי פיברומיאלגיה עוברים בדרך כלל בדיקות רבות למחלות אלו, רק כדי לגלות שהתוצאות הן בטווח הנורמה.

כאבי ראש, בעיקר עקב כיווץ שרירי הצוואר ומיגרנות נפוצים בתסמונת הפיברומיאלגיה.

כאבי בטן, נפיחויות, שלשולים ועצירויות (תסמונת המעי הרגיז) נפוצים גם הם.

התכווצויות בשלפוחית וגירוי יכולים לגרום לתדירות גבוהה ותכיפות במתן שתן.

העור ומחזור הדם בדרך כלל רגישים לשינויי טמפרטורה והדבר מתבטא לעיתים בשינויים זמניים של צבע העור.
האבחון של פיברומיאלגיה נעשה על ידי קיום של כאב מפושט בצרוף של רגישות יתר ברוב האזורים הספציפיים. לרוע המזל, אין בדיקת מעבדה או צילום רנטגן היכולים לאבחן באופן ודאי את התסמונת, בדיקות כאלה עוזרות רק להוכיח הימצאות או חוסר של הפרעות אחרות כמו תת פעילות של בלוטת התריס אשר יכולות להיות הגורם לסימנים וסימפטומים כמו בפיברומיאלגיה.
 
בגלל שהתלונות של חולי פיברומיאלגיה כל כך כלליות, ולעיתים קרובות מזכירות הפרעות רפואיות אחרות, רבים הם החולים המתנסים בהערכות מורכבות, חוזרות ונשנות, לפני שהם מאובחנים כחולי פיברומיאלגיה.

כיצד מטפלים בפיברומיאלגיה?
אפשרויות הטיפול העכשווי בפיברומיאלגיה כוללות:

 • תרופות להפחתת כאב ושיפור השינה
 • תוכניות אימון לשרירים ולשיפור סיבולת לב-ריאה - כושר אירובי
 • טכניקות הרפיה ואמצעים אחרים להפחתת מתח השרירים
 • שיפור הידע על פיברומיאלגיה ותוכניות לניהול אורח חיים עימה

אצל חלק מחולי הפיברומיאלגיה הסימפטומים הם מתונים, לכן חולים אלו זקוקים לטיפול מועט אחרי שהם מבינים מהי פיברומיאלגיה ומה מרע את מצבם. רוב החולים יפיקו תועלת מתכנית טיפול משולבת ומקיפה.

תרופות
ההשפעה של התרופות האנטי-דלקתיות הנהוגות לטיפול במחלות ראומטיות רבות על פיברומיאלגיה מעטה. לעומת זאת, מינונים צנועים של משככי כאבים קלים כמו אספירין, איבופרופן או אצטמינופן יכולים לגרום להקלה מסוימת בכאב ולהפחית את קשיון השרירים. משככי כאבים נרקוטיים, חומרי הרגעה ונגזרות של קורטיזון נתגלו כחסרי השפעה וכדאי להמנע מהם בשל תופעות הלוואי.

תרופות המסייעות לשינה עמוקה יותר ומרגיעות את השרירים עוזרות לרוב חולי הפיברומיאלגיה לקבל מעט מנוחה. ברשימה זו נכללות: (פלקסריל,אלטרולט,ליריקה, סימבלטה ושאר תרופות אשר מאזנות את רמת הנוירוטרנסמיטורים אשר מווסתים שינה וכאב. תרופות אלו משמשות גם לטיפול בדכאון, אך הן ניתנות לחולי פיברומיאלגיה במינונים קטנים יותר ובזמן שלקראת השינה, מכאן מובן שלא משתמשים בהן כנוגדי דכאון אלא לשיכוך כאבים ושיפור השינה.

אנשים רבים ישנים טוב יותר וחווים פחות אי נוחות כאשר הם צורכים תרופות אלו, אך השיפור משתנה במידה רבה מאדם לאדם. בנוסף, לתרופות יכולות להיות תופעות לוואי כמו נמנום במשך היום, עצירות, יובש בפה ותיאבון מוגבר. תופעות לוואי אלו אינן חמורות בדרך כלל, אך הן עלולות לגרום אי נוחות ולהגביל את השימוש בתרופות. עליך לדבר עם הרופא שלך אם יש לך שאלות לגבי תופעות הלוואי.

פיזיותרפיה ופעילות גופנית מדורגת
שני העקרונות בטיפול בפיברומיאלגיה הם הגדלת סיבולת לב-ריאה (כושר אירובי) ומתיחות והתעמלות לשרירים המכווצים והכואבים. התעמלות אירובית, נתגלתה כמועילה לחולי פיברומיאלגיה. חולים רבים מסוגלים לקחת חלק בתוכנית אימון אשר נותנת להם תחושה של בריאות, רווחה, הגברת הסיבולת והפחתת הכאב.

החולה עלול להרתע מהתעמלות אם הוא סובל מכאבים ומרגיש עייף. פעילות אירובית קלה כמו הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה או התעמלות במים הן הדרכים הטובות ביותר להתחיל תוכנית אימון. צריך להתעמל על בסיס קבוע, לדוגמא, פעם ביומיים, ולהגביר הדרגתית את הפעילות על מנת שתשיג רמת כושר גבוהה יותר. פיזיותרפיה יכולה לעזור בשליטה על הכאב.

ניהול אורח חיים עם פיברומיאלגיה
פעמים רבות, חולי פיברומיאלגיה עברו הרבה בדיקות וביקרו אצל מומחים רבים בחיפוש אחר מענה ומזור. הדבר מוביל לפחד ותסכול אשר עלולים להגביר את הכאב. לעיתים קרובות אומרים לחולי פיברומיאלגיה שמשום שהם נראים בריאים ותוצאות הבדיקות שלהם נורמליות, הם אינם סובלים מהפרעה אמיתית. המשפחה והחברים, כמו גם רופאים, עלולים להטיל ספק באמיתות תלונותיהם ובכך להגביר את תחושת הבידוד, האשמה והכעס.

על החולה ועל משפחתו להבין שפיברומיאלגיה היא סיבה אמיתית לכאב כרוני ועייפות, ושצריך להתייחס אליה כמו לכל מחלה כרונית אחרת. מצד שני, פיברומיאלגיה אינה מסכנת את החיים, לא גורמת לעיוות קבוע בגוף והמצב הכללי לעיתים נדירות מורע עם הזמן.

במקרים רבים עצם הידיעה שפיברומיאלגיה אינה תהליך שמוביל לפגיעה גופנית קבועה, גורמת לאנשים לא להמשיך ולעבור בדיקות יקרות ומכאיבות, ולפתח גישה חיובית יותר לגבי מצבם.
טכניקות הרפיה (כמו מדיטציה, דמיון מודרך, יוגה, הרפיית שרירים פרוגרסיבית או ביופידבק) יכולות גם הן לעזור.  קבוצות תמיכה הן מקור עזרה להרבה חולי פיברומיאלגיה.

