אחת ההבנות הראשונות הייתה כי יש לחלק את הכאב לשניים, הכאב החד "המיידי", שהוא הכאב כתוצאה מפגיעה או כמעט פגיעה ברקמות. כאב ששיאו בזמן הפגיעה, והוא הולך ומשתפר כשמתרחקים מזמן הפגיעה. והכאב המתמשך, שהוא הכאב הכרוני.

הכאב החד, שהוא הכאב "הנורמלי" נובע מנזק לרקמות הגוף כגון טראומה, ניתוחים ומצבי מחלה שונים. כאב זה בא לשרת את האדם ולהגן עליו כחלק מכלל התהליכים הפיזיולוגים בזמן פגיעה. לתחושת הכאב יש חלק מכריע במנגנונים אלו. הכאב משמש להתריע ולהגן:

 • ע"י התרחקות מהגירוי הפוגע והמכאיב (משיכת היד מהאש).
 • הקטנת המשך הפגיעה (כאב ונפיחות בנקע בקרסול שמונעת תזוזות נוספות).
 • יצירת נפיחות ודלקת, שמאפשרת מלחמה במזהמים החודרים לגוף.
 • כיווץ כלי דם למניעת דימום מסבי מטראומה.
 • עליה בדופק  ול"ד לאפשר את תגובת ה"לחימה או בריחה".

הכאב החד מתאפיין בכך שעוצמת הכאב היא ביחס ישר לחומרת הפגיעה ברקמות, לעומתו הכאב הכרוני מורכב יותר. הכאב שממשיך לאורך זמן (בספרות הרפואית מתיחסים אליו ככרוני אם נמשך מעל לשלשה חודשים) גורם לשינויים במערכת העצבים. משמעות השינויים האלו:

 • שינוי באופן הקליטה של גירוי הכאב מאיזור הפגיעה כך שגירוי קל מתורגם לכאב.
 • אופן הובלתם דרך מסלולי העצב בדרכם לחוט השדרה, כך שהולכת הכאב מתעצמת לעומת תחושות אחרות.
 • אופן פענוח תחושת הכאב ועוצמתה בחוט השדרה ובמח כך שנתפסת כחזקה יותר.תהליך זה נקרא "היפר-סנסיטיזציה" לתחושת הכאב. 
 • היחס הישר בין עוצמת הפגיעה הפיזית לבין עצמת תחושת הכאב, אובד. ולכן אנו רואים עוצמת כאב גבוהה מהמצופה.

בנוסף קורים דברים נוספים. למשל הסבל הנגרם ע"י הכאב מתגבר ומערב מרכזים אחרים במח כמו דיכאון.

תחושת הכאב גורמת להפעלה מוגברת של אותם מנגנונים פיזיולוגים שהוזכרו מעל, כמנגנונים להגנה על גוף האדם, אך הפעם הם פועלים כנגד האדם.

 • תחושות כאב שגרמו לנו להתרחק מגורם הנזק מתעצמות ומופעלות גם ללא גורם נזק או מגירויים שבדרך כלל אינם מכאיבים (אלודיניה- כאב מגירוי שאינו מכאיב כמו למשל משב רוח על העור כמו למשל במצב של  Post Herpetic Neuralgia).
 • פעילות יתר של המערכות העצביות באזור הכאב שמפרישות חומרים גורמי דלקת ונפיחות, כתגובה לגירוי הכאב החזק, למרות שאין נזק לרקמה המחייב זאת. תופעה זו  שבעיקר נגרמת ע"י מערכת העצבים הלא רצונית (האוטונומית) מופיעה במחלת ה Complex Regional Pain Syndrome (CRPS)  (בשמו הקודם RSD ) גורמת לכאב עז, נפיחות חום בשלב הראשון ובהמשך ומובילה עד לניוון בגפה הפגועה.
 • כיווץ כלי הדם שבכאב החד עזר למנוע דימומים מפצעים, כאן גורם הקטנת הספקת הדם והחמצן לרקמה הכואבת, ואף מוביל לנזק מישני אמיתי.

