אחת הסיבות השכיחות להופעת כאב גב תחתון בגיל מבוגר הינה היצרות של התעלה התוך שידרתית. ההיצרות לרב נובעת מגידול של רקמת העצם בחוליות בשילוב עם בלטי דיסקיות שבפני עצמן לא היו גורמות לבעיה. כתוצאה מההיצרות יש חיכוך מתמיד של העצבים במעברן דרך התעלה. במצב של עמידה נוסף גם שינוי במנח החוליות ובחלק מהמקרים החלקה של החוליות לעמדה המגבירה את הלחץ. כאשר מוסיפים לכך את התנועה של הרגלים בהליכה ולכן מיכה של העצבים, נוצרת הגברה בחיכוך ובלחץ.

מאפייניה של המחלה הם כאבים בגב תחתון בעיקר במצב של עמידה ממושכת והתגברות נוספת של הכאב בזמן הליכה. הכאב בהליכה מתגבר, ומקרין לכיוון הרגליים, בנוסף חולים מדווחים על חולשה ברגלים. במצב האופייני לאחר עצירה למנוחה של מספר דקות הכאב חולף.

במחלות של כלי דם פריפרים ישנו מצב דומה - המאמץ של ההליכה מעלה את צריכת החמצן בשרירי הרגלים וגורם לכאב  וחולשה. לעיתים קשה להבדיל בין שתי התופעות מאחר ושתיהן מופיעות בגיל המבוגר. בדיקות יראו מצב של היצרות של התעלה השדרתית אך גם היצרות של כלי דם.

מבחינת אמצעי הדמיה -  ניתן לבצע צילום גב תחתון שיראה במקרים רבים את ההיצרות הגרמית. לא תמיד נוכל לבצע את האבחנה ע"פ הצילום בלבד, מאחר  ולפעמים ההיצרות היא מרקמה רכה כמו רקמות שומן או בלטי דיסקיות, שאינן נראים בצילומי רנטגן. כאשר התמונה הקלינית מכוונת להיצרות אך אין ממצא בצילום רגיל, יש לבצע CT או MRI.

הטיפול
הטיפול המקובל הוא ע"י משככי כאב למרות שיעילותם בהרבה מקרים אינה טובה. מדי פעם אנו מבצעים הזרקות אפידורליות להקטנת הדלקת בתעלה הנוצרת כתוצאה מהחיכוך התמידי.

ניתוח הוא אפשרות טיפול נוספת.  ניתן לבצע ניתוח שמערב בדרך כלל חיתוך של התעלה הגרמית, כאשר יש איזור מוצר יחסית קטן - גובה של חוליה אחת או שתיים. ניתוח של איזור גדול יותר יכול לגרום לאי יציבות של עמוד השידרה. בעיה נוספת בניתוחים היא גילם של החולים, כפי שצוין  זוהי מחלה של הגיל המבוגר, וסיכוני הניתוח גדלים עם הגיל.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 87 שאלות בנושא היצרות התעלה התוך שידרתית Spinal Stenosis

 2. בתקופה האחרונה(כחודש)אני סובלת מכאבים מאוד חזקים המתחילים בגב התחתון וממשיכים לאורך רגל ימין עד לקרסול.הכאבים מחריפים בלילה איני יכולה לשון.אני לוקחת לפני השינה 2 כדורי אופטלגין ויש עלי מדבקת בוטרנס 5 מק"ג.
  מה אפשר עוד לעשות?איך להקל על הכאב?

  שלום אלה מורן,
  מתאור תלונותיך נשמע כי מדובר בלחץ על עצב בגב מישני לפריצת דיסק. ניתן להמשיך ולנסות טיפול שמרני ע״י תרופות או לחילופין לקבל הזרקה אפידורלית. פני למרפאת כאב לצורך טיפול. במידה ומופיע חסר נוירולוגי כדאי. לפנות מידית לרופא המשפחה או למיון
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלה מורן בתאריך 31 במאי, 2010

 3. אני מטופלת אצל אורטופד ששלח אותי לצילום c.t
  צילום מראה על היצרות התעלה.האם מומלץ להעזר בטיפול רפואה משלימה?

  שלום אלה מורן,
  הצרות התעלה היא בעיה כרונית שפיתרונה המלא נעשה רק בניתוח. אבל כל עוד אין חסרים נוירולוגים ניתן לנסות ולטפל ע״י רפואה משלימה. במידת הצורך כמו בתשובתי הקודמת, ניתן לשקול הזרקה אפידורלית .
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אלה מורן בתאריך 31 במאי, 2010

 4. מהי הפגיעה הקוגניטיבית משימוש במריחואנה רפואית באופן קבוע לשיכוך כאבים הנובעים מהיצרות התעלה? האם מקרים כאלה מאושרים?

  שלום ע.,
  הצרות התעלה הספינלית אינה אינדיקציה לשימוש בקנביס רפואי. מבחינת תופעות לוואי קוגניטיביות, יש עליה בשכיחות של התקפים פסיכוטים, בסכיזופרניה, פגיעה בלמידה וזיכרון ויש המתונים את אפקט ה"unachiver syndrom".
  בברכהה

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ע. בתאריך 15 ביוני, 2010

 5. אני סובלת מכאבים חזקים בגב תחתון, עם הקרנה לרגל ימין, תוצאות מיפוי עצמות מראות על מוקד קליטה ב-L5 מימין ותצאות C.T. מראות: "בגובה L4-5: שינויים ניווניים בינוניים במפרקים הפאצטלים גורמים לספונדילוליסטזיס דרגה I. הספונדילוליסטזיס יחד עם אוסטיאופיטים במפרקים הפאצטלים ועיבוי הליגמנטה פלאבה גורמים להיצרות בינונית של תעלת השדרה והרצסים הלטרלים משני הצדדים. חשד ללחץ על שורשי העצבים הספינאלים L5 בשני הצדדים.
  אודה מאוד על קבלת המלצתך.

  שלום
  ניתן לנסות ולטפל בכאב על ידי הזרקות לחלל האפידורלי ולמפגרים הפעלולים תחת שיקוף. בהמשך יש מקום לטיפול בגלי רדיו.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילה בתאריך 12 בינו', 2011

 6. שלום רב. עפ"י סריקת c.t. אני סובל משתי פריצות דיסק בגב התחתון ובנוסף היצרות תעלה. הייתי אצל אורטופד מומחה והוא המליץ לי על שאיבת דיסק. השאלה היא האם שאיבת הדיסק תקל גם על היצרות התעלה או שהיא תטפל רק בפריצת הדיסקים

  שלום
  השאיבה יכולה לעזור מעט בהיצרות על ידי כיווץ הדיסק.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת עומרי בתאריך 23 במרץ, 2011

 7. לאחר סבל מתמשך מספר שנים (טיפול במרפאת כאב במשך כשנה וחצי) וטיפול מספר שנים באוקסיקונטין עקב החמרה חודש הבא אני עוברת ניתוח בגב תחתון עקב היצרות.שאלתי היא:- האם באותו יום משתחררים מהניתוח?מה מידת הכאבים אחריו ולכמה זמן?נמסר שיהיה עלי לא לשבת במשך כחודשיים-מה הכוונה ?איזה כיסא אוכל לעבוד במקצועי מול מחשב?

  שלום
  אליך לפנות למנתח שלך מאחר ויש זמני החלמה שונים לניתוחי גב שונים
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ורדה בתאריך 2 במאי, 2011

 8. אני בת 58 ובתוצאות C.T התקבל באזור L4-L5 וL5-S1 מודגם בלט דיסק תפוזי עם לחץ על השק הדוראלי ,האם זריקת אפידורל יכולה לעזור ?