לחלק מחולי הפיברומיאלגיה ישנם סימפטומים כה חמורים, שהם אינם מסוגלים לתפקד היטב בעבודה או בחברה.  מצבם של רוב חולי הפיברומיאלגיה משתפר עם הזמן והם מסוגלים להתמודד עם התסמונת. אך הבנה טובה יותר של הסיבות והגורמים המחמירים את התסמונת דרושה למען טיפול טוב יותר ופיתוח של דרכי מניעה.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 70 שאלות בנושא פיברומיאלגיה

 2. שלום רב!
  מאובחנת מזה שנים רבות.ומנהלתשיגרת חיים תקינה יחסית. לאחרונה חןןה כאבים חזקים ברגליים, ובמפרקי הירכיים. הכאבים מורגשים בעיקר במנוחה עד הפרעה בשינה. האם גם זה חלק מהפיברו? אני מטופלת בהצלחה בטכניקות של רפואה משלימה.
  תודה

  שלום עדנה,
  בהחל יכול להיות כתוצאה של הפיברומיאלגיה. אם הכאב ממשיך או מחמיר ומלווה בחום או ההתנפחות יש לשקול רופא משפחה לצורך שקיעת דם או ראומטולוג..
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת עדנה בתאריך 21 באוג', 2010

 3. שלום
  אני מאובחנת כחולת פברומאלגיה בדרגה קשה לאחרונה מזה יותר מחצי שנה מופיעים אצלי סימנים בולטים של תעוקת חזה עברתי צינטור,אקו לב,מיפוי לב והכל תקין העם נתקלתם במקרה כמו שלי והאם יש קשר למחלה?

  מרים שלום
  כאבי חזה בחולות פיברומיאלגיה הם לא דבר נפוץ אבל בהחלט קיימים בצורות ומפיאנים שונים.
  פרטים נוספים http://www.fibromyalgia-symptoms.org/fibromyalgia_chest_symptoms.html
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מרים בתאריך 22 בדצמ', 2010

 4. שלום רב: אובחנתי לאחרונה כחולה בפיברומיאלגיה.במשך שנים סבלתי מכאבים בבחלקים התחתונים של הגפיים>ולאחרונה הכאב ממש עולה לכיוון מעל לברכיים ולמרפקים.האם זן הרעה במצב?

  שלום
  התפשטות אזור המחלה הוא לרב סימן להרעה. אך מהמובן במכתבך כי המחלה החלה בקצות הגפיים ואז התפשטה לנמרכז אינה מתאימה לרב מיקרי הפיברומיאלגיה ויותר לכאב נוירופטי עצבי.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלי בתאריך 8 בינו', 2011

 5. שלום אני בת 32 סובלת מדיכאון וחרדות וסובלת עד מאוד מכאבים בשרירים הייתי אצל ראומטולוג שאמר שככל הנראה יש לי פיברו אבל לא נתן אבחנה מדוייקת מה עליי לעשות אני כבר מיואשת וכל הזמן בוכה עשיתי את כל הבדיקות האפשריות הכל תקין!!!
  כל הזמן אני חסרת כוחות ועייפה מאוד למי עליי לפנות???????

  שלום

  בברכה,
  שלום לאור.מורכבות הבעיה את צריכה למשיך את הבירור ואת הטיפול.
  מרפאה ראומטולוגית המתמחה בפיברומיאלגיה כולל טיפול קבוצתי ופסיהולוגי
  דר סילביו בריל

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת גלית בתאריך 14 בפבר', 2011

 6. האם יש משהו באזור הצפון????

  שלום
  מרפאת כאב ברמב"ם או בבית החולים כרמל. בנוסף מרפאות כאב של קופות החולים.
  בברכה,
  דר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת גלית בתאריך 14 בפבר', 2011

 7. שלום רב,עם סינדרום פיברומיאלגיה כאב במיפרק רגל שמאל +גב תחתון ניסיתי דברים שונים ומגוונים לכאב לא מעוניינת בקורטיזון!
  קראתי שאפשר להזריק בוטוקוס למיפרק לסיאטיקה, האים זה נכון ומקל? ומה זה עושה?משתמשת מקאנביס רפואי לפיברו אך זה לא מקל על כל סוגי הכאבים שיש לי. אודה על תשובתכם
  ויום טוב
  אורפז

  מאת אורפז בתאריך 19 במרץ, 2011

 8. האם יש קשר בין מחלת ריינו לפיברומיאלגיה?כמו כן אני חשה שיפור בעייפות הכרונית שלי,זה אומר שאולי ארגיש גם שיפור בפיברומיאלגיה?

  שלום שירי,
  פיברומיאלגיה היא מחלות של סימפטומים קשורים בינהם. שיפור באחד מה תסמינים יכול להעיד על שיפור כללי.
  עיייפות זו בעיה מרכזית ושיפור יכול בהחלט להיות סמן של שיפור כללי.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שירי בתאריך 27 במרץ, 2011

 9. אני אובחנתי לפני כ 10 שנים כסובלת מפיברומיאלגיה, (אני בת 61) לאחרונה כאבי השרירים בזרועות החמירו, פעולה פשוטה כמו סירוק כמעט בלתי אפשרית.(אני גם נוטלת
  ליטורבה 20 מ"ג) משככי כאבים כגון ארקוקסיה
  לא עוזרים.עיקר הכאב הוא בלילה למי לפנות
  תודה מראש על תשובתכם

  מאת לומי בתאריך 21 באוג', 2011

 10. על פי התיאור במאמר , יתכן ואני סובלת מפיברו: איזה בדיקות עלי לבקש מרופא המשפחה או שעדיף לקבוע תור למרפאת הכאב באמצעות קופת החולים? מזה שנתיים אני מטופלת בריזלט למיגרנות ,לעיתים כאשר המיגרנה לא נהדפת בזמן - מתפתח דיכאון ואף התקפי חרדה. מזה מספר חודשים אני סובלת ממתח בשרירי הגפיים בעיקר, ומעל שנה - מכאבים חזקים בשורש כף היד. לפי המאמר הנ"ל נראה שהכל קשור לכרוניקה של הפיברו ? אשמח אם תנחו אותי כיצד להתחיל לטפל בבעיה. תודה !