הבנה נוספת היתה כי הרפואה אינה כל יכולה. רבים המקרים בהן אנו הרופאים נכשלים בריפוי המחלה.  מחלות עצביות כגון נאורלגיה טריגמינלית, מיגרנה, פגיעות עצביות טראומטיות ומטבוליות, אשר אפיונם  המרכזי הוא כאב. כאבי הגב אשר במקרים רבים אין אנו יודעים את מקורם המדויק, או בחולים אשר עברו את הניתוחים לתיקון הבעיה, אך עדין סובלים מכאבים קשים. החולים האונקולוגים אשר סובלים מכאבים קשים ממחלתם היסודית או מהטיפולים בה. החולים הסופניים מכלל המחלות. כל אלו סובלים אמנם ממחלה מאובחנת אך אין בידי הרפואה פיתרון למחלתם הבסיסית. בנוסף ישנה קבוצה גדולה  של חולים הסובלים מכאב שאיננו יודעים בוודאות את מקורו או מה המחלה הגורמת אותו.

כרופאים אנו מחויבים לשבועה ההיפוקרטית להקטנת סבלו של החולה. התחיבות זאת, אינה מוגבלת רק למחלה מאובחנת, אנו מחויבים לטיפול בסבלו של האדם, גם עם אין בידנו אבחנה, כל עוד אנו מאמינים כי אכן הוא סובל.

בעשור האחרון, החלו ארגוני הכאב העולמיים בתנועה להכרה  בכאב הכרוני כ"מחלה". הדבר נעשה מתוך הכרה שברגע שנוצר כאב כרוני בהרבה מהמקרים אין זה משנה מה הוביל ליצירת מחלת הכאב, אלא הצורך בהתמודדות עימה, וזאת ע"י הקלת הכאב. כמו כן ההכרה בכאב כמחלה, אולי ישפר את יחסי הציבור של הבעיה.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 14 שאלות בנושא כאב חד וכאב כרוני

 2. שלום,

  שמי רואי, גבר בן 27, בריא ( לפחות ככה נדמה לי ), ספורטאי ולא מעשן.
  הסיפור שלי קצת ארוך, תסלחו לי, אך כל עובדה אולי תעזור, כי אני ממש מתחיל לאבד תקווה…וזה לא אופייני לי…

  בשנת 2006 בזמן מלחמת לבנון השנייה, הרגשתי כאבים באזור הישבן ופניתי לרופא היחידה, הרופא המליץ לנתח אותי בשדה לאחר זיהוי של פילונידאל אבצס, אך לאחר דיון קל, הסכמנו שננו על העובדה שאפשר לחכות עד תום המלחמה ולנתח…כמובן לאחר המלחמה, הביורוקרטיה הצהלית גרמה לכך שבמשך 5 חודשים לאחר התלונות על הכאב ובמקביל לידיעתו של רופא היחידה, נשלחתי לניתוח, סוף סוף…נאמר לי שהסירו לי את הסינוס במלואו, והחור - כן חור לא קטן, כ - 5 ס"מ לאורך ו - 3 + פנימה, אט אט החלים והתגבש לצלקת בהדרתה…כ3 שנים לאחר הניתוח במהלך נסיעה ארוכה ( לאמריצר בהודו… ) התחלתי לחוש כאבים באזור הצלקת…נבהלתי נורא והחלטתי לרכב על אופנוע כי הלחץ במקום אחר…זה עזר ואכן הטיול עבר בשלום…3 שנים לאחר מכן באוקטובר 2010, לאחר חודשיים במקום עבודה שהצריך ממני, ישיבה ממושכת ( כ8 שעות בממוצע ) התחלתי לחוש בכאבים, שוב באזור הצלקת, חשבתי לתומי, אולי זה כאבים בשרירים של התחת, אך לשווא, מפה הסיפור רק מסתבך או יותר נכון מייאש…פניתי לרופא משפחה ( 1, תחילת ספירת הרופאים…) בכללית שטען שהאבצס חזר וצריך לנתח…, רצתי לאסותא, בכדי להקדים את הניתוח ופניתי לרופא (2 ) מומחה שיזרז את ההליכים, הרופא המומחה, דחה בתוקף את חזרת האבצס, ונתן לי כדורים ( 1, תחילת ספירת נסיונות הטיפול ) נגד דלקת בעצם הזנב ( כיוון שהוא חשש שכואב לי בזמן שהוא נוגע באזור העצם ) ולאחר מכן שלח אותי למיפוי עצמות ( 2 ), לא ממש עזר ולא גילו כלום, לאחר ניסיון קצר שזה יעבור מעצמו, מה שלא קרה, פניתי שוב לרופא וההלה שלך אותי לעשות מ.אר. איי ( 3 ), שלילי ממצאים כמובן. פניתי לשכנו, עוד רופא מומחה באסותא ( 3 ) וזה הפנה אותי למרפאת כאב, פניתי לרופא הכאב - אסף הרופא ( 4 ) וזה קבע זריקת אפידורל לאזור הצלקת בכדי לרכך אותה ולשכך את הכאב, במקביל נפגשתי עם רופא כאב אחר ( 5 ) וזה קבע שהכאב שלי הוא כאב נוירולוגי ונתן לי כדורים ( GABAPENTIN ) שמיועדות לחולי אפילפסיה, אחרי שלושה שבועות של סחרחורות ודיכאון ( ושום שיפור בכאב ) החלטתי לזרוק את כולם לפח…באותה חצי שנה של נסיונות טיפול, קיבלתי שתי זריקות אפידורל ולאזור הצלקת וכלום לא עזר, לפחות לא עד עכשיו…פניתי אף לנוירולוגית ( 6 ) שהפנתה אותי למנתח פלסטי ( 7 ) ולאף אחד לא הייתה תשובה…לא שאני מאשים חס וחלילה, אך זה המצב…