  מאת שושנה בתאריך 24 ביולי, 2011

 9. לפני כמה שנים עברתי שני ניתוחי קיבוע נשארתי עם DROPPED FOOT בחלוף כמה שנים יש לי כאבי שרירים והתכווצויות בשריר השוק וכף הרגל., טופלתי באוקסיקונטין ופרקוסט ועדיין מתקשה מאוד לישון בלילה וגם ביום סובל מכאב בגב התחתון.
  אחרי טיפולים קונבנציונליים כולל ניתוח
  איזו דרך נוספת יש לטפל בכאב?
  תודה יואב

  שלום יואב
  ראשית צריך לבצע הערכת מצב וסיכום של כל הטיפולים. בהתאם צריך לבנות תוכנית טיפולי.
  ישנם תרופות חדשות וטכניקות פולשניות לטיפול בכאב. הזרקות או מערכות לגירוי חוט השדרה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יואב בתאריך 31 ביולי, 2011

 10. אני עם אנקילוזינג ספונדליטיס דרגה 4 דו צדדי סובלת גם מפירומיאלגיה קשה שתי פריצות דיסק היצרות של עמוד השידרה והתנוונות של מפרק הירך הימני אני במצב שכל משככי הכאבים אינם עובדים כבר מטופלת ברמייקיד 600 מ"ג ומטוטרקסאט 20 מ"ג האם הקאנביס הרפואי יכול לעזור לי במצב זה?

  שלום
  יש מקום לשקול זאת דרך רופא הראומטולוג המטפל בך.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת D בתאריך 19 בספט', 2011

 11. קיימים אצלי שינויים ניווניים עם היצרות משמעותית של השק והתעלה בגובה L3-4 . בגין ההיצרות קיימת הסתלסלות של סיבי זנב סוס כפי שנצפה במקרים שכאלה. אני סובל מכאבים המקרינים על הרגליים. עשיתי שלוש זריקות אפידורל, כירופרקטיקה, פיזייוטרפיה. מה ניתן עוד לעשות? אינני מוכן לעבור ניתוח.אני בן 69 במצב גופני טוב.

  שלום
  יש מקום להזרקות תחת שיקוף. אבל אם לא עוזרות יש מקום לשקול ניתוח. מאחר ומדובר בגובה בודד מדובר בניתוח קל יחסית עם סיכון נמוך. יש אפשרות להשתלתצאלקטרודה בפינוים להפחתת הכאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילן בהירי בתאריך 8 באוק', 2011

 12. שלם. אני בת 37 שנים סובלת מכבים בגב. עברתי פעמיים שעיבצ דיסק. לפני חודש עשיתי c.t ב l4 l5 סחוס הדיסקהבין חוליות הודגם בקע אחורי ולחץ על השק הטקלי. ו l5 s1סחוס בין הדיסק הבין החוליות הודגם בקע שמאלי ולחץ על שורש השממאלי. תעלות השורש מצורות משמאל. האים אני חייבת ניתוח. ו עד כמה מצב שלי רע. תודה.

  שלום
  מצב הבלטים לא הוא שמחייב ניתוח. הסיבה לניתוח היא או שיש חסרים נומרולוגית משמעותיים כמו חוסר יכולת ללכת, או שיש חוסר נוירולוגי מתקדם במהירות כמו שיש חולשה בירך ואחר כך בכף הרגל וכו, או חוסר בשליטה על סוגרים. גם כאב בילתי נסבל שלא הגיב לטיפולים אחרים. ממליץ שבמידה ואין אף אחד מהנ״ל לשקול יעוץ במרפאת כאב וקבלת הזרקה תחת שיקוף לפני ניתוח.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יאנה בתאריך 12 באוק', 2011

 13. שלום!
  אני בן 59 ויש לי היצרות שידרתית.
  לאחרונה אני לא יכול ללכת הרבה מכיון
  שיש לי נימול בעוצמה גבוהה שמחיבת אותי במנוחה והמשך דרך ועוד הפעם עצירה וכו'.
  הנוירולוג שלח אותי ל mri .
  האורתופד אמר שאני לא אתקרב אליו יותר אלא רק באם אני מסכים לניתוח.
  אני מודאג מכיון שיש די סיכונים בניתוח זה.
  מה עלי לעשות?

  שלום
  לאחר ביצוע הmri יש מקום לפנות למרפאת כאב לצורך קלת הזרקה אפידורלית. יש לזכור כי ההזרקה מורידה את הדלקת והכאב אבל לא את החוסרים המטאורים הנובעים מהלחץ הפיזי על העצבים. אלו מוצאים את פיתרונם על ידי ניתוח להקלת הלחץ. הניתוחים בדרך כלל בטוחים. הבעיה היא במידה ויש לחץ במספר רמות הגורם לבעיה ואז יש מקום לניתוח יותר נרחב, ואז לפעמים הניתוח מצריך קיבוע. ממליץ כי לאחר הmri לקבל גם יעוץ נוירולוגי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חסוי בתאריך 14 באוק', 2011

 14. תודה רבה לשני הרופאים המכובדים על תשובתכם.בתשובתכם ציינתם את האפשרות לקבלת זריקות אפידורליות תחת שקוף .
  אני רוצה להוסיף כי בגובה l4-5 הדיסק מנוון ויש היצרות בינונית של התעלה והשק בגין שילוב של בלט אנולוס אחורי זאת בנוסף למה שכתבתי
  .
  סיומת החוט תקינה.
  אני רוצה לציין כי אני מתפקד כמעט רגיל .יש לי כאבים בעקר בשנוי תנועה מישיבה לקימה ואני חי עם זה. מה הסכוי בגילי להחמרה(אני בן 69) .
  המליצו לי על גלי רדיו.
  אשמח לשמוע את חוות דעתכם ,וכן עד כמה זריקות אפידורל מותר.
  האם אתם מבצעים את השתלת האלקטרודה אותה הזכרתם בתשובתכם? אני רוצה להימלט מניתוח.אשמח מאד לקבלת חוות דעתכם היא מאד חשובה לי.
  חג שמח
  אילן

  שלום
  אכן יש מקום להזרקה. לגבי גלי רדיו ניתן להחליט רק לאחר שתיבדק. לגבי החמרה קשה לומר אך יש נטיה להחמרה עם הגיל של מידת ההיצרות.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אילן בהירי בתאריך 15 באוק', 2011

 15. האורתופד ממליץ קיבוע.
  השבוע אני עושה mri ואקבל אך ורק המלצה
  מהנוירולוג שהוא מנהל מח' נוירולוגית בבת ימון.האורתופד השמיץ אותו וזה לא יפה,טוב
  שיהיה ככה.
  לאחר mri אנימוזמן אליכם לאיכילוב עם הדיסק ואשמע מה אתם מציעים ובנוסף אביא גם
  emg שעשיתי.אני מתביש כי אני אחד מהפצינטים של אחד מכם ולכן לא הזדהיתי בשם.
  הכל התגלה ושיהיה חג שמח ומבורך.

