אחת הסיבות השכיחות להופעת כאב גב תחתון בגיל מבוגר הינה היצרות של התעלה התוך שידרתית. ההיצרות לרב נובעת מגידול של רקמת העצם בחוליות בשילוב עם בלטי דיסקיות שבפני עצמן לא היו גורמות לבעיה. כתוצאה מההיצרות יש חיכוך מתמיד של העצבים במעברן דרך התעלה. במצב של עמידה נוסף גם שינוי במנח החוליות ובחלק מהמקרים החלקה של החוליות לעמדה המגבירה את הלחץ. כאשר מוסיפים לכך את התנועה של הרגלים בהליכה ולכן מיכה של העצבים, נוצרת הגברה בחיכוך ובלחץ.

מאפייניה של המחלה הם כאבים בגב תחתון בעיקר במצב של עמידה ממושכת והתגברות נוספת של הכאב בזמן הליכה. הכאב בהליכה מתגבר, ומקרין לכיוון הרגליים, בנוסף חולים מדווחים על חולשה ברגלים. במצב האופייני לאחר עצירה למנוחה של מספר דקות הכאב חולף.

במחלות של כלי דם פריפרים ישנו מצב דומה - המאמץ של ההליכה מעלה את צריכת החמצן בשרירי הרגלים וגורם לכאב  וחולשה. לעיתים קשה להבדיל בין שתי התופעות מאחר ושתיהן מופיעות בגיל המבוגר. בדיקות יראו מצב של היצרות של התעלה השדרתית אך גם היצרות של כלי דם.

מבחינת אמצעי הדמיה -  ניתן לבצע צילום גב תחתון שיראה במקרים רבים את ההיצרות הגרמית. לא תמיד נוכל לבצע את האבחנה ע"פ הצילום בלבד, מאחר  ולפעמים ההיצרות היא מרקמה רכה כמו רקמות שומן או בלטי דיסקיות, שאינן נראים בצילומי רנטגן. כאשר התמונה הקלינית מכוונת להיצרות אך אין ממצא בצילום רגיל, יש לבצע CT או MRI.

הטיפול
הטיפול המקובל הוא ע"י משככי כאב למרות שיעילותם בהרבה מקרים אינה טובה. מדי פעם אנו מבצעים הזרקות אפידורליות להקטנת הדלקת בתעלה הנוצרת כתוצאה מהחיכוך התמידי.

ניתוח הוא אפשרות טיפול נוספת.  ניתן לבצע ניתוח שמערב בדרך כלל חיתוך של התעלה הגרמית, כאשר יש איזור מוצר יחסית קטן - גובה של חוליה אחת או שתיים. ניתוח של איזור גדול יותר יכול לגרום לאי יציבות של עמוד השידרה. בעיה נוספת בניתוחים היא גילם של החולים, כפי שצוין  זוהי מחלה של הגיל המבוגר, וסיכוני הניתוח גדלים עם הגיל.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 45 שאלות בנושא היצרות התעלה התוך שידרתית Spinal Stenosis

 2. בתקופה האחרונה(כחודש)אני סובלת מכאבים מאוד חזקים המתחילים בגב התחתון וממשיכים לאורך רגל ימין עד לקרסול.הכאבים מחריפים בלילה איני יכולה לשון.אני לוקחת לפני השינה 2 כדורי אופטלגין ויש עלי מדבקת בוטרנס 5 מק"ג.
  מה אפשר עוד לעשות?איך להקל על הכאב?

  שלום אלה מורן,
  מתאור תלונותיך נשמע כי מדובר בלחץ על עצב בגב מישני לפריצת דיסק. ניתן להמשיך ולנסות טיפול שמרני ע״י תרופות או לחילופין לקבל הזרקה אפידורלית. פני למרפאת כאב לצורך טיפול. במידה ומופיע חסר נוירולוגי כדאי. לפנות מידית לרופא המשפחה או למיון
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלה מורן בתאריך 31 במאי, 2010

 3. אני מטופלת אצל אורטופד ששלח אותי לצילום c.t
  צילום מראה על היצרות התעלה.האם מומלץ להעזר בטיפול רפואה משלימה?