  תהילה שלום,
  יתכן שמדובר בפיברומיאלגיה אין למעשה בדיקה שיכולה לאשר את האבחנה.
  את צריכה לפנות למרפאה ראומטולוגית או למרפאת כאב לבניית תוכנית טיפול.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת תהילה בתאריך 16 בספט', 2011

 11. שלום
  אני מאובחנת כסובלת מפיברו , כאבים תמידיים בדרגות שונות בעיקר בגפיים , יותר בידיים. מקבלת סימבלטה ולעיתים מוסיפה גם . בתקופה האחרונה הייתה הקלה מסויימת , אך בשבוע האחרון הכאבים ביידים התגברו מאוד ולפני יומיים הופיע נפיחות ניכרת בחלק האחורי של שתי הזרועות מהמרפק ומטה, האם זה קשור לפיברו,אני מאוד מוגבלת בידיים ויש לי גם תחושה שכשהידייםכלפי מטה הכאב מתגבר או אפילו בפעולות בסיסיות
  תודה מראש

  שלום
  יש לבדוק התפרצות של מחלה ראומטית חרת או בעיה של כלי דם או בעיה צווארית. זה אינו אופיני לפיברומיאלגיה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת תמירה בתאריך 14 באפר', 2012

 12. סובל 27 שנה מכאב בטן סובל מחרדה ודיכאון סובל ממעי רגיז לפני 8 שנים כוויה דרגה2 פלוס בכול הבטן והחזה מרגיש מת מהלך על 2 כדורים ליריקה סימבלטה ללא עזרה ביופידבק דיקור ללא תוצאות בן 56 לא רוצה לסבול די(כול הבדיקות תקינות)

  מאת אבי בתאריך 2 בספט', 2012

 13. כשנתיים, כאשר אני מתעורר בבוקר (משינה טובה לכאורה)אני מרגיש כאילו הרגליים והידיים משותקות ולוחצותונפוחות. אני ממשיך לשכב כעשר דקות (נותן לגוף לנוח)ואז יורד מהמיטה ומתפקד כמעט רגיל פרט ללחץ עמום ברגליים. ברצוני לציין שהתחושות חמורות יותר לאחר שנת צהריים. עברתי צינטור לפני חמש שניםומאז לוקח את התרופות המקובלות כולל סטטינים.אורטופד המליץ שאבדק אצל ראומטולוג אך רופאת המשפחה לא מסכימה איתו.
  אודה על תשובה

  מאת ארי בתאריך 12 באוק', 2012

 14. שלום רב!שמי מעיין בת 40סובלת משנת 2003 מפיברו,התקפי חרדה,וכמובן דיכאון כתוצאה מכאבים בלתי ניסבלים.לפני כחודשיים התחילו כאבי בטן עליונה בחגורה של הצלע השמאלית הדרדר לכיון הגב העליון נקודה אמצעית עליונה ולצלע הימנית כאבי תופת ,ירידה במשקל 12 קילו ההיתי 122 עכשיו110 באהבה אך לא בסבל.בדיקות מקיפות הכול תקין אקו,סיטי,אולטרסאונד,מיפוי עצמות,גסטרו קולון הכול בדיקות לקצינומה ולגידולים נוספים,הכול תקין, אני חסרת אונים,ולא יכולה לסבול תכאב אני חרדתית מתרופות ולא נוטלת כלום.השאלה שלי האים זה יכול להיות פיברו שאני לא מאמינה זה כאב תמידי? והאים יש לך אולי כיון להמשך בירור ומה עליי לעשות אני מיואשת? תודה מעיין

  שלום
  יש מספר דברים שיכולים לגרום לכאב כזה. לא ניתן לאבחן ללא בדיקה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מעיין בתאריך 16 באוק', 2012

 15. ב 12/10 פרסמתם את שאלתי אך ללא התיחסות מצידכם. מצפה מאד להתיחסותכם.
  ארי

  מאת ארי בתאריך 23 בנוב', 2012

 16. אני בת 56 וסובלת כשנתיים מכאבים בכל הגוף וגם יש בעיה שמאד מפריעה וזה מעין התאבנות (=מלשון אבן) של כפות הידיים כולל כאבים בהם ורק אחרי שאני מכווצת אותם זמן מה ההתאבנות חולפת, אבל באופן קבוע אין לי כוח בכפות הידיים לפעולות כמו פתיחת בקבוקים והפעלת לחץ. לקחתי כ-13 שנים סימבסטטין 40 מ"ג ולאחרונה הפסקתי עם זה ויש קצת הקלה. האם יכול להיות שהסימסטטין גרם לי לנזק זה?תודה.

  שלום
  כאבי שרירים יכולים להיגרם ע"י תרופות נוגדות כולסטרול. אין אפשרות לומר כי זה מהתרופה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אתי בתאריך 22 בדצמ', 2012

 17. שלום אני בן 24 מזה כשלוש שנים התחלתי להרגיש בכאב באזור הירך במיוחד בשוק הכאב מתחיל עם הפעולה הגופנית ופיחת רק במנוחה בנוסף לחוסר תחושה ונימול בידיים וברגליים 2.5 שעות יומיומי אני לא יכול לשון .
  אני עשיתי הרבה בדיקות צילומים EMG דופלר בדיקות דם .עריכה של אורטופד ספורט והתשובות היו בתחום הנורמל . מה עלי לעשות האם לגשת לרפואת כאב . האם הסימנים האלה מעידות על פיברומיאלגיה.
  תודה רבה

  מאת אלטורי משה בתאריך 10 בפבר', 2013

 18. אני סובלת כחמש שנים מכאבים שהתילו ברגלים והתפשטו בכל הגוף לפני כשנתיים גילו שזה פיברומיאלגיה ואני מטופלת בסינבלטה 90מ"ג וטרמדקס DO כל הבדיקות והצילומים וכו' יצאו תקינים ואצלי הכאב הולך וגובר ללא יכולת לתפקד ולישוון - יש פיתרון

  שלום
  אין פיתרון חד משמעי. יש להיבדק שוב אצל ראומטולוג או רופא כאב לצורך התאמה מחודשת של תרופות ומתן אבחנה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת כוכי בתאריך 6 ביוני, 2013

 19. שלום רב, זה יותר מ20 שנים אני סובלת מכאבים נודדים רק באזור הפנים צוואר ראש ועורף המוקרן לעין ובשאר הגוף אין כאבים האם זה מוגדר כפיברומאלגיה הכוונה היא כי הכאב והרדימות עוברת מצד לצד פעם בימין ופעם בשמאל ולעולם לא בשתיהם ביחד. וכל פעם בכל צד חצי פנים , ראש , שריר הרקה ושריר הלעיסה וצוואר, תפוסים, כואבות , תחושה של רדימות עיקצוצים, בעין תחושה של חפץ זר, לפעמים עצמות הלחי מאוד כואבות, אשר בזמן מתח מתגברות, או האם יכול להיות קשור לחוליות הצוואר ללא פיברומולוגיה

  שלום
  לא נשמע כפיברומיאלגיה אך לא ניתן לשלול. יש בהחלט סיכוי כי המקור מחוליות צוואר או מעצבי הפנים.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חן בתאריך 11 ביוני, 2013

 20. שלום, אל מי עלי לפנות לאבחון פיברומיאלגיה?