  לסיכום:
  כדורים נגד דלקת,מיפוי עצמות, MRI, גבאפנטין, שתי זריקות ( אפידורל ) מקומיות, ואף ניסיון לטיפול אלטרנטיבי באזור ( דיקור סיני, שאולי מעט עזר, כבר קשה לי להבחין מרוב שהתרגלתי…) הכל עלה בתוהו…!!!

  נכון לעכשיו עברו 10 חודשים של כאב כרוני אינספור בדיקות ורופאים ובכדי לא לעצור את החיים…התחלתי בתביעה משפטית את הצבא ( החברים היקרים שלי מהמילואים ) ואף טסתי לשליחות של שנתיים של הסוכנות, כך שכרגע אני בחו"ל, מקווה למצוא פה פתרון או אולי לקבל איזה עצה מרנינה או חדשה…

  תודה רבה, זה היה ארוך ומייגע…

  רואי

  שלום
  השאלה אכן ארוכה. אך לצערי התשובה קצרה. לא ניתן לבצע אבחנה ולתת תשובה דרך אינטרנט.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת רואי בתאריך 30 באוג', 2011

 3. היי
  כבר במשך כמה שנים אני סובל מכאבי ביצים ובד"כ זה קורה אחרי סקס לפעמים זה כמה שעות אחרי. זה פשוט מעיר אותי באמצע הלילה ויש כאבי תופת.
  הכאב מתחיל מפי הטבעת וממשיך לאשכים ואז לפין
  ובאזור האשכים זה הכי כואב.
  אלו כאבים שמופיעים אחת לחודש בערך וזה תמיד אחרי השפיכה או כמה שעות אחרי.
  אודה לך מאוד אם תענה לי ואשמח לבוא לטיפול במידה וקיים
  תודה

  שלום
  הנושא הוא אורולוגי. ממליץ להיבדק ע"י אורולוג בשלב ראשון.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת גיל בתאריך 22 במרץ, 2012

 4. שלום,
  אני סובלת מכאב בטן כרוני עקב מחלה תורשתית, עם התפרצויות של כאבים חדים וממושכים 2-3 פעמים בשבוע. מספר שנים לוקחת טרמדקס ופנרגן לכאבים ובהריונות נאלצתי ליטול מורפיום כמעט כל יום. לאחרונה שמתי לב שהפכתי להיות רגישה לכאב, מספיק שנותנים לי טפיחה חלשה בגוף וזה כואב. בכלל- סף הכאב שלי הפך להיות ממש נמוך ואני חשה כאב במצבים שלא אמורים לכאוב.
  האם זו תופעה קיימת? יש לי תחושה שיש קשר לכאב ממנו אני סובלת כבר מעל 30 שנה…
  והאם יש דרך לשפר את הרגישות הזו לכאב?