  שלום אלה מורן,
  הצרות התעלה היא בעיה כרונית שפיתרונה המלא נעשה רק בניתוח. אבל כל עוד אין חסרים נוירולוגים ניתן לנסות ולטפל ע״י רפואה משלימה. במידת הצורך כמו בתשובתי הקודמת, ניתן לשקול הזרקה אפידורלית .
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלה מורן בתאריך 31 במאי, 2010

 4. מהי הפגיעה הקוגניטיבית משימוש במריחואנה רפואית באופן קבוע לשיכוך כאבים הנובעים מהיצרות התעלה? האם מקרים כאלה מאושרים?

  שלום ע.,
  הצרות התעלה הספינלית אינה אינדיקציה לשימוש בקנביס רפואי. מבחינת תופעות לוואי קוגניטיביות, יש עליה בשכיחות של התקפים פסיכוטים, בסכיזופרניה, פגיעה בלמידה וזיכרון ויש המתונים את אפקט ה"unachiver syndrom".
  בברכהה

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ע. בתאריך 15 ביוני, 2010

 5. אני סובלת מכאבים חזקים בגב תחתון, עם הקרנה לרגל ימין, תוצאות מיפוי עצמות מראות על מוקד קליטה ב-L5 מימין ותצאות C.T. מראות: "בגובה L4-5: שינויים ניווניים בינוניים במפרקים הפאצטלים גורמים לספונדילוליסטזיס דרגה I. הספונדילוליסטזיס יחד עם אוסטיאופיטים במפרקים הפאצטלים ועיבוי הליגמנטה פלאבה גורמים להיצרות בינונית של תעלת השדרה והרצסים הלטרלים משני הצדדים. חשד ללחץ על שורשי העצבים הספינאלים L5 בשני הצדדים.
  אודה מאוד על קבלת המלצתך.

  שלום
  ניתן לנסות ולטפל בכאב על ידי הזרקות לחלל האפידורלי ולמפגרים הפעלולים תחת שיקוף. בהמשך יש מקום לטיפול בגלי רדיו.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילה בתאריך 12 בינו', 2011

 6. שלום רב. עפ"י סריקת c.t. אני סובל משתי פריצות דיסק בגב התחתון ובנוסף היצרות תעלה. הייתי אצל אורטופד מומחה והוא המליץ לי על שאיבת דיסק. השאלה היא האם שאיבת הדיסק תקל גם על היצרות התעלה או שהיא תטפל רק בפריצת הדיסקים

  שלום
  השאיבה יכולה לעזור מעט בהיצרות על ידי כיווץ הדיסק.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת עומרי בתאריך 23 במרץ, 2011

 7. לאחר סבל מתמשך מספר שנים (טיפול במרפאת כאב במשך כשנה וחצי) וטיפול מספר שנים באוקסיקונטין עקב החמרה חודש הבא אני עוברת ניתוח בגב תחתון עקב היצרות.שאלתי היא:- האם באותו יום משתחררים מהניתוח?מה מידת הכאבים אחריו ולכמה זמן?נמסר שיהיה עלי לא לשבת במשך כחודשיים-מה הכוונה ?איזה כיסא אוכל לעבוד במקצועי מול מחשב?

  שלום
  אליך לפנות למנתח שלך מאחר ויש זמני החלמה שונים לניתוחי גב שונים
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ורדה בתאריך 2 במאי, 2011

 8. אני בת 58 ובתוצאות C.T התקבל באזור L4-L5 וL5-S1 מודגם בלט דיסק תפוזי עם לחץ על השק הדוראלי ,האם זריקת אפידורל יכולה לעזור ?