  מאת רומית ברגר בתאריך 28 ביולי, 2013

 21. אובחנתי לפני כשנתיים כחולת פיברומיאלגיה הכאבים במרפקי הידיים ובאצבעות וברגליים חזקים הקישון בוקר החמיר וכיום ממשיך עד לצהריים אני מטופלת בסימבלא ואלטרולט וכרגע ליריקה אני לא רואה שיפור ניכר העייפות מתגברת וכמו כן חוסר ריכוז וזיכרון וקשה לי להגיע למקום העבודה מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב אני גם נוטלת כדורי שינה אשר עוזרים רק לשינה רצופה של שעתיים-שלוש אשמח לקבל תשובה

  מאת שוש בתאריך 9 בספט', 2013

 22. מהם הגורמים שמחמירים פיברומיאלגיה?
  רק לפני תקופה קצרה גילו אצלי את המחלה והייתי רוצה לדעת ממה להימנע ואיך לשפר את המצב (:
  תודה!

  מאת לילך בתאריך 16 בספט', 2013

 23. שלום רב אני בת 32 וכבר כמה חודשים טובים אני סובלת מכאבי רגליים איומים בכל הרגל מהברך ומטה עד הקרסול קשה לי ללכת אפילו אחרי שינה או מנוחה או ישיבה עד כדי כך וכאבים שזזים בחלק העליון של היידים פעם בזרוע למעלה ופעם מהמרפק ועד היד עדי כדי כך שלא יכולה אפילו להוריד חולצה או לסגור חזיה , וכאבים באצבעות של הידיים של חוסר תזוזה אפילו והכאב זז כל פעם בכיוון אחר רק ברגליים זה נשאר ולא עובר כל בוקר הכאבים מתחדשים וכואבים כשאני בפעולה זה בסדר כשאני נחה וקמה זה סיוט האם יש לי את המחלה ,ביצעתי מיפוי עצמות אפשר לגלות בזה את המחלה ?

  מאת נירה בתאריך 20 באוק', 2013

 24. ד"ר נכבד שלום,
  כבר שנים שאני סובלת מכאבים כמעט בכל הגוף הכאב היה חולך וחוזר לאחרונה לפני 5 חודשים בבת אחת שתי הברכיים כואבות לי ומתקשה לעלות ולרדת במדרגות וכן בגב התחתון מצד אחד כאב חד כשאני יושבת וכשקמה יש כאב חזק האם באמת התסמינים של פברו מה דעתך האם כדאי לעשות סי.טי והאם מגה גלופקס יעזור לי בתודה מראש

  מאת מאלי בתאריך 26 באוק', 2013

 25. שלום רב מיזה שלושה ימים יש לי כאבים בצידו הימני של התוסיק.אשר משליך על כל הרגל. וגורם לי לגרור רגל לא פניתי לבדיקה. הכאבים איומים במיוחד ממצב של לקום לאחר שכיבה .לקחתי חופש מהעבודה .אני לא מתפקדת לאיזה רופא לפנות .ומה לדעתך הסיבה לזה???

  מאת ענת בתאריך 28 באפר', 2014

 26. שלום רב אני בחורה בת 21 כבר 4 שנים מתלוננת על כאב בקרסול שמאל עשיתי רנטגן אולטרסאונד סיטי מיפוי עצמות ועוד כל מיני. הכאב מתמשך עם תקופות קשות.
  חיצונית הכל נראה בסדר אבל אני סובלת! יש לי גם את הכאבים גב-צוור, לא נתתי לזה יחס במחשבה שזה מתח
  כליום הכאב מתפשט לכמה איזורים אשמח אם תיצרו איתי קשר לקביעת תור וכו'

  מאת אמה בתאריך 1 במאי, 2014

 27. שלום,אני סובלת (מאוד) מפיברומיאלגיה,מזה 8 שנים.לאחרונה התודעתי לשיטת טיפול,העשויה להקל על הכאבים.שיטת ה mindfullness.מה אתם יודעים על שיטה זו? והאם ידוע לכם על מטפלים,המתמחים בתחום והיכן.
  תודה רבה,
  טל

  מאת טל בתאריך 19 ביולי, 2014

 28. שלום רב, אני בת 39 סובלת מכאבים בכפות הידיים והידיים עד המרפק מזה כ 5 שנים כל הבדיקות תקינות ה m r i מיפוי עצם אולטרסאונד הכל, ולפני כחצי שנה התחלתי לסבול בנוסף גם מכף רגל ימין והיום הכאב מגיע לפעמים גם לשוקיים והרגל השניה התחילה לכאוב גם.
  גם במקרה הזה הבדיקות תקינות. עשיתי גם פיזוטרפיה אך ללא הועיל.
  ממה הכאבים, ואיך ניתן עוד לטפל בזה?

  מאת מירב בתאריך 11 באוג', 2014

 29. שלום אני סובלת כבר 4 שנים מכאבים בעצמות, והשקיעה דם שלי גבוהה, בלוטת תריס אינה מתפקדת אפשר לדעת מה הסיבה לכך

  מאת מירב בתאריך 17 באוג', 2014

 30. בתי בת 17 מטופלת שנתיים בפלאקווניל מחשש לתסמונת רנו, עשינו את הבדיקות הנדרשות במכון נארה הבדיקה הראתה שהזרימה לא טובה ומתאים לתסמונת רנו. בדיקת צילום חזה בטן תחתונה ועליונה יצא תקין הרופא ביקש גם צילום ושט קיבה והיא לא מוכנה לשתות את החומר וקראה על הבדיקה שהיא לא נעימה ולכן זו הבדיקה היחידה שהיא לא עשתה. האם יש חובה לבצע את הבדיקה הזו? קראתי שיש 2 סוגים של תסמונת רנו איך אוכל לדעת איזה מהם ביתי אובחנה? הראומטולוג נתן לה כדורים בשם וזודיפ וכתוב שזה ליתר לחץ דם ולא לילדים מתחת לגיל 18 האם אין בעיה לקחת את הכדור?
  מצ"ב בדיקות הדם שיש חריגות
  MONOCYTES % % 9.30, BASOPHILS 1.68

  IGE IU/ML 1181.40,
  IGG MG/DL 1919.00
  IGA MG/DL 287.00
  ANA MULTIPLEX POSITIVE
  ANTI RNP-A AI 6.70
  ANTI CHROMATIN AI 6.50

  מאת חן בתאריך 21 בדצמ', 2014

 31. אובחנתי ע"י אורטופד מומחה כי יש לי כתף קפואה דו צדדית. יש לי כאבים בכתפיים, גב עליון ועכשיו התחילו בירכיים ומתחת לטוסיק. האם זה פיברומאלגיה ואם כן מה לעשות?

