לא ניתן לפרט במסגרת זו את מלוא מגוון המנגנונים המוצעים כאחראיים להתפתחות הכאב העצבי, אך ננסה להסביר בשפה פשוטה כמה מהם. כל כאב כרוני מתאפין בהתעצמות של הכאב לאורך זמן. הסיבה לכך היא התפתחות של רגישות יתר לכאב. תופעה זו של רגישות יתרה מתפתחת לאורכה של מערכת העצבים. כל גירוי כאב מתמשך גורם לשינויים באיזור קולטני הכאב ברקמה הפגועה, בגופי התא העצבי, בחוט השידרה ובמרכזי הכאב במח. דוגמה פשוטה לכך היא למשל כוויה. שבה מירב השינוי הוא ברמת הקולטנים ותופעה דלקתית סביבה. השינויים הללו גורמים להתעצמות תחושת הכאב מכל נגיעה ולו הקטנה ביותר.

באופן נורמלי לגוף יש מנגנוני תיקון ודיכוי שמעלימים את השינויים הנ"ל (כי אחרת היינו ממשיכים לסבול מכל כאב שחווינו בחיינו). בפגיעות עצביות המנגנונים הרבה יותר משמעותיים והשינויים נמשכים לאורך זמן. מאחר והמערכת העצבים, האחראית על ההעצמה של הכאב והפסקתו בהמשך היא הנפגעת, התיקון קשה יותר ולפעמים לא מתאפשר. מבחינה מכנית ניתן לדמות את מערכת העצבים כמערכת של חוטי טלפון מבודדים הנעים יחדיו בצברים בתוך צינורות שמוליכות אותם מהמח לרקמות ומהרקמות חזרה למח. בזמן של פגיעה בעצב יכולים להיווצר מספר מצבים שבהם יש הרס מוחלט או חלקי של כל אחד מחלקי המערכת. רקמת עצב יכולה לגדול שוב במידה ורק השלוחות והרקמות סביבן נפגעו, ואילו גוף התא לא נפגע. קצב הגדילה של עצב הוא  כ1-2 מ"מ ליממה, והגידול מחדש יכול לכן לקחת זמן רב (פגיעה בעצב באיזור הישבן יכולה לקחת עד שלש שנים להחלים ולאפשר לשלוחות העצב לגדול חזרה לכף הרגל). הגדילה מחדש של עצב היא חלק מההחלמה, אך לפעמים הם חלק מהבעיה.

שלוחות העצב (אקסון) הגדלות מחדש לא תמיד גדלות בצורה סדירה. לחלקן אין רקמות בידוד, כך שהן יוצרות מעין קצר עם שלוחות אחרות לא מבודדות. על ידי כך גורמות לתחושה שאינה כאב לעבור למסלול של כאב או להיפך. כאשר רקמות החיבור המובילות את שלוחות העצב נהרסות השלוחות שגדילות מחדש ממשיכות לגדול ללא אבחנה ויוצרות מיבנה כדורי הנקרא נוירומה שרגיש לכל מגע ולעיתים מופעל באופן עצמוני וגורם לכאב עז. השינויים במערכת העצבית אינם רק מיבניים, רובן הוא בשינויים כימיים המתרחשים על מעטפות התאים ובגופי התא. השינויים הללו גורמים לתאים לפתח גריות יתר (היפראקסיטביליות) של העצב (משמעו כי גירוי שבדרך כלל לא היה מועבר דרך העצב, עתה יכול לעבור וביתר עוצמה). נראה כי לתעלות נתרן סידן ואחרות קיים חלק מרכזי בהתהוותה של גריות היתר ההיקפית (מנגנונים אלו חשובים להבנה של דרך פעילותן של תרופות הפועלות כנגד כאב עצבי). בנוסף מתפתחת גריות יתר של תאי עצב תחושתיים בחוט השדרה, ויתכן שגם באתרים גבוהים יותר במערת העצבים המרכזית. שינויים אלו מושרים על ידי חומצה אמינית בשם גלוטמאט וכנראה שגם על-ידי חומרים אחרים.