  מאת שושנה בתאריך 24 ביולי, 2011

 9. לפני כמה שנים עברתי שני ניתוחי קיבוע נשארתי עם DROPPED FOOT בחלוף כמה שנים יש לי כאבי שרירים והתכווצויות בשריר השוק וכף הרגל., טופלתי באוקסיקונטין ופרקוסט ועדיין מתקשה מאוד לישון בלילה וגם ביום סובל מכאב בגב התחתון.
  אחרי טיפולים קונבנציונליים כולל ניתוח
  איזו דרך נוספת יש לטפל בכאב?
  תודה יואב

  שלום יואב
  ראשית צריך לבצע הערכת מצב וסיכום של כל הטיפולים. בהתאם צריך לבנות תוכנית טיפולי.
  ישנם תרופות חדשות וטכניקות פולשניות לטיפול בכאב. הזרקות או מערכות לגירוי חוט השדרה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יואב בתאריך 31 ביולי, 2011

 10. אני עם אנקילוזינג ספונדליטיס דרגה 4 דו צדדי סובלת גם מפירומיאלגיה קשה שתי פריצות דיסק היצרות של עמוד השידרה והתנוונות של מפרק הירך הימני אני במצב שכל משככי הכאבים אינם עובדים כבר מטופלת ברמייקיד 600 מ"ג ומטוטרקסאט 20 מ"ג האם הקאנביס הרפואי יכול לעזור לי במצב זה?

  שלום
  יש מקום לשקול זאת דרך רופא הראומטולוג המטפל בך.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת D בתאריך 19 בספט', 2011

 11. קיימים אצלי שינויים ניווניים עם היצרות משמעותית של השק והתעלה בגובה L3-4 . בגין ההיצרות קיימת הסתלסלות של סיבי זנב סוס כפי שנצפה במקרים שכאלה. אני סובל מכאבים המקרינים על הרגליים. עשיתי שלוש זריקות אפידורל, כירופרקטיקה, פיזייוטרפיה. מה ניתן עוד לעשות? אינני מוכן לעבור ניתוח.אני בן 69 במצב גופני טוב.

  שלום
  יש מקום להזרקות תחת שיקוף. אבל אם לא עוזרות יש מקום לשקול ניתוח. מאחר ומדובר בגובה בודד מדובר בניתוח קל יחסית עם סיכון נמוך. יש אפשרות להשתלתצאלקטרודה בפינוים להפחתת הכאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילן בהירי בתאריך 8 באוק', 2011

 12. שלם. אני בת 37 שנים סובלת מכבים בגב. עברתי פעמיים שעיבצ דיסק. לפני חודש עשיתי c.t ב l4 l5 סחוס הדיסקהבין חוליות הודגם בקע אחורי ולחץ על השק הטקלי. ו l5 s1סחוס בין הדיסק הבין החוליות הודגם בקע שמאלי ולחץ על שורש השממאלי. תעלות השורש מצורות משמאל. האים אני חייבת ניתוח. ו עד כמה מצב שלי רע. תודה.

  שלום
  מצב הבלטים לא הוא שמחייב ניתוח. הסיבה לניתוח היא או שיש חסרים נומרולוגית משמעותיים כמו חוסר יכולת ללכת, או שיש חוסר נוירולוגי מתקדם במהירות כמו שיש חולשה בירך ואחר כך בכף הרגל וכו, או חוסר בשליטה על סוגרים. גם כאב בילתי נסבל שלא הגיב לטיפולים אחרים. ממליץ שבמידה ואין אף אחד מהנ״ל לשקול יעוץ במרפאת כאב וקבלת הזרקה תחת שיקוף לפני ניתוח.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יאנה בתאריך 12 באוק', 2011

 13. שלום!
  אני בן 59 ויש לי היצרות שידרתית.
  לאחרונה אני לא יכול ללכת הרבה מכיון
  שיש לי נימול בעוצמה גבוהה שמחיבת אותי במנוחה והמשך דרך ועוד הפעם עצירה וכו'.
  הנוירולוג שלח אותי ל mri .
  האורתופד אמר שאני לא אתקרב אליו יותר אלא רק באם אני מסכים לניתוח.
  אני מודאג מכיון שיש די סיכונים בניתוח זה.
  מה עלי לעשות?