  מאת שי-לי בתאריך 18 בינו', 2015

 32. שלום רב, בן 29. מזה כ-6 שנים אני סובל מכאבי צוואר ושכמות כתוצאה מאימון בחדר כושר. כאבים אלה מתפשטים לאיזור שרירי הפנים, הלסת והראש וגורמים ואי נוחות, עייפות, חוסר יציבות, כבדות ראש, כאבים… עוד בהתחלה, בדקתי האם הכאבים נובעים מבעיה נוירולוגית כלשהיא, נשלחתי לבדיקת CT ראש, אשר יצאה תקינה. משם, המשכתי לטיפולי פיזיותרפיה לאיזור הצוואר - הטיפול הפיק כאב אך הבעיה לא נפתרה. לאחר מכן, טיפולים ברפואה משלימה כגון - כירופרקטיקה, דיקור, עיסויים למיניהם. אף אחד מאלה לא פתר את הבעיה. אוסיף ואומר, שבעת טיפול, אם מדובר בעיסוי או לחיצה על האיזורים הכואבים (צוואר, שכמות, פנים, שריר לסת), ישנה השפעה (מורגש כזרמים) סביב הראש. אני די אובד עצות. אשמח לשמוע דעתכם בעניין. בתודה מראש

  מאת אמיר בתאריך 10 בפבר', 2015

 33. שלום
  אשתי סובלת מכאבים שונים וחזקים מאוד. הובחנה
  אצלה פיברומיאלגיה.
  ברצוני לדעת עם אזה חברות ביטוח יש למרפאתכם
  הסדר
  תודה

  מאת הנרי בתאריך 15 בפבר', 2015

 34. שלום אני בת 47, הובחנתי אצל ראומטולוג כחולת פיברומיאלגיה לפני שנים רבות טופלתי בעבר בליריקה וסימבלטה ועוד ללא שיפור ותופעות לוואי קשות כיום לא מטופלת בתרופות מצב הכאב בכל הגוף הוחמר בעיקר בישבן שהכאב מקרין לרגליים וגורם לי לחוסר יכולת לשבת האם כאב זה קשור גם לפיבורומיאלגיה כרגע עושה התעמלות קבוצתית של פיזיותרפיה ללא שיפור.

  מאת רחל בתאריך 23 באפר', 2015

 35. שלום אני בת 62 וסובלת מזה כחצי שנה בכאבים בירכיים לאחר צילום אצל אורטופד התגלה שזה דלקת טופלתי בארקוקסיה ואין שינוי המצב נראה מחמחיר ובנוסף יש לי כאבי שרירים וקושי בהליכה ממצב ישיבה להליכה אשמח לשמוע דעתכם

  מאת סוזי בתאריך 3 ביולי, 2015

 36. אני מאובחנת כחולת פיברומיאלגיה מזה כשנתיים בערך בנוסף יש לי פריצות דיסק בצוואר וגם בגב תחתון,אם רגישות לרגל ימין לא מעוניינת לנסות את כל התרופות שבדר"כ נותנים כמו מורפיום למיניהם וכאלה מה אפשר לקבל במקום אני מעדיפה את התרופות הטבעיות על מה אתם ממליצים, את האמת שניסיתי קנביס וזה עזר לי גם לכאבים וגם לשינה.

  מאת שמרית בתאריך 30 ביולי, 2015

 37. למה אתם לא עונים לפניות כאן????

  מאת חסוי בתאריך 6 באוג', 2015

 38. שלום רב,
  אני מתגוררת ברמת גן וחושבת שקיימת אצלי תסמונת העייפות הכרונית ולא פיברו, חששתי שמדובר בפיברו אבל הכאבים אצלי שונים, הם בעיקר ברגליים ובשוקיים ולא מלמעלה מתפשט למטה, מהבנתי כאבים בשוקיים הרבה פעמים קשורים לבעיות עצבים. האם יש קשר בין ה2? היכן ניתן להגיע לביצוע בדיקות ואיבחונים מעמיקים?
  כאשר פניתי לרופא משפחה נשלחתי לבדיקת דם פשוטה שיצאה תקינה ולאחריה הוא רשם לי ויטמינים ואמר שהכל בסדר. הכל לא בסדר.
  הכאבים ברגלים הם בערך מאז שאני זוכרת את עצמי, התשישות ותסמיניה בלפחות 5 שנים האחרונות, מאוד קשה לי לתפקד ככה נורמלי, אפילו הדברים הבסיסיים ביותר לפעמים בלתי אפשריים. אף אחד לא מבין, כלפי חוץ זאת נראת סתם עצלנות וחוסר מצב רוח, זה לא, פעם הייתי מלאת חיים.. אני משוועת לאיבחון מקיף.
  לאן ניתן לפנות באזורי?
  תודה רבה

  מאת חסוי בתאריך 20 בספט', 2015

 39. בעבר כתבתי אין תשובה. סובל 30 שנה מכאב בטן בעקבות תאונה מאובחן פיברו מעי רגיז ללא שנה תקינה ,נימול הרגשה של שריפה בבטן ובחזה עיפות כרונית ,כאבי צאוור דיכאון וחרדה פסיכיטריה ללא הועיל כדורים ליריקה סימבלטה לא הועילו מטופל במרפאת כאב בקפלן הזרקת ליקודאין ללא שיפור רפואה אלטרנטיבית ללא שיפןר הוחזרתי חזרה לפסיכיאטור חי ביסורים כעת בן 59 כל הבדיקות תקינות

  מאת אביב בתאריך 21 באוק', 2015

 40. אני סובלת מפיבומלארגיה ומרוב כאבים אני עצבנית מאוד ודיכאון שאני כבר חושבת על המוות ושנימעס לי לחיות ואני מוציא את הכעסים על בעלי והבנות שלי טיפלתי בסילבסטר 90 מ"ל וזה לא עוזר לי אני יפסקתי את הכדורים על דעת עצמי והכאב רק מחמיר אני חסרת סבלנות ואני מרגישה חסרת אונים ואני לא מבינה מה יוצא לי מהפה לבעלי והבנות נימאס להם מימני ובצדק כי כול היום בלי למות ושנימעס לי מהכתבים ואין לי כוח להתמודד מול עצמי וכול דבר מעצבן אותי ואני מרגישה שאני הולכת ומאבדת את המשפחה המקסימה שלי וזה הדבר האחרון שאני רוצה שיקרה אבל אין לי שליטה על מה שעובר עלי רק מי שסובל כמוני יכול להבין אותי ברור שאני לא רוצה למות אני זקוקה לעזרה דחוף תודה רבה. מראש

  מאת מירי בתאריך 28 בנוב', 2015

 41. היי מלפני שנה וחצי נפגעתי בברך ימין בצד החיצוני לאחר שבוע וחצי גילו שבר מאותו הרגע של הפגיעה אני סובל מכאבים בצד הפנימי של הברך לאחר כחודשיים עם גבס כל הרגל עדיין אני מוגבל בכיפוף ויישור וכאבים תמידים בעצם עם חיכוך של שני העצמות mri לא מראה שינויי מהותי מאז הפגיעה טענת הרופאים שאין דריכה על הרגל
  ברצוני להדגיש שאני מרים שקים של 10 ק"ג ומתהלך איתם ובריכות והכל ניסיתי טיםולי מחטים לתוך השריר עזר ליום וחזר הטיפול עצמו נורא כואב מה עושים איך ממשיכים הלאה בתודה מראש