מנגנון חשוב נוסף הנפגע בזמן פגיעה עצבית הן המערכות המדכאות הולכה במערכת העצבית. באופן נורמלי ישנם מסלולים עצביים במח ומסלולים היורדים מהמח לחוט השידרה, שתפקידם הוא לדכא את ההולכה של גירויים מהרקמות לכיוון המח (כדי לדכא גירויים בילתי פוסקים כמו לדוגמא תחושת מגע הבגד על גופינו). בפגיעה עצבית יש ירידה בפעילותן של מערכת אלו שחלקן מדכא הולכת כאב.  חלקן של התרופות מנסה לטפל דרך המנגנונים הללו, אם כי מנגנונים אלה טרם הובהרו די צרכם.

המרכז הארצי לרפואת כאב www.pain.co.il - קביעת תורים בטלפון 077-7779222

שלח להדפסה שלח להדפסה | שלח כתבה זו שלח כתבה זו

 1. 39 שאלות בנושא מנגנוני הפגיעה בעצב

 2. לפני שלושה שבועות אובחנה בירך קרוב למפשעת, שלבקת חוגרת. הרופא לא הזכיר זווירקס והציע להתרחץ בסבון עדין של תינוקות ולמרוח קרם לחות. הכאבים התחילו רק לאחר שהופיעו שלפוחיות, בתחילה בהבזקים של צריבה חדה וכאב לאורך ציר רגל שמאל שהפריע לי למצוא תנוחה בזמן השינה. היום השלפוחיות יבשו ונשארו עדיין גלידים שלא נשרו אבל הצריבה "שורפת" ללא הרף כל היום. משככי כאבים רגילים לא עוזרים ואני משתמש בכדורי כדי להרדם. אני חושש שנגרם לי נזק עצבי בלתי הפיך , האם הנחתי נכונה ומה ניתן לעשות.
  תודה 

  שלום
  בהחלט יכול להיות שנגרם נזק לעצבים אבל לרב הוא אינו בילתי הפיך. יכול להיות כי הכאב ימשך זמן רב. ניתן לטפל בכאב באופן סימפטומטי. פנה לרופא המשפחה או לרופא כאב.
  בברכה,
  ד"ר איתי גור אריה
  ד"ר סילביו בריל
  המרכז הארצי לרפואת כאב
  קביעת תורים: 077-7779222

  מאת מאיר שבתאי בתאריך 1 ביולי, 2012

 3. אני בת 16 ולפני 3 ימים נסגרה על הזרת השמאלית שלי דלת של ממ"ד, וזה גרם לשבר פתוח עם תלישה. קיבעו לי את העצם ותפרו 5 תפרים. לכאבים נתנו לי אופטליגין, אני לוקחת 2 כדורים כל פעם שכואב וזה לא משפיע עלי כמעט. מה אני יכולה לקחת במקום שיעזור לי עם הכאבים?

  מאת יובל כהן בתאריך 1 בפבר', 2013

 4. ה בת עברה תאונה דרכים ועברה שיקום בבית חולים עקב כך היד שלה נפגעה העצב כול הטפולים לא הועילו היד לא מזיזה מה עלינו לעשות יש איזה טפול לעצב או נתוח

  מאת אנט בתאריך 11 בפבר', 2013

 5. שלום רב,
  עברתי MRI לפני שנה וחצי ולאחריו המליצו 2 מנתחים על ניתוח עמוד שדרה צווארי.
  מאז המשכתי להתאמן בחדר כושר ולפני מס' ימים במהלך אימון הרגשתי דקירה בכתף ימין ומאז אין לי תחושה בכף יד ימין וזרמים חזקים. היה ונקרע העצב או נזק לעצב האם אחרי הניתוח (קדמי)ניתן לשקם את העצב ושתחושת הנימול והזרמים יעברו?המנתח אמר שהניתוח לרוב משמר מצב קיים ולא בהכרח ישפר את מצב הנימול בכף היד ובזרוע. האם אכן כך?האם יש דרך לשפר המצב?