  מאת חסוי בתאריך 15 באוק', 2011

 16. שלום,
  אני סובלת מהיצרות בעמוד השדרה (אובחנתי על ידי אורתופד ועברתי בדיקת mri).
  עברתי זריקת אפידורל שעזרה לי מאוד לשלושה שבועות.
  לאחר מכן עברתי 3 זריקות תחת שיקוף והזרקת יוד (לא ידוע לי מה החומר, אולי סטרואידים). עברו 3 שבועות מההזרקה, הפעם הזריקה לא עזרה לכאבי הגב ואני מרגישה כאב חד וחזק במקום ההזרקה. האם יתכן שהרופא פגע במשהו בתוך הגב בהזרקה?
  האם אפשר לעבור שוב זריקת אפידורל?

  שלום
  ניתן לעבור שוב הזרקה אפידורלית. לגבי ההזרקה הלא ברורה קשה לנו להתיחס אליה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת טובה בתאריך 24 בפבר', 2012

 17. שלום רב, בבדיקת MRI אובחן: דיסק נושק לחוט L4-5 בגובה C6-7 הצרות פורמינלית משמאל. יש לציין שאני אחרי ניתוח קיבוע (C6 - הוחלפה ב-TITANIUM CAGE) לפני כ- 4 וחצי שנים. האם מומלץ לי לקבל טיפול בהזרקה פורמינלית? האם יש סיכון לפגיעה על ידי ההזרקה בחוט השדרה? או כל נזק אחר??
  תודה

  שלום
  ההזרקה בהחלט יכולה לעזור והסיכון מהזרקה גב תחתון לשורש היא קטנה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 4 במרץ, 2012

 18. שלום רב!
  ברצוני להתייעץ עמכם בנוגע לתוצאות MRI שבוצעו באזור הצוואר בחוליות C1-D2
  שאלתי אליכם האם היצרות קשה של רצס ותעלת שורש שמאל ושורש ימין בחוליות C3- C6 האם ניתן למנוע ניתוח ולטפל בדרכים אחרות?
  גילי הוא 55
  אם ניתן לצרף את המסמך אשמח לצרפו

  שלום
  ניתן להקל חלקית וזמנית על ידי הזרקות לשורשי העצב. כמו כן טיפול ע"י פיזיותרפיסטים המתמחים בצוואר.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת בן בתאריך 14 באוק', 2012

 19. שלום,
  בן 46 סובל מכאבי גב תחתון כבר 20 שנה .בעיקר בחילופי עונות או בתנועה כושלת, ממוצע של 4-5 פעמים בשנה עם גב תפוס הטיפול שקיבלתי זריקות דפו+וולטרן וכדורים נוגד כאב. מלפני שלשה חדשים אני בהתקף של כאבים שלא מרפה פעם ראשונה שזה נמשך פרק זמן ארוך מאוד.קיבלתי זריקות, הכאב ירד מעט אך לא בנורמה שיכול להגיד שאפשר להתרגל לזה. ממש מגביל ומשגע את המח. הכאבים בגב התחתון,ממרכז הישבן דרך השוק סוג של כאב חותך,הרגל מנומלת וגם כף הרגל החלק העליון.מישיבה לעמידה כאבים חזקים.
  ב CT L5L4 הודגם בלט דיסק אחורי מרכזי ומעט לטרלי משמאל הגורם ללחץ במהלך של שורש הסמוך,שומן אפידורלי קדמי ולטרלי משמאל מחוק תעלה ספינלית מוצרת עד 7.3 ממ.
  L5-S1 בלט דיסק אחורי מרכזי משיק לשק הטאקלי שומן אפידורלי קדמי מעט מחוק.
  אורטופד המליץ לי על ניתוח,האם זה מחייב לדעתך.? מה האלטרנטיבה לטיפול? האם מרפאת כאב יכולה לסייע ובמה?
  תודה רבה.

  שלום
  הממצאים יכולים להסביר את הכאב. ניתן לבצע הזרקות אפידורליות ודומיהן לפני ניתוח ולקבל הקלה. זמן ההקלה מההזרקות הוא אינדווידואלי ולא ניתן לומר לכמה זמן יעזרו. פיזיותרפיה עם תירגול יומי יכולה להועיל.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דיוויד בתאריך 14 באוק', 2012

 20. שלום רב.
  אני גבר בן 43.
  לפני כ 12 שנה נפלתי במסגרת עבודתי מגובה של כ 6 מטר. עקב הנפילה נשברה לי עצם העקב וכתוצאה מכך נותחתי והוברגו לי ברגים שלמעשה מקבעים את כף רגל ימין וכתוצאה מהניתוח אין לי כל תנועה לטראלית בכף הרגל. ( ניקבעו לי 20% נכות לצמיתות מהביטוח הלאומי). לאחר כ 3 שנים מהניתוח החל להופיע כאב גב תחתון שהלך וגבר עם השנים עד שהגיע למצב של כאבים בלתי ניסבלים והגרוע מכל הוא שכבר 7 שנים אין לי לילות. הכוונה בכך היא שמזה 7 שנים רצופות אני מתעורר מדי לילה ולילה כמה פעמים עקב כאבים מחרידים. התסכול הוא עצום. אני ממש בוכה בלילות. העייפות מנהלת את סדר היום שלי. הכאב נוכח אצלי 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה. יש לציין שהכאב הינו רק בגב התחתון בקטע מאד קטן משני עברי עמוד השידרה. רכשתי מזרון טוב והאמת היא שאני לא יודע אם הוא מועיל אך הוא בטח לא מזיק. אני הולך לחוג פלדנקרייז באופן קבוע כבר 5 שנים ואכן זה עוזר אך במעט. לא רוצה לשמוע על טיפולים נוספים שרק יטפלו בסימפטום. אני חייב מזור לכאב המחריד. אנא אנא אנא עיזרו לי להציל את חיי. אני רוצה שמישהו יקח ממני את הכאב הזה. הייתי נותן הכל בשביל לישון 5 שעות רצוף בלי להתעורר לכאב המתסכל הזה. תודה מראש, אלון.

  מאת אלון בתאריך 26 בנוב', 2012

 21. נ.ב.
  הדמיית M.R.I לא הדגימה כל ממצא למעט היצרות מסויימת של תעלת השידרה.

  מאת אלון בתאריך 26 בנוב', 2012

 22. שלום, אני בת 35 ובגיל 20 גילו לי בלט דיסק ובקע דיסק ושניהם מגיעים לשק עצבים. אני סובלת מאוד כמה פעמים בשנה עד מצב שאין לי יכולת דריחה על הרגל או שבכלל אין לי שום אפשרות לתפקד לבד כי בשניה שאני קמה זה נוגע לי בעצב ואני נופלת מכאבי תופת. אני מקבלת זריקות וולטרן כי נרות לא משפיעים עליי יותר ועכשיו גיליתי בבדיקות סיטי שיש לי היצרות 7 מ״מ . אף אורטופד לא דיבר איתי יצ היצרות וזה חדש לי . בגדול אני מחפשת טיפול שהוא לא ניתוח יש המלצה? אישור למריחואנה רפואית זה אפשרי במצבי ? ואם אפשר לקבל אחוזי נכות במצבי . תודה :) יום טוב

  מאת סיון בתאריך 26 ביולי, 2013

 23. הדבקתי מדבקה ברגל ולא בגב האם זה בסדר

  מאת שולה בתאריך 14 באוק', 2013

 24. אני סובלת מדלקת פרקים שגרתית עם פיאמילגיה לאחרונה עברתי שתי שאיבות דיסק עקב בלט אחורי דיפוזי בין חוליות L4-L5 שגורם ללחץ על השק התקאלי .יש לי שינויים ניווניים במפרקים הפצטלים עם היפרטרופיה ואפקט ואקום. היצרות גרמית של שתי התעלות הנאורליות בין L4-L5 .אגן הירכיים כואב במיוחד צד שמאל והרגל נרדמת בשוק השמאלית יש גרד מרגיז עד מאוד וכף הרגל רדומה עם עקצוצים . מטופלת בזריקות אימברל .מקבלת טרמדקס שמעה לי מאוד את לחץ הדם ממנו אני סובלת גם כן .האם יש מצב שהקנאביס הרפואי יקל במקצת ?