  מאת אבי בתאריך 8 בדצמ', 2015

 42. היה לי פני חודשיים פילוניפריטיס , מיד לאחר התחילו לי תופעות של כאב במפרקים ושרירים וכמו שאני קוראת מאד דומה לפברומלגיה.תמליצו לי בבקשה דחוף על שם של רופא טוב לפיברומלגיה שמקבל מיידית גם בפרטי.תודה

  מאת דנה בתאריך 17 בדצמ', 2015

 43. אני סובלת שנים מפיברומילגיה כעת קבלתי דיפססיה פונקציונלית ויש לי צרבות קשות כרוניות שלא מגיבות לסותריי חומצה סובלת מכאבים קשים מה הפתרון?
  הבדיקות בטן עליונה תקינות גם הגסטרוסקופיה יש קצת בקע הסוגר תקין אז ממה הסבל קשור בפיברו

  מאת קלרח בתאריך 21 בדצמ', 2015

 44. מה לעשות נגד כאביי צרבת שלא מגיבים לתרופות סותרות חומצה אני סובלת מאד מתקשה לאכול יש לי פיברו גם

  מאת קלרח בתאריך 16 בינו', 2016

 45. לפני שבועיים וחצי. התעוררתי מהשינה רועדת מקור, עם תחושה של יריכיים תפוסות וכאבי באזור הכתפיים- לכיוון הזרוע. עד אז בריאה לחלוטין. במהלך השבועיים האלה יש שיפור כלשהו בעוצמת הכאב והוא מופיע מידי פעם כל פעם בשריר אחר סביב האזורים הכואבים.
  בנוסף לאחר כשבוע וחצי נוסםו לי כאבי גב.

  האם יכול להיות קשור או שזה רק הצטננות (אחרי ימים עם קור של שלג בירושלים)

  תודה רבה

  מאת אפי1234 בתאריך 14 בפבר', 2016

 46. לפני שבועיים וחצי. התעוררתי מהשינה רועדת מקור, עם תחושה של יריכיים תפוסות וכאבי באזור הכתפיים- לכיוון הזרוע. עד אז בריאה לחלוטין. במהלך השבועיים האלה יש שיפור כלשהו בעוצמת הכאב והוא מופיע מידי פעם כל פעם בשריר אחר סביב האזורים הכואבים.
  בנוסף לאחר כשבוע וחצי נוסםו לי כאבי גב.

  האם יכול להיות קשור או שזה רק הצטננות (אחרי ימים עם קור של שלג בירושלים)

  תודה רבה

  מאת אפי1234 בתאריך 14 בפבר', 2016

 47. אבחנה שלי היא פיברומיאלגיה
  חוץ מלעשות ספורט האם מגיע לי עזרה מביטוח לאומי

  מאת שושי אזולאי בתאריך 28 במרץ, 2016

 48. שלום רב,
  יש לכאב חריף במפשעת שמאלית בהליכה. האם אתה מטפל בהבעיה

  מאת סבטלנה בתאריך 17 באפר', 2016

 49. יש לי מיזה כ 3 וחצי שנים כאבים כרוניים בשרירים ובעצמות חששו שזה דלקת פרקים ואז שללו אחרי Mri וסיטי יש לי פגיע בעצב כתוצאה מתאונה אני מטופלת בכדורים והרבה כדורים ליריקה 300mg וטרמדקס פלאשטאב
  אני לא מצליחה לתפקד כמו שהפקדתי בעבר טופלתי במרפאת כאב ושם יבחנו לי את לי את הפגיעה העיצבית Crps באצבע שנותחה לפי מה שאני רואה יש לי תסמיני של פיברואלגיה אני בדיכאון עצובה מצבי רוח משתנים חוסר סבלנות כאבים כרונים הרגשה של חום לפעמים קור יקצוצים ושריפה באזורים המדוברים שינה של בין 3-4 שינה ולא רצוף מתעוררת מכאבים מה עלי לעשות?

  מאת אור בתאריך 2 ביוני, 2016

 50. שלום, אני חווה לעיתים סוג של כאבים מפושטים, כשאני יוצאת מהרכב, תחושת כובד בגוף, אבל הבעיה היותר חמורה שאחת לכמה ימים, אני נתקפת בחולשה שהמיקום שלה באזור בית החזה, לפני חודשיים אושפזתי בבית חולים כי הגעתי למצב של כמעט עלפון, שלא היה מלווה בכאבים כל שהם, תחושת החולשה שהיא לאחר האשפוז בממדים כאילו יותר חלשים אבל זה קיים, הרופא אמר לי שהוא חושב שזה וירוס, הבדיקות תקינות, לב כלי דם מצב כללי, בעקבות האשפוז הפסקתי לקחת כל מה שמכיל קופאין, והכאבים בשרירים בירידה, אני מרגישה את זה כשאני עושה תרגילים או מתיחות אני בת 72 רק החולשה הזאת מפחידה ומטרידה, בגללתת פעילות בלוטת התריס חשבתי שאולי יש חוסר איזון, ובבית החולים עשו לי בדיקות ושללו את חוסר האיזון, אפשר לעזור לי?

  מאת פרידה בתאריך 16 ביוני, 2016

 51. בת 45 עברתי תאונה דרכים לפני שנתיים ומאז סובלת מכאבים בגב תחתון שוקיים ירכיים ועייפות תמידית הכאבים באים לי בשינה במנוחה כמו כן כאבים חזקים בכתפיים ובידיים רציתי לדעת מה אפשר לעשות אני סובלת רוב הזמן מכאבים ולא מתפקדת מרגישה שנגמרו לי החיים תודה על התשובה

  מאת אתי בתאריך 26 ביוני, 2016

 52. שלום ,

  לפני כחודשיים החלו לי כאבים בכל הגוף , שרירים תפוסים עד כדי קושי ללכת וזרמים חשמליים , לפעמים עקצוצים, כאבי גב , ידיים , כאבים נודדים , מרגיש כאילו הדם לא זורם בגוף , לא מצליחה לישון רק עם כדורי שינה , ירדתי שישה קילו
  בעקבות שלשולים לא פוסקים ,כל חיי השתנו מקצה לקצה , עשיתי בדיקות אצל נוירולוג הוא שלל פיברו ( כי לא כאב לי בנק׳ מסויימות שהוא לחץ ראומטולוג , אולטרסאונד בטן emg ובדיקות דם , הכל תקין , כמובן שזה מאוד משפע על המצב נפשי , אני פשוט חסרת אונים לא יודעת איך להמשיך ומה לעשות …הייתי אצל רופא אלטרנטיבי הוא אמר שכל זה נובע מדלקת במעי הדק האם זה הגיוני ? האם זאת התמוטטות עצבים וזה יכול לעבור ? האם זה הגיוני שבמצב כזה אני מבולבלת ולא זוכרת דברים , מתוך החרדה להלחץ ?

