כאב הוא אחד התסמינים הנפוצים ביותר במחלת ממאירות. בשלבים המתקדמים של המחלה כ 75% מהחולים סובלים מכאב תמידי. במקרים רבים הסבל מהכאב הוא הבעיה העיקרית של החולה. היא זו שגורמת לירידה בתפקוד. מונעת מהחולה לצאת מביתו, לקיים קשרים חברתיים ומונעת מימנו לסיים את חייו בכבוד.
הסיבות לכאב ולסבל מרובות. במקום הראשון עומד הגידול והגרורות. הגידולים גורמים ללחץ על איברים בגוף ועל ידי כך גורמים לכאב. מלבד הלחץ על האיברים תאי הגידול גורמים למצב דלקתי סביב הרקמה שמגביר את הכאב. סוג הכאב הוא ביחס למיקום הגידול והגרורות. הכאב מהלחץ מתאפיין מכאב עמום ותמידי המתגבר בתנועה.

כאב גרמי
המקום השכיח לכאב הוא בעצמות. לגרורות במחלות ממאירות רבות יש נטייה להתמקם בתוך עצמות. בתוך העצם הגרורה יוצרת מצב דלקתי, הרס של רקמת עצם  ובניה לא תקינה מחדש של העצם. מאחר ופעילות זו מחלישה את מיבנה העצם נוצרים שברים פתולוגים שמחמירים את הכאב. הגרורות בעצמות שכיחות בעיקר בממאירויות ממקור שד,  ערמונית, ריאות, מעי גס, שהם גם לצערנו בין הממאירויות השכיחות. הכאב הוא תמידי מהדלקת הנוצרת ובנוסף יש כאב עז בהפעלת לחץ על העצם בזמן תנועה.

כאב וויסצרלי/ כאב באיברים פנימיים
מקור נוסף לכאב הוא התמקמות של הגידול או גרורותיו בתוך איברים פנימיים. הגידול בנוסף לתופעות הדלקתיות שיוצר גורם למתיחה של העטיפות של האיבר הפנימי ובכך גורם לכאב. הגידול חוסם את הניקוז מאותם איברים ולכן גורם לגודש שמוסיף למתיחה של עטיפות האיבר והגברת הכאב. גידולים מסוימים כמו סרטן הלבלב גורמים לכאב עקב שחרור של חומרים מעכלים מהלבלב לחלל הבטן. גידולים בכבד ובמערכת המרה גורמים לירידה בסילוק מיצי המרה לגודש כבדי וכאב.

כאב איסכמי/ כאב מחוסר אספקת דם
 בעיה נוספת היא אספקת הדם לגידול ולאיבר בו הוא נמצא. פעמים רבות הספקת הדם לגידול ולאיבר שמקיף אותו לא מספיקה עקב קצב הגדילה המהיר שלו, שמובל לנמק בגידול. שיחרור חומרים הגורמים לדלקת. הלחץ שנוצר על כלי הדם ואף חדירת הגידול לתוכם מקטינים את הספקת הדם לאיברים השונים. דבר זה מוביל לכאבים איסכמים (כאב הנובע מחוסר חמצן לריקמה) ולנמק.

כאב נוירופטי/ כאב עצבי
חדירת תאי גידול לעצבים או לחץ על עצבים ממסת הגידול הינה גם כן בעיית כאב משמעותית, הגורמת לכאב בעל אפיונים עצביים. הכאב המכונה כאב נוירופטי (כאב עצבי) הוא בעל אופי דוקר, חד, שורף, מתפרץ בפתאומיות ומקרין לאותם איברים המעוצבבים על ידי העצב הפגוע. המח ועמוד השדרה הם מהמקומות הנפוצים לגרורות. הגרורות גורמות ללחץ על רקמות מח ומפריעות בניקוז הנוזלים המח. דבר המוביל לכאב ראש עזים במיוחד בבקרים. חדירת הגידולים לעמוד השדרה ולגופי החוליות מובילה לשברים ולחץ של הגידול והעצמות על חוט השדרה ושורשי העצבים היוצאים מימנו. דבר המוביל לכאבים עזים ואף לשיתוק.