  מאת לביא בתאריך 22 בדצמ', 2013

 25. שלום, אני בת 51 ורצה קבוע בשבוע 50 ק'מ. לאחרונה אינני רצה עקב היצרות קלה של הפורמינות בגובה c5 c6 בלט אחורי כללי של אנולוס הדיסק (צווארי) ובגובה c7 בלט כללי אחורי של אנולוס הדיסק. היצרות התעלה הספינלית קוטרה 5 מ'מ. האם חייבת ניתוח? אוכל לרוץ בעתיד? מה יקרה אם לא אנותח? מה הרוחב הנורמלי לתעלה הספינלית?
  האם הכאב יעבור מאליו? אפשר להקל עלי ללא התערבות כירורגית?
  סליחה ששאלתי יותר מידי
  חוששת מאוד

  מאת חני בתאריך 5 בפבר', 2014

 26. שלום רב
  אני בן 57 וללאחרונה נמצא כי יש לי שנוי דסקוגני עם הצרוצ בין החוליותl5-s1 אשמח
  לדעת מה המשמעות ומה הטיפול

  מאת ליאור בתאריך 31 במרץ, 2014

 27. שלום, אני בת 35 וסובלת מכאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל שמאל. לפי CT:
  L3-L4 בלט דיסק אחורי מרכזי מינימאלי משיק לשק הטקלי, שומן אפידוראלי קדמי מעט מחוק.
  L4-L5 מרווח דיסקלי מאוד מוצר, זיזים היקפיים קלים בגופי החוליות הסמוכות. פריצת דיסק גדולה מרכזית עם קשה ביותר על השק הטקלי עם הצרות תעלה ספינלית קשה עד 3.5 ס"מ. פריצת דיסק גורמת ללחץ במהלך שני שורשים
  מה הטיפול מומלץ במקרה כזה?!?

  מאת לורה בתאריך 7 באפר', 2014

 28. יש לי היצרות תעלה בL-2 והיצרות קשה ב-L4. זה גורם לי לנימולים ברגל ימין וקשיים בהליכה . שאלתי היא האם ניתן לטפל בזה באמצעים שמרניים כמו כירופרקטיקה פיזיוטרפיה הידרוטרפיה וכו. או רק ניתוח . כמו כן האם יש דחיפות בניתוח על מנת שלא יהיה נזק על העצבים בגלל ההיצרות הקשה שנכתב ב-MRI

  מאת ציפי בתאריך 11 במאי, 2014

 29. אני בן64 בריא יש לי הצרות לאורך עמוד השידרה יש לי שריפה ברגלים ובהליכה אני מתקשה צריך לנוח ואז יכול להמשיך עדיין לא ניסתי זריקה הפידורלית האם לעשות ניתוח לייזר או לנסות זריקה בתודה

  מאת חיים מזרחי בתאריך 31 באוג', 2014

 30. שלום, רציתי לברר מה שם המדויק של ניתוח שחרור תעלה(עקב היצרות) כמו שהוא מופיע על הפניה לניתוח?

  מאת דיאנה בתאריך 7 בספט', 2014

 31. הבעיה שלי היא דיסקית 4 ודיסקית 5. קבלתי שלש זריקות אפידורלית בבית חולים מונטיפיורי בניו יורק. הכאב עדיין ממשיך להציק לי. זריקה שלישית קבלתי לפני שבועיים בדיוק. האם יש לי סיכוי להקלה? תודה.

  מאת ADINA hirschl בתאריך 28 באוק', 2014

 32. הבעיה שלי היא דיסקית 4 ודיסקית 5. קבלתי שלש זריקות אפידורלית בבית חולים מונטיפיורי בניו יורק. הכאב עדיין ממשיך להציק לי. זריקה שלישית קבלתי לפני שבועיים בדיוק. האם יש לי סיכוי להקלה? תודה. לא…… לא כתבתי שאלה כזו , זו הפעם הראשונה.

  מאת ADINA hirschl בתאריך 28 באוק', 2014

 33. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים להתעלפויות תכופות?

  מאת טור בתאריך 6 בנוב', 2014

 34. השאלה הקודמת ששאלתי לגבי ארכנואידיטיס
  פשוט תקנתי טעות בכתובת המייל
  תודה
  טור

  מאת טור בתאריך 6 בנוב', 2014

 35. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים לסבל בלתי ניסבל

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 36. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס כגורם לכאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים לסבל בלתי אין סופי?

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 37. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  ומה האלטאנטיבה אם יש כזו בכלל?

  מאת נכה צה"ל וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 38. האם יש אמת בעובדה שזריקות אפידורליות של סטרואידים מחמירות מצב של ארכנואידיטיס?
  האם הרפואה המתקדמת היום יכולה להציע פתרון לארכנואידיטיס בגורם כאבי תופת בלתי נסבלים הגורמים להתעלפויות תכופות?

  מאת נכה וותיק בתאריך 16 בנוב', 2014

 39. אני בת 60.מזה שנה סובלת מהיצרות בתעלה שבין החוליות l 4-l5 פיזיוטרפיה ידנית עוזרת לי אך לא משחרר את הכאב לחלוטין. רב הכאב הוא באגן בעיקר השמאלי וכן בחגורת הרוחב של עצם הזנב. בנוסף יש לי אוסטאופורוזיס וכן מכל תנועה אני עלולה להתפס בעיקר בחורף מה עושים? והאם האוסטאופורוזיס מחמיר הבעיה ? מצלה לתשובה

  מאת דליה בתאריך 6 בדצמ', 2014

 40. איך זה שאינכם עונים כל כך הרבה זמן מוזר לי דליה

  מאת דליה בתאריך 15 בדצמ', 2014

 41. שבת שלום
  אודה מראש לתשובה,להלן תוצאות בדיקת mri שאלתי האם יכול להיות קשר בין תוצאות הבדיקה לכאבי ראש מסוג קלסטר הדק מהם אני סובל קשות כבר שנה ?

  מאת אתי בתאריך 16 בינו', 2015

 42. בהמשך לשאלתי תוצאות הmri
  בחוט הצווארי קיים סינגל תקין לכל אורך החוט הצווארי
  c6-7 מודגם בלט אולרי אחורית אקצנטרי לימין בנוסף חשד לבקע קטן סוב ארטיקולרי מימין הגורם להיצרות הריצס הימני והנקב,c5-6 c4-5 c3-4 בשלושתם בקע דיסק מרכזי , אימפרסיה קלה על החוט c2-3 ללא פריצה או בלט

  מאת אתי בתאריך 16 בינו', 2015

 43. שלום לכם , אני בן 23 סובל מכאב גב תחתון המקרין לרגל ימין מלפני כ 8 חודשים , בבדיקת טמוגרפיה ממוחשבת נמצא - במרווח L3\L4 בלט דיסקאלי דיפוזי נושק לשק הדוראלי ללא לחץ לשורשים. ו במרווח L4\L5 ליגמנטה פלבה מעובה . במרווח L5\S1 בקע דיסקאלי אחורי לוחץ לשק הדוראלי ורושם לשורשים S1 משני הצדדים וגורם להיצרות תעלת השדרה עד כ 10 מ"מ.
  קבלתי טיפול שמרני זריקות + טיפול תרופתי לשיכוך כאבים + פיזיותרפיה , ללא השפעה , ההמלצה של רופאים אורטיפדיים על אופציה ניתוחית , האם אני חייב לעבור ניתוח ? והאם יש אופציות טיפול אחרות ?