  שלום
  לאחר ביצוע הmri יש מקום לפנות למרפאת כאב לצורך קלת הזרקה אפידורלית. יש לזכור כי ההזרקה מורידה את הדלקת והכאב אבל לא את החוסרים המטאורים הנובעים מהלחץ הפיזי על העצבים. אלו מוצאים את פיתרונם על ידי ניתוח להקלת הלחץ. הניתוחים בדרך כלל בטוחים. הבעיה היא במידה ויש לחץ במספר רמות הגורם לבעיה ואז יש מקום לניתוח יותר נרחב, ואז לפעמים הניתוח מצריך קיבוע. ממליץ כי לאחר הmri לקבל גם יעוץ נוירולוגי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חסוי בתאריך 14 באוק', 2011

 14. תודה רבה לשני הרופאים המכובדים על תשובתכם.בתשובתכם ציינתם את האפשרות לקבלת זריקות אפידורליות תחת שקוף .
  אני רוצה להוסיף כי בגובה l4-5 הדיסק מנוון ויש היצרות בינונית של התעלה והשק בגין שילוב של בלט אנולוס אחורי זאת בנוסף למה שכתבתי
  .
  סיומת החוט תקינה.
  אני רוצה לציין כי אני מתפקד כמעט רגיל .יש לי כאבים בעקר בשנוי תנועה מישיבה לקימה ואני חי עם זה. מה הסכוי בגילי להחמרה(אני בן 69) .
  המליצו לי על גלי רדיו.
  אשמח לשמוע את חוות דעתכם ,וכן עד כמה זריקות אפידורל מותר.
  האם אתם מבצעים את השתלת האלקטרודה אותה הזכרתם בתשובתכם? אני רוצה להימלט מניתוח.אשמח מאד לקבלת חוות דעתכם היא מאד חשובה לי.
  חג שמח
  אילן

  שלום
  אכן יש מקום להזרקה. לגבי גלי רדיו ניתן להחליט רק לאחר שתיבדק. לגבי החמרה קשה לומר אך יש נטיה להחמרה עם הגיל של מידת ההיצרות.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילן בהירי בתאריך 15 באוק', 2011

 15. האורתופד ממליץ קיבוע.
  השבוע אני עושה mri ואקבל אך ורק המלצה
  מהנוירולוג שהוא מנהל מח' נוירולוגית בבת ימון.האורתופד השמיץ אותו וזה לא יפה,טוב
  שיהיה ככה.
  לאחר mri אנימוזמן אליכם לאיכילוב עם הדיסק ואשמע מה אתם מציעים ובנוסף אביא גם
  emg שעשיתי.אני מתביש כי אני אחד מהפצינטים של אחד מכם ולכן לא הזדהיתי בשם.
  הכל התגלה ושיהיה חג שמח ומבורך.

  מאת חסוי בתאריך 15 באוק', 2011

 16. שלום,
  אני סובלת מהיצרות בעמוד השדרה (אובחנתי על ידי אורתופד ועברתי בדיקת mri).
  עברתי זריקת אפידורל שעזרה לי מאוד לשלושה שבועות.
  לאחר מכן עברתי 3 זריקות תחת שיקוף והזרקת יוד (לא ידוע לי מה החומר, אולי סטרואידים). עברו 3 שבועות מההזרקה, הפעם הזריקה לא עזרה לכאבי הגב ואני מרגישה כאב חד וחזק במקום ההזרקה. האם יתכן שהרופא פגע במשהו בתוך הגב בהזרקה?
  האם אפשר לעבור שוב זריקת אפידורל?

  שלום
  ניתן לעבור שוב הזרקה אפידורלית. לגבי ההזרקה הלא ברורה קשה לנו להתיחס אליה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת טובה בתאריך 24 בפבר', 2012

 17. שלום רב, בבדיקת MRI אובחן: דיסק נושק לחוט L4-5 בגובה C6-7 הצרות פורמינלית משמאל. יש לציין שאני אחרי ניתוח קיבוע (C6 - הוחלפה ב-TITANIUM CAGE) לפני כ- 4 וחצי שנים. האם מומלץ לי לקבל טיפול בהזרקה פורמינלית? האם יש סיכון לפגיעה על ידי ההזרקה בחוט השדרה? או כל נזק אחר??
  תודה