  מאת שיר בתאריך 8 ביולי, 2016

 53. שלום ,

  לפני כחודשיים החלו לי כאבים בכל הגוף , שרירים תפוסים עד כדי קושי ללכת וזרמים חשמליים , לפעמים עקצוצים, כאבי גב , ידיים , כאבים נודדים , מרגיש כאילו הדם לא זורם בגוף , לא מצליחה לישון רק עם כדורי שינה , ירדתי שישה קילו
  בעקבות שלשולים לא פוסקים ,כל חיי השתנו מקצה לקצה , עשיתי בדיקות אצל נוירולוג הוא שלל פיברו ( כי לא כאב לי בנק׳ מסויימות שהוא לחץ ראומטולוג , אולטרסאונד בטן emg ובדיקות דם , הכל תקין , כמובן שזה מאוד משפע על המצב נפשי , אני פשוט חסרת אונים לא יודעת איך להמשיך ומה לעשות …הייתי אצל רופא אלטרנטיבי הוא אמר שכל זה נובע מדלקת במעי הדק האם זה הגיוני ? האם זאת התמוטטות עצבים וזה יכול לעבור ? האם זה הגיוני שבמצב כזה אני מבולבלת ולא זוכרת דברים , מתוך החרדה להלחץ ?

  מאת שיר בתאריך 8 ביולי, 2016

 54. שלום ,

  לפני כחודשיים החלו לי כאבים בכל הגוף , שרירים תפוסים עד כדי קושי ללכת וזרמים חשמליים , לפעמים עקצוצים, כאבי גב , ידיים , כאבים נודדים , מרגיש כאילו הדם לא זורם בגוף , לא מצליחה לישון רק עם כדורי שינה , ירדתי שישה קילו
  בעקבות שלשולים לא פוסקים ,כל חיי השתנו מקצה לקצה , עשיתי בדיקות אצל נוירולוג הוא שלל פיברו ( כי לא כאב לי בנק׳ מסויימות שהוא לחץ ראומטולוג , אולטרסאונד בטן emg ובדיקות דם , הכל תקין , כמובן שזה מאוד משפע על המצב נפשי , אני פשוט חסרת אונים לא יודעת איך להמשיך ומה לעשות …הייתי אצל רופא אלטרנטיבי הוא אמר שכל זה נובע מדלקת במעי הדק האם זה הגיוני ? האם זאת התמוטטות עצבים וזה יכול לעבור ? האם זה הגיוני שבמצב כזה אני מבולבלת ולא זוכרת דברים , מתוך החרדה להלחץ ?

  מאת שיר בתאריך 8 ביולי, 2016

 55. שיר שלום מרגישה בדיוק מה שתארת האם מצאת פתרון או אבחנה לבעייתך?

  מאת ליאת בתאריך 27 ביולי, 2016

 56. שלום, תסכול רב מלווה אותי. לפני למעלה משנה פניתי לעזרה בגלל כאב בכתף וביד ימין. משם עבר לשמאל. היה חשד למרפק טניס.פיזיותרפיה לא עזרה. US+ MRI הראו קרעים מלאים בשרוול המסובב. עברתי ניתוח בצד שמאל. הכאבים חזרו לגמרי.רק השבוע חשבתי על כך שיש גם כאב בגב תחתון ולאורך שרירי ומפרקי הרגלים (לא חיברתי כלל)
  עיפות: הייתי במעבדת שינה. יקיצה מוקדמת מאוד וגם דום נשימה מעל הממוצע.לא מוכן למסכה. חייב לישון במשך היום. סחרוחות רבות ומשתקות. ההיתי אצל ראומטלוג, אורטופדים שונים. לא עובד מוסכל ואין בכלל כיוון. מרפאת כאב ברמבם סרבו לקבל אותי
  מה לחפש?

  מאת איתיה בתאריך 7 בספט', 2016

 57. שלום, מבקשת לדעת האם כאבים רק בצד אחד של הגוף ( ראש בית החזה.שכמות, יד ורגל) יכולים להיות פיברו או שבמחלה זו הכאב הוא תמיד סימטרי. תודה

  מאת שירה בתאריך 16 בספט', 2016

 58. שלום רב. אני בן 21, ומזה כ4 שנים-השרירים שלי תפוסים. אין מדובר רק במקום ספציפי אלא ממש בכל שרירי הגוף,החל מהרגליים, דרך הידיים הגב ומגיע אפילו לשרירים הלחי והלסת. ניסיתי ועברתי דרך ארוכה אצל טובי הרופאים ואף לא אחד ידע להצביע על הסיבה לכך .נשללו המון אופציות-בין השאר- בעיה נוירולוגית, תזונה, בדיקות דם, פיזוטרפיה, מתיחות , כמו כן ניסיתי כל דרך טיפול שהיא והשרירים פשוט מסרבים להתשחרר. יש לציין שזה לא כואב לי אלא בעיקר מציק ומשבש עד מאוד את חיי היום יום. הייתי שמח לדעת אם יש סיכוי שזה קשור למה שהצגת בכתבה, ואולי לשמוע כיוונים חדשים למה יכול לגרום לתופעה המוזרה הזו. (עד שזה פתאום הופיע בבום-היתי בריא לחלוטין.)

  מאת ידידינ בתאריך 25 בינו', 2017

 59. בת 6 ביולי האחרון סיימתי טיפול הורמונלי זריקה כל חצי שנה הייתי מאוזנת,סובלת מתת פעילות בלוטת התריס,ולאחרונה התחלה של פסוריאזיס באוזן ,ביולי גם אמי חלתה הייתי בלחץ והחלו כאבים עם חרדות,חוסר תיאבון נשלחתח לראומטולוג קבע שזו פיברו….פניתי להומואפתיה,אמרו לי שזאת לא פיברו, מאז לא היו כאבים לאחרונה כאב בעורקי צוואר בשכמות ובגפיים עליונות, לא מוכנה לקחת כדורים . לא שקטה ורוצה באבחון נוסף למי לפנות?