  מאת חלאד בתאריך 24 בינו', 2015

 44. כבר 8 שנים מדברים איתי על ניתוח בL 3-5
  אני עומדת לפני ניתוח של קיבוע בחוליות שהוזכרו. פניתי לדעה נוספת לרב פירר והוא טוען כי אין קשר בין הבעיה שהרופא מצביע עליה לבין הבעיה האמיתית שהיא נוירולוגית והיא לא תיפטר. כעת אני בבעיה במי להאמין והאם לעשות את הניתוח

  מאת נורית ואנושי בתאריך 21 בפבר', 2015

 45. אני עומדת לפני ניתוח. כבר 8 שנים בקשר עם רופא וממנו הגעתילעוד חמישה מומחים שכל אחד מהם משהו אחר ואף אחד מהם לא דיבר כקודמו. פניתילרב פירר ובשתי הפעמים הוא אסר עלי להינתח בטענה שהמימצאים שהרופא מצביע עליהם אינם קשורים לבעיה הנוירולוגית שיש לי לדעתו ולכן הוא לא ממליץ על ניתוח כי הוא טוען שהניתוח לא ישפר דבר
  מה אני עושה למי לשמוע?
  אודה על התיחסותכם הכנה לא עשיתי שום טיפול במרפאת כאב

  מאת נורית ואנושי בתאריך 21 בפבר', 2015

 46. שלום ד״ר. .. אני מטופל אצלכם במרפה . לפניי 4חודשים גלו שיש לי פרצות דיסק בl4 l5 פריצה גדולה .עם היהצרות התעלה במידה משמעותית . ככה צוין ב m r I אני שוחב במיתה כבר 4 חודשים . קיבלתי 2 הזרקות אפידורל תחת שיקוף . הבעיה שלי היא כזו לפניי הזריקה השניה היה לי כאב דרגה 6 אחרי הזריקה יש לי כאב 10 למה זה . העם זה לגיטימי שאחרי הזריקה הכאב היה חזק יותר . יש לציין שהרגל שלי רזתה . מאוד לאומת הרגל השניה . .יש לי טור אצל . צבי לידר . שבוע הבא . ואני לא רוצה לעבור ניתוח . אני בן 35 . שוקל 60 . הכדורים גמרו אותי . החיים שלי כבר לא חיים .

  מאת כפיר בתאריך 5 במרץ, 2015

 47. סיכום בדיקת MRI קובע שקיימת " היצרות משמעותית בתעלת השדרה בגובה L3-L2 ו- L4-L5 . בקע דיסק בגובה L1-L2 מימין שלוחץ על שורש L1 מימין"
  אני סובל מכאבי גב תחתון עם הקרנה ונימול לכל אורך רגל ימין עד קצות האצבעות. אני מתקשה בהליכה וכל כ-20 רגע אני נאלץ לשבת לנוח בגלל הכאבים.
  יש לי המלצה לניתוח
  אודה עבור התייחסותכם

  מאת דן בתאריך 19 במאי, 2015

 48. בשנת 2010 נפלתי ברחוב. כעבור זמן מה התחילו כאבים חזקים בגב תחתון.בדיקת mriהראתה שיש הצרותמותנית קשה ביותר l3-4ןl4-5.האם הנפילה יכולה להיות הגורם למצבי הנוכחי.תודה מראש

  מאת רינה רוזן בתאריך 16 ביוני, 2015

 49. עברתי ניתוח עמוד שידרה צווארי,הרופא אמר שהיו גם בעיות בכלי הדם,גם סודר,תאריך הניתוח שעברתי 15.6.2015 היתי עשרה ימים בבית חולים מישם לשיקום עשרים ושתיים ימים,המצב מבחינת כאבים השתפר אבל עדיין יש כאבים,בגב,בצוואר,בידיים וכאבי-ראש חזקים,אני לוקחת כדורים זה מרגיע אבל הכאבים עדיין קימים.השאלה עד מתי? (באזור הניתוח עדיין רדום,הכאבים מסביב),

  מאת פנינה נקר בתאריך 10 בספט', 2015

 50. עברתי ניתוח עמוד שידרה צווארי בתאריך-15.6.15 היה גם בעיה בכלי הדם שהמנתח סידר,עד היום,כמעט שלושה חודשים מאז עדיין יש לי כאבים בגב,בצוואר,בראש-כאבים מאוד חזקים ובידיים.באזור הניתוח רדום.הכאבים מסביב .
  אני לוקחת כדורים שנתן הפרופסור בבית-חולים זה עוזר למספר שעות אבל הכאבים אינם חולפים.השאלה עד מתי יהיו כאבים?

  מאת פנינה נקר בתאריך 10 בספט', 2015

 51. שלום רב,
  לפני כחודש וחצי סבלתי במשך חודש ברציפות מכאבי גב תחתון קשים ואף הקרנה לשני מפרקי הירכיים בחלק החיצוני עד כדי אי יכולת ללכת, וקיבלתי טיפול שמרני - זריקות אביטרן וכמוסות אנטידלקתיות מקבוצת NASID. בצילום רנטגן האבחנה הייתה "לומבוליזציה של S1 היצרוצ הרווח בין חוליות L5-S1 והרופא האורתופד ששלח אוצי לצילום הוסיף על כך: " היצרות מרווח דיסקלי ל-4-5. נשלחתי לפיסיותרפיה אשר מתעכבת בגין לחץ תורים בקופה. גם כיום אני סובל עדיין מרגישות בגב תחתון המלווה גם בכאבים מעת לעת בעוצמות נמוכות יחסית לאלה שהיו קודם.
  שאלותי הן כדלקמן:
  מהי הדרך הנכונה לגבי אופן הטיפול?
  האם אני יכול להתאמן בחדר כושר? אם כן, באיזה סוג של תרגילים/פעילות, או : מה בעצם אסור לי לעשות כדי לא להחמיר את המצב, אם בכלל?

  אודה מראש לתשובתכם הממצה.

  קובי

  מאת קובי בתאריך 18 בספט', 2015

 52. יש הצרות תעלה יש פריצה \ בלט דיסק בגב תחתון
  יש הקרנה לרגל שמאל אין כאב גב תחתון
  כשלפעמים יש כאב מותני יש הקרנה חלשה לרגל ימין וחזקה לרגל שמאל..הרוב לרגל שמאל
  לפעמים יש הפסקה בכל הכאבים
  ופתאום זה חוזר..מה עושים

  מאת משה בתאריך 30 בספט', 2015

 53. לפני 4 שנים עשיתי ניתוח היצרות של הדיסק ואחרי ניתוח הייתי בסדר. לפני שנה חזרו לי הכאבים ברגל שמאל, אין כאבים בגב רק מקרין לרגל ונוצר מצב שלא יכולה ללכת יותר מעשר דקות רצוף בלי כאבים. מה עושים? האם הפיתרון הוא אך ורק ניתוח נוסף?