זיהומים
פעילות התרופות הכמותרפיות גורמת לדיכוי של מח העצם וירידה בתפקוד המערכת החיסונית של הגוף ובכך הופכת את החולים לרגישים לזיהומים. מבחינת הכאב הזיהום השכיח הוא התפרצות של שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) שהיא מחלה הגורמת לכאב עז עקב פגיעה בעצבים. גם לאחר ההחלמה הלוקחת מספר שבועות יכולה להתפתח תסמונת כאב חדשה ממקור העצבים שנפגעו. הקרנות וכמותרפיה כמו שהוזכרו מעל גורמים לנזק לריריות וחושפים אותם בנוסף לזיהומים הגורמים לכיבים וכאב.

כאבים נוספים מופעים כתוצאה מהטיפולים אותם עוברים החולים: ניתוחים להסרת הגידול או להקטנתו גורמים לכאב כמובן, כמו שנסקר בפרק העוסק בכאב לאחר ניתוח. מירב הניתוחים מבוצעים בבית החזה ובאברי הבטן הפנימיים שהם מהאזורים הכואבים יותר לאחר ניתוח. במקרים רבים המנתחים משאירים נקזים אשר גם הם גורמים לכאב בחולים.

טיפולים כמותרפים מיועדים להקטין את ולהרוג את הגידול. אך פעמים רבות הם פוגעים גם ברקמות אחרות. התרופות הכמותרפיות גורמות בהרבה מיקרים להרס של ריריות. הרס הריריות בפה ובבית הבליעה גורמות לסבל קשה לחולים בייחוד באכילה ודיבור. בנוסף סוגים מסוימים של התרופות הכמותרפיות גורמות לנזק למערכת העצבים ובמיוחד לעצבים הקטנים בקצות הגפיים. דבר גורם לכאב נוירופטי כפי שהוזכר מעל.

הקרנות הם שיטה טיפולית נוספת להקטנה והרס של גידולים. אך לעיתים הם גורמים לפגיעה ברקמות הסובבות את הגידול. ריריות רגישות במיוחד להקרנות, וכאשר ההקרנה היא לאזור הצוואר נפגע בית הבליעה. בנוסף אנו רואים פגיעה בעצבים. הופעת הכאב העצבי לאחר הקרנה יכולה להיות מאוחרת ולהופיע לאחר חודשים מזמן הקרינה.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 20 שאלות בנושא כאב במחלות ממאירות

 2. אני סובל כאבים קשים בעיקר בצלעות ובזרועות ועצם בכל השלד.
  לדאבני קבעו שיש לי סרטן בערמונית ותאים סרטניים בעצמות השלד. אני מחכה לתשובה לסיופסיה שעשיתי על מנת לקבל טיפול(הורמנלי?) אבל בינתיים אני סובל מכאבים עזים ולוקח רק אקמול שעוזר לכמה שעות בלבד.אני מבקש עזרה עצה או טיפול לכאבים
  .בתודה איתמר

  שלום
  יש בהחלט לטיפול יותר משמעותי בכאב מעבר לאקמול. פנה לאונקולוג שלך או למרפאת כאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת איתמר בתאריך 19 בספט', 2011

 3. שלום וברכה אבי חולה סרטן גרורתי באונה הימנית של הכבד, פיזור בטני ופיזור באגן.
  יש לציין שלפני שלוש וחצי שנים עבר עבר כריתת תהליך שאתי במעי הגס וכימותרפיה וחזר לחיים רגילים לחלוטין.
  כרגע המחלה שוב חזרה בצורה הרבה יותר חריפה ואבי כבר קיבל 3 טיפולים כימותרפיים באווסטין ואוקסלפלטין (טיפול מאוד אגרסיבי) אבי סובל מכאבים חזקים ביום יום הכוללים כאבים מתפרצים ברמות גבוהות הוא נוטל אוקסיקונטן, וקניבס ומודל ועדיין זה לא נותן מענה.
  האם לדעתך הוא מקבל טיפול מקיף לכאב? ובכלל?

