התפיסה הסוקרטית של פעולה ותוצאה הכתיבה את מבנה הרפואה באלפיים השנים האחרונות. ישנה מחלה הפוגעת בגוף, כתוצאה ממנה נוצר כאב. אנו נרפה את המחלה והכאב יעלם. התפיסה המכניסטית שכאשר גירוי פיזי פוגע ברקמות, תחושת הכאב נוצרת כביטוי לכך, על מנת להגן על האדם. והפיתרון לכאב הוא בהרחקת הגירוי המכאיב, או במילים אחרות ריפוי המחלה היסודית.

במאה הקודמת הבינה הרפואה  כי התמונה אינה כה פשטנית. ובמקביל החלה התעוררות והתעניינות מצד חוקרי פיזיולוגית העצב, שהבינו כי הכאב אינו חוש נוסף , אלא מערכת מורכבת בעלת השפעות רבות פיזיולוגיות ונפשיות.

תחושת הכאב ברמה הבסיסית  היא פעולה אוטומטית, למשל משיכת היד חזרה כאשר אנו נוגעים בדבר חם או דוקר.  הכאב הוא תחושה פיזיולוגית ברמה של חוש, כמו חוש מגע או חוש הראיה ועוד. אבל תחושת הכאב היא בעלת מאפיין חשוב נוסף והוא הסבל הנגרם על ידה. הסבל הוא הפן הנפשי אשר מלווה את תחושת הכאב. הסבל וזיכרון הסבל הוא זה שגורם לנו להימנע מלבצע פעילויות אשר יזיקו לגופינו.

 • הכאב הינו תסמין פיזיולוגי שהתפתח בבעלי חיים כמנגנון הגנה.
 • הכאב משמש כהתראה על סכנה לפגיעה בגוף וגורם לנו להתרחק ממצבים שיגרמו או גורמים לנזק לגופינו. (ישנם ילדים הנולדים עם פגם גנטי של חוסר מוחלט בתחושת כאב. ילדים אלו לרב מתים לפני הגיעם לבגרות עקב זיהומים לא מאובחנים שברים קשים ועוד).
 • הכאב הוא התסמין הנפוץ ביותר  בכל המחלות, ומהווה את הסיבה העיקרית לפניה של מטופלים לעזרה רפואית.  בסקר אירופאי שנערך  ב 2003, בו השתתפו 46,000 איש ב16 מדינות באירופה (בהם 4,839 בישראל) נמצא כי 19% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כרוני  במשך ששה חודשים לפחות, ובעצמה בינונית וממעלה. ההערכה היא כי כעשרה מליון ימי עבודה הולכים לטמיון בכל שנה. ממצאים דומים עולים ממחקרים רבים שנעשו ברחבי העולם.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 11 שאלות בנושא כאב כללי

 2. אמי בת 82 וסובלת מכאבי בטן שנים רבות. כל הבדיקות לא העלו ממצא רפואי ונקבע שהיא סובלת מתסמונת המעי הרגיז. בנוסף היא סובלת מדיכאון וחרדות ומטופלת בטיפול תרופתי.
  לאחרונה הכאבים גברו והיא סובלת עד בכי. כל התרופות לשיכוך כאבים לא עוזרות.
  אנחנו סבורים שחלק גדול מהכאבים הם כאבים פסיכוסומטיים. לאחרונה התווספו לכאבי הבטן כאבים נוספים (פעם שיניים ופעם עיניים וכדומה) ותמיד הכאבים באים ביחד.
  האם ניתן בעזרת טיפול תרופתי למנוע או להקל על כאבים פסיכוסומטים שבאים על רקע נפשי ?
  יש לצין שביקרה בעבר במרפאת הכאב בתל השומר אך ללא הצלחה

  בתודה
  רותי

  מאת רותי בתאריך 15 במרץ, 2011

 3. יש לי כאבים בכל הגוף כבר שלושה חדשים ברגליים, בכתפיים ביידיים. אני לוקחת ליפיטור קבוע, Q10 וויטמין D. מה עושים ואיך מתמודדים. אני בת 70, לוקחת משככי כאבים אדקס 400 משתדלת פעם ביום. תודה.