  מאת קורין בתאריך 3 באוק', 2015

 54. מזה כשנה וחצי יש לי כאבים באגן (במיוחד בצד שמאל) בזמן ישיבה. בעמידה ובהליכה אין לי כאבים. צילום CT משנת 2010 מראה היצרות
  L-5-S-1
  מה הסיבה לכאבים אלו בזמן ישיבה ומה ניתן לעשות

  מאת ****** בתאריך 19 באוק', 2015

 55. קיבלתי זריקת אפידורל, אך הרופא טוען שיש לי מרווח בין חוליות L4 לחוליה L5
  מה זה אומר?

  מאת שיר בתאריך 4 בדצמ', 2015

 56. שלום
  בחצי שנה האחרונה סבלתי מהתקפי סחרחורות אי יציבות ובחילות - כל התקף כ 24 שעות החלפתי לכרית אורטופדית מאז ההתקפים לא חזרו. לכן קישרתי את הנל לצוואר , אני סובלת המון מהתקשויות ותפיסת שריר בצוואר ובשכמות. עשיתי MRI מוח שיצא תקין ו MRI בצוואר:
  C5-C6 בקע אקצנטרי לימין
  C6-C7 בקע דיסק מרכזי
  מה אומרת התוצאה והאם יתכן שישנו קשר להתקפי חוסר יציבות שחוויתי?
  תודה
  נטלי.

  מאת נטלי בתאריך 7 בינו', 2016

 57. אני בת 35 ובעקבות כאבי גב עליון ובבית החזה נשלחתי לצילום רנטגן שתוצאותיו: קומפרסיה של חוליה D9 עם היצרות מירווחים בין החוליות D8-9-10 ועם קיפוזה קשתית מוגברת באותו גובה, אני מאוד מודאגת מה יכולה להיות הסיבה לכך?

  מאת אורית שושנה בתאריך 23 בפבר', 2016

 58. גיל 35- לאחרונה כאבי גב עליון הרגשה של שרירים תפוסים ולעיתים כאב בבית החזה שמתרחש בעת מאמץ, אורתופד הפנה אותי לצילום שבו ראו קומפרסיה בחוליה d9 עם היצרות מירווחים בין החוליות d8,9,10 ועם קיפוזה קשתית מוגברת באותו גובה- אני מאוד מודאגת, אשמח לקבל הסבר לגבי הממצאים וומה זה יכול להיגרם? תודה מראש

  מאת אורית בתאריך 24 בפבר', 2016

 59. שלומות
  האם אתה ממליץ על הידרוטרפיה במקרים של הצרות התעלה ופריצות דיסק ובלטים בגב התחתון
  תודה

  מאת מוריה בתאריך 7 במרץ, 2016

 60. שלום אמא שלי סובלת מכאבים ברגל שמאל כבר כמה ימים היא לוקחת כדור לכאבים זה עוזר אבל חוזר. היינו אצל אורטופד ונאמר לה שיש לה אוסטאופורוזיס באבחנה רשום: lower back pain וגם lumbar spondylosis. הוא הפנה אותה לבדיקת CT . עוד לא עשינו בדיקה אבל אני בלחץ מטורף שמדובר בסרטן העצמות? מה ניתן לומר על זה?

  מאת סיגלית בתאריך 13 במרץ, 2016

 61. שלום לאימי בת 66 התגלה היצרות בעמוד השידרה בחוליה L5 L4 והופנתה לזריקה במרפאת כאב. כרגע ישנו שיתוק חלקי ברגל שמאל, וכן כאבים עזים היא נעזרת במשככיכאבים. שאלתי האם לאחר זריקת האפידורל המצב חוזר לקדמותו, האם ספורט / שחיה התעמלות יכולים לסייע ולשפר את המצב? האם יש צורך בהתנזרות מפעילות מסויימת
  ?
  תודה רבה רבה

  מאת kerei בתאריך 17 במרץ, 2016

 62. שלום.
  בכול התשבות הכתובות כאן בנושא של כאב ראיתי שתמיד התשובות הן :זריקות או ניתוחים ,השאלה שלי היא האם יש פתרון נוסף וללא כדורים זריקות וניתוחים?

  מאת גדי בתאריך 31 במרץ, 2016

 63. עברתי ניתוח קיבוע בעמוד שידרה מותני בגובה L5-S1 לפני כ-15 שנה.
  לפני כארבעה חודשים התחלתי לסבול מכאבים עזים בגב התחתון בהליכה ובעמידה עם הקרנות חזקות לשתי הרגליים בעיקר לרגל שמאל. ב-M.R.I.גילו היצרות מעל הקיבוע.
  הוצע לי טיפול שמרני של הזרקת בלוק אפדרולי , אולם איני יכול מאחר ואני אלרגי לסטרואידים.
  הוצע לי לנסות טיפול בגלי רדיו לפני ניתוח .
  האם טיפול בגלי רדיו יכול לסייע או שניתןח הינה האפשרות היחידה?

  מאת מ.ר. בתאריך 4 באפר', 2016

 64. יש לי בלט דיסקL4-L5 עם הקרנה לרגליים האם זה יכול לפגוע באין אונות.טחורים .ובעיה במתן שתן

  מאת מיכאל בתאריך 9 במאי, 2016

 65. אני מעיין בדף זה ואני מתלבט בכלל אם לשאול או לא, לאור העובדה כי אני רואה בתשובותיכם נימה של זלזול וחוסר אכפטיות.אנשים סובלים מכאבים עזים והתשובות שלכם או שניתנו באופן מזלזל או שלא ניתנו בכלל, או שהתחמקו מחוסר ידע רפואי.לכן ברצוני לשאול אם כדאי בכלל לעניין אתכם במצבי הרפואי והאם אוכל לקבל מענה הולם ומדוייק.?

  מאת אברהם בתאריך 6 ביוני, 2016

 66. ובכן. בכל זאת אציג את דברי אין לי מה להפסיד אולי בכל זאת אקבל מכם יעוץ ותשובות לשאלותי: אני כבר מעל חצי שנה סובל מכאבים בכפות רגליים יותר בשמאל עם נימול חזק ודקירות ועיקצוצים וזה גם מקרין לאורך הקרסוליים ועד לירכיים,האורטופד והפודיאטור הציעו לי מדרסי בהתאמה , אך זה לא עזר, רופאת משפחה אמרה שזה דלקת נתנה לי איבופן וגם זה לא הועיל, אח"כ השתמשתי בנרות אביטרן זה הפיג מעט את הכאב למס'שעות ושוב הכאב חזר , אני מתקשה ללכת זה כואב , בלילה אני לא יכול לישון כי אני מרגיש נימולים חזקים בשינה, כשאני מנסה למתוח את אצבעות הרגליים אני חש כאילו העור והשרירים עומדים להיכרע,יש לי בעיות בעמוד השדרת , בלטי דיסקים פריצות והיצרות בתעלות ,בעמוד שדרה מותני וצווארי לםי ה- mri מלפני שנתיים, מלבד זאת יש לי כאבים ונימולים בכפות ידיים והאצבעות,הייתי גם אצל הנויירולוגית היא טענה שכנראה מדובר בנויירופטיה (אין לי סכרת)קיבלתי ליריקה זה מפחית מעט את הכאב לזמן מועט, שלחה אותי לemg התשובה היתה שאין עדות לנוירופטיה,בנתיים אני סובל וחיי את הכאב חסר ישע ולא יודע לאן לפנות ומה לעשות . אשמח לקבל מכם תשובות.האם אפשר לשלוח לכם תוצאות mri? אם כן אני אשמח.

  מאת אברהם בתאריך 10 ביוני, 2016

 67. אני מצטער בדף הקודם המילים התבלבלו מעט , מקווה שתבינו .

