מתי לפנות לעזרה רפואית

כאב הגב הרגיל חולף תוך 72 שעות, לכן במידה והכאב לא נורא והולך ומשתפר אין צורך למהר לרופא. במידה והכאב מתמשך מעבר ל -  72 שעות ואינו מראה סימני שיפור, מומלץ לפנות לקבת עזרה רפואית. במקרים נדירים יש מצב חירום המתבטא בכאבי הגב ואז יש להגיע לרופא או לחדר מיון בזריזות. הרופאים קוראים למצבים אלו דגלים אדומים:

 • כאשר יחד עם כאב הגב מופיעים חסרים נוירולוגים (משמעו הירדמות וחוסר תחושה של הגפיים, חולשה ועד שיתוק של גפה) יש להגיע לרופא. במיוחד עם לאורך פרק זמן יש החמרה בחסרים הנוירולוגים מבחינת עוצמתם ואיזור הפיזור שלהם (בהתחלה חולשה ברגל אחת, ובהמשך שיתוק בשתי הרגליים).
 • חוסר שליטה על סוגרים או רדימות משמעותית סביב פי הטבעת הם סיבות להגיע מידית לחדר מיון.
 • כאשר יש חום יחד עם הופעת כאבי הגב. עקב הסכנה כי מדובר בזיהום בעמוד השידרה. הפרעות במערכת החיסונית שימוש בסמים במתן תוך וורידי גם הם כמובן מגדילים את הסיכון לזיהום.
 • כאשר יש היסטוריה של מחלות נוספות היכולות לגרום לכאבי גב מסוכנים. כמו מחלה סרטנית בעבר, או כאשר יש ירידה במשקל בלתי מוסברת, הזעות וחום בלילה, התנפחות של בלוטות הלימפה שיכולות להעיד על מחלה סרטנית.
 • בריחת סידן קשה מהעצמות (אוסטאו-פורוזיס).יכןולה גם היא להעיד על סכנה לשברים בחוליות. בחולים אלו אין צורך בחבלה כדי לגרום לשבר.
 • כאשר איפיוני הכאב אינם רגילים. כמו כאב שדווקא מתגבר במנוחה או בשכיבה, או כאשר עוצמת הכאב הולכת ומתגברת במקום ללכת לקטון.

סוגי הטיפולים

ניתן לחלק את הטיפולים ל: טיפולים תרופתיים, טיפולי פיזיקליים, רפואה אלטרנטיבית, טיפולים פולשניים  וטיפולים ניתוחיים.  פעם סברו שלסובל מכאבי גב כדאי לשכב ולנוח. היום אנו יודעים בוודאות שזו לא עצה נבונה.

הגיע הזמן לנתץ את המיתוס ששכיבה במיטה מועילה או מרפאת כאבי גב. אדם ששוכב במיטה זמן ממושך (כאמור, כאבי גב עלולים להימשך חודש ואפילו חודשיים), עלול להיכנס לדיכאון מעצם השכיבה הממושכת בחוסר מעש, וכשהדיכאון נוסף לחרדה ולכאבים, עלולה להיווצר סיטואציה הרסנית. היום ידוע בבירור שגם אם אדם סובל מכאבי גב, עליו להמשיך להיות פעיל בסביבתו הטבעית על מנת לחוש חיוניות, כיוון שאדם פעיל יותר מחלים מהר יותר וסובל פחות מכאבים. ההמלצה הרפואית החד משמעית כיום היא להמשיך בשגרת היומיום, כולל עבודה, למרות הכאב, ועל ידי כך להתגבר עליו. ההמלצה היא לבצע כמובן כל פעילות גופנית שאינה גורמת לכאב.

לגבי פעילות גופנית שמגבירה כאב, יש לבצעה בהדרגה. לדוגמא, אם היית צועדת כשעה בכל יום, חזרי לצעוד, אך צעדי רק עשר דקות ביום הראשון, והגבירי את המרחק בהדרגה. הכאב החשוב שממנו אנו צריכים להימנע  הוא כאב בעל אופי עצבי (כאב קורן עם תחושה של "זרם"). כמו כן, הכאב שמופיע לאחר הפעילות הגופנית, הכאב שיגרם לכן באותו לילה עקב הפעילות הגופנית, הוא הכאב הרע, ומימנו יש להימנע. ולכן במידה ומופיע, למחרת יש למתן את הפעילות כך שלא נגיע אליו.

טיפול תרופתי - חשוב להבין כי תרופות לטיפול בכאבי גב אינן יכולות לשנות את המבנה של הגב. ולכן כאשר הסיבה לכאב היא פריצת דיסק, או תזוזה של חוליה, תרופות לא יחזירו אותן למקום. רק ניתוח יתקן את הבעיה המבנית. לתרופות יש שתי תפקידים האחד לשכך את הכאב עד שגופינו יחלים בעצמו והשני לעזור ולקצר את תהליך ההחלמה. במצבים שנוצרה דלקת (דלקת סטרילית לא זיהומית) והיא גורם הכאב, כמו למשל במתח שרירי ממושך או בדלקת במיפרקים הקטנים בגב, אנו יכולים להשתמש בתרופות נוגדות דלקת (ראה בפרק___ ). חלקן של תרופות אלו עוזר גם לשיכוך הכאב במנגנונים שונים. לעיתים ניתן תרופות מרפות שרירים, מאחר וכיווץ שרירים מופיע ברב מצבי כאבי הגב, ותורם את חלקו בהעצמה של הכאב. תרופות מסוג בקלופן וניגזרות של ווליום מרפות שרירים, ובכך עוזרות לכאב ולהחלמה. במקרים רבים, בזמן שיא הכאב, נוסיף תרופות שמטרתן היחידה היא הקלת הכאב. תרופות פשוטות כמו אקמול ואופטלגין, נמשיך דרך טרמדול (טרמדקס, טרמל) ובסוף נעבור לתרופות נגרות של מורפין כאוקסיקודון (פרקוסט, פרקודן, אוקסיקונטין) ופנטניל (מדבקות דורג'זיק). ראה פירוט בפרק על תרופות אחאלגטיות.
תופעות לוואי הן חלק בלתי נפרד מטיפול תרופתי. תופעות לוואי אלו יכולות לסבך את המצב הבריאותי של המטופל. לכן רצוי לעשות שימוש בתרופות ה"פשוטות" ביותר לשיכוך כאבים, והעלות במינונים ובעצמתן של תרופות.

פיזיותרפיה - קיימים סוגים רבים של טיפולים פיזיותרפיים שמוגדרים כטיפולים לכאבי גב, ובהם מתיחות או מניפולציות חימום או קירור. קשה להוכיח ששיטה אחת עדיפה על היתר או שהן עדיפות באופן משמעותי על התהליך הטבעי של ההחלמה. לעיתים נהוג לשלוח מטופלים גם לטיפולים פיזיותרפיים כחלק ממתן הטיפול ההוליסטי. חשיבותה של הפיזיותרפיה היא בעיקר במניעה של חזרת כאבי הגב לאחר הההחלמה. תרגילי הסיבולת, כמו שחייה על בסיס קבוע, אפקטיביים מאוד. תרגילי סיבולת שמתבצעים לאורך זמן ובאופן קבוע מחזקים את השרירים סביב עמוד השדרה ובכך מגנים עליו מתנועות לא רצויות, או מעומס שיפגע בו. התרגילים משפרים יציבה וגמישות גם הם משפרים את ההגנה על הגב. במקומות רבים מתקיימים בתי ספר לכאבי גב. חשיבותם היא בכך שמלמדים את המטופלים כיצד לנהוג בגופם בחיי היום-יום, כיצד להרים משאות ועוד. הטיפול הפיזיותרפי בזמן התקף יכול להיות נעים ואולי לקצר במעט את תהליך ההחלמה. אך התועלת האמיתית היא ברפואה המונעת. ביקור של חצי שעה אצל הפיזיותרפיסט פעם בשבוע ללא כל תירגול נוסף בבית הוא חסר כל יעילות. לכן במידה והופניתם לטיפולים פיזיתרפיים, בקשו כי ילמדו אתכם כיצד לבצע את התרגילים בביתכם. חיזרו לפיזיותרפיסט לוודא כי אכן אתם מבצעים אותם כהלכה, וכי אתם מראים התקדמות בחיזוק שרירי הגב והבטן, מגדילים את טווחי התנועה, ומשפרים את יציבתכם. ביצוע תרגילי סיבולת לב ריאה מביא לייצור של אנדורפינים (המורפין העצמי של הגוף), שתורמים באופן טבעי לשיכוך כאבים ולהרגשה הטובה.

בהחלט יש מקום להשתמש באביזרים אורתופדיים שמקילים את הכאבים:

 • חגורות גב. מיועדות לקבע במעט את עמוד השדרה, אך תפקידן העיקרי הוא להקל את העומס שמתרכז באזור עמוד השדרה. החגורה מקדמת את הבטן לכיוון עמוד השדרה ומקילה כמעט ב-50% את העומס שנוצר עליו בשעת הרמה או הורדה של חפצים. את החגורות מומלץ לשים לסירוגין ולא באופן רציף לאורך היום כולו. שימוש בהן מעל ארבע שעות ביממה גורם לניוון של שרירי הגב. ולכן כשתורידו את חגורת הגב תהיו חשופים יותר לנזק ולכאב.
 • מזרון. פעם סברו שאנשים שסובלים מבעיות גב צריכים לישון על מזרון קשה או אפילו על הרצפה.. אנשים רבים מתלוננים שכשהם קמים בבוקר הם סובלים מכאבים, והם זקוקים לחצי שעה כדי להתאושש ולהתחיל לתפקד. אותם אנשים ישנים על מזרון קשה, והכאב נובע מכך שהאדם הממוצע רחב יותר באזור האגן (בעיקר נשים). בשעת שכיבה על הצד על מזרון קשה, מתעקם עמוד השדרה. בשעת שכיבה על הגב, דוחף האגן חלקים אחרים של הגוף כלפי מעלה. כששוכבים לישון על מזרון רך מאד גוף שוקע יותר במקומות הכבדים, ושוב נוצר עיוות. לכן היום גורסים הרופאים שעדיף שהמזרון יהיה רך באופן בינוני, כי כך מקבל המזרון את צורת קווי המתאר של הגוף ומאפשר לשכב בצורה הטבעית לגוף והכי נכונה למבנה עמוד השדרה. במילים פשוטות: נוח משמעו בריא.
 • כיסא אורתופדי. אין דבר כזה כיסא בריא יותר או כיסא בריא פחות. כל אדם והכיסא שמתאים לו. לכל אחד מאיתנו מבנה גוף אחר ובעיה שונה, ולכן לכל אחד מאיתנו יתאים כיסא אחר. אחד ירגיש בנוח על שרפרף, ואחר יעדיף מושב באוטובוס. במילים אחרות: הכיסא שהכי נוח לך לשבת עליו הוא הכיסא שמתאים לך.
 • חימום או קירור.  קירור עוזר כאשר החבלה היא אקוטית בשלב המיידי. לאחר מכן חימום עוזר כדי להרפות את השרירים. מאחר והשפעת החימום והקירור היא שטחית ברובה, ואינה חודרת עד לעומק עמוד השדרה ההמלצה לבצע את מה שנעים לכם יותר.

טיפולים פולשניים - מגוון הטיפולים הפולשניים בכאבי גב הא רב ביותר. בפרק זה נעסוק בעיקר בשיטות המקובלות, קרי ההזרקה האפידורלית וההזרקות תחת שיקוף לחלקי עמוד השדרה השונים. לאחר מכן נזכיר את שאר האפשרויות. פירוט מלא על כל פעולה ניתן למצוא בפרק על טיפולים פולשניים.