  שלום
  ההזרקה בהחלט יכולה לעזור והסיכון מהזרקה גב תחתון לשורש היא קטנה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 4 במרץ, 2012

 18. שלום רב!
  ברצוני להתייעץ עמכם בנוגע לתוצאות MRI שבוצעו באזור הצוואר בחוליות C1-D2
  שאלתי אליכם האם היצרות קשה של רצס ותעלת שורש שמאל ושורש ימין בחוליות C3- C6 האם ניתן למנוע ניתוח ולטפל בדרכים אחרות?
  גילי הוא 55
  אם ניתן לצרף את המסמך אשמח לצרפו

  שלום
  ניתן להקל חלקית וזמנית על ידי הזרקות לשורשי העצב. כמו כן טיפול ע"י פיזיותרפיסטים המתמחים בצוואר.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת בן בתאריך 14 באוק', 2012

 19. שלום,
  בן 46 סובל מכאבי גב תחתון כבר 20 שנה .בעיקר בחילופי עונות או בתנועה כושלת, ממוצע של 4-5 פעמים בשנה עם גב תפוס הטיפול שקיבלתי זריקות דפו+וולטרן וכדורים נוגד כאב. מלפני שלשה חדשים אני בהתקף של כאבים שלא מרפה פעם ראשונה שזה נמשך פרק זמן ארוך מאוד.קיבלתי זריקות, הכאב ירד מעט אך לא בנורמה שיכול להגיד שאפשר להתרגל לזה. ממש מגביל ומשגע את המח. הכאבים בגב התחתון,ממרכז הישבן דרך השוק סוג של כאב חותך,הרגל מנומלת וגם כף הרגל החלק העליון.מישיבה לעמידה כאבים חזקים.
  ב CT L5L4 הודגם בלט דיסק אחורי מרכזי ומעט לטרלי משמאל הגורם ללחץ במהלך של שורש הסמוך,שומן אפידורלי קדמי ולטרלי משמאל מחוק תעלה ספינלית מוצרת עד 7.3 ממ.
  L5-S1 בלט דיסק אחורי מרכזי משיק לשק הטאקלי שומן אפידורלי קדמי מעט מחוק.
  אורטופד המליץ לי על ניתוח,האם זה מחייב לדעתך.? מה האלטרנטיבה לטיפול? האם מרפאת כאב יכולה לסייע ובמה?
  תודה רבה.

  שלום
  הממצאים יכולים להסביר את הכאב. ניתן לבצע הזרקות אפידורליות ודומיהן לפני ניתוח ולקבל הקלה. זמן ההקלה מההזרקות הוא אינדווידואלי ולא ניתן לומר לכמה זמן יעזרו. פיזיותרפיה עם תירגול יומי יכולה להועיל.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דיוויד בתאריך 14 באוק', 2012

 20. שלום רב.
  אני גבר בן 43.
  לפני כ 12 שנה נפלתי במסגרת עבודתי מגובה של כ 6 מטר. עקב הנפילה נשברה לי עצם העקב וכתוצאה מכך נותחתי והוברגו לי ברגים שלמעשה מקבעים את כף רגל ימין וכתוצאה מהניתוח אין לי כל תנועה לטראלית בכף הרגל. ( ניקבעו לי 20% נכות לצמיתות מהביטוח הלאומי). לאחר כ 3 שנים מהניתוח החל להופיע כאב גב תחתון שהלך וגבר עם השנים עד שהגיע למצב של כאבים בלתי ניסבלים והגרוע מכל הוא שכבר 7 שנים אין לי לילות. הכוונה בכך היא שמזה 7 שנים רצופות אני מתעורר מדי לילה ולילה כמה פעמים עקב כאבים מחרידים. התסכול הוא עצום. אני ממש בוכה בלילות. העייפות מנהלת את סדר היום שלי. הכאב נוכח אצלי 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה. יש לציין שהכאב הינו רק בגב התחתון בקטע מאד קטן משני עברי עמוד השידרה. רכשתי מזרון טוב והאמת היא שאני לא יודע אם הוא מועיל אך הוא בטח לא מזיק. אני הולך לחוג פלדנקרייז באופן קבוע כבר 5 שנים ואכן זה עוזר אך במעט. לא רוצה לשמוע על טיפולים נוספים שרק יטפלו בסימפטום. אני חייב מזור לכאב המחריד. אנא אנא אנא עיזרו לי להציל את חיי. אני רוצה שמישהו יקח ממני את הכאב הזה. הייתי נותן הכל בשביל לישון 5 שעות רצוף בלי להתעורר לכאב המתסכל הזה. תודה מראש, אלון.