  מאת אברהם בתאריך 10 ביוני, 2016

 68. לפני 3 שבועות התחיל לכוב כל הרגל הימינית. מצילום האיזור נמצא הצרות של מרווח דיסקלי באיזור L5-l4-S1 האם אפשר לנסות בטיפול בכאב בעזרת תרגילי גב של קופ"ח, או שזה יכול להרע את המצב.?

  מאת פרי פרידריך (חסוי) בתאריך 15 ביוני, 2016

 69. עשיתי בדיקת ct ורשום יש לצייון המיסקרליצזיה שמאלית של חוליה l5 מה זה אומר תודה

  מאת קלודין בתאריך 2 בינו', 2017

 70. אני בת 70 וסובלת כבר יותר מ-3 חודשים מכאבים מגב מותני עם גרירת רגל ימין,כל הכבורים לא עזרו לי עשיתי סיטי והתוצאות הם: דיסקופטיות מותנית רב גבהיות עם stenosis spinal קשה 4L -5L' מה זה אומר ומה ניתן לעשות? תודה מראש בתיה

  מאת טלמור בתיה בתאריך 17 בפבר', 2017

 71. פיענוח MRI אחרי צליפת שוט
  C5-6 בקע מרכזי -ימני קטן, שינויים דיסקוגניים, אימפרסיה מתונה של השק עם לטרזליציה מעטה לימין
  שינויים פחותים במרווחים אחרים.
  יישור הלורדוזיס.

  סובלת מכאבים חזקים בצוואר בראש בכתף ותחושת נימול ושריפה

  מאת שיר בתאריך 21 בפבר', 2017

 72. אני מושתל כיליה בצד ימין ולעיתים קרובות מאד יש לי כאבים בגב התחתון עם הקרנת הכאב לאורך רגל ימין קשה לעמוד או ללכת עשיתי בדיקה טומוגרםית של עמוד השידרה מ 1 אל עד1 אס תוצאותאל 1-2 אין עדות לבלט דיסק אל 2-3מודגם בלט דיסק היקפי מרכזי עם לחץ על השק והיוצרות קלה של התעלה וכך בהמשך בסיכום אוסטאופניה כלליתומספר בלטי דיסק בחלקם דיפוזיים עם היצרויות של התעלה והנקבים השאלה איזה טיפול מומלץ וכמה זה חמור

  מאת רם כהן בתאריך 26 בפבר', 2017

 73. C ללא ממצא מיוחד.
  3C-2C הודגם בלט דיסק מרכזי אחורי קל עם לחץ קל על השק התקאלי, שומן אפידורלי שמור, המפרקים הפצטאלים
  אונקוורטברלים, מעט מוצרים.
  התעלה הספינלית הגרמית שומרת על קוטרה.
  4C-3C לא הודגם לחץ על השק התקאלי, המפרקים הפצטאלים אונקוורטברלים מוצרים ומעט היפרטרופים, התעלה
  הספינלית הגרמית שומרת על קוטרה.
  5C-4C הודגם בלט דיסק לטרלי שמאלי קל עם לחץ קל על השק התקאלי, שומן אפידורלי משמאל מעט מטושטש, המפרקים
  הפצטאלים אונקוורטברלים מוצרים,התעלה הספינלית הגרמית שומרת על קוטרה.
  6C-5C שינויים ניווניים דיסקוגנים עם הצרות של מרווח בינחולייתי, הופעה של זיזים גרמיים דיפוזים אחורים גסים ובקע דיסקי
  דיפוזי אחורי עם לחץ על השק התקאלי, שומן אפידורלי מטושטש דו-צדדי, הפורמינות הנקביות מוצרות משני הצדדים,
  המפרקים הפצטאלים אונקוורטברלים מוצרים, התעלה הספינלית הגרמית מעט מוצרת.
  7C-6C בלט דיסק מרכזי אחורי עם לחץ על השק התקאלי, שומן אפידורלי שמור, זיזים גרמיים בעיקר מרכזיים עם לחץ על
  השק התקאלי, המפרקים הפצטאלים אונקוורטבלים מוצרים,התעלה הספינלית הגרמית מעט מוצרת.
  1D-7C ללא ממצא מיוחד השאלה מה זה אומר

  מאת אילן בתאריך 7 במאי, 2017

 74. שלום,
  אני בת 57 סובלת מכאבים עזים בגב תחתון ובירך ברגל ימין, נשלחתי לצילום והממצאים: "הצרות ניכרת של מרווח דיסקלי L5-S1″ - מה זה אומר? וכיצד ניתן להקל על הכאבים?

  כמו כן אני סובלת, גם ברגל ימין, מדלקת בגיד אכילס ודורבן קטן..
  מה ניתן לעשות? הכאבים חזקים ותרופה אנטי דלקתית לא עזרה.
  והאם יש קשר בין שני הדברים - עמוד השדרה והדלקת בגיד?
  תודה.

  מאת רונית בתאריך 17 באוק', 2017

 75. השתמשתי במשככי כאבים קלים במינונים מקסימליים, עזר מעט יחד עם מדיטציה לשיכוח הכאב. קיבלתי אישור לקנאביס, החיים שלי לא היו כל כך קלים מעולם!

  מאת צמחים בתאריך 28 באוק', 2017

 76. האם ספיינל סטנוזיס מתבטא כעבור זמן גם בנוירופתיה פריפרית?

  מאת לינה בתאריך 3 בנוב', 2017

 77. יש לי היצרות פורמינות נוירליות משני הצדיים בגובה c5-c6 c6-c7, וכן בלט דיסק אחורי מרכזי עם לחץ קל על השק הדורלי בגובה c5-c6 c4-c-5/. זוהי התוצאה שקיבלתי לאחר שעשיתי c.t. היות ואני סובלת מכאבים בכתף השמאלית עם הקרנה לאורך כל היד עד המרפק.
  האם יש דרך להקל על הכאבים?
  תודה

  מאת אסתי בתאריך 13 במרץ, 2018

 78. לפני 22שנה עשיתי תאונת דרכים היה לי שבר באיצטבלום השמאלי ובלט דיסק מחוליהl5 s1לאחרונה עשיתי mri שבעקבותו עשיתי ct והממצאים של הסיטי הם כאלהl5-s1 בלט דיסק אחורי מלווה בהסתיידות גסהלוחץ על השק הטקלי לוחץ על השורשים אל תוך התעלה הספינלית אני מטופל באקסיקונטין 60 מג וטרמדקס 300 מג od ולא מפסיקים לי הכאבים פלוס יש לי שינוים ניוונים בעמוד שדרה אני בן 42 האם המצב שלי יש לו איזה טיפול עם כל הכדורים אני מצליח ללכת 10דקות בלי הכדורים כמה מטרים בודדים מה עושים במצב שלי ואם זה יחמיר עם הגיל בתודה מראש

  מאת Avivc בתאריך 7 במאי, 2018

 79. ביצעתי C.T. גב תחתון והממצאים מרובים
  בלט של הדיסק הבין חולייתי L2-L3,L3-L4,L4-L5, L5-S1.
  שינויים ניווניים במפרקים הפצליים והסקרואיליאקליים.
  היווצרות גרמית של שתי התעלות הנוירליות L3-L4,L4-L5,L5-S1.
  אוסטאאופניה כללית.
  התיישרות הלורדוזיס.
  שינויים ספונדילוטים.
  שינויים ניווניים בדיסק הבין חוליתי L4-L5,L5-S1- דיסקים צרים.
  אין עדות להיצרות גרמית של התעלה הספינלית.
  אני בן 69 עברתי לפני 28 שנה ניתוח פריצת דיסק L4-L5,
  עברתי תאונת דרכים ב21.1.18 וקיבלתי שתי מכות חזקות מאחור ומקדימה.
  לאחר שבועיים החלו כאבי גב תחתון עם הקרנה לרגל ימין
  כאב מטריד מציק כל הזמן בעמידה, ישיבה והליכה כאבים לא מפסיקים.
  שאלתי האם יש קשר למכות שקיבלתי בתאונה להופעת הכאבים .
  תודה
  רמי