הזרקות לעמוד השידרה - כשהסברנו מוקדם יותר בפרק את מהות כאבי הגב והיווצרותם, ציינו כי נוכחות דלקת ברקמות העצביות וסביבן, היא כנראה מהסיבות העיקריות לכאב. שוב חשוב להבדיל כי מדובר בדלקת ולא זיהום, זת אומרת כי מדובר בתהליך סטרילי ללא חיידקים או נגיפים. הדלקת נגרמת עקב הלחץ והחיכוך שיוצרים העצמות, הדיסקיות ושאר הרקמות על העצבים. בנוסף, כנראה שכאשר מתפרץ החומר שבדסקית לתוך חלל עמוד השדרה, הוא גורם לדלקת באופן ישיר, גם ללא יצירת לחץ וחיכוך. הגירוי הדלקתי על רקמת העצב, גורמת לו לשחרר ולייצר גירויי כאב שינועו לכיוון המח. הדלקת גורמת גם לנפיחות ברקמות, דבר שמחמיר את הלחץ והחיכוך.
מטרתן של הזריקות שאנו מבצעים היא להקטין (ולהעלים אם אפשר) את התהליך הדלקתי. הקטנת התהליך הדלקתי מקטינה גם את הנפיחות שנוצרת מסביב. את הדלקת ניתן להפחית ע"י תרופות ממשפחת ה NSAID (התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידליות) שאת רובן אנו יכולים ליטול דרך הפה או בזריקות לשריר ולוורידים. לדוגמא וולטרן, נורופן ועוד. יעילותן של תרופות אלה מוגבלת. מאחר וניתנות לכל הגוף, הכמות הניתנת המגיעה לאזור הרצוי קטנה מאד, וגם אופן השפעתן על הדלקת אינו מושלם. התרופות ממשפחת הסטרואידים, חזקות יותר בהפחתת דלקת. אך במתן דרך הפה או דרך השריר או הוורידים, סובלות מאותה הבעיה כמו שאר התרופות. הן מתחלקות על כל הגוף ולכן השפעתן לא חזקה מספיק. עליה במינון כדי לחזק את השפעתן תגרום לתופעות לוואי רבות (ראה בפרק התרופות על השפעות הסטרואידים). ואילו בהזרקות אנו יכולים לתת כמות יחסית קטנה של סטרואידים, אך השפעתם גדולה, מאחר וניתנים ישירות למקום בו מתרחשת הדלקת. בנוסף לרב ניתנים חומרי הרדמה מקומיים. חומרים אלו מקטינים את הכאב בזמן ההזרקה, נותנים הקלת כאב מידית (מאחר ולסטרואידים נחוצים לפעמים מספר ימים להפחית את הדלקת), ואולי גם להם השפעה מסוימת על הפחתת הדלקת ועל היפוך תהליך ההיפר-סנסיטיזציה שנגרם מהכאב.
מטרת ההזרקות היא להביא את החומר קרוב ככל האפשר לאיזור הפגוע. דבר זה נעשה ע"י מגוון של הזרקות:

 • הזרקה אפידורלית: החלל האפידורלי הוא חלל פוטנציאלי המקיף את חוט השדרה ושורשי העצבים היוצאים מימנו בתוך עמוד השדרה. הזרקה לחלל זה, מאפשרת לחומר להגיע לשורשי העצבים הפגועים שמהם נובע הכאב. ההזרקה נעשית ע"י מחט מיוחדת באופן סטרילי. טכניקת ההזרקה חשובה, במיוחד שפעולה זו נעשית בצורה עיוורת, ומתבססת על תחושתו של המזריק, כי הגיע למקום הנכון. התרופה מתפשטת למספר רמות בעמוד השדרה ולשתי הצדדים. לכן טובה כפעולה התחלתית כשאיננו יודעים בדיוק את גובה הבעיה וכאשר ההכאב הוא דו-צדדי. למרות החשש הגדול בציבור מ"הזריקה האפידורלית",הסיכון לסיבוכים משמעותיים, בהזרקה לאיזור הגב התחתון, הוא נדיר . הסיכון השכיח, הוא כאב ראש הנגרם כתוצאה מחירור של עטיפות השדרה ע"י המחט. כאב הראש מופיע כיממה לאחר ההזרקה, ולרב חולף ללא טיפול. הסיכונים המשמעותיים כמו שיתוק, נובעים לרב מזיהומים או דימומים לחלל השדרתי. במידה והפעולה מתבצעת באופן סטרילי, ואין למטופל הפרעות קרישה כתוצאה ממחלות, או טיפול תרופתי בנוגדי קרישה, הסיכון קטן ביותר. לכן הסיבה שלא לבצע הזרקה אפידורלית לעמוד השדרה המותני היא נטילת מדללי דם, ו/או הפרעת קרישה אחרת, זיהום משמעותי לא מטופל במקום אחר בגוף או הפרעה במבנה של עמוד השדרה באזור הנ"ל כתוצאה מניתוח או מולד.
 • הזרקות אפידורליות תחת שיקוף: את אותה ההזרקה ניתן לבצע תחת שיקוף (מכשיר המאפשר מעין צילום רנטגן מתמשך). היתרון הוא שניתן לראות את המבנה הגרמי של עמוד השדרה בזמן ההזרקה ובכך לכוון טוב יותר. בנוסף ניתן להזריק חומרי ניגוד לפני הזרקת התרופות. ובכך לוודא כי אכן אנו במקום הנכון, וכי התרופה מתפזרת למקום הרצוי. יש חשיבות לשימוש בטכניקה זאת כאשר המטופל עבר ניתוח גב בגובה בו אנו מעוניינים להזריק, או שישנם שינויים מיבניים קשים כמו עקמת והחלקה של חוליות שיקשו על מציאת הכיוון עם מחט לתוך החלל האפידורלי. יש כמובן להימנע מביצוע הזרקות תחת שיקוף בנשים הרות עקב החשיפה לקרינה. כאשר אנו מבקשים להזריק לחלל האפידורלי בגבהים אחרים, כמו צוואר, בית חזה, ואף דרך עצם הזנב, חשיבות השיקוף עולה עקב הקושי הטכני והסיכון המוגבר בביצוען. יש להקפיד להשתמש בחומר ניגוד מיוחד שאינו פוגע ברקמות עיצביות ולוודא כי אין למטופל רגישות ליוד.
 • הזרקה סלקטיבית לשורשי עצב או לפתחי שורשי העצב תחת שיקוף: ההזרקות האלו מיועדות גם לטיפול אך גם לאבחנה. מבחינת החומר המוזרק הן זהות בד"כ לחומר המוזרק בהזרקה אפידולית. ההבדל הוא במיקום המחט. המחט מכוונת אל צידו של עמוד השדרה לכיוון הפתחים הצידיים מהן יוצאים שורשי העצבים. מאחר וההזרקה נעשית תחת שיקוף ניתן לכוון לשורש מסוים, שבו אנו חושדים נעשתה הפגיעה. השימוש בחומר הניגוד מוודא שאכן הגענו למקום הנכון. היתרון כאן הוא שכל החומר המוזרק מגיע לעצב המסוים, ולכן השפעתו טובה יותר. השימוש בחומר הרדמה נותן הקלת כאב מידית על ידי הרדמה של העצב המסוים, וכך נותן גם תשובה אבחנתית, האם העצב שהזרקנו לו הוא העצב הבעייתי. בהמשך יאפשר לאורטופד לנתח את העצב והרמה הנכונים.  מבחינת התוויות סיכונים והתוויות נגד הן זהות להזרקות האפידורליות. 
 • הזרקות למפרקים הפאצטלים: הזרקות אלו גם כן מכילות את אותן התרופות המוזכרות מעל. מאחר ואנו חושבים כי לדלקת המפרקית יש חשיבות בכאב, הזרקות של נוגדי דלקת הן חלק משמעותי בטיפול. מאחר והמפרקים הפאצטלים קטנים ביותר, לא ניתן להזריק לתוכם ללא שיקוף.
 • הזרקות למפרקי האגן:  מפרקים אלו גדולים אך מיקומם ואורכן הוא כזה שמונע את ההזרקה היעילה ללא חומר ניגוד ושיקוף.

באתר מידע נוסף בנושאים: הרס עצבים מכוון, טיפול בגלי רדיו לשורשי עצב, השתלת אלקטרודות או משאבות בעמוד שדרה ועוד…

מניעה

מאחר והגורמים העיקרים לכאבי גב תחתון ידועים לנו אנו יכולים לנסות ולהימנע מחלקם ולשנותו לשפר את האחרים. אנו לא יכולים לשנות את הורינו (התורשה) אך אנחנו יכולים להפסיק לעשן.

 • יש לחזק את שרירי הגב ושרירי הבטן התומכים בחוליות כך שבזמן מעמס או מאמץ יגנו השרירים על תנועת החוליות ויקלו על המעמס.
 • לבצע מתיחות של הגב באופן קבוע כדי להגדיל את טווח התנועה ובכך למנוע קרעים בגידים ושרירים מתנועות חדות.
 • פעילות גופנית כללית המשפרת את זרימת הדם לכל הגוף וכמובן גם לעמוד השידרה ובמיוחד לדיסקיות שהן מועדות לפגיעה עקב אספקת דם נמוכה מלכתחילה. פעילות גופנית היא הדרך הטובה ביותר למנוע בריחת סידן מעצמות (ביחוד התעמלות עם מכשירי כושר והרמת משקולות קלים).
 • הפסקת עישון וטיפול במחלות כרוניות אחרות כגון סכרת ויתר לחץ דם הפוגעים באספקת הדם.
 • לשנות את הרגלי ההתנהגות בבית ובעבודה. ישיבה עם גב ישר כאשר אין תמיכה לגב. וכשיש תמיכה לגב לסדרה כך שתתמוך בגב התחתון. לא לבצע עבודות בית תוך כדי עמידה ממושכת עם כפיפה קדימה (למשל שטיפת כלים, גילוח, רחיצת תינוק ועוד).
 • במקום העבודה ארגן את הסביבה כך שתקטין את הסכנות לגב.
 • עצור לפני שאתה מרים חפץ כבד. בקש עזרה עם אפשר. בצע את ההרמה תוך שימוש בכפיפת הברכיים ולא ע"י כפיפת הגב. על תעביר חפץ כבד תוך כדי סיבוב הגב, אלא הסתובב עם הרגלים. כך שהמשקל הכבד שאתה סוחב יהיה תמיד מולך וכמה שיותר קרוב אליך (להקטין את המנוף). השתמש בחגורת גב תומכת במידה ואתה מבצע פעולת הרמה וסחיבה באופן יומי.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 102 שאלות בנושא טיפולים - מתי ואיך מטפלים בבעיות ?