  שלום
  יש לברר עם רופא המשפחה לגבי הליפיטור שיכול לגרום לכאבים מפושטים בכל הגוף.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת לאה כהן בתאריך 3 בספט', 2011

 4. אבא בן 83 סובל מכאבי רגלים מתחת לברך, הכאב חזק מאדץ כנראה בעיות סחוס. אך אפשר לשכך את הכאבים ? תודה שמואל

  מאת שמואל בתאריך 21 בפבר', 2013

 5. שלום וברכה לך ד"ר
  שמי מאור
  אני סובל מזה 6 שנים מקלאסטר הדק ולצערי הכאבים מתחזקים אם השנים והתופעה נמשכת יותר זמן … מפריע לתפקוד היום יומי שלי ולאורך חיים רגיל כמו שהייתי רוצה וחושב שמגיע לי … אשמח לקבל פיתרון והאם גראס ר]ואי יכול לעזור …. אני כרגע נוטל תרופות ריזלט 10 מ"ג ורפרס 240 מ"ג

  מאת מאור בתאריך 28 ביולי, 2013

 6. בני סול מקלסטר הד אייק, קבל טיפול בנרמיג חצי כדור פעמיים ביום. בעלון התרופה כתוב כי אין לחצות את הטבילה.
  מה לעשות????

  מאת אתי בתאריך 10 בינו', 2014

 7. מזה חודשים רבים אני סובלת מכאבים מופשטים, מרגי לי כמו תדר אלקטרוני שמועבר בסיכות וזרמים. הכאב מופיע כמעט באופן קבוע בשעות של אחר הצהריים המוקדמות ורק לקחית 2מג לוריוואן עוזרת במעט לשיכוח הסימפטום. בבדיקת נוירולוג לא נמצאו ממצאים חריגים. על איזו בדיקות אפשר להמליץ?

  מאת ווראט רחל בתאריך 3 במאי, 2014

 8. אני גבר בן 60 סובל מזה 3 חודשים מצריבה בפיטמה. היה פצע בפיטמה שנרפא אבל תחושת כאב/צריבה נמשכת נחלשת ומתעצמת לסירוגין .אין ממיצא עורי ובבדיקת כירורג אין חשד לגידול .אודה לתשובתכם מה מקור הבעיה

  מאת רלף בתאריך 26 בנוב', 2014

 9. שלום
  בעלי בן 33 החל לסבול מקלאסטר האד אייק בעקבות מכה חזקה שקיבל בעין
  הוא נוטל נרמיג, איקאפרס וטופמקס
  עדיין סובל מכאבים
  משתמש גם בחמצן
  לעולם לא סבל מכאבי ראש
  האם יש מה לעשות על מנת לשפר לו את איכות החיים ולהפחית בכאב?

  מאת אלעד בתאריך 21 באוג', 2015

 10. סבלתי מכאבים במפרק רגל שמאל, הסתבר שהיה לי קרע בלברום, עברתי 2 אריסטוקופיות (אחת נכשלה) כעת יש לי כאבים חזקים במשך כל היום במפרק רגל ימין, אני הנני נעזרת בדיקור סיני, הזריקו לי קורטיזון לא הקל בינתיים, אני סובלת מדיכאון ומטופלת במרכז הנפשי אצלנו בקהילה, האם יש מצב שהכאבים הם כאבי פסיכוסומטיים) והאם אפשר להיפטר מהם?

  מאת ריבי בתאריך 30 באוק', 2015

 11. יש לי מעי רגיז עם עצירות וצרבות יש לי כאה ברום הבון שמקרין לגב סותריי חומצה לא עוזרים
  רזיתי 30 קג והעור התייבש סובלת משריפה בעור למטה רוב הזמן שופ משחה לא עוזרת מה ניתן לעשות?
  יש לי גם תחושה של מכות חשמל בטוסיק
  חייבת לקחת מרכך צואה ונחומר מגרה עוד יותר את העור למטה וגורםגם לתכיפות בשתן יש פתרון?

  מאת קלרח בתאריך 4 ביולי, 2016

 12. שלום..אני סובל תקופה של 4 שנים בשני הלסטות בפנים מכאבים פסכוסומטים הייתי מטופל במרפאת כאב קבלתי כל סוגי הכדורים לשכוך כאבים ולא עזר כולל קנביס רפואי שרק עצים לי את הכאב יותר.וזה לאחר שעשיתי את כול הבדיקות והצלומים שיש כולל עקירת שיניים..תוך כדי הטיפולים הייתי גם במעקב אצל רופא פסכיאטרי עם דיכאון והבחנה שלו הייתה שאני סובל מכאבים פסוסומטים..כמובן שקבלתי טיפול עם כדורים אנטי דיכאונים מכמה וסוגים ובנסיון לעזור לי גם להוריד את הכאב גם..לצערי זה גם לא עזר ועד היום אני סובל מהכאבים ולא מוצא פתרון לכאבים
  השמח מאוד עם תוכלו לעזור לי וליעץ מה לעשות בנושא..בתודה מראש יהושע

  מאת יהושע בתאריך 27 באוק', 2016

כתיבת שאלה חדשה