  מאת אורטל בתאריך 25 בספט', 2011

 4. האם טיפול ביתי בלייזר רף ("בי קיור")עוזר לכאבי אגן?

  שלום עמוס
  כאבי אגן זו הגדרה מאוד רחבה. טיפול ביתי בלייזר רך יעיל אבל תלוי באבחנה.
  בדרך כלל חדירת האלומה היא מספר סנטרימטרים בלבד
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת עמוס ל בתאריך 22 במרץ, 2012

 5. שלום רב,

  אימי, מרים, בת 80, חולה 10 שנים במולטיפל מילומה. בשנתיים האחרונות הכאבים הוחרפו, וכיום הם מאוד קשים. אימי מעשנת קנביס כ-3 חודשים, אך לצערינו אין שיפור ברמת הכאבים. שיפר בכאבים. האם ניתן לקבל מענה אחר/נוסף לכאבים?
  תודה, ליאת 050-6581006

  שלום
  בהחלט יש תרופות רבות שיכולות לעזור. פני לרופא הכאב שרשם לאימך את הקנביס. או לכל מרפאת כאב אחרת. ניתן להשתמש בתרופות אופיואדיות ובתרופות נגד כאב עצבי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ליאת בתאריך 12 בנוב', 2012

 6. שלום ד"ר אבא שלי חולה בסרטן בבטן עבר לפני חצי שנה ניתוח להסרת מעי הד ס 60 סמ לפני חודש חזרה לו המחלה בבטן ולוחצת על הכליה התקנו לו נפרוסטום על מנת להציל את הכליה השמאלית כרגע מורכב הנפרוסטום וכואב חו שם כל הזמן וסובל מכאבים מקבל מדבקה של 100 ומדי פעם וובן לרגיעה שאלתי היא האפשר לתת לו בונדורצים על מנת שירדם קצת האם הכדור שינה יפגע לו באיברים הפנימיחם או בכליה תודה סימה

  שלום
  ניתן בהלט כדי שלא יסבול
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת סימה בתאריך 18 באפר', 2013

 7. שלום אני חולת סרטן יש לי כאבים בעמוד שידרה שמקרינים לצלעות.הייתי רוצה לדעת אם אתם עובדים רק פרטי או אפשר לבוא אליכם דרך הקופה?

  שלום
  ניתן להגיע דרך קופות. כללית משלמים 100 ש"ח והקופה משלימה ישירות לרופא. במכבי משלמים 1000 ש"ח והקופה מחזירה למטופל כ80% (לברר עם הקופה) לגבי מאוחדת ולאומית, יש לבדוק באופן ספציפי.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת ורד בתאריך 10 ביוני, 2013

 8. האם מותר לתת לחולים אונקולוגיים זריקת וולטרן לכאבי בטן(הרופאים במחלקה אסרו עלי לתת לחולה זריקת וולטרן למרות שזה הדבר היחיד שעזר לה לאחר מינונים יפים של מורפין בוריד כיוון שלחולים אונקולוגים לפי מחקרים יש סכנת דימום גדולה ופגיעה בכליות-תפקודי הכליות של החולה תקינים)
  אנא אם אין איסור הם מבקשים עדות מוכחת.
  תודה רבה