  מאת ציון בתאריך 15 בספט', 2013

 6. האם לקיחת גאבאפטין באופן קבוע מזיק בהמשך

  מאת זנט בתאריך 22 ביולי, 2014

 7. לפני כחמישה חודשים וחצי עברתי ניתוח בכף הרגל במהלך הניתוח חתכו לי את הרצועה המטאטרסלית שעוברת בין מסרק שלוש לארבע בכדי לשחרר לחץ שהיה על העצב.
  מאז הניתוח אני סובל מכאבים בין האצבעות וגם מתחת לכף הרגל באותו אזור
  לפני כחודש הלכתי לביקורת אצל המנתח והוא אמר לי שעד שנה אחרי ניתוח מסוג זה סביר שיהיו כאבים
  שאלתי האם יש משהו שאני יכול לעשות בכדי להפחית/להעלים את הכאב או לחכות בסבלנות?

  מאת אברהם רוזנברג בתאריך 20 באוג', 2014

 8. לפני כחמישה חודשים וחצי עברתי ניתוח בכף הרגל במהלך הניתוח חתכו לי את הרצועה המטאטרסלית שעוברת בין מסרק שלוש לארבע בכדי לשחרר לחץ שהיה על העצב.
  מאז הניתוח אני סובל מכאבים בין האצבעות וגם מתחת לכף הרגל באותו אזור
  לפני כחודש הלכתי לביקורת אצל המנתח והוא אמר לי שעד שנה אחרי ניתוח מסוג זה סביר שיהיו כאבים
  שאלתי האם יש משהו שאני יכול לעשות בכדי להפחית/להעלים את הכאב או לחכות בסבלנות?

  מאת אברהם רוזנברג בתאריך 20 באוג', 2014

 9. שלום לכם.
  אני בן 69. חולה אנקילוזינג ספונד' שאובחן בגיל 29. כל השנים מתנהל בטיפול שמרני, שחיה, תרגילים יישורים ועוד. בשנים האחרונות התחברו החוליות וכאביי התגברו. הצוואר מקובע ומעוקצץ כל הזמן עם הקרנה קבועה לכתפיים, אני מתקשה בתנועת הצוואר ויש לי רדימויות בידיים.
  בגיל 41 עברתי גם לימפומה מסוג הודג'קין דרגה 4-B עם נפגעו קשה חוליות ל-4 ול-5.
  קיבלתי הקרנות לחוליות וכשנה טיפולים כימיים. (ההקרנות עשו חור בחוליה)
  בגיל 50 מחלה נוספת -דלקת חריפה במסננים של הכליות (Minimal change) שטופלה בקורטיזון עד 60 מג.
  אוסטיאופורוזיס T.score -2.6-(החוליות לא נבדקו).לאחרונה בבדיקת דם לשיחלוף עצם מצאו שאני בסיכון גבוה לשבר בירך.
  בשנים האחרונות, הכאבים בגבי התחתון גברו מאוד ואני נאלץ לנוח כל כמה מטרים ובעליה הכי קטנה, אני נעצר. יש תופעות חדשות של התכווצויות בשוקיים, רדימויות ברגליים, נימולים באצבעות,בקרסול רגל ימין חותך כמו עם סכינים, דורבניים בעומק שתי כפות הרגליים באופן סימטרי ובעיקר בעיקר בחודשיים האחרונים, זורק לבוהן רגל ימין וכאב שורף מאוד שמקפיץ אותי ויכול להמשך דקות ארוכות בהתקפים חוזרים ונשנים לבוהן. זה יכול לקרות פעם פעמיים או 10 פעמים ביום. ובעיקר בלילה לא מאפשר לי לישון.
  נתנו לי ליריקה ואסיבל שמרדימים אותי בלילה אך ביום אינם מבטלים את הבעיה עם הבוהן, ואני ישנוני כל היום. שלחו אותי לסיטי אחרי שלפני כשנה וחצי כבר עשיתי זאת וגם לפני כן לא מעט צילומי רנטגן כולם הראו נחיתה של חוליה 4 ומחיקה של חוליה 5 עם דיסק נוסף וכן ניוונים קשים ביותר.
  שאלותיי הן:
  1.האם יש ניתוח שיכול לבטל את השפעת העצב שזורק לבוהן.
  2. האם מותר במצבי אפידורל.
  3. האם מותר לקבל זריקות קורטיזון לאור חירור העצם ותוצאות השיחלוף.
  4. אם יש תרופה שיכולה למנוע את ההשלכה הקשה הזאת לבוהן שמפריעה לי הכי הרבה.