 2. דר היקר,
  הגעתי ביום רביע האחרון למיון בתה"ש עם סימנים של חוסר תחושה בגב תחתון וברגל שמאל ללא כאבים או חום. בסיטי שעשו לי לא ראו דבר ושחררו אותי עם המלצה ללכת לנוירולוג ולעשות MRI. היום קיבלתי את תוצאות הבדיקה:
  L4L5 ארתרופטיה פצטלית היפרטרופית. בקע פארא מדיאני שמאלי לוחץ על שורשי העצב בתעלה. בלט אנולוס דיפוזי. הדיסק מנוון והמרווח הבינחולייתי מוצר.שינויים מסוג מודיק בלוחיות הבינחולייתיות. האדרה בשולי הבקע פארא מדיאני משמאל.
  L3L4 בלט אנולוס דיפוזי.ארתרופטיה פצטלית היפרטרופית.
  L2L3 הדיסק מנוון והמרווח הבינחולייתי מוצר.שינויים מסוג מודיק בלוחיות הבינחולייתיות. ארתרופטיה פצטלית היפרטרופית
  L1L2 בקע פארא מדיאני ופורמינאלי ימני לוחץ על שורשי העצבים בתעלה ובפורמן
  L5S1 ארתרופטיה פצטלית היפרטרופית משמאל.
  יכול להיות שזה מתאים לתלונות שלי?
  עברתי ניתוח פריצת דיסק לפני כ-8 שנים בחוליות L4L5
  איזה טיפול מומלץ? כירורגי או אחר?
  תודה מראש, ובהערכה רבה,
  נילי

  שלום נילי,
  הMRI אכן מסביר את הסימפטומים שלך.
  הטיפול הוא ע"י נוגדי דלקת ומשכחי כאבים קלים בשלב הראשון. במידה ולא עוזרים ואין שיםור, יש להמשיך להזרקה לשורשי העצב אולחלל האפידורלי, ובמיקרה שלך אולי גם למפרק הפאצטלי.
  במידה וניכשלים בהזרקות זה הזמן לשקול ניתוח.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נילי בתאריך 2 במרץ, 2010

 3. שלום השאלה מופנית דחוף לאיתי גור אריה או לדר בריל לפני יומיים עברתי אצל דר בריל זריקת אפידורל בעמוד הצוואר העליון עם שיקוף הכאב נעלם כמעט באותו יום אבל למחרת התגברו הכאבים ועלו למעלה לצוואר עצמו ולצדדים של הצוואר וכן ממש כואב מאוד ומפריע לתפקוד גם יש תחושת עקצוץ ונימול בראש בעיקר שאני יושב מה עליי לעשות לבקש תור חוזר לדר בריל אציין שלמחרת הטיפול עשיתי צילום אמ ריי איי האים צריך שוב לטפל באפידורל במקום הכואב החדש אשמח לתשובה מהירה

  מאת יואל אוריאל בתאריך 30 באפר', 2010

 4. אימא שלי בת 84, נפלה כמה פעמים ויש לה שבר דחיסה ב 4l (אל 4) כתוצאה מכך סובלת מכאבים ומתקשה בהליכה. האפ יש פתרון מידי לנושא. תודה רבה

  מאת דקל בתאריך 12 במאי, 2010

 5. מהי אוסטאופטיה?

  מאת רות בתאריך 29 במאי, 2010

 6. מהי אוסטאופטיה

  שלום רות מרגלית,
  טיפול ע"י מניפולציות של שלד ושריר. מעין סוג של כירופרקטיקה.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת רות מרגלית בתאריך 29 במאי, 2010

 7. דר' גור שלום רב!
  אחרי פציעת ראש אשר פגעה בצוואר לפני כשנתיים, אני סובלת מכאבי ראש וצוואר קשים, מוגבלת בתנועת ראש, סובלת מנימול ברגל ויד ימין, עברתי אין ספור טיפולים פיזוטרפיים, הידרוטרפיה,דיקור סיני, ועוד, אך ללא הועיל.
  אתמול עברתי הזרקה אפידורלית בצוואר בעזרת שיקוף . נכון להיום הכאבים חזקים עד מאד, אני ממש לא מתפקדת ונחה הרבה.הוזמנתי להזרקה נוספת אך אני חוששת.
  אודה לתגובתך. המשך יום נעים. 

  שלום דידי,
  אינני כיצד והיכן בוצעה הההזרקה האם הייתה עם שיקוף ובאיזה גובה. במידה ויש כאב חזק לאחר הזרקה אליך לשתף את הרופא שביצע את הפעולה.
  בברכה,

  ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת דידי בתאריך 22 ביוני, 2010

 8. שלום,
  עברתי היום זריקה תחת שיקוף לשורש העצב בין חוליות L4-5, בפעם השניה. כאב לי הרבה יותר במהלך הטיפול מאשר בפעם הראשונה, וגם עד עכשיו (7 וחצי בערב) אני מרגישה כאב חמור באזור הזריקה עם הקרנה לכל אורך הרגל.
  בפעם הראשונה שעשיתי זריקה לא כאב לי כל כך, ועבר די מהר. האם עליי לחשוש?..

  הכאב ממש מטריף אותי..

  תודה,
  מירי.

  מאת מירי בתאריך 29 בנוב', 2010

 9. שלום רב,
  סובלת מהגב התחתון כמעט כ-12 שנים. לא צריכה לתאר את הסבל לסירוגין. עד שלפני שנתיים ניתוח פריצות L4-5 ניתוח זעיר פולשני. שנתיים מנוחה. ולפני חודשיים חזרה לסבל מחדש…בדיקת סיטי מראה על שתי פריצות פרט לראשונה עוד L5-S1. לאחר חודש החמרה במצב והקרנה לשורשי הרגל ולעצבים הקרנה חזקה ביותר לרגל שמאל. אישפוז בתל השומר עם בדיקת MRI המראה על הלחץ השורשי. המלצת ד"ר איתו התייעצנו, לנסות זריקות אפדורליות תחת שיקוף. לפני ניתוח שיותר מסובך עם קיבועים וברגים.. עוברת זריקה אחת תחת שיקוף בבי'ח הדסה עין כרם, עי מומחה. יש הקלה בייסורים, אך עדיין חולשה קשה וכאבים בעיקר בשינה. האם לחכות עוד {עברו שבועיים ויומיים}ולנסות להתגבר. או לשקול זריקה נוספת. והאם זריקה תחת שיקוף יכולה להספיג את הדיסק למקומו או לפחות להרים את הלחץ? זה ממש חשוב לי לדעת , לא הצלחתי להבין מה סגולותיו?שמעתי שיש כאלה שהתאוששו לאחר זריקות וחיים טוב יותר משלוש שנים..ממש כמו לאחר ניתוח..אני מאד אשמח למענה אני כל כ ך לחוצה ומיואשת ומדוכאת מהכל

  שלום
  כל עוד יש שיפור בתוצאה לאחר הזרקה שווה להמשיך בהזרקות. הזריקות לא מספיקות את הדיסק אבל משפרות את הדלקת שנוצרה על העצב ובנוסף מקטינות את הבצקת כך שיש גם ירידה מסוימת בלחץ.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 17 בינו', 2011

 10. תודה על תגובתכם לפנייתי. שאלתי היא האם לאחר שתי ההזרקות שיש הקלה בהחלט, אוכל להמנע מניתוח מסובך? הרי ראיתי תוצאות לאחר ניתוח הסבל חוזר.. שמועות אומרות שזה יכול להיות רגוע יותר משנתיים..
  והאם יש דרך יעילה ל"תחזק" את גופי כך שאוכל לחיות עם הפריצות הללו..ולמנוע סבל בעתיד. אני באמת מאד עייפה מהסבל הזה..
  תודה על התייחסותכם הנדיבה..

  שלום
  פעיךות גופנית מבוקרת. וחיזוק שרירי בטן וגב. ניתן לעשות זאת באמצעות בית ספר לגב המוצא על ידי הקופות או ע"י פיזיותרפיסטים פרטיים. יש לבקש רק שילמדו כיצד לבצע את התרגילים ואליך לבצע אותם יומית.
  בברכה,

  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מיכל בתאריך 8 בפבר', 2011

 11. מזה כחודש ימים אני סובל מכאבי גב תחתון לאחר שהרמתי שולחן נתפס לי הגב נגשתי לרופא משפחה ושם נתנו לי זריקה וכדורים לשיכוך כאבים בגלל שהכב לא פסק פנתי לרופא אורתופד נשלחתי על ידו לבדיקת ct בתשובה שקיבלתי מופיעה בדיקה l4-l5 בלט דיסק מרכזי דיפוזי.שינויים ניווניים במפרקים ברוצני לקבל הסבר ממה אני סובל ואים המקרה מצריך ניתוח הודה לכם לקבל תשובה

  נתן שלום,
  לא מנתחים תוצאות של צילום אלה המצב הקליני שלך.
  כל ההחלטות הטיפוליות צריכות להיות בהתאם למצבך ובדיקות נוספות. אתה צריך להמשיך את הבירור/טיפול במרפאה אורטופדית או מרפאת כאב.
  בברכה,
  דר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נתן בתאריך 28 בפבר', 2011

 12. היי אני סובלת מבלט דיסק ב- L4-L5 מזה כ8 חודשים וניסיתי כל טיפול אפשרי החל מפיזיותרפיה וכלה בשחייה, כרופרקטיקה והידרותרפיה ושום דבר לא משפר את תחושת הכאב למעט טיפול תרופתי. המליצו לי על טיפול אפידורלי תחת שיקוף ורציתי לדעת באם זה יכול לשפר את תחושת הכאב ומה הסיכונים.
  תודה רבה

  מאת גבי בתאריך 5 במרץ, 2011

 13. רציתי לשאול אני נפלתי בעבודה מסולם בגובה 2מטר ושברתי וגם ריסקתי את חוליה l2 ואני קיבלתי כל מיני משכחיכאבים לכן רציתי לדעת לגבי הכדור טראגין

  מאת רחל אוחנה בתאריך 28 במרץ, 2011

 14. השאלה שלי הייתה מה הן ההשלכות של הכדור טראגין ומה הם תופעות הלוואי שלו אני גם עברתי ניתוח לקיבוע החוליה אבל עדין סובלת מכאבים עזים בגב מה עליי לעשות

  שלום
  כדור הטרגין הינו כדור ממשפחת התרופות דמויות המורפין. יתרונו בכך שעושה פחות עצירות. לגבי רשימת תופעות הלואי ניתן לראות באתר בפרק על טיפולים תרופתיים תחת הכותרת של תרופות אופיואידיות.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת רחל אוחנה בתאריך 29 במרץ, 2011

 15. שלום,
  אני סבלתי מכאבי גב, כאבי שכמות, כאב ביד ימין, במשך כשנתיים עברתי טיפולים בקופת חולים כולל פיזיוטרפיה. בסופו של דבר הבנתי שהכל נגרם כתוצאה מעבודה לא נכונה מול המחשב. הזמנתי ייעוץ מקצועי בתחנת העבודה שלי מחברת ארגושופ, והם התאימו עבורי את כל המרכיבים מהגובה של הכסא, ועד התמיכה של המשענת, תנוחת הידיים, הזויות וכו'. מאז הבעיות חלפו להן ולא חזרו. השאלה שלי - למה בקופת חולים לא מפנים אנשים ליועצים ארגונומים מקצועיים כמו ארגושופ, לפני שמציעים טיפולים כמו הזקת סטרואידים וניתוחים,שהם גם מיותרים וגם בעצם לא פותרים את הבעיה אלא רק מטפלים בסנדרום ?
  בתודה,
  זיוה טיראני

  שלום
  שאלה טובה. יש לקופות מומחים בריפוי בעיסוק שזה חלק מתפקידם אבל לצערינו ההפניות אליהם נעשות רק במצבים של הפרעות נוירולוגיות כגון לאחר אירוע מוחי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת זיוה בתאריך 7 במאי, 2011

 16. אני בת 58 ובתוצאות C.T התקבל באזור L4-L5 וL5-S1 מודגם בלט דיסק תפוזי עם לחץ על השק הדוראלי ,האם זריקת אפידורל יכולה לעזור ?

  מאת שושנה בתאריך 24 ביולי, 2011

 17. אני בת 42ויש לי 2 בלט דיסק מה לא עשיתי פיזיוטרפיה הזרקות במרפאת כאב הידרוטרפיה הייתי אצל כירופרקט כלום לא עוזר אולי תוכלו להגיד לי מה לעשות אודה לכם מאוד.