  מאת עומר בתאריך 5 בנוב', 2014

 9. כאבעם עזים בצלעות ובצוואר - התפרצות העאב מדי 5-6 שעות , מטופלת בטרגין ובאוקסיונטין {גורם לעצירות קשה } הטרגין פחות עצירות ובנוסף כעבור 3-2 שעות אופטלגין או אדוויל ושוב כעבור 6 שעות טרגין וחוזר חלילה נעזרת בקנביס (מחביאה זאת מילדיי ובמיוחד מהבן בגיל העשרה -אז לא ניתן לי לעשן בבית בחופשיות בהחבא - והמצב מכל הבחינות בלתי נסבל - מציתי את כל הטיפולים ההקרנות -בצעתי את המקסימום לא ניתן להמשיך - גם לזה יש גבול - מה ניתן לעשות = אנא עזרתך !

  מאת מיכל סבאג בתאריך 11 בנוב', 2014

 10. בעלי חולה סרטן ריאות עם פיזור משני, סובל מאי ספיקה ברגל. סובל קשות שריפות בכפות רגליים מלווה בכאבים חזקים ביום ובלילה. נוטל כדורים להרגעה גאבאפנטין ולעיתים גם טיפות תרמדול. ולא עוזר .
  מה ניתן לעשות? .

  מאת ציפי בתאריך 4 ביוני, 2015

 11. אני סובל מכאב עצבי בכף הרגל.
  האם בי קיו לייזר יעיל לטפול בכאב זה?
  האם זוסטריקס יעיל?
  משהו אחר?
  תודה

  מאת מיכאל בתאריך 18 בפבר', 2016

 12. שלום רב.
  היתי חולה בסרטן שד לפני כ10 שנים ועכשיו יש לי כאבים חזקים כבר שלושה שבועות בגב התחתון שמקרין לי לרגל וגם כתף ימין החלה לכאוב לי האם זה יכול להעיד על חזרה של הסרטן?

  מאת נעמי בתאריך 11 באפר', 2016

 13. בעלי עבר כריתת חלק גדול מהקיבה הוא מקבל הקרנות וכימו בקסלודה כדורים לאחר כל טיפול תוקפים אותו כאבים עזים באיזור הבטן אקמול בקושי עוזר יש לו רעידות בכל הגוף סוג של צמרמורות עבר בדיקות הכל תקין

  מאת שרה בתאריך 9 ביוני, 2016

 14. אימי בת 70 חולת סרטן הרחם עם גרורות לאגן,מטופלת הכימותרפיה,קיבלה זריקות לחיזוק המערכת החיסונית,ומאז התחילו כאבים עזים בגב ובראש ובצוואר "כמו פטישים"האם זה נורמלי? מעיד על משהו אחר?ממש מודאגים

  מאת חני בתאריך 13 בנוב', 2016

 15. שלום רב, אבי חולה סרטן הלבלב כבר שנתיים. עבר ניתוח וויפל מורכב ומאז בטיפולים כמוטרפיים.
  כבר 5 חודשים ללא טיפול כי נאמר לו שאין כל כך מה לעשות וטיפולים מועילים- אין.
  בבדיקות שנעשו לפני כמה חודשים גילו שיש גרורות בכבד.
  בשבועיים האחרונים סובל כאבים באזור הכבד והניתוח אותם מגדיר כמו צירים. הם מגיעים מידי פעם וגורמים לו להתפתל.
  הרופא שלו נתן לו כדורים נרקוטים משככי כאבים ולא יודעת עד כמה יעילים…
  עדיחן מרגיש כאבים. מה עושים? האם כדאי להמליץ על קנאביס?

  מאת רונית בתאריך 17 בנוב', 2016

 16. שלום אחותי חולת סרטן מסוג הודצקין לימפומה
  היא אחרי טיפול כימו , וביום שישי קיבלה חיסון לחיזור מערכת החיסון
  ומאז היא סובלת כאבים מאןד מאוד חזקים בעצמות . היא קיבלה משכך כאבים ב בכל דרך אפשרית מורפיום , אופטלגין ,זריקות כדורים
  ושום דבר לא עוזר הכאבים לא פוסקים ובלתי נסבלים .
  האם יש קשר לחיסון של חיזוק מערכת החיסונים ? ולמה שום תרופה לא משפיעה?