  מאת rut בתאריך 11 בפבר', 2017

 60. שלום rut רציתי לשאול מה עשית מאז שאמרו לך ההומאופתים שזו לא פיברומיאלגיה שגרם להיעלמות הכאבים בגוף? האם לקחת טיפול כלשהו שעזר? האם בתקופה שהיו לך כאבים הם היו באופן יומיומי? אני במצב דומה לשלך גם כן מחודש יולי טרם אובחנתי במשהו…

  מאת יאנה בתאריך 13 בפבר', 2017

 61. שלום,
  אני בת 22 בריאה בדרך כלל, ימנית.
  בחודשיים האחרונים(5 חודשיים) הופיעו לי כאבים בכף היד ביד ימין, כאבים אלו המשיכו להמשך הזרוע ולאחריו לאזור המרפק, הכתף והאצבעות; בנוסף הופיעו כאבים גם ביד שמאל אך פחות המיד ימין.
  רוב שעות היום שלי אני עובדת בעבודה משרדית מול מחשב ובשאר לומדת מול מחשב או בכתב.
  בעקבות שימוש רב בידיים נוצרו אצלי כאבים של דקירות, לפעמים נימול ואף תחושת שריפה.
  הלכתי לרופאים לביצוע בדיקות כולל בדיקת emg והתוצאות יצאו תקינות- כלומר טענו שאין דלקת או בעיה כלשהי והם מגדירים זאת כשימוש יתר בידיים.
  נכון להיום איני מסוגלת לעבוד שעות רבות (אחרי שעתיים מתחילה להרגיש עייפות בידיים והכאבים מחמירים). תפוקת העבודה שלי ירדה וישנם פעולות שמאוד קשה לי לעשות אותם כמו גזירה במספרים, פתיחת בקבוקים, שטיפת כלים, הרמת דברים אפילו החזקת קומקום שיש בו מים).
  אני מתעניינת מאוד בתחום המחשבים ורוצה לעסוק בו בעתיד, אני אמורה להתחיל ללמוד באוניברסיטה באוקטובר, אך אני חוששת שלא אוכל לעמוד בעומס שיופעל לי על הידיים אם כרגע הן כאבות לי.
  אני חיה כרגע עם רמת סבל של כאב שלא עובר ואני עובדת עצות, אין לי מושג מה יש לי. מצד אחד שמחה שטוענים שאין לי כלום ומצד שני לא יודעת איך לטפל בבעיה כדי שהכאבים יעברו ואם בכלל אני יוכל לעסוק בתחום המחשבים בעתיד.
  קשה לי לישון בלילה, אני ישנה עם כאבים אומנם לפעמים לא חזקים אך עדיין קיימים-התרגלתי לכאב. בבוקר שאני קמה הידיים גם כואבות. בעקרון 90% מהיום שלי אני מרגישה כאב שמתוכו לרוב 50% הכאב חזק ומונע ממני לעשות דברים.
  האם יש פתרונות לבעיה שהצגתי? והאם יש לך אבחון לבעיה שלי?

  תודה מראש,
  נ'.

  מאת נ' בתאריך 15 במרץ, 2017

 62. שלום רב..
  אני סובלת מכאבים נודדים בידיים רגליים בחזה בטן בטן תחתונה לפעמים בפנים ובצוואר כאב של שריפה, דקירה.. עשיתי כל מיני בדיקות.והכל תקין
  מה זה יכול להיות למי אני צריכה לפנות?

  מאת לאנא בתאריך 29 במרץ, 2017

 63. אני עם כלייה אחת בת 70 בקרוב אני חולת פריבומליגיה כבר הרבה שנים אני לא יכולה לקחת תרופות נגד כאבים בגלל שיש לי כלייה אחת אני סובלת כאבי תופת יש לי גם לחץ דם גבוהה ואני כמעט ולא ישנה מה אפשר לעדות כדילהקל על הכאב יש משהו טבעי זה לא נקרא לחיות אני כמו סמרטוט בבקשה תעזור לי .

  מאת אנט בתאריך 6 במאי, 2017

 64. שלום
  לפני כ 4שנים עברתי ניתוח להסרת מנינגיומה מגזע המוח. נפגעו העצבים הקרניאליים 6-12. יש לי בעיות בבליעה ובשיווי משקל.
  האם טיפול בטריגר פוינט יכול לעזור?

  מאת אסתר בתאריך 23 במאי, 2017

 65. שלום, כברשנה וחצי אני מאובחנת כחולה פיברומיאלגיה , כאבים בכל הגוף ידיים ,רגליים גב . אבל מה שונה אצלי מחולים אחרים ,שכפות רגליים שלי בפסת-רגל שורפות מאוד והם בצבע אדום מאוד ,במאוחד כאשר אני הולכת או עומדת הרבה זמן.רציתי לשאול אם תסמנת כזה אופייני לפיברומיאלגיה ?

  מאת אולגה בתאריך 11 ביוני, 2017

 66. שלום רב
  אני סובל כחודש ימים מכאבים חזקים בברך שמאל ואיני יכול לדרוך על הרגל קבלתי זריקה ב-regenogel והכאבים החמירו. האם הטיפול בגלי רדיו יכולים לעזור לי. אני בן 87. תודה

  מאת מאיר עופר בתאריך 26 באוק', 2017

 67. שלום רב. אני סבל מכאבים חזקים בברך שמאל קבלתי זריקה של regenogel ולא עזר. האם טיפול בגלי רדיו יכול לעזור.

  מאת מאיר עופר בתאריך 26 באוק', 2017

 68. שלום, אימי אובחנה כחולה בפיברומיאלגיה לאחר תקופה ארוכה של בדיקות ואבחונים בנוסף יש לה פריצות דיסק מה שעיכב את האבחון במחשבה שהכאב מהפריצות, כבר תקופה ארוכה שהיא מקבלת מרופאים תרופות שונות קוראת את התופעות לוואי נבהלת ולא מוכנה לקחת אותם לרוב היא נמנעת מכיוון שמדובר בנוגדי דיכאון ובתרופות ממכרות, המצב שלה לא משתפר ואף מחמיר והיא חיה יום יום עם כאבים איומים רציתי לדעת אם יש טיפול אחר שיכול לעזור שלא קשור לתרופות דיכאון או משככי כאבים שכוללים מלא תופעות לוואי, היא חושבת שהיא חזקה ולא צריכה את התרופות אבל אני רואה את ההידרדרות ואיך שהיא שומרת על הכאב בשקט

  מאת מוריה בתאריך 5 במרץ, 2018

 69. שלום, יש לי כבר למעלה מחודשיים רדימות בגפיים אם כאבים חזקים בכל הגוף שחולפים אחרי יומיים שלשה, אשמח לקבל הצעה למי יש לפנות
  תודה

  מאת ישראל בתאריך 9 ביולי, 2018

 70. יש לי חולשה בברכיים רק שאני הולך ברגל , וגם ברואש כבדות כאלו שאני משחק כדורגל ושוב חלש בברכיים בידים הפסקת לעשן כבר יותר משלושה חודשים יש פיטרון לזה שעשיתי בדיקות דם אמרו לי שיש לי זהבת עכשיו מאז הדברים האלו מאז שהפסקתי לשתות שתיה חריפה השתנה לטובה בחינת צהבת אבל בברכים של הרגלים שלי חלשות ישמח לשמוע בברכה איילי

  מאת איילי וורקה בתאריך 24 ביולי, 2018

 71. שלום רב
  מזה כשנה אני חש בכאב כל פעם במקום אחר בגוף וברמת כאב משתנה , אני נוהג להיות בפעילות ספורטיבית מידי יום ,
  ממה יכול לנבוע הכאב וכיצד ניתן לטפל?

  מאת אלי בתאריך 28 בספט', 2019

כתיבת שאלה חדשה