  תודה מראש…

  שלום
  ישנם תרופות שיכולות לשפר רגישות כללית לכאב. התרופות ממשפחת ה SNRI. פני למרפאת כאב לצורך איבחון וקבלת טיפול.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת שבלול בתאריך 2 ביולי, 2012

 5. שלום דר זה התחיל לפני חצי שנה התחילו כאבים חזקים במרפק ימין הייתי מטופלת בהדסה עין כרם במרפאת כף יד הרופא החליט על ניתוח שיחרור עצב רדיאלי ולא נגשתי מפחד והזנחתי מאז.
  עכשיו בחודש האחרון נרדם לי מהמרפק עד כף יד ויש לי כאבים חזקים והיד ממש רדומה עם תחושה של נמלים מה עושים? אני משתגעת גם בעבודה זה ממש לא קל האם לחזור להדסה? מחכה לתשובה זה דחוף זה סבל איום.

  שלום
  ניתן להזריק לאזור להקלת כאב זמנית אך בסופו של דבר אלייך להחליט האם את מעוניינת בניתוח.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת חסוי בתאריך 2 ביוני, 2013

 6. האם ניתן לקבל טיפול בקנביס לפגיעה עצב האולינרי .לאחר שטיפולים אחרים לא ממש עזרו

  מאת מאור בתאריך 31 באוג', 2013

 7. כאב כרוני בבטן אחרי2 טראומות הראשונה בהלה הרגשה של שריפה במרכז החזה באמצע במשך 5 שנים מלווה בדקירות בצד ימין,לפני 10 שנים נשרפתי ממים רותחים בבטן ובחזה בדרגה 2,3 [בעת טיפול בדוד שמש ],סובל עקב כך מחרדה ודיכאון למרות שכל הבדיקות תקינות אני מרגיש עוצמה של שריפה בכל נשימה טופלתי בסימבלטה ללא הצלחה ,ביו פידבק,דיקור מסאז,כרגע אני ללא תרופות אבל משתגע מכאבים ,לא רוצה לחיות,גם השינה לקויה אני יושן 3 שעות בלילה בבקשה תעזרו לי

  מאת אביב בתאריך 25 בדצמ', 2013

 8. שככתי לצין מספר פלאפון בבקשה תחזרו אלי 0543393022 [אביב]

  מאת אביב בתאריך 25 בדצמ', 2013

 9. אני בן 60.5 הרגשתי בכאבים בשוקיים בשנת 1973 כאשר התגייסתי לצה"ל והתלוננתי הרבה אך ללא תועלת.
  לפני 10 שנים אותם כאבים בשוקיים נוספו לידיים וכאבי ראש .
  תיאור בכאב הוא : ידים + רגלים + ראש
  אני מרגיש בחום ומה שהוא שורף למרות שדרגת החום היא רגילה 37 .
  כל הזמן בשנים האלו פניתי לכל הרופאים המקצועיים ששלח אותי אליהם רופא המשפחה( רופא פנמי - גסטרו) ועשיתי כל הבדיקות והצילומים שניתן לעשות כדי לאתר את מקור הבעייה ולצערי ללא תוצאות אלא הכל תקין?
  כדי להקל עלי מהכאבים אני מקבל לפעמים לא כל הזמן חצי כדור ביום Xanagis
  וזה מרגיע קצת .
  יש לציין שלפני חודש וחצי הכאבים מתמשכים כל הזמן, ועוד כאשר אני מתאמץ הכאבים עולים יותר.
  האם לסימנים אלו תשובה ?