  בתודה
  עמיאל

  מאת עמיאל בתאריך 22 בספט', 2014

 10. נ.ב. המשך למכתבי מלפני רגע.
  1. לציין שחוליה l-5 עוברת ישר ל-S1
  2.האם יש טעם לבצע סיטי כי לא מזמן עשיתי והבנתי שהיא מסוכנת ביותר ואני אף חושב שבגלל האצבע הקצרה על ההדק, רופאים שלחו אותי לבצע הרבה צילומים על כל תלונה שלי. האם צילום אמ אר איי יכול לספק תשובות לאורטופד שחוקר את מקרה הבוהן?
  סליחה ותודה
  עמיאל

  מאת עמיאל בתאריך 22 בספט', 2014

 11. כתגובה מידית לקיום יחסי מין לא מוגנים בהם הבחור החדיר את אצבעותיו שלא נאמר כל כף היד וזה הרגיש כואב במיוחד יש לי עד היום כאבים שמחמירים (זה קרה לפני 10 חודשים) הכאב הלך וחזר הכאב הוא שורף ולוחץ בבטן תחתונה ובגב.עשיתי אלפי בדיקות גינקולוגיות בהם לא נמצא שום כלום ואני מאוד מייואשת כי הכאב הוא כרוני . ישנם הפרשות מהנרתיק אך ללא ריח ובבדיקה מיקרוסקופית למחלות מין לא נמצא דבר, הגעתי גם לביופסיה . אני סובלת כל שניה כל דקה אנא עזרה כיוון מה עליי לעשות והאם יכול להגרם פגיעה בעצב במצב כזה ?

  מאת חסוי בתאריך 24 בספט', 2014

 12. שלום רב, לפני כ-10 ימים עברתי עקירת שן רגילה בלסת התחתונה. מאז העקירה יש לי כאבים חזקים בעצב שבלסת התחתונה,מתחת לאוזן, דבר המקרין על האוזן וכל האזור עד לאיזו נקודה בראש למעלה. אני לוקחת אנטיביוטיקה כבר 3 ימים,אך אין שיפור. הייתי אצל רופא השיניים אתמול, ואחרי X-RAYS הוא אמר שהכל נראה תקין, אינו רואה דלקת ,או משהו שיכול לגרום לכאב. לדעתי נפגע לי איזה עצב שם. מה ניתן לעשות? האם זה יתרפא ע"י אנטיביוטיקה? האם זה מסוכן? תודה מאוד, עדנה.

  מאת עדנה בתאריך 17 באוק', 2014

 13. שלום רב
  עברתי ניתוח פריצת דיסק אל 3.4 הניתוח הצליח ולאחר 3 ימים גב תחתון מנגודת הניתוח ימינה ומטה עד איזור העכוז רדום חלקי ואף כואב. נאמר לי יש מצב חוסר רגישות או יתר רגישות.
  מאז ארבעה חודשים אין שיפור והמצב החמיר בעקצוצים בכל הגוף.
  אנא האם יש טיפול להחזרת המצב לקדמותו. מה עלי לעשות. מוכן להגיע לייעוץ באשר להמשך טיפול לאחר תשובתכם
  תודה אילן

  מאת אילן בתאריך 13 בדצמ', 2014

 14. שךום רב.אני לפני שנה עשיתי 2 השתלות בלסת תחתונה. ההשתלות נכשלו. אבל אני שנה שלמה לא מרגשה טוב. אני סובלת מתוחושות שרפה, גרוד, קוצים. זה קרה לי אחרי השתלה.ת שיניים. שאלה?-זה קשור להשתלה ואיזה טפולים מקבלים? תודה וברכה.שרה.