  מאת שלומית בתאריך 26 באוג', 2011

 18. היום עברתי טיפול בגלי רדיו לחוליות הגב . שכחתי לשאול מה ההנחיות אחרי הטיפול. שכיבה , מנוחה, והאם יש תופעות לואי שעלולות לצוץ בימים הקרובים. אודה על התשובה. בברכה שני

  שלום
  הטיפול הוא מנוחה ליום ללא הגבלה בקימה או הליכה כל עוד שאינה מאומצת.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שני בתאריך 30 באוק', 2011

 19. שלום,שמי עדי בן 39 סובל מפריצת דיסק L4-S1
  לפני 8 שנים עברתי שאיבת דיסק לפני 4 שנים כריתת דיסק.כיום עם כאבים חזקים בגב התחתון ללא הקרנה לרגליים אבל שוכב בבית כבר 3 חודשים,כעת לאחר MRI הומלץ לי על קיבוע גב תחתון מאחר ויש שחיקת חוליות והדיסק מנוון.זריקות איפדורל וכדורים לא עוזרים,האם יש מקום להשתלת דיסק מלאכותי ו / או השתלת אלקטרודה כדי להימנע מהניתוח? בברכה,עדי

  מאת עדי בתאריך 15 בנוב', 2011

 20. שלום, אני בת 23 עם פריצת דיסק L4 L5 פריצה ענקית 10 מ"מ (בדיקת MRI)
  אני סובלת מזה כשנתיים עם החמרה לאחר לידה לפני כשבעה חודשים.
  עברתי צריבת דיסק לפני שלושה חודשים .
  חודש לאחר מכן עוד כאב לי הגב עם הקרנה חזקה לרגל ימין, חל שיפור לחודש בודד אחד בלבד.
  כרגע אני עם כאבים עזים בגב וברגל מתקשה ללכת לשכב ובמיוחד לעמוד (יותר מדקה)
  כרגע אני עקומה לגמריי והרופא אמר שאין לי סיכוי לשום טיפול למעט ניתוח לכריתת דיסק עם תומך.
  הייתי רוצה לשמוע מכם האם זה מומלץ?
  ומה הסיכוי שהכאב יחזור?
  והאם הסיכונים והסיבוכים בניתוח הם שכיחים?
  תודה, נופר.

  שלום נופר,
  במקרה של כאב קשה מעל שנתיים עם השפעה משמעותית על איכות החחים יכול להיות שאופציה ניתוחית בא בחשבון.
  אני לא יודע איזה טיפולים עברת עד עכשיו כדי לשקול אופציאות אחרות.
  לאחר שנתיים הסיכוי שהכאב יעלם הוא נמוך. לגבי הניתוח את צריכה לקבל כל האינפורמציה מרפופא מנתח לפני החלטה
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת נופר בתאריך 5 בינו', 2012

 21. אני סובל מזה מספר שבועות מכאבים בשכמות ובגב העליון ולעיתים הקרנה ליד ימין.
  בבדיקת EMG הסתבר שיש לחץ על שורש עצב היוצא מ C7.
  במקביל מסתברת החמרה בנתוני התעלות הקרפליות בשתי הידים (ללא תחושות משונות מצידי).
  האם יש לדעתכם קשר בין שני הדברים?
  בקרוב כנראה האורטופד יפנה אותי למרפאת הכאב. האם הזרקות נעשות בהרדמה מקומית?
  תודה

  שלום
  הלחץ על c7 אינו קשור לתעלה הקרפלית. אבל האחד יכול לחקות את השני ואז יש מקום לביצוע אבחנה יותר טובה על ידי רופא כאב. כמו כן ניתן להזריק לשורש או לחלל האפידורלי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יעקב בתאריך 9 בינו', 2012

 22. האם כדור ארקוקסיה יכול לעזור לכאבי גב, והאם מותר לקחת אותו למרות שיש רגישות למוקסיפן, כמה פעמים מותר לקחת אותו?

  יואב שלום,
  ארקוקסיה הוא משכל כאב, מותר לקחת את התרופה לכאבי גב ואין קשר לרגישות למוקסיפן.
  צריך לחקת פעם אחד ביממה.
  בברכה,
  ד"ר סילביו בריל ד"ר איתי גור אריה
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יואב בתאריך 11 בפבר', 2012

 23. שלום!
  אני סובל כבר יותר משנתיים מכאבים נוראיים בגב התחתון ,עשיתי כמה סוגי טיפולים ושום דבר לא עזר.
  לפני כשבוע עשיתי בדיקת CT והתברר שיש לי בלט בדיסק L4-L5.
  אשמח אם תוכל לעזור . תודה!!
  stern400@walla.com

  שלום
  באופן עקרוני אם הכאב לא חלף מטיפולים משלימים ולא נעזר מתרופות נוגדות דלקת יש מקום להזרקה אפידורלית.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ברק שטרן בתאריך 16 באוק', 2012

 24. בבדיקות מראה הסתיידות בעורקי הכסל, היצרות מרווחים דיסקליים C4-C7 עם שינויים ספונדליים ניווניים בגופי החוליות. C4C5 היצרות הפורמינות שינויים ניוונים, אוסטיאופיטים גרמייםוצידיים מימין בחלק מגופי החוליותD1-D12, ארתרופתיה פצטלית ניוונית מפרק שצאל, תעלה תקינה. האם ממצאים אלו יכולים להסביר כאב מתמשך וכמעט בלתי נסבל במשך חודשים רבים למרות לקיחת משככחי כאב, מתיחות ופעילות עד כמה שאפשר.
  אודה על הפנייה למקורות קריאה ואודה עוד יותר אם תכוונו אותי למציאת פתרון שיקל במעט על הכאב. אני ממש על סף יאוש כשגם רוב משככחי הכאב לא משפיעים, גם לא נרקוטיים. תודה רבה

  שלום
  ניתן להזריק למפרקים פאצטלים צוואריים במסגרת יחידות כאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת רחל בתאריך 24 באוק', 2012

 25. האם כל מה שתארתי הם סימנים להתפתחות אוסטיו ארתריטיס ואם כך האם אפשר להעזר בנאורולוג?

  מאת רחל בתאריך 24 באוק', 2012

 26. שלום,
  אני בן 23 לפני כשלוש שנים אובחנה אצלי פריצת דיסק בחוליות L4L5, L5-S1 ובנובמבר 11 עשיתי ניתוח בחולייה L5-S1 כי סבלתי מכאבים עזים ברגל שמאל + צליעה, לאחר כמה חודשים מהניתוח עברתי תאונה לא רצינית והכאבים חזרו, לאחר בדיקות חוזרות MRI וCT אובחן בשבוע האחרון שהמצב חזר לקדמותו ואף החמיר "תסמונת חריפה" של היצרות התעלה וניוןן כלשהו שלא כל כך הבנתי, מזכיר שוב שעברתי ניתוח לפני כשנה, אני נוטל כדורי טרמדקס 50MG, שני כדורים יחד ע"י המלצת הרופא. ולאחרונה אף עברתי זריקת אפידורל שמאז הכאבים החריפו.
  הכאבים מפריעים לי לישון, לתפקד כרגיל כמו בחור צעיר בן 23, אודה לעזרתכם.
  מה עליי לעשות?

  שלום
  יש מקום להזרקה לאזור על מנת להקטין דלקת ולעצור את ההתקף הנוכחי. לאחר השיפור בכאב יש מקום להתחיל עם פיזיותרפיה בצורה סדירה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ראם בתאריך 29 באוק', 2012

 27. שלום רב,
  אני סובלת כ- 6 שנים (בהפסקות), מכאבי גב (המצב אובחן אצלי כאשר בוקר אחד קמתי מהשינה ולא יכולתי לדרוך על רגל שמאל). צילומי עמוד השידרה ותוצאות הMRI, הראו פריצת דיבק בחוליות L5 S1 וכן היצרות של תעלת עמוד השדר. לאורך השנים קיבלתי טיפולי פיזייאוטפריה, טופלתי בדיקור סיני, השתדלתי לשחות - שחיית גב ואני מקפידה לעשות פעמיים ביום תרגילים אותם נתן לי הפיזאוטרפיסט - התרגילים מקלים עלי את הכאב. במקרים של כאבים קשים יותר אני משתמשת במשחת וולטרן ונוטלת כדורים נגד כאבים. לאחרונה המצב החריף וישנם ימים בהם אני מרגישה כי החלק התחתון (מעל לכף הרג), כבד מאד וכמו כן יש לי לעתים קרובות כאבים בעקב רגל שמאל (אגב אני נועלת נליים בהםן נמצאים מצדרסים שהותאמו לי אישית)ץ הומלץ לי לעשות זריקה אפידורלית במרפאת כאב בבית-חולים. ידידי ששמעו על כך שלחו אלי כתבה של ה"ניו יורק טיימס" מה -15/12/2012, המספרת על חשיפה למחלות כתוצאה מהזרקת הסטרואים.
  שאלותי:
  1) האם אכן קיימות סכנות מהזרקת סטרואידים, ואם כן מהן?
  2) מה הם טיפןלים המומלצים למקרה כשלי?
  3) האם עלי להימנע מפעולות מסויימות או להשתדל להמשיך את פעילויותי כרגיל?
  תודה מראש על תשובתכם.
  יהודית

  שלום
  המיקרה הנ"ל של הזיהומים היה חד פעמי עקב זיהום במיפעל שיצר את החומר.
  הטיפול המומלץ הוא אכן הזרקה אפידורלית במידה וכל השאר נכשלו.
  צריך לזכור כי ההזרקה אינה מחזירה את הדיסק למקומו או מרחיבה את התעלה, אלא רק עוזרת להוריד דלקת וכאב בזמן ההתקף.
  כאשר יש כאב עז אין זה הזמן לפעילות ספורטיבית או פיזיותרפיה אגרסיבית.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת יהודית בתאריך 3 בנוב', 2012

 28. שלום, אבא שלי בן שישים ושש ולאחר שלושה שבועות של כאבים איבחנו אצלו כשלוש פריצות דיסקים ודלקת חמורה. הסוכר שלו גבולי, סובל מלחץ דם. בעיקבות משכחי כאבים רבים הכבד והכליות בתפקוד חלש. הטיפול הרגיל לפי הרופאים בבית חולים כרמל עלול לפגוע בכליות, והטיפול הנוכחי עלול לגרום לסוכרת. מעבר לכך בתחילת הטיפול התוך ורידי שניתן הוא פיתח אלרגיה חריפה ולחץ הדם והסוכר זינקו למצב גבולי. הרופאים רוצים לנתח אבל ההרדמה, האנאיביוטיקה ומשכחי הכאבים לפי מצבו כעת עלולים לדרדר אותו - למרות שהרופאים לא אומרים את זה. מה עלינו לעשות כדי לפחות בשלב זה לטפל בדלקת ובכאבים?

  שלום
  תרופות ממשפחת האופיואידים (התרופות דמויות המורפין) יכולות לעזור ואין בעיה עם מצבו הרפואי המתואר לקבלתם.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ליאת בתאריך 6 בנוב', 2012

 29. שלום,
  האם יתכן קשר בין זריקת קורטיזון (סטרואידים) במקרה של דורבן, לבין אובדן התחושה ברגל זו.

  שלום
  בדרך כלל לא. הסטרואידים לא פוגעים בעצב אלא אם ההזרקה ממש נעשתה בתוך העצב. לפעמים ביומים עד ארבע הראשונים יש רדימות עקב חומרי ההרדמה שהוזרקו למקום.
  לגבי הדורבן תבדקי את הנעליים של KYBUN באתר http://www.kybun.co.il
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אפרת ארליך בתאריך 19 בנוב', 2012

 30. שלום,
  אובחנתי השנה אחרי בדיקת MRI כי יש לי בלט דיסק בחוליות C5 ו C6 ולחץ ניכר על עמוד השדרה עם שינויים ניווניים. יש לציין כי אני בת 39 ואין לי מושג ממה זה נגרם. (לא עברתי תאונה או קיבלתי מכה )
  בשנה האחרונה התחילו לי נמלולים לסירוגין בצד שמאל בגוף - נמלול קל באצבעות בידיים, כאבים בחזה בצד שמאל (לעיתים משמה התקף לב), כאבים בשכמות, ולחץ ברגל שמאל.
  האם יש פתרון חוץ מניתוח, לדעתך, כדי להקל מעט על התופעות הנ"ל ?
  תודה, שירלי

  מאת שירלי בתאריך 28 בנוב', 2012

 31. רופאים יקרים שלום,
  אני בת 28, כרגע בהיריון ראשון שבוע 22, מתחילת ההיריון סבלתי מכאבי גב אמצעי ותחתון, הומלץ לי על חגורת גב מיוחדת להיריון, אבל מזה שבוע ישלי החמרה רצינית בכאבים מידי יום.. אני הפסקתי ללכת מרוב כאבים כאבים ממוקדים בגב תחתון ועצם הזנב ומקרינים לאורך רגל ימין.. כל תנועה בזמן הליכה ישיבה או אפילו שכיבה מחמירה את הכאב כולל זרמים.. ממש קשה לי והעובדה שאני בהיריון ואי אפשר לעשות הדמיה ממש מתסכלת אותי.. מה אני יכולה לעשות? במידה וקיבלתי שמירת היריון.. זה אומר שאשכב במיטה עוד 4 חודשים עד הלידה?? אני מאמינה שזה ילך ויחמיר.. האורתופד של הקופה אמר נתן המלצה לשמירת היריון, והפניה למיון במידה והכאב מחמיר.. והכאב אכן מחמיר… מה יכולים לעשות לי במיון? יש תקווה לעזרה לסבל הנוראי שלי??

