כפי שהוסבר קודם לכן, ישנם זוג של מפרקים בין כל שתי החוליות. מפרקים אלו הניקראים פאצטים. כתוצאה מחבלה או הפעלת מעמס גדול, נוצרת פגיעה במפרק וכתוצאה מכך דלקת. התופעה שכיחה יותר בגילים הצעירים עקב פעילות ספורטיבית או מאמץ גופני קשה.

אופי הכאב
הכאב מתאפיין בדרך כלל ככאב ממוקד לנקודה מסוימת בגב, מתגבר בתנועה אך בייחוד בתנועות סיבוביות וקימור הגב לאחור. לעיתים הכאב מקרין לאיזור ישבנים ומיפשעה.

כאשר מצב הדלקת הוא כרוני לאורך שנים, מאבד המפרק את צורתו הרגילה, ומגדל רקמת עצם נוספת סביבו (היפר-טרופיה ואוסטאופיטים). הגידול בעצמות המפרק רק מחמיר את הכאב ומונע תנועות מסוימות. מצב זה אופייני יותר לגיל המבוגר בו אנו רואים ניוון במפרקים בכל הגוף (מכונה אוסטאו-ארטריטיס). לרב המפרקים הנפגעים הם בין חוליה הרביעית, החמישית והעצם הסקרום. מפרק נוסף הנפגע ומקרין על הגב התחתון הוא המפרק בין עצם הסקרום ועצמות האגן (סקרו-איליאק). אלו זוג מפרקים גדולים היושבים משני צידי עצם הסקרום וניפגעים רק בחבלות קשות, או מיציבה פגומה לאורך שנים (למשל אי שיוויון באורך הרגליים) ובמחלות ראומטיות שיסקרו מתחת. במרבית המקרים הכאב מקרין לאיזור הישבנים ומתגבר בישיבה ועמידה ממושכת.

אמצעי הדמיה
מקובל להתחיל עם צילום רנטגן רגיל של גב ואגן. לרב ממשיכים עם CT שנותן תשובות יותר מדויקת לגבי מיבנה עצם. מיפוי עצמות הוא סוג של בדיקה שונה במקצת, במיפוי האיזוטופים  מצטברים באיזורי פעילות מוגברת ברקמת העצם. איזורים עם דלקת הם איזורים מסוג זה לכן ניתן לזהות איזה מהמפרקים מודלק.

הטיפול
הטיפול בבעיות מיפרקיות הוא לרב בתרופות משככות כאב ותרופות נוגדות דלקת. לאחר מכן נוספות הזרקות למפרקים עם תרופות ממשפחת הסטרואידים. במצבים עמידים לטיפול נישקול שימוש בטכנולוגית גלי הרדיו.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 6 שאלות בנושא כאבים ממקור מפרקי

 2. מה ידוע לכם על inversion table כפתרון מענין לבעיות גב?
  הומלץ לי על ידי כירופרקט שאני מטופל אצלו.

  מאת עמוס בתאריך 10 בינו', 2010

 3. שלום אני עושה עבודה על דלקת בעצם העצה ואשמח למידע בנושא תודה!

  מאת יהל בתאריך 2 בינו', 2013

 4. שלום,
  איזה טיפול יכול להתאים לבעיית אישיאס, והאם ניתן להמשיך בפעילות ספורטיבית?

  מאת רחל בתאריך 19 ביולי, 2015

 5. שלום
  אמא שלי סובלת משבר דחיסה בחוליה D11, יש לה כאבים מאוד חזקים שגורמים לבחילות, לאחר שקיבלה אוקסיקודון בבית חולים וטרגין היו לה תופעות לוואי של התרופות, השאלה שלי האם יש דרך נוספת להקל לה על הכאבים חוץ מתרופות נרקוטיות?

  מאת קרן בתאריך 4 באוג', 2016

 6. הי אשמח אם תוכל לעזור לי לפענח במילים פשוטות את תוצאות בMRI שקיבלתי בלונדון. הכאב מקרין לרגל שמאל וקיבלתי כבר פעמיים זריקות. האחרונה לפני כמה ימים. תודה מראש.
  There is a small anterolisthesis of L4-L5. There is subsequently mild to modarate narrowing of the canal at L4-L5 with effacement of the lateral recesses and ligamentous/facet hypertrophy. The transiting roots may be affected at this level. Mild degenerative changes seen in the lower lumbar levels with some loss of height and broad based discs at L1-L2 and L5-S1. Small left paracentral/foraminal disc bulge at L5-S1 which is contributing to mild to moderate left sided foraminal narrowing.

  Otherwise, normal conus and lower cord. No evidence of oedema in the bones. The SIJs are within normal limits.

  מאת ענת בתאריך 12 באוק', 2016

 7. שלום,
  בתי בת ה-17 נפלה בחוזקה על הגב בזמן שביצעה תרגיל בהתעמלות במסגרת שיעורי החינוך הגופני לפני כיומיים. היא סובלת מכאבי גב כבר כמה שנים, בעיקר באזור הגב התחתון המקרין כאב לשאר עמוד השדרה והכתפיים אך עקב הנפילה הכאב שלה התחזק באזור מסוים מאוד בגב התחתון ונותרה חבורה אדומה בגודל של כ2 אצבעות על גבה התחתון בצדו הימני. כמו כן, כאבי הכתפיים שלה התחזקו גם כן. האם עליי לקחת אותה לבדיקת רנטגן?

  מאת סיגל בתאריך 28 במרץ, 2017

כתיבת שאלה חדשה