  מאת שרה רחמני בתאריך 29 בינו', 2015

 15. שלום רב.אני לפני שנה עשיתי 2 השתלות שיניים בלסת תחתונה. ההשתלות נכשלו. אבל אני שנה שלמה לא מרגשה טוב. אני סובלת מתוחושות שרפה, גרוד, קוצים. זה קרה לי אחרי השתלות שיניים. שאלה?-זה קשור להשתלה ואיזה טפולים מקבלים? תודה וברכה.שרה.

  מאת שרה רחמני בתאריך 29 בינו', 2015

 16. לפני כחודשיים נחתכתי בכף היד באופן עמוק כולל פגיעה בעצב יש לי תחושה חלקית באצבע ומידי פעם זרמים וכאבים התחושה בעצב הולכת ומשתפרת כמה זמן צפוי לי לסבול את הכאבים והזרמים בתודה

  מאת משה בתאריך 15 באפר', 2015

 17. שלום רב .אני לפני שנה וחצי עשיתי 2 השתלות שיניים. בצד ימין לסת תכתונה. ההשתלות נכשילו. אחרי חודש רופא הוציע בחזרה בגלל הייתה דלקת חריפה. מאז עדיין נשר לי נפוחות בפנים וישלי כול מני תכושות שורף מגרד דוקר. מה עושים? אני אשמח מאוד לקבל עזרה. תודה וברכה שרה.

  מאת שרה רחמאני בתאריך 30 באפר', 2015

 18. לפני 3 שבועות נחתכתי מסכין בחלק הרדיטלי בשורש אצבע 4.
  מאז יש לי תחושת הרדמות בחצי אצבע ותחושת זרם אם נוגעים באזור הפצע. כל התופעות האלה הורגשו מיד. אך במיון החליטו רק לתפור ולא לעשות שום דבר. לאחר 3 שבועות (לפני יומיים) הלכתי לאורתופד מומחה לכף יד והוא הפנה אותי למיון לנתח.
  האם זה הכרחי? למרות שההרגשה השתפרה? האם זה מאוחר מדי ללכת לניתוח עכשיו? עד כמה קריטי זה להמתין עם התהליך כדי לבדוק אם זה עובר מעצמו? יש לציין שהאורתופד וגם במיון לא עשו שום בדיקות. רק על סמך הסימפטומים שהצגתי.
  תודה רבה אשמח לתשובה במהרה…אני בלחץ

  מאת שני בתאריך 9 ביולי, 2015

 19. שלום. לפני חודשיים עשו לי בבית חולים עירוי באמא היד הכחילה והתנפחה וכאבים היו נוראים כשבוע לאחר שבוע פחת הכאב וירד הנפיחות העירוי נעשה לצורך בדיקת דם ולהמשך טיפול אבל לא היה צורך בהמשך האחות היתה חסרת אחריות כשהכניסה את העירוי ואפילו האחות אשרה את זה שהיד אכן תכאב וכו' עכשיו יש לי עדיין. כאב בכל האמא ומלמול אורטופד אמר לי שיכול להיות שנפגע העצב האם זה הפיך ויעבור תודה שלום

  מאת שלום בתאריך 9 בספט', 2015

 20. שלום. לפני חודשיים עשו לי בבית חולים עירוי באמא היד הכחילה והתנפחה וכאבים 
  היו נוראים כשבוע לאחר שבוע פחת הכאב וירד הנפיחות העירוי נעשה לצורך בדיקת 
  דם ולהמשך טיפול אבל לא היה צורך בהמשך האחות היתה חסרת אחריות 
  כשהכניסה את העירוי ואפילו האחות אשרה את זה שהיד אכן תכאב וכו' עכשיו יש 
  לי עדיין. כאב בכל האמא ומלמול אורטופד אמר לי שיכול להיות שנפגע העצב האם 
  זה הפיך ויעבור תודה שלום.