  מאת לינה בתאריך 30 בנוב', 2012

 32. רופאים יקרים שלום,
  אני בת 28, כרגע בהיריון ראשון שבוע 22, מתחילת ההיריון סבלתי מכאבי גב אמצעי ותחתון, הומלץ לי על חגורת גב מיוחדת להיריון, אבל מזה שבוע ישלי החמרה רצינית בכאבים מידי יום.. אני הפסקתי ללכת מרוב כאבים כאבים ממוקדים בגב תחתון ועצם הזנב ומקרינים לאורך רגל ימין.. כל תנועה בזמן הליכה ישיבה או אפילו שכיבה מחמירה את הכאב כולל זרמים.. ממש קשה לי והעובדה שאני בהיריון ואי אפשר לעשות הדמיה ממש מתסכלת אותי.. מה אני יכולה לעשות? במידה וקיבלתי שמירת היריון.. זה אומר שאשכב במיטה עוד 4 חודשים עד הלידה?? אני מאמינה שזה ילך ויחמיר.. האורתופד של הקופה אמר נתן המלצה לשמירת היריון, והפניה למיון במידה והכאב מחמיר.. והכאב אכן מחמיר… מה יכולים לעשות לי במיון? יש תקווה לעזרה לסבל הנוראי שלי??

  מאת לינה בתאריך 30 בנוב', 2012

 33. יש לי כאבים קבועים מצד ימין בגבתחתון. מידימספר פעמים קבלתי קריסה ברגליים עד כדיצורך להתישב אחרת אפול. האםזה נובע מהגב?

  שלום
  בהחלט יכול להיגרם מלחץ של דיסקים בגב על עצבים. יש לפנות לאורטופד או למרפאת כאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אפוטקר דנה בתאריך 12 בדצמ', 2012

 34. שלום,

  לפני שבוע וחצי קיבלתי זריקת סטרואידים עם שיקוף כתוצאה מכאבים בגב וברגל שמאל , ביומיים שלושה האחרונים יש לי כאבי ראש, שאלתי האם זה יכול להיות קשור למרות שהזריקה נעשתה תחת שיקוף.

  אודה לתשובתכם

  מאת תמר בתאריך 28 בפבר', 2013

 35. שלום ! יש לי בלט דיסק בחוליות c5 c6 באזור הראש והצוואר,הייתי אצל אורטופד,במיון נאמר לי שזאת בעייה ניאורולוגית או ראומוטולוגית הרופאים הללו נתנו לי גאבפנטין למשך 3 שבועות ( הכאב נמשך כחודש וחצי ,ובעיקר כשמניחים את הראש על הכר או בשכיבה על הבטן,ויש לי כל הזמן "קנאקים" באזור הראש.שאלותיי : האם צריך פיזיוטרפיה ?ולאיזה רופא עליי לפנות לטיפול יעיל של הבעייה ?( לא קיבלתי מכה..) בתודה ,מלי פוליקר

  שלום
  נאראה כחי המקור צווארי . יש מקום לפנות למרפאת כאב לשקילת הזרקות בעמוד שידרה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מלי בתאריך 6 באפר', 2013

 36. אני חודשיים אחרי פריצת דיסק מותני קשה נימצא אחרי השלב האקותי של המחלה עושה פיזיוטרפיה,חוזר לעבודה שבוע הבא.הגב כבר לא כואב נישאר קצת נימלים ברגל השמאלית,הולך כבר שבוע 6 ק"מ ביום. האים זה בסדר?

  שלום
  טוב מאד. יש החלמה ספונטנית ב70% מהמקרים.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מוטי בתאריך 26 באפר', 2013

 37. בעלי עם פריצת דיסק בחוליית c7 כבר חודש ימים עם כאבים חזקים ביד שמאל האם מומלץ לבצע הזרקה לדיסק ??

  מאת מירב חיים בתאריך 9 ביוני, 2013

 38. פריצת דיסק בחולית c67 האם כדאי לבצע הזקה לדיסק?

  שלום
  לא בצעים הזרקה לדיסק אלא לחלל אפידורלי או לשורש עצב בגובה הנ"ל. וכן ניתן בהחלט לשקול ביצוע ההזרקה תחת שיקוף כמובן בהתאם לרמת הסבל שלך.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מירב חיים בתאריך 9 ביוני, 2013

 39. אני בן 30 מזה שנה יש לי כאב בגב תחתון צד ימני בחודשיים האחרונים הכאבים התגברו טופלתי בפיזוטרפיה ובארקוקסיה 120 מ״ג הכל הסתדר כד לחודש שעבר התחילו כאבים עזים בגב והקרנה לירך ימין ולשוק ימין דיקת ct שביצעתי לפני שנה הראתה שהכל תקין ואין שום פגם. לאחר בדיקת ממוחה עמוד שדרה הבחין בבלט דיסק וגירוי שורשי l5-s1 והמליץ על זריקה תחת שיקוף , עברתי את הזריקה ובאותה עת הרגשתי הקלה ונעלם הכאב אך כעבור כמה שעות הכאב חזר כאילו לא עשיתי כלום ועדיין עם מגבלה להרים רגל ימין או להתכופף ואף לא מסוגל לקשור סרוכים כעת משתמש במשכך כאבים טרמדיקס 100 ללא שיפור בכלל
  למה הכאב חזר ומה אפשר לעשות ?

  שלום
  לפעמים הכאב חוזר לאחר מספר שעות שההרדמה המקומית פגה. ולוקח עד שבוע לסטרואידים שבזריקה לפעול. אליך לחכות כשבוע לפני החלטה כי הזריקה נכשלה.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת סויד בתאריך 17 ביוני, 2013

 40. רופאים יקרים
  לפני שנה נפצעתי בגב בצבא , לאחר כמה חודשים עברתי בדיקת ct אובחן פריצה דיסק אחורית מרכזית עם לחץ על הקאודה .
  עברתי הרבה טיפולי פיזיותרפיה
  אבל הכאב לא חולף ותמיד יש לי הקרנה לרגל ימין .
  הכאבים מפריעים לי באורח החיים שלי .
  מה אתם ממליצים לי לעשות.

  שלום
  ניתן לבצע הזרקות אפידורליות , גלי רדיו ועוד. פנה למרפאת כאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת אמין אבו סלאח בתאריך 18 ביוני, 2013

 41. תודה על התגובה , אני שבועיים לאחר הזריקה תחת שיקוף ושם שיפור לא חל קיבלתי את תוצאת בדיקת הסיטי יש לי בלט דיסק דפיוזי עם הטבעה גבול בשק התקאלי ובלט דיסק בחוליה L5-S1 עם פריצה לצד ימין , הכאבים מאוד עזים אני צולע ונמאס כבר מהחיים לא מסוגל לעשות כלום מה אפשר לעשות ניסיתי הכל האם הזריקה נכשלה ולא פעילה כבר האם לשקול אופצייה ניתוחית.. אני ממש סובל והפגיעה באיכות חיים כבר בלתי נסבלת תודה מראש

  מאת סויד בתאריך 23 ביוני, 2013

 42. אני צירכה לקבל זריקה בעמוד השדרה ואני פוחדת נורא האם זה כואב מאוד או ניתן לסבול תודה נחמה

  מאת נחמה בתאריך 4 ביולי, 2013

 43. זה שוב אני נחמה מפחדת מאוד מהזריקה אבקש תשובה מהירה מכיון שביום שני אני צירכה לקבל את הזריקה אבקש דחוף תשובה תודה רבה לכם נחמה

  מאת נחמה בתאריך 4 ביולי, 2013

 44. אני סובלת מכאבי רגליים עמומים בלילות,כאבים שמתחילים בצידי הירכיים, יורדים לברכיים והלאה לשוקיים. קיבלתי ארקוקסיה, ולאחר מכן ברקסין, הייתה הקלה זמנית, ולאחריה התפרצות קשה של כאב מהמותניים ומטה, בעיקר מצד ימין. אני נוטלת כדור זובריקס על בסיס יומי בגלל הרפס סימפלקס (8 שנים). האם יש ניגודיות בין הכדורים? האם הכאבים ברגליים קשורים להרפס? תודה

  מאת לילי בתאריך 28 ביולי, 2013

 45. אני בן 26 סובל מכאבי גב כבר מגיל 12 לפני שנתיים רק מצאו שזה בגלל דלקות בגב Ankylosing spondylitis
  ומטופל באנברל והכאבים לא עוברים ואפילו נהיו יותר חזקים מה אפשר לעשות
  תודה..

  מאת אבירם בתאריך 12 באוג', 2013

 46. למה הפסקתם לענות? אם האתר לא פעיל, רצוי
  להודיע על כך. תודה.

  מאת לילי בתאריך 10 בספט', 2013

 47. שלום שמי משה כבן 43 סובל מפריצת דיסק L-5 S-1 עם צרות התעלה ולאחר שני ניתוחים שלא הועילו ומס'זריקות אפידורל בחדר ניתוח במראפאת כאב.
  מאחר וכל מה שעברתי על מנת לנתק את הכאב האז מיגופי כתוצאה מפריצות הדיסק בעמוד השידרה אני אמור לעבור ניסוי טרום השתלת קוצב SCS למשך שבוע ורק לאחר חוות הדעת שלי אם הקוצב מפחית את הכאב,יושתל הקוצב לצמיתות בחדר הניתוח .
  1. שאלתי היא כזאת כמה אחוזי הצלחה יש בהתקן אלקטרודה המחוברת לקוצב?
  1. האם זה מוכר כנכות לאור השתלת האלקטרודה והקוצב.
  3. האם קיימים הגבלות בתפקוד היום יומי כתוצאה מהתקנת הקוצב והאלקטרודה.
  4.מה קורה במידה ויש בעיה מאוחר יותר של זהום או הקוצב מפסיק לעבוד או שהאלקטרודה משתחררת ממקומה מה עושים האים להוציא את השתל או להתחבר מחדש?

  מאת משה בתאריך 20 בספט', 2013

 48. אני סובל מכאבים בגב התחתון ובחודש האחרון מתקשה להרים את אצבעות כף רגל ימין מין drop foot חלקית. התחושה שמורה. תוצאות ה MRI הם כדלקמן:
  עמדה לורדוטית מותנית מיושרת.
  .D12-L1 הקונוס בגובה
  בלט אנולוס דיפוזי. בקע לטרלי ימני קטן. שינויים ארטרוטים היפרטרופים במפרקים :L2-3
  פצטליים.
  בקע מרכזי ופארא מדיאני ימני לוחץ על השק התקאלי ועל שורשי העצבים מימין :L3-4
  בתעלה. רושם לסקווסטרום בקוטר כ- 9 מ"מ. בלט אנולוס דיפוזי מצר את הפורמינה.
  הדיסק מנוון והמרווח הבין חולייתי מוצר. שינויים מסוג מודיק בלוחיות הבין חולייתיות. :L4-5
  בלט אנולוס דיפוזי ועיבוי הליגמנטה פלבה גורמים להיצרות התעלה הספינלית. בלט
  אנולוס מצר את הפורמינה משני הצדדים. שינויים ארטרוטים במפרקים פצטליים.
  בלט אנולוס דיפוזי מצר את הפורמינה. .L5 חוליית מעבר :L5-S1
  בשאר הגבהים לא נראה לחץ על השק התקאלי או שורשי העצבים.