  מאת דנה בתאריך 14 באוק', 2017

 17. שלום לאמא שלי יש גידול בושט אדנו . היא לאחר שבוע מסיום ההקרנות וסובלת מכאבים פנימיים קשים הגורמים לחוסר תיאבון וקשיי תפקוד. היא לוקחת אוקסיקוד ואופטלגין וזה מרגיע רק לשעתיים בערך. ממה זה נובע ואיך טפשר למנוע.

  מאת מיטל בתאריך 26 במאי, 2018

 18. כאב בגב חולה סרטן ריאות.
  שום דבר לא עוזר - תרופות,עירוים,הזרקות -שום דבר לא עוזר.
  שמעתי על זריקות בוטוקס .
  האם זה יכול לעזור ומי מבצע את זה?

  מאת ג"ורג בתאריך 10 ביולי, 2018

 19. חליתי בסרטן הרחם ב2004 ב2014 סרטן בעצם בירך.ב2017 גידולים בבטן שהוסרו שטתה הורמונים ארימידקס.יש לי סכרת מטופלת .כרגע יש ל הצירות בחולי 4 ו-5 כאבים שמקרינים לרגליים ולכל האגן אני פוחדת מן המחלה האם בפט סיטי זה מראה מספיק שהמחל לא פגעה בעמוד השדרה ומה זה הכאבים שזה מקרין בגב תחתון,אגן ורגליים בצד שמאל איפה שעברתי ניתוח והוחלף לי העצם ממפרק הירך ועד הפימור הלחץ יותר על העצב . בתודה.

  מאת שושנה בתאריך 8 בדצמ', 2018

 20. אבי חולה סרטן שלפוחית שתן גרורתי
  סובל מכאבים חזקים ביותר בבטן תחתונה מפשעה וגב תחתון,
  קיבל מדבקות דורג'זיק 200 ולכאב מתפרץ 10cc אוקסיקוד ו2 cc אופטלגין ועדיין לא מאוזן מבחינת כאב
  הוחלט להפסיק את המדבקות ולעבור לטרגין 60 בבוקר ו40 בערב
  יום לאחר הורדת המדבקות והתחלת הטרגין הוא הרגיש רע מאוד הכאב לא הפסיק לרגע חווה תחושות אובדניות וחרדות קשות מאוד, מה שלא היה לפני
  שאלותי הם:
  כמה זמן לוקח לגוף להתרגל למעבר?
  האם זה בגלל ההפסקת המדבקות הפתאומית ?
  האם טרגין ומדבקות דורג'זיק עובדים על אותו מנגנון לשיכוך כאב?
  מה אפשר לעשות כדי לעזור לו?

  מאת שלום רב בתאריך 21 בפבר', 2019

 21. שלום רב..
  מאובחנת חדשה בסרטן ריאות דרגה 4 מנסה כמה שיותר לשמור על אופטימיות רק שהכאבים מגרורה בצלע הורגים אותי שותה מלא נורופן אופטלגין רוקסט פלוס תרגין 10 מ'ל וכללוווםםם פשוט כאבים שמוציאים אותי מדעתי לא יכולה לישון לא יכולה לשבת לא יכולה לעמוד נסיעה קצת ארוכה פשוט סייווטטט…מ אני עושה מ לבקש שכבר יבינו שזה כאב בלתי אפשרי ואני ככה כבר כמה חודשים …פשוט לא הגיוני שגם להתמודד עם מחלה נוראית שזה דבר אחד אבל גם עם כאב זה פשוט מייאשש …בבקשה מה לבקש שיעזור לכאב

  בתודה ..אתי

  מאת אתי בתאריך 1 בדצמ', 2019

כתיבת שאלה חדשה