  מאת אלון בתאריך 26 בנוב', 2012

 21. נ.ב.
  הדמיית M.R.I לא הדגימה כל ממצא למעט היצרות מסויימת של תעלת השידרה.

  מאת אלון בתאריך 26 בנוב', 2012

 22. שלום, אני בת 35 ובגיל 20 גילו לי בלט דיסק ובקע דיסק ושניהם מגיעים לשק עצבים. אני סובלת מאוד כמה פעמים בשנה עד מצב שאין לי יכולת דריחה על הרגל או שבכלל אין לי שום אפשרות לתפקד לבד כי בשניה שאני קמה זה נוגע לי בעצב ואני נופלת מכאבי תופת. אני מקבלת זריקות וולטרן כי נרות לא משפיעים עליי יותר ועכשיו גיליתי בבדיקות סיטי שיש לי היצרות 7 מ״מ . אף אורטופד לא דיבר איתי יצ היצרות וזה חדש לי . בגדול אני מחפשת טיפול שהוא לא ניתוח יש המלצה? אישור למריחואנה רפואית זה אפשרי במצבי ? ואם אפשר לקבל אחוזי נכות במצבי . תודה :) יום טוב

  מאת סיון בתאריך 26 ביולי, 2013

 23. הדבקתי מדבקה ברגל ולא בגב האם זה בסדר

  מאת שולה בתאריך 14 באוק', 2013

 24. אני סובלת מדלקת פרקים שגרתית עם פיאמילגיה לאחרונה עברתי שתי שאיבות דיסק עקב בלט אחורי דיפוזי בין חוליות L4-L5 שגורם ללחץ על השק התקאלי .יש לי שינויים ניווניים במפרקים הפצטלים עם היפרטרופיה ואפקט ואקום. היצרות גרמית של שתי התעלות הנאורליות בין L4-L5 .אגן הירכיים כואב במיוחד צד שמאל והרגל נרדמת בשוק השמאלית יש גרד מרגיז עד מאוד וכף הרגל רדומה עם עקצוצים . מטופלת בזריקות אימברל .מקבלת טרמדקס שמעה לי מאוד את לחץ הדם ממנו אני סובלת גם כן .האם יש מצב שהקנאביס הרפואי יקל במקצת ?

  מאת לביא בתאריך 22 בדצמ', 2013

 25. שלום, אני בת 51 ורצה קבוע בשבוע 50 ק'מ. לאחרונה אינני רצה עקב היצרות קלה של הפורמינות בגובה c5 c6 בלט אחורי כללי של אנולוס הדיסק (צווארי) ובגובה c7 בלט כללי אחורי של אנולוס הדיסק. היצרות התעלה הספינלית קוטרה 5 מ'מ. האם חייבת ניתוח? אוכל לרוץ בעתיד? מה יקרה אם לא אנותח? מה הרוחב הנורמלי לתעלה הספינלית?
  האם הכאב יעבור מאליו? אפשר להקל עלי ללא התערבות כירורגית?
  סליחה ששאלתי יותר מידי
  חוששת מאוד

  מאת חני בתאריך 5 בפבר', 2014

 26. שלום רב
  אני בן 57 וללאחרונה נמצא כי יש לי שנוי דסקוגני עם הצרוצ בין החוליותl5-s1 אשמח
  לדעת מה המשמעות ומה הטיפול

  מאת ליאור בתאריך 31 במרץ, 2014

 27. שלום, אני בת 35 וסובלת מכאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל שמאל. לפי CT:
  L3-L4 בלט דיסק אחורי מרכזי מינימאלי משיק לשק הטקלי, שומן אפידוראלי קדמי מעט מחוק.
  L4-L5 מרווח דיסקלי מאוד מוצר, זיזים היקפיים קלים בגופי החוליות הסמוכות. פריצת דיסק גדולה מרכזית עם קשה ביותר על השק הטקלי עם הצרות תעלה ספינלית קשה עד 3.5 ס"מ. פריצת דיסק גורמת ללחץ במהלך שני שורשים
  מה הטיפול מומלץ במקרה כזה?!?