  בכבוד רב,

  מאת ראמה בתאריך 30 בינו', 2015

 10. שלום,
  עברתי ניתוח בבטן לפני 5 שנים יש לי צלקת מהפופיק עד שערות הערוה. לאחרונה התחלתי לעשות תרגילי בטן 'פלנק' (בתנוחה של שכיבות שמיכה, אבל על המרפקים בלי לזוז למשך של כ-20 שניות). בהתחלה הכל הלך בסדר ולאט לאט, במשך שבועיים, העלתי את משך הזמן בתנוחה הזאת, הגעתי עד 40 שניות . אבל לאחרונה התחילו לי דקירות בבטן באיזור התחתון של הצלקת (כמ"מ משמאל לצלקת). הפסקתי עם התרגיל.
  השאלה שלי היא: למה זה קורה? והאם יש תרגילי בטן שאני יכולה לעשות ללא חשש?
  תודה.

  מאת דינה בתאריך 8 בספט', 2015

 11. שאלה אני סובל מי כאב ראש חרוני כבר כמעט יותר מי 6 שנים כתוצאה מי תקיפה וחבלת ראש וכול תרופה וכדור שניסיתי נגד כאבים לא עוזר והכאב רק מחמיר מי יום ליום מה אני יכול לעשות אני כבר בדיכאון מי רוב כאבים!?

  מאת אור בתאריך 22 בפבר', 2016

 12. שלום רב
  אני בן 64 סובל מכאבים עזים בגב תחתון מצד ימין. תוצאות CT:
  זיזים גרמיים וצדדיים בגופי החוליות
  עקמת בצורת S
  L2-L3 שינויים ניווניים בסחום הדיסקלי עם ואקום פנומן. בלט דיסק דיפוזי ולשמאל מלווה בהסתיידות לוחץ על השק התקלי, ממלא את הנוירופמינה השמאלית, עם לחץ על השורש השמאלי.
  L3-L4: שינויים ניווניים בסחום הדיסקלי עם ואקום פנומן. בלט דיסק דיפוזי מלווה בהסתיידות לוחץ על השק התקלי, ממלא את הנוירופמינה הימנית, עם לחץ על השורש הימני.
  L4-L5: שינויים ניווניים בסחום הדיסקלי עם ואקום פנומן. בלט דיסק דיפוזי לוחץ על השק התקלי, ממלא את הנוירופמינה משני הצדדים, עם לחץ על השורשים משני הצדדים.
  ספונדילוויסטזיס דרגה 1 ללא ספונדילוליזיס.
  L5-S1: . בלט דיסק דיפוזי ולימין לוחץ על השק התקלי, לוחץ על השורש הימני.
  היצרות של הריציסים עקב היפרטרופיה פצטרית ולגמנטרית.
  שאלתי: מה ההתנהגות הנדרשת במקרה זה להקלת הכאב ומה הטיפול שאוכל לקבל והיכן?
  תודה רבה מראש

  מאת יצחק רימון בתאריך 16 במרץ, 2016

 13. שלום רב
  אני נערה כבת 19 סובלת מכאבים חזקים בכל הגוף, מרכז הכאב הוא בגב אך המקום משתנה ,המפרקים כואבים ואיני מסוגלת ללכת ישר מרוב כאבים כבר כחודשיים וחצי.
  הפעולות הכי קלות כמו לעלות במדרגות או להתקלח הם קשים ולפעמים זה ממש אתגר שלרוב צריכה שמישהו יעזור לי.
  עשיתי הרבה בדיקות ,מבדיקות דם ועד כמה בדיקות MRI וכולן יצאו תקינות.
  הכאבים מתגברים ונחלשים לפי שעות ולרוב לפי מאמץ ,הכאבים תמיד באים בגלים .
  אני לוקחת כמות לא נורמלית של משכחי כאבים ,יום טוב זה יום שמסתכם רק עם שני משכחי כאבים ויום רע נגמר ב6משכחי כאבים ,משחת וולטן וזריקת וולטרן בלי שאני מרגישה בשום הקלה
  החדש שעלה בצבא זה פיברומיאלגיה

  שאלה:איך אני אתמודד עם הכאבים העזים עד לתור לראומטולוג?אני סובלת מכאבים באמת הזויים והגיע למצב של התעלפות איזה כדורים/זריקות וכו יכולים לעזור לי בהתקפי הכאב קשים כשעדיין אין איבחון מוחלט ואיני מצליחה לשאת עוד בקושי ובכאב?

