מתי אנו זקוקים לבדיקות הדמיה ואחרות באבחון הסיבה לכאבי הגב?

מאחר ו70 % ממקרי כאבי הגב חולפים ללא טיפול, ו85% ממקרי כאבי הגב במילא לא נמצא הגורם לכאבי הגב, מובן כי אין צורך לבצע בדיקות הדמיה ואחרות בכל מיקרה של כאבי גב. לבדיקות מעבר למחיר הכספי יש גם סיכונים ותופעות לוואי.

כאשר מבצעים בדיקות הן אמורות לקדם את הטיפול בחולה, שהמידע החדש שנקבל ישנה את הטיפול בחולה. לדוגמא, חולה שעבר CT של גב שהראה בלטי דיסקית בגבהים 4L ו 5L ולחולה הוצע ניתוח, אך הוא סירב. אין טעם לבצע MRI במידה והחולה לא ישנה את דעתו לגבי הניתוח.

הסיבה לבצע בדיקות הדמיה היא כאשר אנו חושדים שכאב הגב אינו רק כתוצאה של כאב שרירי או גידי. לאחר טראומה נתחיל עם צילומי רנטגן לשלול שברים. כאשר יש חשד כי יש פגיעה נוירולוגית עם חסרים עצביים, ובייחוד אם היא מתקדמת  יש מקום לביצוע CT או  MRIולעיתים EMG ו NCT כדי לעזור באבחנה ומיקומה. כאשר יש חשד לתהליך זיהומי או גרורתי אנו זקוקים CT או MRI לבירור, ובנוסף לבדיקות דם לשלול זאת. בדיקות מסוג מיפוי עצמות יראו לנו דלקות או זיהומים בעצמות ומפרקים. גם שברים יראו בבדיקה זאת עקב הדלקת שנוצרת סביב השבר.

בפרק____ ישנו פירוט לגבי בדיקות ההדמיה והדם המבוצעים .

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

  1. 2 שאלות בנושא השימוש באמצעיים אבחנתיים בכאבי גב

  2. הי ביולי 16 עשיתי ctשהראב בלט גדול l4 l5ועוד 2 קטנים באזור!כאב כבר שנה שהתחיל רק בשוק ואחכ המשיך לשוק ירך לעיתים וגב תחתון הכאב נודד ולעיתים עובר גם לעכוז ימין. אני מתעוררת לעיתים בלילות מכאב. עשיתי הזרקת קורטיזון לפני שבוע כרגע ללא תוצאות. האם מסוכן? מעיד על מחלה מסוכנת?הגיוני?

    מאת גלית בתאריך 11 במאי, 2017

  3. שלום ותודה על תשובה. עד כמה עוזר טיפול בגלי רדיו בעמוד השדרה בגלל כאבים כתוצאה מסקוליוזיס קשה והאם מלווה חייב להצטרף לבדיקה זו

    מאת sarah בתאריך 26 במרץ, 2019

כתיבת שאלה חדשה