  מאת רמי בתאריך 12 במאי, 2018

 80. פקע דיסק מרכזי פארא מדיני מימין עם היצרות קשה של השק.בנוסף הפרטאפיה של הפסטים והפולם היצרות מולד בגוב הזה .גם סמנים ניוונים קלים של הדיסק L3 L4 בלט אנורלי אחורי כל . המלתצות לשקול נתוח ?ומה הבעיה הזו

  מאת כאמל בתאריך 9 ביוני, 2018

 81. עברתי טיפולים אונקולוגים בעקבות סרטן צוואר הרחם. סדרת הטיפולים כללו כימותרפיה, הקרנות חיצוניות , והקרנות פנמיות שזה ברכיתרפיה. כחלק מהטיפול של הברכיתרפיה אני מקבלת זריקה בעמוד השידרה כהרדמה ספינאלית שזה סטייל אפידורל בכדי שיוכלו לבצע את ההקרנה הפנימית, יש לציין שעברתי חמישה טיפולים של ברכיתרפיה מה שאומר שקיבלתי 5 זריקות בעמוד השידרה לצורך ביצוע ההקרנה הפנימית.
  מאז הטיפולים אני סובלת באופן קשה ומטריד מכאבי גב. חוסר שינה , הגבלה בתנועה ומשכחי כאבים לא ממש עוזרים.
  עשיתי צילום רגיל שהראה שיש לי "היצרות קלה של מרווח בין חוליות l5 s1″. האורתופד הפנה אותי לבדיקת CT בכדי לשלול גידולים. טרם ביצעתי את הCT.
  שאלתי , האם יש קשר לטיפולים שעברתי ולזריקות שקיבלתי בגב לתשובה שקיבלתי מהצילום ?

  מאת מיקה בתאריך 28 באוג', 2018

 82. היי, אני בת 19
  עשיתי בדיקת סיטי וmri
  התוצאות משתי הבדיקות -
  לומבליזציה של S1
  הקונוס בגובה של L1
  היצרות המרווח הדיסקלי - 4-5L
  בגובה של 1S-5L-
  היצרות המרווח הדיסקלי ובקע לטרלי ימני לוחץ על שורש העתב

  מה אתה ממליץ לעשות? ומה זה אומר בכלל?

  מאת גלית מכבי בתאריך 31 באוג', 2018

 83. הי,
  אני בת 34 וסובלת מכאבים בגב התחתון שמקרינים לרגליים כבר תקופה ארוכה מאוד
  עברתי CT וקיבלתי בתוצאה:
  3-L2 - היצרות המרווח הבינחולייתי. בלט דיסק הנושק לשק התקאלי. ללא היצרות ספינלית או פורמינלית.
  L4-L3 - בלט דיסק היקפי הנושק לשק התקאלי, ללא היצרות ספינלית או פורמינלית.
  L5-L4 - בלט דיסק היקפי הגורם ללחץ קל על השק התקאלי. ללא היצרות התעלה הספינלית. הנקבים הנוירליים חופשיים.
  היפרטרופיה של המפרקים הפצטליים והליגמנטום פלבום.
  S1-L5 - בלט דיסק הגורם ללחץ על השק התקאלי ולהיצרות התעלה הספינלית עד 8 מ"מ. היצרות פורמינלית קלה מצד
  שמאל. היפרטרופיה של המפרקים הפצטליים.

  האם אפשר לאמר מה זה אומר ומה האופציות הטיפוליות הממומלצות?

  תודה!

  מאת חנה ששון בתאריך 16 בדצמ', 2018

 84. היי אני בת 20, חזרתי מטיול סנובורד שבמהלכו נפלתי על הישבן והרגשתי זעזוע חזק בגב. לאחר החזרה לארץ עשיתי צילום רנטגן והממצאים הם: היצרות של מרווח 1S-5L . כבר אין כאבים . רופא המליץ לעשות ct . השאלה היא האם יש צורך? וגם האם הגיוני שההיצרות תיפטר מעצמה והדיסק יחזור למצבו טרם הנפילה? האם ניתן לחזור לעשות ספורט?

  מאת חסוי בתאריך 27 בינו', 2019

 85. שלום רב
  אמי בת 75 סובלת מכאבים חזקים עקב BACK PAIN עם הקרנה לרגלים בוצע mri של עמוד השדרה יש הצרות משמעותית L4-5
  מעולם לא חוותה ךחץ דם גבוה ובתקופה האחרונה לחץ דם גבוה ותשישוץ ועיפות מלוים אותה במהלך היום לא סבלה מעולם מלחץ דם גבוה
  טיפול תרופתי- רקוסט פלוס, זלדיאר, ווהיר לוקחת כל יום אופטלגין עקב הכאבים הומלץ לריקה 75 מג
  נשמח לחוות דעתך בנושא אילו טיפולים והאם לחץ הדם קשור לכאב
  תודה

  מאת יפה בתאריך 14 באפר', 2019

 86. שלום,
  עברתי בדיקת CT מפני שאני חש חולשה ברגל שמאל וכאבים במצבי ישיבה על מושבים נמוכים.

  בבדיקה גילו את האבחון הבא: בחוליות L4-L5 בקע דיסק שמאלי לוחץ במידה ניכרת על העצב וגורם להיצרות פורומינלית ניכרת.

  אין לי כמעט כאבים כלל והתיפקוד שלי הוא רגיל לחלוטין, אך רגל שמאל שלי חלשה יותר, איני יכול ללכת על העקבים של הרגליים בגלל רגל שמאל. ההליכה שלי לא נוחה כבעבר ויש סחיבה קלה של הרגל שמפריעה לי.
  האם יש פתרון לדבר הזה?

  מאת סער בתאריך 13 במאי, 2019

 87. בצילום עמוד שדרה מותני סקראלי .הממצאים .
  גובה חוליות ומרווחים בין חוליתיים שמור.
  פרט להיצרות המרווח L5-S1.
  מה המשמעות והטיפול המומלץ .?

  מאת אדי בנו בתאריך 27 באוק', 2019

 88. ערב טוב
  נגשתי לאורטופד בעקבות נוקשות בצוואר סחרחורות לעיתים רחוקות ותחושה של זעזועים בצוואר בזמן ריצה (לא סובל מכאבים או נימול) נשלחתי לבצע צילום רנטגן ואלו הממצאים הצרויות בין חוליות C3-C4 עד C7 חוסר מרווח בחוליות C5-C6 בנוסף שבר בחוליה C5.
  האם התוצאות ברנטגן מצריכות מסבירות את הסימפטומים שלי? האם אני בסיכון למשהו רציני יותר? מה הטיפול המומלץ?
  חשוב לי לציין שאין לי כאב בצוואר או בידים או בכלל מלבד מה שציינתי למעלה
  יותר מאשמח לתשובתך

  מאת ויק בתאריך 17 בינו', 2020

כתיבת שאלה חדשה