  מאת לורה בתאריך 7 באפר', 2014

 28. יש לי היצרות תעלה בL-2 והיצרות קשה ב-L4. זה גורם לי לנימולים ברגל ימין וקשיים בהליכה . שאלתי היא האם ניתן לטפל בזה באמצעים שמרניים כמו כירופרקטיקה פיזיוטרפיה הידרוטרפיה וכו. או רק ניתוח . כמו כן האם יש דחיפות בניתוח על מנת שלא יהיה נזק על העצבים בגלל ההיצרות הקשה שנכתב ב-MRI

  מאת ציפי בתאריך 11 במאי, 2014

 29. אני בן64 בריא יש לי הצרות לאורך עמוד השידרה יש לי שריפה ברגלים ובהליכה אני מתקשה צריך לנוח ואז יכול להמשיך עדיין לא ניסתי זריקה הפידורלית האם לעשות ניתוח לייזר או לנסות זריקה בתודה

  מאת חיים מזרחי בתאריך 31 באוג', 2014

 30. שלום, רציתי לברר מה שם המדויק של ניתוח שחרור תעלה(עקב היצרות) כמו שהוא מופיע על הפניה לניתוח?

  מאת דיאנה בתאריך 7 בספט', 2014

 31. הבעיה שלי היא דיסקית 4 ודיסקית 5. קבלתי שלש זריקות אפידורלית בבית חולים מונטיפיורי בניו יורק. הכאב עדיין ממשיך להציק לי. זריקה שלישית קבלתי לפני שבועיים בדיוק. האם יש לי סיכוי להקלה? תודה.

  מאת ADINA hirschl בתאריך 28 באוק', 2014

 32. הבעיה שלי היא דיסקית 4 ודיסקית 5. קבלתי שלש זריקות אפידורלית בבית חולים מונטיפיורי בניו יורק. הכאב עדיין ממשיך להציק לי. זריקה שלישית קבלתי לפני שבועיים בדיוק. האם יש לי סיכוי להקלה? תודה. לא…… לא כתבתי שאלה כזו , זו הפעם הראשונה.

  מאת ADINA hirschl בתאריך 28 באוק', 2014

 33. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים להתעלפויות תכופות?

  מאת טור בתאריך 6 בנוב', 2014

 34. השאלה הקודמת ששאלתי לגבי ארכנואידיטיס
  פשוט תקנתי טעות בכתובת המייל
  תודה
  טור

  מאת טור בתאריך 6 בנוב', 2014

 35. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים לסבל בלתי ניסבל

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 36. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס כגורם לכאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים לסבל בלתי אין סופי?

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 37. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  ומה האלטאנטיבה אם יש כזו בכלל?

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 38. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים להתעלפויות תכופות?

  מאת נכה וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 39. אני בת 60.מזה שנה סובלת מהיצרות בתעלה שבין החוליות l 4-l5 פיזיוטרפיה ידנית עוזרת לי אך לא משחרר את הכאב לחלוטין. רב הכאב הוא באגן בעיקר השמאלי וכן בחגורת הרוחב של עצם הזנב. בנוסף יש לי אוסטאופורוזיס וכן מכל תנועה אני עלולה להתפס בעיקר בחורף מה עושים? והאם האוסטאופורוזיס מחמיר הבעיה ? מצלה לתשובה

  מאת דליה בתאריך 6 בדצמ', 2014

 40. איך זה שאינכם עונים כל כך הרבה זמן מוזר לי דליה

  מאת דליה בתאריך 15 בדצמ', 2014

 41. שבת שלום
  אודה מראש לתשובה,להלן תוצאות בדיקת mri שאלתי האם יכול להיות קשר בין תוצאות הבדיקה לכאבי ראש מסוג קלסטר הדק מהם אני סובל קשות כבר שנה ?