  מאת ממ בן 60 בתאריך 1 באוק', 2013

 49. שלום, מזה כחודשיים יש לי כאבים מוקרנים לידיים ולרגליים. בדיקת סיטי הראתה שיש לי פריצת דיסק בצואר בחוליות c6 c7 עם לחץ קל. האם ייתכן שפריצת דיסק כזו גורמת לכאבי שריפה ועקצוצים בכל ארבע הגפיים לסירוגין? תודה…

  מאת קרן בתאריך 19 באוק', 2013

 50. בעקבות כאבי גב עם הקרנות לגפיים כתוצאה מהיצרות תעלת עמוד שדרה ותזוזה של חוליה הופנתה אמי לבדיקת MRI ובדיקות נוספות על מנת לשקול ניתוח. אמי אינה ישנה במיטתה כבר מס' חודשים מאחר ואינה מסוגלת לסבול את כאבי התופת אותם היא חווה בשכיבה. מתוך כך ברור לה כי לא תוכל לשכב בבדיקת ה - MRI היא פשוט לא מסוגלת לשכב על הגב וגם לא על הבטן. כיצד אפשר לפתור בעיה זו? אמי חייבת לעבור את הבדיקה אך אינה מסוגלת בגלל הכאבים העזים. מה ניתן לעשות? היא קיבלה כדור "אסיבל" היא ניסתה אותו וזה לא עוזר לה. כעת קיבלה מרופאת המשפחה "לוריוון" שזה כדור פסכיאטרי בכלל שגם נועד להרפיית שרירים, אך זה נראה לנו מוזר לקחת כדור כזה בהקשר של כאבי הגב, מה גם שתופעות הלוואי שלו מפחידות. אודה לך באם תוכל לייעץ לנו בעניין זה.

  מאת רחלי בתאריך 25 בדצמ', 2013

 51. עזרתכם בפענוח MRI מנח אנטומי של עמוד השדרה תקין - חוליות מותניות תקינות סינגל מח העצם תקיןהדיסק האינטר-ורטברלי בגובה L5-S1מראה ירידה גובה ובסינגל כביטויי לשינויי ניווני
  L5-S1בלט אנולוס עם פרוטרוזיה אחורית מרכזית בינונית גורמת להיצרות קלה בינונית של תעלת השדרה גולש לריסס לטרלי ימני ספק נוגע בשורש עצב S1 יני חוצה ללא היצרות של הפורמינות העצביות, מפרקים פצטלים עם שינויים פצטלים בינוניים ועיבויי לימנטה פלבה.

  אודה לדעת מה זה אומר??
  ומה הטיפולים המוצעים??.
  האם זה הפיך??
  אני בת 44 צולעת וסובלת מכאבים קשים

  תודה רבה

  מאת ליז בתאריך 1 בינו', 2014

 52. שלום
  אשתי, בת 56. חולה בסרטן ריאות עם גרורות לעצמות. עברה הקרנה לחוליות הגב - D3-D5
  תופעת לוואי - בבוקר שאחרי - מין הירדמות חלקית של החלק שמתחת לאיזור ההקרנה. כלומר מתחת לחזה. כולל איזור הבטן והרגליים. הליכה לא יציבה. שליטה על סוגרים בסדר.

  לאחר 24 שעות ביקרנו אצל האונקולוג. החשד המיידי - בצקת והפנייה לביצוע MRI. התור הקרוב ביותר הוא לעוד שבוע.

  שאלתי:
  האם ידועה תופעת לוואי של הרדמות חלקית כמו שתיארתי עקב הקרנה. יש לציין שכאבי הגב שבגללם בוצעה ההקרנה פחתו במידה ניכרת.

  הטיפול המיידי שניתן על ידי האונקולוג הוא סטרואידים ומעקב צמוד. בכל החמרה ניתנה הוראה להגיע בדחיפות למיון.

  תודה רבה

  מאת דון בתאריך 14 בינו', 2014

 53. שלום רב.
  לפני שבוע התחילו כאבים חזקים בשכם ימין ולאחר מספר ימים התפשטו לזרוע ימין. אופטלגין לא עוזר. לוקח כרגע תרופה בשם HYDROCODONE/ACETAMINOPHEN5-325 TB שקיבלתי לפני כחודש בארה"ב במהלך אירוע אבנים בכליות. התרופה פועלת היטב. 1. האם אתם מזהים מקבילה בישראל לכדור הנ"ל? 2. לאיזה רופא על לפנות על מנת לאבחן את הבעיה - משפחה? כאב? אורטופד? וכו'.

  מאת יצחק בתאריך 14 בפבר', 2014

 54. קיבלתי זריקת אפידורל לטיפול בכאב גב כתוצאה מבלט. הכאבים יומיים אחר קשים מנשוא.
  האם הגיוני או שעלי לחזר למרפאת כאב.

  מאת אפי בתאריך 22 בפבר', 2014

 55. שלום רב, אני בת 29 וזה מכבר כמה שנים שאני סובלת מכאבים במפרקי הירכיים כאשר אני עושה הליכות או ריצות. בחצי השנה האחרונה אני כמעט ולא עושה ספורט ולא פעילות אירובית אך אני שמה לב שאני חשה מדי פעם ללא סיבה בכאבים במפרקי הירכיים במיוחד כאשר אני ישנה פחות משש שעות. שמתי לב שגם כאשר אני שוכבת לישון על הצד אז כואב לי ביום למחרת באזור מפרק הירך באותו צד. האם יש טיפול לבעיה?

  מאת ליאת בתאריך 31 במרץ, 2014

 56. שלום האם אפשר לטפל בבעיה כרונית מולדת כמעט בלתי הפיכה האם יש ניסים מעוניין לשמוע נא ליצור קשר מהיר בבקשה[יש עוד הרבה שאלות] תודה[052-5584774]

  מאת eliyahu yitshak בתאריך 4 במאי, 2014

 57. אני ילד בן 17 לפני כשנה וחצי התחילו לי כאבי גב תחתון אחרי הרבה בדיקות אמרו לי שיש לי דיסק מנוון/שחוק ב L4-L5. הכאבים מתפשטים למפשעות ומסביב לכל הגב התחתון. המליצו לי לעשות זריקה תחת שיקוף. השאלה שלי היא עד כמה ההזרקה יכולה לעזור ואם הגיוני שיש לי עוד בעיה בגב שלא רואים באמצעות בדיקות mri,ct,רנטגן ומיפוי עצמות. תודה

  מאת אריאל בתאריך 30 במאי, 2014

 58. יש לי דלקת בקרסולים מי שיגדון קבלתי כדורים ארקוקסיה 120 מג , מתי לוקחים את כדור בבוקר או צהרים או בערב תודה אריה

  מאת אריה בתאריך 7 ביוני, 2014

 59. יש לי דלקת בקרסולים מי שיגדון קבלתי כדורים ארקוקסיה 120 מג , מתי לוקחים את כדור בבוקר או צהרים או בערב תודה אריה

  מאת אריה בתאריך 7 ביוני, 2014

 60. כל כמה זמן אפשר להזריק קורטיזון בגב

  מאת לאה בתאריך 7 ביוני, 2014

 61. שלןם, שמי אוריאל ,יש לי נזק כרוני בפי הטבעת עם חוסר תחושה,שמתפשט על הפין,(ללא כאבים),עשיתי בירור מקיף שכולל בדיקת העצב שמזין את שני האיזורים המוזכרים למעלה. האם יש מהלך טיפולי שיכול לאבחן את המקור לבעייה הכאובה?

  מאת אוריאל בתאריך 11 ביוני, 2014

 62. בצילום סיטי לבעלי, הממצאים: באזור מעבר החזה/בטן מודגם גוש לוברלי מודגם חלקית בלבד בחתכים עליונים של הסריקה בקוטר 4 ס"מ בלתי הומגני עם שלוחה לפלאורה באונה תחתונהע משמאל.
  קשרית בקוטר 5 מ"מ בעלת גבולות משונים בבסיס מימין.
  נגע בכבד בצורת TARGET SIGN בקוטר 2 ס"מ בסגמנט 7 ואחד נוסף בקוטר 1.6 ס"מ בגמנט 4D
  בחלון עצם: תהליך ליטי נרחב עם הרס גרמי של גבול אחורי ועליון של הסקרום בגובה S1/2 עם מרכיב רקמתי מתבלו לתעלה וגורם ללחץ על השק ושורשים
  גוש בריאה משמאל ובקולון עולה לימפאדנפתיה רטרופריטוניאלית , נגעים בכבד ווסקרום
  באבחנה מבדלת קרצינומה של הריאה או מעי עם פיזור משני ? לימפומה? אחר?
  יש לציין שכל שנה - שנתיים מגלים לבעלי משהו שנראה מאוד מדאיג וברוך השם לבסוף שוללים.
  גם בעבר חששו שיש לו מחלה היו לו גושים גדולים , היה חשד ללימפומה ובסוף הכל היה תקין.
  רופא משפחה הדאיג אותנו עם הממצאים
  אנחנו מופנים לסוף שבוע הבא לבית החולים לבדיקה, האם המצב דחוף, מה נראה

  מאת שרון בתאריך 19 ביוני, 2014

 63. בצילום סיטי לבעלי, הממצאים: באזור מעבר החזה/בטן מודגם גוש לוברלי מודגם חלקית בלבד בחתכים עליונים של הסריקה בקוטר 4 ס"מ בלתי הומגני עם שלוחה לפלאורה באונה תחתונהע משמאל.
  קשרית בקוטר 5 מ"מ בעלת גבולות משונים בבסיס מימין.
  נגע בכבד בצורת TARGET SIGN בקוטר 2 ס"מ בסגמנט 7 ואחד נוסף בקוטר 1.6 ס"מ בגמנט 4D
  בחלון עצם: תהליך ליטי נרחב עם הרס גרמי של גבול אחורי ועליון של הסקרום בגובה S1/2 עם מרכיב רקמתי מתבלו לתעלה וגורם ללחץ על השק ושורשים
  גוש בריאה משמאל ובקולון עולה לימפאדנפתיה רטרופריטוניאלית , נגעים בכבד ווסקרום
  באבחנה מבדלת קרצינומה של הריאה או מעי עם פיזור משני ? לימפומה? אחר?
  יש לציין שכל שנה - שנתיים מגלים לבעלי משהו שנראה מאוד מדאיג וברוך השם לבסוף שוללים.
  גם בעבר חששו שיש לו מחלה היו לו גושים גדולים , היה חשד ללימפומה ובסוף הכל היה תקין.
  רופא משפחה הדאיג אותנו עם הממצאים
  אנחנו מופנים לסוף שבוע הבא לבית החולים לבדיקה, האם המצב דחוף?

  מאת שרון בתאריך 19 ביוני, 2014

 64. בצילום סיטי לבעלי, הממצאים: באזור מעבר החזה/בטן מודגם גוש לוברלי מודגם חלקית בלבד בחתכים עליונים של הסריקה בקוטר 4 ס"מ בלתי הומגני עם שלוחה לפלאורה באונה תחתונהע משמאל.
  קשרית בקוטר 5 מ"מ בעלת גבולות משונים בבסיס מימין.
  נגע בכבד בצורת TARGET SIGN בקוטר 2 ס"מ בסגמנט 7 ואחד נוסף בקוטר 1.6 ס"מ בגמנט 4D
  בחלון עצם: תהליך ליטי נרחב עם הרס גרמי של גבול אחורי ועליון של הסקרום בגובה S1/2 עם מרכיב רקמתי מתבלו לתעלה וגורם ללחץ על השק ושורשים
  גוש בריאה משמאל ובקולון עולה לימפאדנפתיה רטרופריטוניאלית , נגעים בכבד ווסקרום
  באבחנה מבדלת קרצינומה של הריאה או מעי עם פיזור משני ? לימפומה? אחר?
  יש לציין שכל שנה - שנתיים מגלים לבעלי משהו שנראה מאוד מדאיג וברוך השם לבסוף שוללים.
  גם בעבר חששו שיש לו מחלה היו לו גושים גדולים , היה חשד ללימפומה ובסוף הכל היה תקין.
  רופא משפחה הדאיג אותנו עם הממצאים
  אנחנו מופנים לסוף שבוע הבא לבית החולים

  מאת שרון בתאריך 19 ביוני, 2014

 65. היי,אובחנו אצלי בחוליה L4-L5 בלט דיסקי אוסטאופיט מרכזי עם היצרות בנקביםושינויים פאצטרים דו"צ.ובלחוליה L5-S1 ספונדילוליזיס+ספונדילוסטזיס עם בלט דיסק דיפוזי והיצרות ניכרת בנקבים עם לחץ על השורשים.אני סובל מכאבים חזקים.מה הטיפול ? האם ניתן יהיה לחזור לפעילות ספורטיבית כמו כדורגל,ריצה?