  מאת טל בתאריך 21 באפר', 2016

 14. שלום, בן 27, בריא בדר״כ. סובל כשלושה חודשים מכאבי ראש, כל יום, כל היום. עם תחילת הכאבים ועד היום קיימת הרגשת נוקשות בעורף ובצוואר (אין מגבלות תנועה אבל הצוואר נוקשה כל הזמן, ובסיבובים מוציא ׳קנקים׳). הכאב עצמו החל ככאב שלוחץ על כל הראש ובחודש וחצי האחרונים ממוקד בעיקר במצח ובעורף. תרופות אנלגטיות לא עזרו. טיפול במוסקול וארקוקסיה גם לא עזרו. טיפול בקלונקס עזר וכיום כבר לא. נוירולוג שלל חסר נוירולוגי, אבחן כtension headache, עומד על דעתו שמדובר בכאב שנובע מלחץ נפשי (למרות שאינני נתון בלחץ כלל וכלל) ולבסוף הפנה לmri ראש. אורתופד קבע שעמ״ש צווארי תקין והפנה לmri צווארי. שניהם כאחד לא צופים ממצאים לא תקינים בבדיקות ההדמיה. טיפולי פיזיותרפיה ודיקור סיני לא עזרו. הכאבים פוגעים בתפקוד, ביכולת ריכוז ובמצב הרוח באופן משמעותי. אני משוכנע שמקור הכאב שרירי, למרות שהרופאים שבדקו אותי דחו את הטענה. כיצד עליי להתקדם? מהן האפשרויות הנוספות העומדות בפניי? קבלת המצב כמות שהוא לא אפשרית מבחינתי.

  בברכה,
  רוזן

  מאת רוזן בתאריך 2 בנוב', 2016

 15. שלום,
  אני סובלת כבר שנה וחצי מכאבים ברגל שמאל ללא אבחנה חד משמעית, בת 27 ובריאה. הכאב התחיל בכף הרגל באזור הבוהן רק בלחיצה (הרגיש כמו שטף דם, לא ראו כלום) ולאורך החודשים עד היום הכאב התגבר והתפשט לרגל כולה ואף בעיקר באזור הירך. אופי הכאב הוא יחסית חד, מופיע לאחר מעט פעילות גופנית (רבע שעה הליכה) ומתגבר לאחר פעילות גופנית. בלילה/ במנוחה תמיד כואב ולפעמים יש הרגשת חום.

  התחלתי את הבירורים מאורתפודים מומחי כף רגל - הבדיקות שעשיתי:
  MRI כף רגל -ססמואידיטיס, אולי קרע של 1 ס"מ בגיד FHL ואולי שבר שהיה בעבר והתאחה. אולטרסאונד, EMG ורנטגן כף רגל - תקינים
  המליצו לי לעשות ניתוח להוצאת העצם אך בגלל שהבנתי שלא בטוח שזה יעלים את הכאב החלטתי שלא לעשות בינתיים. לאחר מכן עשיתי המון טיפולי פיזיותרפיה מגוונים לכל הרגל, עד שאמרו במכון שלא יודעים מה הבעיה, שסף הכאב שלי הפך לנמוך מאוד ושהממצאים בכף הרגל לא מסבירים את הכאבים והפנו אותי לבירור נוירולוגי/ ראומטולוגי.

  פניתי לנוירולוגית שהפנתה אותי למגוון בדיקות:
  MRI מותני, MRI גבי, MRI מוח - תקינים
  MRI צווארי - 3 בלטי דיסק קלים מאוד.
  EMG נוסף ברגל - תקין (יש לציין שכאב משמעותית יותר מאותה בדיקה שנעשתה שנה לפני)
  הנוירולוגית אמרה שלא יודעת להסביר את הכאבים ונתנה כדורים להרגעת הכאב בלבד.

  אשמח לשמוע המלצות לגבי השלב הבא שכדאי לי לפנות אליו מבחינת אבחון/ טיפול?

  מאת נועה בתאריך 11 בדצמ', 2017

כתיבת שאלה חדשה