  מאת אתי בתאריך 16 בינו', 2015

 42. בהמשך לשאלתי תוצאות הmri
  בחוט הצווארי קיים סינגל תקין לכל אורך החוט הצווארי
  c6-7 מודגם בלט אולרי אחורית אקצנטרי לימין בנוסף חשד לבקע קטן סוב ארטיקולרי מימין הגורם להיצרות הריצס הימני והנקב,c5-6 c4-5 c3-4 בשלושתם בקע דיסק מרכזי , אימפרסיה קלה על החוט c2-3 ללא פריצה או בלט

  מאת אתי בתאריך 16 בינו', 2015

 43. שלום לכם , אני בן 23 סובל מכאב גב תחתון המקרין לרגל ימין מלפני כ 8 חודשים , בבדיקת טמוגרפיה ממוחשבת נמצא - במרווח L3\L4 בלט דיסקאלי דיפוזי נושק לשק הדוראלי ללא לחץ לשורשים. ו במרווח L4\L5 ליגמנטה פלבה מעובה . במרווח L5\S1 בקע דיסקאלי אחורי לוחץ לשק הדוראלי ורושם לשורשים S1 משני הצדדים וגורם להיצרות תעלת השדרה עד כ 10 מ"מ.
  קבלתי טיפול שמרני זריקות + טיפול תרופתי לשיכוך כאבים + פיזיותרפיה , ללא השפעה , ההמלצה של רופאים אורטיפדיים על אופציה ניתוחית , האם אני חייב לעבור ניתוח ? והאם יש אופציות טיפול אחרות ?

  מאת חלאד בתאריך 24 בינו', 2015

 44. כבר 8 שנים מדברים איתי על ניתוח בL 3-5
  אני עומדת לפני ניתוח של קיבוע בחוליות שהוזכרו. פניתי לדעה נוספת לרב פירר והוא טוען כי אין קשר בין הבעיה שהרופא מצביע עליה לבין הבעיה האמיתית שהיא נוירולוגית והיא לא תיפטר. כעת אני בבעיה במי להאמין והאם לעשות את הניתוח

  מאת נורית ואנושי בתאריך 21 בפבר', 2015

 45. אני עומדת לפני ניתוח. כבר 8 שנים בקשר עם רופא וממנו הגעתילעוד חמישה מומחים שכל אחד מהם משהו אחר ואף אחד מהם לא דיבר כקודמו. פניתילרב פירר ובשתי הפעמים הוא אסר עלי להינתח בטענה שהמימצאים שהרופא מצביע עליהם אינם קשורים לבעיה הנוירולוגית שיש לי לדעתו ולכן הוא לא ממליץ על ניתוח כי הוא טוען שהניתוח לא ישפר דבר
  מה אני עושה למי לשמוע?
  אודה על התיחסותכם הכנה לא עשיתי שום טיפול במרפאת כאב

  מאת נורית ואנושי בתאריך 21 בפבר', 2015

 46. שלום ד״ר. .. אני מטופל אצלכם במרפה . לפניי 4חודשים גלו שיש לי פרצות דיסק בl4 l5 פריצה גדולה .עם היהצרות התעלה במידה משמעותית . ככה צוין ב m r I אני שוחב במיתה כבר 4 חודשים . קיבלתי 2 הזרקות אפידורל תחת שיקוף . הבעיה שלי היא כזו לפניי הזריקה השניה היה לי כאב דרגה 6 אחרי הזריקה יש לי כאב 10 למה זה . העם זה לגיטימי שאחרי הזריקה הכאב היה חזק יותר . יש לציין שהרגל שלי רזתה . מאוד לאומת הרגל השניה . .יש לי טור אצל . צבי לידר . שבוע הבא . ואני לא רוצה לעבור ניתוח . אני בן 35 . שוקל 60 . הכדורים גמרו אותי . החיים שלי כבר לא חיים .

  מאת כפיר בתאריך 5 במרץ, 2015

כתיבת שאלה חדשה