  מאת דני בתאריך 10 באוג', 2014

 66. כבר כמה ימים יש לי כאב חזק בכל אורך יד שמאל והאצבע הקטנה כמו "רדומה". עלי לציין שבשכיבה הכאב נעלם. אני מטופלת ב-etopan פעמיים ביום, אבל שום דבר לא עוזר. הייתי אתמול אצל רופא, שלח אותי לפיזיותרפיה ולבדיקה EMG אבל התורים מאוד מאוד ארוכים. מה אני יכול לעשות ע"מ להפסיק את הכאב הבלתי נסבל הזה? תודה על תשובתך המהירה

  מאת מישלין בתאריך 18 באוג', 2014

 67. שלום רב, אני עובד די כשה פיזית ולאחר 10 דקות עבודה מתחיל לכאוב לי הגב התחתון, אחרי שאני מתישב בכיסה עם מעקה לגב הכאב מייד מפסיק אני מעוניין לקנות חגורת גב אבל יש כל כך הרבה סוגים שעיני יודע מה בדיוק אני צריך אני אשמח מעוד ועודה עם מישהוא פה יוכל ליעץ לי מה בדיוק אני צריך אפילו ב 0526964160

  מאת מקסים בתאריך 24 בדצמ', 2014

 68. לפני 4 שבועות עברתי ניתוח אנדוסקופי ללא קיבועים לכריתת פריצת דיסק בחוליות הצוואר. לפני הניתוח סבלתי מנימולים וזרמים בעיקר ביד שמאל
  הפריצה לחצה על חוט מרכז חוט השידרה עם נטיה לשמאל
  כיום עדיין יש נימול וזרמים ונאמר לי כי זה כנראה מלחץ של הבצקת שנוצרה בעת הניתוח
  האם יש אופציה לזירוז ההחלמה?

  מאת קובי בתאריך 23 בפבר', 2015

 69. פריצת דיסק. שגורם לכאב גב התחתון מקרין. לרגל שמואל עם נימול הרופא. אורטופד אמר לי לא יעזור לי כלום רק ניתוח שמרפסת כאב לא מטפלים בבעיה רק לכאב ואני בת 68 ספורטאית גם רקדתי ריקודי עם היום כבר 4חודשים רק שוחה בבמיטה רוב הזמן לקחתי אקרוקסיה לא עזר אסקופה ו׳ אופטלגין בשתיה ב Ct מצאו לי ציסטה בכליה. מה עלי לעשות ? לא יכולה להמשיך. במצב הזה אשמך לשמוע תשובה תודה מי ראש

  מאת שושנה בתאריך 10 במרץ, 2015

 70. פריצת דיסק. שגורם לכאב גב התחתון מקרין. לרגל שמואל עם נימול הרופא. אורטופד אמר לי לא יעזור לי כלום רק ניתוח שמרפסת כאב לא מטפלים בבעיה רק לכאב ואני בת 68 ספורטאית גם רקדתי ריקודי עם היום כבר 4חודשים רק שוחה בבמיטה רוב הזמן לקחתי אקרוקסיה לא עזר אסקופה ו׳ אופטלגין בשתיה ב Ct מצאו לי ציסטה בכליה. מה עלי לעשות ? לא יכולה להמשיך. במצב הזה אשמך לשמוע תשובה תודה מי ראש

  מאת שושנה בתאריך 10 במרץ, 2015

 71. מה עושים כאשר חולייה בגב נישברת מה בעיפול יש לי כאבים אני מקבל משכך כאבים וולטרן

  מאת יואב גרוס בתאריך 8 באפר', 2015

 72. מה עושים כאשר חולייה בגב נישברת מה הטיפול יש לי כאבים אני מקבל משכך כאבים וולטרן

  מאת יואב גרוס בתאריך 8 באפר', 2015

 73. שלום,לפני כ2 חודשים עברתי ניתוח "למינקטומיה"
  L 3-4-5 מאז יש לי חולשה ברגל ימין המפריעה לי
  מאד להליכה.
  מה אפשר לעשות ???
  תודה, יצחק

  מאת יצחק בתאריך 12 במאי, 2015

 74. נתקעתי את קרסול רגל שמאל, מאז שבועיים אני סובל מכאבים מהקרסול ועד האגן ,כאבים שמתחזקים בזמן ישיבה או שכיבה אנא עזרו בעצה מה אני יכול שהכאב יעבור,,,,,,,תודה לכם ומחכה לתשובתכם

  מאת דוד בתאריך 23 במאי, 2015

 75. שלום רב
  כשנה וחצי אני סובל מכאב ממשוך ביכרך בצד שמאל לכול היום ובלילה הכאב מתגבר במהלך השינה.
  לפני חודש וחצי נשלחתי לct מותני ופיזוטרפיה.
  ממצאי הct
  L3-L4 בלט דיסק אחורי ללא סימני לחץ משמעותי על שק הדורלי.
  L4-L5 בלט דיסק פארא צנטרלי לשמאל קל עם לחץעל שק הדורלי.
  L5-S1 בלט דיסק מרכזי ללא סימני לחץ הדורלי.
  האם הממצאים האלה קשורים לבעיה שלי כי במהלך הפגישות פיזוטרפיה בעיה ללא הרגשת הקלה!

  מאת ניר ולנסיה בתאריך 7 ביוני, 2015

 76. אנילאחר היתוח עצם הירך עם מוט לכל אורכו + 4 ברגים. מאז הניתוח הברך כואבת ולא מתפקדת. עושה פיזיוטרפיה והתנועה של הרך איטית והכאבים חזקים מאוד.
  סף הכאב שלי נמוך מאוד. האם הכרחי לעשות טיפולי פיזיוטרפיה ולהפעיל את הברך תחת כאבים? האם הכאבים עוזרים לריפוי והם חלק מתהליך הריפוי? או האם זה איתות שמכוון להפסקת הפעילות? לוקחת רוקסט פלוס כדור אחד לפני הפעילות. האם צריכה לעבור משהו חזק יותר. ההתקדמות מאוד איטית ומרגיש לי שהברך תקועה.

  מאת נורית בתאריך 5 ביולי, 2015

 77. שלום רב, שולחת שוב את השאלה לאחר תיקון:
  אני לאחר ניתוח עצם הירך עם מוט לכל אורכו + 4 ברגים. מאז הניתוח הברך כואבת ולא מתפקדת. עושה פיזיוטרפיה והתנועה של הברך מינמלית וההתקדמות איטית והכאבים חזקים מאוד.
  אני בת 71.
  סף הכאב שלי נמוך מאוד. האם הכרחי לעשות טיפולי פיזיוטרפיה ולהפעיל את הברך תחת כאבים? האם הכאבים עוזרים לריפוי והם חלק מתהליך הריפוי? או האם זה איתות שמכוון ומזהיר להפסקת הפעילות?
  לוקחת רוקסט פלוס, כדור אחד לפני הפעילות. האם צריכה לעבור משהו חזק יותר. ההתקדמות מאוד איטית ומרגישה שהברך תקועה. תודה.

  מאת נורית בתאריך 5 ביולי, 2015

 78. שלום רב, תיקון והבהרה:
  אני לאחר ניתוח שבר בעצם הירך. עם מוט לכל אורכו + 4 ברגים. מאז הניתוח הברך כואבת ולא מתפקדת. עושה פיזיוטרפיה והתנועה של הברך מינמלית וההתקדמות איטית והכאבים חזקים מאוד.
  אני בת 71.
  סף הכאב שלי נמוך מאוד. האם הכרחי לעשות טיפולי פיזיוטרפיה ולהפעיל את הברך תחת כאבים? האם הכאבים עוזרים לריפוי והם חלק מתהליך הריפוי? או האם זה איתות שמכוון ומזהיר להפסקת הפעילות?
  לוקחת רוקסט פלוס, כדור אחד לפני הפעילות. האם צריכה לעבור משהו חזק יותר. ההתקדמות מאוד איטית ומרגישה שהברך תקועה. תודה.

  מאת נורית בתאריך 5 ביולי, 2015

 79. שלום, אני בת 15 ויש לי כאבים בגב התחתון כל פעם אחרי שאני עושה גשר או עמידת ידיים או שאני שוטפת את הרצפה…עשיתי צילום והגב שלי תקין. אך בכל זאת אני מרגישה עדיין כאבים…האם ספורט הוא הדבר הנכון לעשות? או שזה כאבי גדילה…אני לא ממש יודעת מה זה..

  מאת איילת בתאריך 6 ביולי, 2015

 80. עברתי mri עמוד שדרה גבי וצווארי בשל תחושת שריפה וכאב ברגליים. נכתב לגבי גבהים c4 -c7 :"שינויים דיסקליים בגבהים c4-c7 המלויים בבלטי דיסק". בגובה c6-c7 בלט דיסק קל עם סדק אנולרי מרכזי ללא הצרות… לגבי שאר המקומות נכתב פרוטוזיה מרכזית אם אפקט מסה על שהק הטקלי… המנגיומה קטנה בגוף חוליה d4. בסוף- ללא מצאים פתלוגים. מה זה אומר? האם ישנה בעיה או לא?

  מאת אוסנת בתאריך 27 ביולי, 2015

 81. שלום רב. אודה על קבלת תשובה.
  עברתי mri עמוד שדרה גבי וצווארי בשל תחושת שריפה וכאב ברגליים. נכתב לגבי גבהים c4 -c7 :"שינויים דיסקליים בגבהים c4-c7 המלויים בבלטי דיסק". בגובה c6-c7 בלט דיסק קל עם סדק אנולרי מרכזי ללא הצרות… לגבי שאר המקומות נכתב פרוטוזיה מרכזית אם אפקט מסה על שהק הטקלי… המנגיומה קטנה בגוף חוליה d4. בסוף- ללא מצאים פתלוגים. מה זה אומר? האם ישנה בעיה או לא?

  מאת אוסנת בתאריך 27 ביולי, 2015

 82. שלום,עברתי mri בעקבות נימלולים ברגל שמאל בזמן ריצה וכאבי גב באים והולכים באופן שוטף. התוצאות היו: הקונוס בגובה d12-l1.(???)
  בגובה l4-l5 הדיסק מנוון.
  בלט אנולוס דיפוזי. קיים לחץ על השק התקלי. בקע קטן פראמדיאני ימני משתרע בתעלה לכיוון l5.
  אשמח לפירוט בנוגע לממצאים.
  בתודה מראש, עידו

  מאת עידו בתאריך 27 ביולי, 2015

 83. שלום אני בת 32 לפני שבוע נתפס לי הגב עקב כנראה דלקת הלכתי לרופא נתנה לי משחה ולטרן ונתנה לי כדור איברופן הכדור עזר אבל אחרי כמה ימים התחיל להקרין לי לרגל שמאל ואני רשומה בחדר כושר אבל לא הלכתי יותר משבוע האם אני יכולה לחזור לחדר כושר שמקרין לי לרגל ויש לי עוד שבוע תור לאורטופד אודה לך עם תענה לי בבקשה שיהיה לך יום טוב

  מאת חנה בתאריך 25 באוג', 2015

 84. שלום
  אני בת 23 לפני שנתיים התחילן כאבים בגב תחתון, כאבים ממש נוראיים , עשו לי סריקה טמוגראפית והתוצאות היו:
  סריקת הדיסקית L5-L4: בקע אחורי מרכזי שצאלי(Protruded )שגורם ללחץ קל על השק הדולי.
  סריקת S1- L5: בקע אחןרי מרקזי שצאלי של הדיסקית Protruded ) שגורם ללחץ קל על השק הדורלי ועל עצב L5 משמאל.