  מאת שלום בתאריך 9 בספט', 2015

 21. לפני שנה וחצי עברתי תאונה והעצב של הקרסול ניפגע האם העצב ישלים תהעצמו והא קרסול יפסיק ליפול

  מאת נחהמ בתאריך 6 באוק', 2015

 22. לפני שנה וחצי עברתי תאונה והעצב של הקרסול ניפגע האם העצב ישלים תהעצמו והא קרסול יפסיק ליפול

  מאת נחהמ בתאריך 6 באוק', 2015

 23. בהמשך לשאלתי מ 9 ספטמבר לגבי עירוי באמה מדוע לא קיבלתי תגובה/ותשובה תודה שלום

  מאת שלום בתאריך 6 בנוב', 2015

 24. שלום רב. סולם נפל על עובד. בדיקת EMG הראתה פגיעה עצבית בשורש כף היד. בדיקת MRI הראתה פגיעה בכתף ימין ו CT הראה פגיעה בעמוד שדרה צווארי. נכות זמנית קבעו 30% כתף ו-30% עמוד שדרה צווארי. ובקשר לאצבעות קופצות קבעו שאין קש"ס. ביציבה קבעו 10% עמוד שדרה צוארי והחליטו שניתן לעבוד למרות שרופא תעסוקתי טען שלא ניתן להמשיך לעבוד בצמתכונת הקיימת. בעבודה לא מצאו לי תפקיד חלופי והתפטרתי. הגשתי ערעור, על הנוירולוגי (אצבעות קופצות) והכתף. איך ומה להגיד בועדה בקשר לקש"ס של הפגיעה העצבית בשורש כף היד.

  מאת קוקי בתאריך 21 בדצמ', 2015

 25. שלום

  לפני 8 חודשים עברתי ניתוח לקיצור קבה (שרוול) ולפני כחודש התחיל נימולים ביד הימנית שהתפשט תוך כמה ימים ליד שמאל ולרגליים. היום הנימולים כבר מלווים בכאב תמידי. במיוחד באצבעות. הרופאים סבורים כי זה נובע מחוסר ויטמינים אך כל הבדיקות יצאו תקינות. עשיתי גם בדיקה לתסמונת הקרפלית שחזרה תקינה. הכאבים הופכים מיום יום לבילתי נסבלים. אינני יכולה להחזיק עט ולכתוב, אנני מצליחה לשון יותר מכמה שעות בודדות כי הכאב מהיר אותי. גם תרופות כמו רוקסט פלוס לא מועילות ולא מרדימות את הכאב. אני ממש מיואשת ונכנסת לדיכאון.

  מאת מרין בתאריך 30 בדצמ', 2015

 26. לפני חצי שנה עברתי ניתוח בקע דו צדדי ןלאחר יום הרגשתי בירך שרפה חזקה עברתי m.r.i גב לא נמצא שום ממצא בנוסף עברתי גם e.m.g והיה תקין וגם דופלקס היה תקין מאותו יום הירך רדומה ומידי פעם יש לי כמו זרם ברגל אני מוגבל גם בתנועות חדות כמה זמן זה יכול להימשך והאם מותר לעשות כושר תודה

  מאת גיא בתאריך 9 בינו', 2016

 27. האים ניתן לטפל בפגיעה עצבית? החולה המדוברת חולה אונקולוגית. עם כאבים.מטופלת במשכחי כאבים. לפני חצי שנה היד ננחלשה מהכתף. יכשיו היד לא מתפקדת כלל. נאמר לנו שיש פגיעה עצבית. מה ניתן לעשות .
  תודה רבה

  מאת אסתר בתאריך 12 במרץ, 2016

 28. למי אפשר לפנות .

  מאת אסתר בתאריך 12 במרץ, 2016

 29. לפני כחודשיים עברתי ניתוח אורטוגנטי בשתי הלסתות עקב מנשך הפוך. לפי הבנתי תעלת העצבים בלסת התחתונה נחתכה בשתי צידי הלסת. עקב כך יש לי חוסר תחושה בכל אזור הסנטר, החניכיים, דפנות הלחיים הפנימיות וחלק קטן בלשון. השאלה שלי תוך כמה זמן אפשר להעריך איחוי מלא אם בכלל של האזור? והאם ניתן לזרז את האיחוי באופן תרופתי או פיזיותראפי?

