תסמונות הגורמות לכאב גב תחתון. לרב המחלה היא כללית לכלל מפרקי הגוף, וכחלק מכך מותקפים גם המפרקים בגב התחתון. תסמונות אלו משפיעות על העצמות, המפרקים, הגידים והשרירים הנאחזים בשלד. בד"כ החולה מתלונן על כאב בבוקר כשהוא מנסה לצאת מהמיטה. הכאב הולך ופוחת עם הפעילות הגופנית. הסיבה כנראה לכאב בבוקר היא הדלקת במפרקים ושאר הרקמות, המתגבשת במשך הלילה, ומשתחררת עם הפעילות במשך היום. במידה ובדיקה פיסיקלית מעידה על הגבלת תנועה בכל הכיוונים, ממצאי המעבדה מעידים על תהליך דלקתי לא ספציפי. האבחנה במיקרים אלו, מתבססת מעבר לאמצעי ההדמיה, על בדיקות דם בהם מחפשים סמנים למחלות ראומטיות ואוטו-אימוניות (מחלות בהן הגוף תוקף את עצמו) הטיפול במחלות אלו לרב מבוצע ע"י ראומטולוגים המטפלים בבעיה הבסיסית, עם תמיכה של רופאי כאב בטיפול הסימפטומטי בכאב.

דלקות זיהומיות של עמוד השדרה
זיהומים בעמוד שדרה אינם גורם שכיח לכאבי גב תחתון, אך חשוב להכירם לצורך אבחנה מבדלת שכן טיפול מיידי מסוגל לסיים את הבעיה. ואילו הזנחה יכולה לגרום לנזק קשה ובלתי הפיך. מצבים מסוג זה מופיעים בעיקר בחולים שעברו התערבות פולשנית בגב (כהזרקה או ניתוח) או בחולים עם פגיעה במערכת החיסונית או זיהום קשה במקום אחר בגוף. האבחנה מתבצעת לרב ע"י בדיקות דם ואמצעי הדמיה שונים. חולים עם חום המלווה את כאב הגב צריכים לעבור בירור מלא.

גידולים של עמוד השדרה
גידולים בעמוד שדרה כסיבה לכאבי גב בכלל האוכלוסייה הם נדירים. אך בחולים עם מחלות סרטניות לצערנו הם יחסית שכיחים, עקב נטיה של גרורות להתמקם בעמוד השדרה בשכיחות גבוהה. אצל חולים עם היסטוריה של מחלה סרטנית או סימנים אחרים לכך שיש סיבה לחשוד במחלה סרטנית (כמו ירידה בלתי מוסברת במשקל) יש לבצע בדיקות הדמיה לשלול את האפשרות שגרורות חדרו לעמוד השדרה.

אוסטאופורוזיס-ירידה בצפיפות העצם
ככל שאנו מתבגרים יורדת מסת העצם כתוצאה משינויים הורמונליים, תזונה לקויה, ופגיעה במאגר המינרלים הבונים את העצם. כתוצאה מכך עלולים להיווצר סדקים ושברים בחוליות, אשר יגרמו לכאבים עזים. לרב אין צורך לטיפול בשברים הקטנים האלו, ויש רק צורך לזהותם, ולוודא כי השבר לא גורם לחדירה של עצם לתעלה מצר אותה ולוחץ על רקמות עצב. במקרים שהכאב עז ואינו חולף או שישנה אי יציבות בעמוד השידרה ניתן לשקול התערבות ניתוחית. ישנה אפשרות של הזרקת חומר דמוי דבק לגוף החולית ובכך ליצב את השבר. ניתן באופן עקרוני גם לחבר קיבועי מתכת לחוליות לתמיכה, אך, במקרים רבים אין מספיק מסת עצם בריאה בחוליות מסביב שיעמדו בנטל ובעומס. לרב הטיפול הוא סימפטומטי וכולל משכחי כאב והזרקות אפידורליות עם סטרואידים. כמובן שיש לטפל באופן מתמשך בבעית האוסטאו-פורוזיס ע"י סידן, תרופות ממשפחת הבי-פוספונטים, וכמובן פעילות גופנית במשך כל החיים.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 8 שאלות בנושא מחלות ראומטיות של עמוד השדרה