  השאלות שלי :
  1- האם אני יכולה להביא ילדים בעתיד? האם זה מדרדר/מחמיר את המצב שלי בגב תחתון?
  2- האם עבןדה במשרד בממוצע של 6 שעות מזיק לגב התחתון במצבי?
  3- האם עבודה שבה אני עומדת כל הזמן אבל גם הולכת (במהלך) זה טוב יותר/פחות מהעבודה במשרד (בישיבה)? מה אתה ממליץ?

  תודה רבה

  מאת ענבל בתאריך 30 בספט', 2015

 85. בת 48 מזה כמה חודשים סובלת מכאבי גב עליון (איזור השכמות בצד שמאל) הכאבים בלתי נסבלים ואני מרגישה זרמים וכאב חד. מיותר לציין שיש לי תופעת נימול ברגליים, ידיים ולעיתים גם בראש.. אל מי עלי לפנות. ומה התופעה … אשמח למענה

  מאת רונית בתאריך 5 בנוב', 2015

 86. שלום אני בת 25 ויש לי כבר במשך יומיים תחושת חום לוהט בגב התחתון בלי סימפטומים אחרים האם אני צריכה לדאוג?

  מאת ירוש בתאריך 7 בדצמ', 2015

 87. שלום אני בת 25 ויש לי כבר במשך יומיים תחושת חום לוהט בגב התחתון בלי סימפטומים אחרים האם אני צריכה לדאוג?

  מאת ירוש בתאריך 7 בדצמ', 2015

 88. היי לפני כחצי שנה במהלך השירות הצבאי שלי התחלתי לסבול מכאבי גב חזקים בזמן ישיבה בעיקר.
  לאחר התייעצות עם אורטופד הוחלט לעשות לי סיטי שבא גילו פריצת דיסק גדולה היורדת למטה כלפי חוליה l5 עם sequester קטן עם הגבלה קשה של הגב עם גירוי רדיקולרי משמאל כבר חודש וקצת שאני מטופלת עם כדורים משכחי כאבים מרפי שרירים ולדלקות ואני לא רואה שום שינוי ברמת הכאב בגב .
  איזה טיפול אתה ממליץ לי לעבור על מנת להעביר את הכאב משמעותית כי כרגע אני לא רואה שינוי בנוסף לעובדה שאני חיילת ואין יותר מדי מענה רפואי.

  שלום
  יש לפנות למרפאת כאב לצורך הזרקה מכוונת לאזור הפריצה בגב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת טל בתאריך 13 בדצמ', 2015

 89. נפגעתי בנסיעה וחוליה ד12 נשברה. מה הכי נכון לעשות ?להרבות בשכיבה או בישיבה או קצת הליכה בעזרת מחוך גואט.בכל מצב יש כאבים נוטלת משכחים חזקים.

  מאת רינה לאופר בתאריך 6 במרץ, 2016

 90. שלום רב,
  לפני כחודשיים הופיע כאב עז בגב תחתון עם הקרנה לרגל ימין, ללא אפשרות כיפוף של הרגל, לאחר טיפול תרופתי וזריקה מקומית הכאב ירד אך עדיין ישנו קושי רב בישיבה, ישנם תופעות של תרדמת לאורך הרגל ונימול באצבעות של הרגל, לאחר עבודה פיזית, עמודה ארוכה מרגישה כאב רב, בבדיקת CT עמוד שדרה מותני בלטי דיסקים L4-5 L5-S1 עם לחץ על השק הדורלי, הופנתי למרפאות כאב לביצוע הזרקה אפידורלית תחת שיקוף, השאלה שלי אם כדאי לבצע את הזריקה כי בין מקרה החריף של כאב ועד מועד הביצוע ההזרקה יעברו כבר 3 חודשים האם זה לא מאוחר? והאם ישנה בכלל השפעה בקרה שלי כי אין כבר כאב עז כמו שהיה בהתחלה שלא יכלתי לשבת רק לעמוד או לשכב.

  מאת קרן בתאריך 7 באוג', 2016

 91. שלום רב, אני סובל מכאבים עזים בכתפיים כבר שבועיים… מסאג' לא עזר לי למעשה כלום לא עזר… זה לא השרירים וכנראה שזאת דלקת (זה לא משהו חדש אצלי בבדיקת אולראסאונד בעבר אמרו לי שיש קרעים בגידים ). אני ממש לא מעוניין לקחת כדורים ולא עוזר פעילות ספורטיבית… אין שום סימן לשיפור ולהפך. אזכיר שזה נמשך כבר שבועיים ורק מחמיר! כואב לי כבר שאני מרים את הידיים אפילו. אני בן 39 גובה 1.78 משקל 80 . בבקשה עצה מה לעשות

  מאת רונן בתאריך 8 בפבר', 2017

 92. ממליצה בחום, ומניסיון- לכל הסובלים מכאבים של צוואר וגב (ועוד…) - לפנות לטווינה - פיז' סינית - קיימת בכל קופות החולים, במסגרת הרפואה המשלימה.

  מאת טלי פרידמן בתאריך 17 באפר', 2017

 93. שלום.
  אמא שלי בת 69 יש אוסטיאופורוזיס כללית ופריצות דיסק .לפני כמה חודשים היא נפלה מסולם לאחר בדיקות CT יש שבר דחיסה קדמית של גוף חוליה D12 עם איבוד גובה של 50% בחלק הקדמי של הגוף החוליה. יש לה כאבים חזקים הייתה המלצה לגשת למרפאת כאב אבל תורים רחוקים מאוד.
  בבקשה עצה מה לעשו? תודה

  מאת שולמית בתאריך 24 ביולי, 2017

 94. שלום.
  אמא שלי בת 69 יש לה אוסטיאופורוזיס כללית ופריצות דיסק. לפני כמה חודשים היא נפלה מסולם לאחר בדיקות CT יש שבר דחיסה קדמית של גוף חוליה D12 עם איבוד גובה של 50% בחלק הקדמי של הגוף החוליה. יש לה כאבים חזקים הייתה המלצה לגשת למרפאת כאב אבל תורים רחוקים מאוד.
  בבקשה עצה מה לעשו? תודה

  מאת שולמית בתאריך 24 ביולי, 2017

 95. היי לפני בערך חודש עפתי באוטובוס לא נפלתי עמדתי בלית ברירה לא היה מקום לשבת בדרך כלל סובלת מהגב אבל עפתי בעיקר על צד שמאל עכשיו אני במעקב אצל פיזויטרפיסט אחרי הטיפול הראשון חזר לי כפול הכאבים הוא לא הביא לי תרגילים ואפילו שם לא עשינו הוא עשה לי מתיחות בגב וסיימנו אחרי זה הלכתי ליעוץ למסאג הביא לי דיקור סיני ועוד איזה טיפול כל טיפול הוא אמר ללכת לעשות 5 פעם והראשון בשישי הכאב גב מאז התגבר ואחרי הטיפול הראשון בכלל יש לי שאלה איך אפשר לעזור לגב שלי לחזור בקדמותו לפחות להקל אליו הייתי מלא בבית לא הייתי מסוגלת לחזור לתפקד רגיל כי מה שאני עוסקת בוא זה 6 שעות על הרגלים אבל כן יצאתי מהבית עם חברים קניון להסתובב וכאלה יש עוד משו שיכול להקל על זה החיים פשוט ממשיכים אבל יותר קשה בתפקוד היום שעשיתי הליכה "שאני רגילה לעשות" הגבירה תמצב עשיתי צילום לכל הגב "מכות יבשות עשיתי את זה יומים אחרי שעפתי באוטובוס ניראלך יש משו שכן יכול להקל על המצב נתנו לי וולטרן והרופאת משפחה אמרה שאפשר גם אופטלגין ונתנה לי מרשם
  יש סוג של טיפול זריקה לשפר תמצב יש לציין שהרגל שלי מאז הטיפול בפיזיוטרפיה פיתאום יותר כואב ויש לי רפלקסים ברגל יותר (בלי קשר למצב הבריאותי לפני המקרה)

  מאת חסוי בתאריך 27 ביולי, 2017

 96. קבלתי זריקה אפידורלית (שניה) עקב פריצת דיסק לפני חודש וחצי. מאז מרגישה אזור רדום בעכוז. האם תופעה זמנית או אפשרות של פגיעה תמידית בעצבים? תודה על תשובתכם.

  מאת עופרית בתאריך 9 בספט', 2017

 97. שלום
  אחרי ישיבה על כסא כשאני נעמד הגב שלי עקום לגמרי.
  לאחר עמידה/הליכה של 2-3 דקות הגב מתיישר
  זה שיפור ממצב קודם לפני חצי שנה שהגב באופן תמידי היה עקום
  כרגע רק אחרי ישיבה
  מה עושים ?

  מאת אבי מרקוביץ בתאריך 25 בספט', 2017

 98. האם הליכה למרות כאבים. יכולה לשפר מצב בלטים תודה

  מאת יחק בתאריך 10 במאי, 2018

 99. הי, אני סובלת משחיקה בין L4 ו L5. סובלת בעיקר בטוסיק שמאל וירך שמאל. לעתים קרובות לא יכולה ללכ יותר ממאה מטר. בישיבה ובשכיבה לא כואב.
  עברתי מלא טיפולים - דיקור, שיאצו, מגנטים, לחיצות,כירופרקטיקה וגם פיזיוטרפיה. שום דבר לא עוזר !מומחה אמר שאין צורך בניתוח והמליץ הידרותרפיה !
  אשמח לשמוע מה דעתך ומה אתה ממליץ !

  מאת סאלי רוזן בתאריך 22 בינו', 2019

 100. אמרו לי ללכת צחוך לגב משום שיש לי עקמת משהו יודע מה זה ואיך זה נראה?

  מאת זאבי בתאריך 24 במרץ, 2019

 101. היי אני סובלת מכאבי צוואר ולחץ על על העצב.יש לי תזוזות בחוליות הצוואר ועוד מספר בעיות.הרופא ממליץ לי דחוף ניתוח לקיבוע החוליות.אחרת יש אפשרות שהמצב יגרום לשיתוק בגלל החוליות שלוחצות על העצב.מבקשת המלצה למתח עמוד שידרה מעולה!תודה

  מאת אסנת בתאריך 25 במרץ, 2019

 102. שלום רב,זה שנה וחצי אני סובלת כאבים עזים בגב התחתון וברגל שמאל. בבדיקת MRI עקמת מילדות . לאחרונה קבלתי זריקה פורמינלית בגב התחתון אך הכאבים עברו לרגל השניה וכאבי הגב הם חזקים ביותר, אני סובלת מל"ד גבוה ומיותר מלהגיד שהזריקה הרעה מצבי מאוד. חודשיים אני מנסה לאזן. שאלתי האם קיימת אפשרות לטיפול ללא חומרים מעלי ל"ד שיעזרו לי.משתמשת כגרע גם בחגורת גב עם מגנטים , האם זה טוב לל"ד ?? לא מעלה ?? תודה על תשומת הלב

  מאת רחל גלברג בתאריך 21 במאי, 2019

 103. אני בת 70 בערך. הישבן שלי הולך ומצטמק ואני סובלת מכאבי ישיבן בעת ישיבה על כסא לאורך זמן למשל בעת צפיה בטלויזיה. האם יש כסא או מצע או מזרן מתאים למצב כזה? אין לי ענין בטפול תרופתי.תודה מראש

  מאת פנינה בתאריך 8 ביולי, 2019

כתיבת שאלה חדשה