  מאת שלי בתאריך 5 באפר', 2016

 30. לפני שנים עברתי ניתוח בפנים ונפגע לי העצב כל מיצמוץ בעיין מקפיץ לי את הלחי שבאותו צד
  נאמר לי שרק הזרקות בוטוקס
  האם אפשר לרפא באופן קבוע ולא ע"י זריקת בוטוקס

  מאת לירן בר שקד בתאריך 14 במאי, 2016

 31. עברתי ניתוח בקע מפסעתי פעם רביעית וכנראה כך נמסר לי כי יתכן נפגע עצב בזמו הניתוח כי קיימים כאבים תקופה ארוכה שלא פוסקים

  מאת צבי בתאריך 23 באוג', 2016

 32. נחתכתי ברגל מזכוכית וזה חתך לי את העצב האבחנה שהרופא רשם זה נאורופתיה של העצב הפראונלי השיטחי השמאלי האם עושים במקום הזה ניתוח או שלא?

  מאת דפנה בתאריך 8 בדצמ', 2016

 33. שלום. עשיתי 5 השתלות בלסת התחתונה ואחד השתלים בצד ימים לא נקלט. לפני חודש הוציאו לי את השתל שלא נקלט, אך עבר חודש מאז ועדיין אין תחושה מלאה בצד ימין בלסת התחתונה בשפתיים ובחניכיים, תחושה של שרפה גירוד רגישות יתר. שאלתי האם זה יעבור באיזה שלב או מה ניתן לעשות כדי שהתחושות יהיו רגילות. תודה

  מאת עדי בתאריך 6 במאי, 2017

 34. שלום רב
  בן 22 ולפני כחצי שנה עברתי תאונת דרכים קשה כשאני על אופנוע והתנגשתי חזיתית ברכב .
  כתצואה מהפגיעה נוצר לי שבר תלישה בברך ועוד מספר קרעים ברצועות . בנוסף נפגעה לי הכתף בצורה קשה בכך שהדלתואיד שלי נפגנע באופן קשה והוא נקטן לרמה של ממש ובנוסף נפגע לי עצב אקסילרי משמאל ברמה בינונית עד קשה .
  אשמח לדעת מה זמן ההחלמה במצב כזה לכתף ( לשריר ) וגם האם העצב יחזור לתפקד כמו שהיה בעבר !?

  מאת חיים בתאריך 4 ביולי, 2017

 35. לפני שמונה חודשים עברתי הרדמה אצל רופא שיניים לסתימה. ההרדמה לא חלפה אחרי הטיפול ואחר כך נוצרו כאבים ורגישות גדולה לשמש בצד שמאל של הפנים.
  לפני חודשיים נוצרה תחושת נימול גם ברגל ויד שמאל והכאבים התגברו.
  היום אני לוקחת ליריקה להורדת הכאב, ללא התרופה הכאבים עזים מאד.
  מה ניתן לעשות ואיך אפשר לדעת מתי ואם העצב ישתקם?

  מאת מיכל בתאריך 7 ביולי, 2017

 36. לפני כ4 חודשים עברתי כריתה של חלק מהריאה הימנית כתוצאה מגידול סרטני.התברר שבעת הניתוח נפגע לי עצב קרוב לבית השחי בצד הניתוח אני סובלת מכאבי תופת וממש מוגבלת ביד ימין. מטופלת בנאורונטין 300מ"ג 3 כדורים ביום.למרות שסימתי לקחת 100 כמוסות ההקלה היא ממש מינורית.אשמח לשמוע את עצתכם מה ניתן לעשות.