 2. מזה כ-8 חודשים סובלת מדברים מוזרים בגוף. כיום סובלת מכאבים בכל הגוף, חודשיים גוררת רגל שמאל, כואב בגב, חיבור בין הגוף לרגל, קושי לקום בבוקר, גוף נוקשה, נמלולים ידיים ורגליים וסביב הפה, פה לפעמים מתעקם, עין ימין בבוקר סגורה. לא מבינה מה עובר עלי - זקוקה לעזרה דחוף. רצה מרופא לרופא ואין מענה. אני אמא ל-3 ילדים ורוצה לחזור להיות מה שאני. תעזרו לי.

  מאת רחל בתאריך 23 במרץ, 2010

 3. שלום אני סובלת מיכאבים כבר כמעט שנהכאבים בידיים ברגליים ובגב בעיקר בבוקר ופחות במשך היום כאב שורף יש לי בקע דיסק שהרופא אומר שהבקע לא יכול ליהיות הסיבה. אשמח עים תעזרו לי

  מאת מיכל בתאריך 3 ביולי, 2012

 4. בהמשך לפנייתי אני רוצה לציין כי כבר 3 ימים אני מטופל עם הכדור ארקוקסיה 90 ואינני מבחין בשינוי משמעותי. עדיין כואבת לי הרגל בזמן הליכה ושכיבה. כיצד להמשיך ?

  מאת נסים בתאריך 11 בפבר', 2013

 5. לאחרונה אובחנתי ע"י אורטופד במחלת בכטרב,הופנתי ליועץ אצל ראומטולוגי,האם יש לך יעוץ אחר/טיפול במחלה,הכאב אצלי נקודתי באמצע עמוד השדרה צד ימין,הכאב הוא מתמשך מס'חודשים

  מאת רני בתאריך 24 באוג', 2015

 6. כבר 4 חודשים שאני סובלת מכאבי תופת בגב ואף רופא לא מטפל בי למישהו יש תשובה בישבילי

  מאת מאיה בתאריך 15 במאי, 2016

 7. אבא שלי סובל מכאבי גב תחתון במשך חודש כבר.. ממש כאבים בלתי נסבלים בעיקר כששוכב ורוצה לקום או שרוצה לקום מישיבה ממושכת של יותר מכמה דקות.. כבר עשה רנטגן והממצאים שיש בעיות בעיות וצריך פיזיוטרפיה ופעילות גופנית.. בדקו תיפקודי כליות והיתה חומת שתן גבוהה יחסית. הרופאים עדיין בודקים אפשרויות אבל טיפול משמעותי לא נותנים.. ואבא שלי סובל ממש.. אשמח לשמוע במה שאפשר להקל…

  מאת יונית בתאריך 17 באוג', 2016

 8. כבר שלושה שבועות עם כאבים בגב תחתון סובלת מפריצת דיסק לאחר בדיקה אצל אורטופד וכירורג הוחלט לתת לי אטופן בגלל דלקת בעצם הזנב ללא שינוי בכאב עכשוו מקבלת 5 ימים נרות אביטרן לדלקת ברצועה ולא בעצם הזנב כפי שנקבע עדיין לא מרגישה שיפור הכאב מופיע בישיבה ובשכיבה

  מאת גלית בתאריך 19 בדצמ', 2016

 9. אשתי סובלת מדלקת פרקים פסוריאטית יש לה בעיות גב רבות [פריצות דיסק ציסטות ניונים עיבוים והצרות התעלה] האם יש קשר בן כל הבעיות בגב לדלקת? האם אפשר והיא הגורם לכל בעיות הגב?

  מאת יהודה טננבאום בתאריך 30 באפר', 2017

כתיבת שאלה חדשה