  מאת רחל בתאריך 3 בספט', 2017

 37. לפני שנה בעוד כמה ימים נפלתי מסולם ועקב הנפילה פרקתי את הפיקה בברך השמאלית והיא נסדקה אושפזתי ושבוע לא זזתי מהמיטה עשו לי ניקוז לאחר 5 ימים והוציאו 4 אמפולות של דם ביום השביעי של האישפוז החליטו להשים לי גבס בידור כיוון שהרגל הייתה עקומה מאוד הכאבים היום עזים ולאף אחד לא ננתח לגעת ברגל בקיצור אחרי חודש גבס בהורדה הרגל התעקמה יותר ולא הצלחתי ללכת בכלל אושפזתי שוב ועשו לי בלוק לאחר שיצאתי מחדר הניתוח הרגל חזרה להיות עקומה שוב וכל זה מלווה בכאבים מטורפים לאחר 5 חודשים בבית ללא עשייה וללא תזוזה ובאותו מנך אושפזתי באיכילוב בשיקום 4 חודשים ב4 חודשים לאחר הרדמות במרפאת הכאב הצליחו ליישר קצת את הרגל ועם העשייה פזיוטרפיה וכו שוחררתי והרגל עדיין עקומה והכאבים הולכים וגוברים אני על כדורים מסממים שכבר לא משפיעים עליי כלל ובכף הרגל אין רגש מכיון שיש פגיעה עצבית אחרי בדיקת אי אמ גי במכון בבת ים מה עליי לעשות כדי שהכאבים יעברו המקרה הזה הרס לי את החיים לא נותן לי לעשות כלום ואורך החיים שלי נהיה מוגבל הכדורים שאני לוקחת הם סימבלטה 30 ליריקה 300 מל ופרקוסט 5 ועדיין הכאבים לא עוזבים אותי בכלל אשמח לתשובה שעוזרת ..

  מאת סורייה בתאריך 18 בספט', 2017

 38. מזה כמעט שנתיים עברתי ניתוח השתלת זיגומה בלסת עליונה השתלים ניקלטו אבל מאז כאבים עזים בלסת וברקמות בעיקר בצד שמאל. בנוסף הלשון צורפת ומחוספסת ותחושת צמר פלדה קשה לי לדבר גם ברקמות שורף מעבר לכאבים. התחילו עם גאבאפנטין 1200 מג' ביום ואינני רואה שיפור בכאבים ההפך זה גורם לי לראש כבד ועייפות בקושי מצליחה לפתוח עיניים. שאלתי האם יש מצב שנפגע עצב מס' 5 שמוליך למוח המרכזי? כפי שאמר נוירולוג. הצרה בקופ"ח כללית מבקשים המלצה לאם אר איי רק ממרפאת פה ולסת בב"ח שם הם החליטו שהשיטה לא התאימה לי וצריך לעקור את כל השתלים 8 במספר. הניתוח בוצע בקליניקה פרטית בירושלים שבסופו איבדתי הכרה ל-14 שעות ואשפוז בטיפול נמרץ אשמח לקבל את עצתך מה ההמשך אני כבר לא עומדת בסבל הזה . הפסקתי כל פעילות חברתית כי אני מתקשה לדבר וכאב הכניס לדיכאון.

  מאת רות בתאריך 19 באוק', 2017

 39. שלום,
  אני עוברת טיפול שניים אינטנסיבי,כיממה לאחר לקיחת מידות לכתרים קבלתי הדהוד באוזן שמאל, (זה הצד המטופל)הרופא הציע נרוסין, אך לאחר שלא הועיל וההדהוד החריף, הרופא נתן לי אנטיביוטיקה וזה ממשיך, האם יש חשש לפגיעה במערכת העצבים? תוקפות אותי רעידות ברגליים ובידיים?

  מאת דליה שירה בתאריך 13 בדצמ', 2017

 40. שלום, לפני 8 חודשים עברתי ביופסיה במידאסטינום של המיצר האחורי. (כניסה מצד ימיןדרך הצלעות) מאז אני סובלת מכאבים הולכים וגוברים. בטיפול בבוטרנס 25+5 או פנטניל 25 שעוזרים חלקית. הוסיפו לי במקביל תרופות נוספות. ואף נוזל.
  שני שאלות אחת: האם הסיבה לכאב היא בשל חיתוך בטעות של העצב? (נראו על הליידים חתיכות מהעצב שלי בבדיקה עי פתלוג מומחה).
  שתיים: האם הכאב יכול להעלם בשלב מסויים ואם כן תול כמה זמן זה אמור לקרות?
  יש לי נכון להיום גוש במידאסטינום בגודל 15/3 סנטימטר שלא ניתן להסרה והוא igg4.
  תודה

  מאת אלינור בתאריך 18 בדצמ', 2017

כתיבת שאלה חדשה